Suçun affedileceği inancı istismar vakalarını arttıracak!

img

VAN – İnfaz düzenlemesine dair taslak teklifinde yer alan cinsel istismar suçlarına indirim maddesini değerlendiren Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ebru Demirtepe ve Çocuk Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Ateş, suçun affedileceği inancının vakaları arttıracağını belirtti. 

 
Meclis’te grubu bulunan partilere sunulan infaz düzenlemesine dair taslak teklifine yönelik tartışmalar devam ediyor. Teklifte cinsel istismar suçlarına indirim maddesinin yer alması tepkilere neden olurken, özellikle çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çekilerek, suçun affedileceği inancının vakaları arttıracağı belirtiliyor. 
 
Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ebru Demirtepe ve Baronun Çocuk Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Ateş, tartışmaları süren konuyu değerlendirdi. 
 
‘BİR ÖDÜL TASARISINA DÖNÜŞTÜ’
 
Söz konusu tasarıda sadece cinsel istismar değil bütün cinsel suçlarda infaz indirimine gidilmesi öngörüldüğüne dikkat çeken Avukat Demirtepe, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını fırsat bilinerek adeta cinsel suç sanıklarına bir af, bir ödül tasarısına dönüşmüştür. TCK’de devlete karşı işlenen suçlar başlığında yer alan örgütlü suçlar infaz düzenlemesinde hiç dikkate alınmazken kişiye karşı işlenen cinsel suçlarda infaz indirimine gidilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve partisinin daha önceki söylemleriyle de tamamen çelişmektedir” dedi. 
 
‘HATASINDAN DÖNMESİNİ UMUYORUZ’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “devletin ancak kendisine karşı işlenen suçları affedebileceğine”  yönelik açıklamalarını hatırlatan Demirtepe, yeni infaz tasarısının bu söylemlerin aksine adli suçlulara tahliye yolunu açtığını dikkati çekti. Siyasi suçluların tamamen düzenleme dışı bıraktığını belirten Demirtepe, “Akademisyenler, gazeteciler, siyasetçiler cezaevindeyken uyuşturucu ve cinsel suç sanıklarının erkenden tahliye edilmesi toplum vicdanını nasıl rahatlatılacaktır? Yine bir defaya mahsus olmak üzere 3 yıllık denetimli serbestlik süresi öngörülmüş, örgüt suçları, kasten öldürme ve özel hayatın gizliliğine karşı suçlar bu madde kapsamı dışında tutulurken uyuşturucu ve cinsel suçlar madde kapsamında yer almıştır. Bu demek oluyor ki halihazırda ceza infazının bitmesine 3 yıl kalan cinsel suç sanıkları tahliye olacaktır. Düşünce suçluları tamamen dışarıda bırakılırken, cinsel suçlara bu tür indirimlerin öngörülmesi tarafımızca kabul edilebilecek bir durum değildir. İktidarın olabilecekleri göz önünde bulundurarak bir an önce bu hatasından dönmesini umuyoruz” diye konuştu. 
 
‘MAĞDURLARDA YIKIMA YOL AÇACAK’
 
2014 yılında yapılan değişiklik ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların tamamının cezasının arttırıldığını dile getiren Demirtepe, “Her ne kadar kanunda yüksek cezalar öngörülmüşse de cezalar çoğunlukla en üst sınırdan verilmemektedir. Bunun yanında bazı indirimler yapılmaktadır. Yine de verilen cezalar mağduru ve kamuoyunu tatmin etmez iken, şimdi ise 4’te 3 olan infaz oranı 3’te 2’ye indirilmektedir. Yine başta belirttiğimiz gibi halihazırda infazının bitmesine 3 yıl kalan cinsel suçluların tahliye edilmesi yolu da açılıyor. Cinsel suçların mağdurları korku ile duruşmalara dahi çıkamazlarken faillerinin aldıkları cezalarla biraz olsun kendilerini güvende hissederlerken, birden bire faillerinin tahliye edileceklerini öğrenmeleri onlar için büyük bir yıkıma yol açacaktır” ifadelerinde bulundu.
 
‘KANUNLARA AYKIRI’
 
Cezaevlerinin boşaltılması için mağdurların ve kamuoyunun görüşlerinin göz ardı edilmesinin kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Demirtepe, kanunda öngörülen cezaların yeterince caydırıcı olmadığını, bir de infaz indirimi getirilmesinin, suç caydırıcılığına hiçbir etki yapmayıp aksine çoğaltacağının altını çizdi. Söz konusu suçlarda bir takım indirimlerin uygulandığını ve en üst sınırdan cezalar verilmediğini yineleyen Demirtepe, “Devlete karşı işlenmiş suçlarda hiçbir indirim öngörülmezken, kişiye karşı işlenmiş ve toplum vicdanını fazlasıyla rahatsız eden cinsel suçlara indirimlerin öngörülmesi sosyal adalete, eşitlik ilkesine, anayasaya ve kanunlara açıkça aykırıdır. Dile getirdikleri düşünceleri nedeniyle binlerce kişi cezaevinde iken cezaevinin boşalması için cinsel suç hükümlülerinin tahliye edilmesi toplumun adalete olan inancını sarsacaktır” dedi. 
 
‘MAĞDURUN KORUNMASINA YÖNELİK OLMALI’ 
 
Yeni yargı paketindeki infaz tasarısının tamamen ayrımcı, intikamcı fikirlerle hazırlandığını ve hukuka aykırı bir tasarı olduğunu belirten Demirtepe, “Bir infaz indirimine gidilecekse, toplum vicdanına ve hukuka uygun bir şekilde siyasi suç ayrımı yapılmadan düzenleme yapılmalıdır. Cinsel suçlara ilişkin yapılacak indirimler gözden geçirilmeli ve öncelikle mağdurun korunmasına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
 
‘ADALETE OLAN İNANCI ZEDELEYECEK’
 
Uyuşturucu ve cinsel istismar suçlarının indirim kapsamına alındığına işaret eden Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Ateş ise her iki suçun da topluma, özellikle çocuklara zarar verici eylemleri düzenleyen suç tipi olduğuna dikkati çekti. Bu suçların indirim kapsamına alınmasının son derece tehlikeli olacağını belirten Ateş, yargıya güvenin daha da azaldığını ve adalet inancının zedeleneceğini söyledi. 
 
 ‘HUKUKA VE İNSAN HAKLARINA AYKIRI’  
 
Hali hazırda cinsel istismar suçlarında verilen cezaların tatmin edici olmadığını dile getiren Ateş, “Cinsel istismar dosyalarında verilen cezaların tatmin edici olmadığı konusunu, özellikle baroların Çocuk Hakları Merkezleri olarak defaatle belirtiyoruz. Bu kapsamda caydırıcı cezaların öngörüldüğü düzenlemeler beklerken, indirim kapsamında bu suçun olması elbette çok üzücü. Ülkemizdeki cinsel istismar vakalarının sayısı çok fazla. Böylesine bir düzenleme hukuka ve insan halklarına aykırılık oluşturacak, başta bu dosyaların takibini yapan STK’lerin olmak üzere toplumun tepkisini çekecektir. Ayrıca, bu suçun eninde sonunda affedileceği inancının oluşması halinde vakaların artacağı kanaatindeyim” dedi. 
 
‘TOPLUM VİCDANINI DERİNDEN YARALAYACAK’
 
İyi hal indiriminin hangi hallerde uygulanacağı konusunun da yine tartışmalı bir konu olduğunu ifade eden Ateş, “Bu husustaki sorunu henüz çözememişken üstüne infaz indiriminin uygulanması yukarıda izah ettiğim tüm olumsuzlukları doğuracağı gibi toplum vicdanını derinden yaralayacaktır. Bu konu çok kapsamlı tartışılması gereken bir konu aslında. Ancak, özetlemek gerekirse, caydırıcı cezalar içeren yeni düzenlemeler yapılmalı ve elbette infaz indirimi gibi lehe düzenlemelerde bu suçlar kapsam dışı bırakılmalıdır” diye belirtti. 
 
‘VAKA SAYISININ ARTMASINA NEDEN OLACAK’
 
Uyuşturucu suçunun topluma en çok zarar veren suçlardan biri olduğuna da değinen Ateş, cinsel istismar suçunun ise mağdur olan çocuklar yönünden inanılmaz önem arz ettiğini söyledi. Ateş, şöyle devam etti: “Çocuklarımızı yeterince koruyamadığımız şu şartlarda, böylesine bir düzenleme onları bir kez daha mağdur etmemiz anlamına gelir. Zira, çoğu zaman ailelerin dahi şikayetçi olmayarak çocuğu yalnızlaştırdığı binlerce vakanın ve dosyanın bulunduğu yargı düzenimizde, bu şekilde bir düzenlemenin yer alması vaka sayısının artmasına neden olacaktır. Bu konular toplumun en hassas olduğu konular ve verilen cezalar bile toplumca az görülmekte iken bu düzenleme son derece tepki çekecektir.”
 
MA / Özlem Yayan 
 

Diğer başlıklar

22:39 Yasak ardından market ve fırınlara akın ettiler
22:27 Sokağa çıkma yasağı infaz düzenlemesi görüşmelerini etkilemeyecek
22:24 Cezaevindeki tüm görüşler 30 Nisan’a kadar ertelendi
21:55 İçişleri Bakanlığı: 31 ilde 2 gün sokağa çıkmak yasaklandı
21:43 ÖHD ve MATUHAYDER: Silivri’de tutukluların testleri negatif
20:50 HDP ve DBP’den İpek’in ailesine ziyaret
20:40 İstanbul’da metrobüs şoförleri koruyucu kıyafetle çalışacak
20:37 Kocaeli'de bir kadın katledildi
20:14 CHP’li Bingöl: Gazetecilerin cezaevinde ne işi var?
19:56 HDP Meclis’ten seslendi: Düşman hukuku uygulanıyor
19:50 Koca: Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 1006’ya yükseldi
19:18 PTT ile gönderilen İpek'in cenazesi defnedildi
19:01 Batman'da vaka sayısı 19'a çıktı
18:46 DBP: Katıksız bir Kürt düşmanlığı sergilenmekte
18:05 Bağcılar’da 8 yürüyüş yolu yaya trafiğine kapatıldı
17:45 DTK: Bu uygulama hiçbir hukuk, kutsal kitap ve toplumda yoktur
17:42 Meclis infaz görüşmeleri için hafta sonu da çalışacak
17:40 HDP'li gençlerden maske ve eldiven dağıtımı
17:38 AYM gazeteci Çelik ve Keser'in başvuru dosyasını incelemeye aldı
17:33 Kafasına mermi isabet eden genç yaşamını yitirdi
17:30 Siirt’te yıldırım eve isabet etti: 1 ölü, 2 yaralı
17:29 İMO: Şantiyeler açık kaldığı sürece tehlike devam edecek
17:27 HDP: Adliyelerde kadına şiddetle ilgili özel nöbetçi birimler oluşturulmalı
17:21 İBB metrobüs duraklarına termal kamera yerleştirdi
17:16 Aileler ve avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
16:29 Lübnan’da tutuklular isyanda
15:59 Ağır hasta tutuklu Kaya yoğun bakımda
15:58 'PTT'ler kapandı, işsizlik maaşımı alamıyorum'
15:55 TUAY-DER'den Meclis'e: Tutuklular arasına fark koymayın
15:48 İsyan eden tutuklulara işkenceye suç duyurusu
15:40 Akar Tekstil’de pozitif vaka sayısı 50'yi buldu
15:32 SES: Salgında tek değişmeyen muhaliflere baskılar
15:28 Cenaze postayla gönderildi
15:24 Soma’da göçük: 1 madenci öldü, 2 işçi göçük altında
15:13 Barodan EPDK’ye: Mağduriyetlerin önüne geçin
15:04 Kırıkhan'da 3 mahalle karantinaya alındı
15:02 Kadınlar Özek'in ailesiyle görüştü: Kadın dayanışması yaşatır
14:53 Mardin’de 'Kardeş Aile' çağrısı
14:46 Van’da 2 mahalle daha karantinaya alındı
14:44 Diyarbakır’da tedaviler hastane yerine evlerde yapılıyor
14:37 İşçi konfederasyonlarına 'ortak hareket etme' çağrısı
14:30 Ücretlerini talep ettikleri için darp edildiler
14:29 TTB: Sağlıkta Dönüşüm Programı salgınla mücadelede başarısız
14:26 Güçlükonak'a giriş ve çıkışlara korona engeli
14:08 HDP'den 'güvenlikli mekanlar' önergesi
13:58 Eczanelere destek açıklaması
13:31 İnşaat malzemelerin altında kalan çocuk yaşamını yitirdi
13:31 Kavgaya karışan 53 kişiye 167 bin ‘sosyal mesafe’ cezası
13:04 Dünya basınında korona: AB’de gerilim dinmiyor
12:57 Adalet Bakanı’na ‘tecrit devam edecek mi?’ sorusu
12:44 Mardin’de 3 mahalle daha karantinaya alındı
12:43 HDP Sözcüsü Günay: Bu yasa ölüme terk etme yasasıdır
12:29 Lice’deki askeri operasyon sona erdi
12:09 ATO: Sağlık çalışanları için tarama testi neden durduruldu?
12:00 10 Ekim anması sosyal medyadan yapılacak
11:46 Yaşamını yitiren kişinin testi negatif, eşi ve kızının pozitif çıktı
11:29 Emniyetten kayıp başvurusuna: Olayı dillendirip duyurmayın
11:26 İTO'dan 4'üncü korona raporu: Tek engel kapitalistlerin kâr hırsı
10:45 TÜİK Ocak ayı işsizlik oranlarını açıkladı
10:15 İnfaz düzenlemesine ‘majestelerinin yargısı’ tanımlaması
10:09 Arama var, ateş ölçme yok: Tutuklularda yüksek ateş, kuru öksürük, nefes darlığı...
10:07 Buldan: Yol yakınken somut adım atılmalıdır
09:52 Durmuş: Salgını silahlarla değil dayanışmayla yenebiliriz
09:47 Mahalle karantinaya alınınca dışarıda kaldılar
09:00 HDP’li Ceylan: 3 bin aile belirledik
09:00 4 çocuğu tutuklu babadan düzenlemeye tepki: Bu insanlık işi mi?
09:00 Prof. Dr. Hamzaoğlu’ndan uyarı: Birinci basamak sağlık sistemi çöktü
09:00 Hasip Kaplan: İktidar muhaliflerini katmerli cezalandırma çabası içinde
09:00 İstanbul'da 20 eczanede Kovid-19 tespit edildi
09:00 Korona belirtileri gösteren tutuklular hastaneye kaldırılmadı
09:00 Nusaybin'de örnek dayanışma: Kendi tedbirlerini kendileri aldılar
09:00 Özdağ: Kar hırsı dizginlenmeden Kovid-19’un ilacı olamaz
09:00 İstanbul esnafı: Hükümet bizden çözüm bekliyor!
09:00 Karaduvar’ın ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilan edilmesine tepki
09:00 Kar eridi çöp yığınları ortaya çıktı
09:00 Şimdi dayanışmayı büyütme zamanı
09:00 Uzakdoğu bağlantılı pasajlar kapanmanın eşiğinde
09:00 10 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
01:03 OPEC'de anlaşmaya varıldı
00:58 Ordu’da 4.0 büyüklüğünde deprem
00:52 İnfaz düzenlemesinin ilk 10 maddesi kabul edildi
09/04/2020
23:55 CHP’li Özel: İdris Baluken’i ağzımız açık dinledik
23:02 Diyarbakır’da iki yurttaş daha Kovid-19'dan yaşamını yitirdi
22:49 Van'da umreden dönen bir kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
22:43 Güngören’de doğalgaz patlaması: 1’i ağır 4 yaralı
22:37 Yaşamını yitirmesi ardından yapılan Kovid-19 testi pozitif çıktı
21:59 Kozluk'ta iki bina karantinaya alındı
21:35 Online konferans da yasak!
20:54 Erzurum’da 2 kişi hayatını kaybetti, 6 mahalle karantina altında
19:47 Ağır hasta tutuklu Sabri Kaya ikinci kez yoğun bakıma alındı
19:44 Ücretsiz izin düzenlemesini protesto eden 11 EHP üyesine gözaltı
19:28 Gezi Davası kararına itiraz
19:25 24 saatte 96 kişi daha hayatını kaybetti: Toplam ölüm 908 oldu
19:03 Noam Chomsky: Koronavirüs gelmekte olan daha büyük krizlerin küçük bir kesiti
18:36 Af Örgütü: İran’da cezaevleri protestolarında 35 tutuklu öldürüldü
18:26 Tahliye edilen Ebu Hanzala tekrar tutuklandı
18:23 Kürt siyasetçi Kayran yaşamını yitirdi
18:09 HDP Gençlik Meclisi’nden maske dağıtımı
17:55 HDP’li Başaran: İnfaz düzenlemesi bir manipülasyon operasyonudur
17:12 Diyarbakır'da sokaklar kalabalık, pazarlar maskesiz