• img

  ‘Kadınlar bir arada yaşam için harekete geçmeli’

  Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye Koordinasyonu, kadınları 24 Nisan “Küresel Dayanışma ve Eylem Günü” kapsamında bir arada ve dayanışma içinde yaşamak için harekete geçmeye çağırdı. TJA ve KESK de Diyarbakır'da Rana Plaza'da yaşamını yitirenleri andı.

 • img

  HDP İl Eşbaşkanı Aytemur: AKP’ye en iyi cevabı kadınlar verecek

  Baskın seçim kararı sonrası çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade eden HDP Ankara İl Eşbaşkanı Nur Aytemur, bu zamana kadar ki politikalarıyla kadınlardan ne kadar çok korktuğunu gösteren AKP’ye en iyi cevabı yine kadınların vereceğini söyledi.

 • img

  Kadınlar: Emeğimiz için 1 Mayıs’ta alanlardayız

  1 Mayıs’ta alanlara çağrı yapan kadınlar, “Emeğimize, kimliğimize ve bedenimize sahip çıkmak için alanlarda olmalıyız” dedi.

 • img

  Kültürünü yaşatmak ve emeğini görünür kılmak için 1 Mayıs’a katılacak

  Kayıt dışı çalışan ev eksenli kadınlar, emeklerinin sömürülmesine karşı 1 Mayıs’ta taleplerini dile getirecek. Büyükannesinden kalan bez dokuma işiyle hem kültürünü yaşatan hem de geçimini sağlayan Habibe İnan, “İstanbul, Ankara, Bodrum, Aydın, İzmir’e koştuk. 65 yaşına girdim halim yok; ama koşacağım” dedi.

 • img

  Av. Tavuz: Mevcut yasalar uygulanırsa yenisine gerek yok

  “Kimyasal hadım” yöntemini içeren Cinsel İstismar Yasa Tasarısı’nın Meclis’e sunulmasını değerlendiren Av. Şenay Tavuz, mevcut yasaların uygulanması durumunda yeni bir yasal düzenlemeye gerek olmadığını söyledi.

 • img

  Taşdemir: 24 Haziran kadınlar için dönüm noktası olacak

  HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, AKP'nin ülkeyi yönetemediği için baskın seçime gittiğini ifade etti. HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise, 24 Haziran'ın özellikle her alanda baskılanan kadınlar için dönüm noktası olacağını söyledi.

 • img

  Kadınlar öldürülmeden önce adalete ihtiyacımız var

  İstanbul’da düzenlenen “Göç ve Sığınma Rejimindeki Kadınlar ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet Konferansı”na katılan avukat Meriç Eyüboğlu, “Kadınlar öldürülmeden önce adalete ihtiyacımız var. Erkek şiddeti ile aktif mücadeleyi yükseltmek gerek” dedi.

 • img

  Kadınlar göç ve toplumsal cinsiyet temelli şiddeti tartıştı

  “Göç ve Sığınma Rejimindeki Kadınlar ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet Konferansı”nda bir araya gelen kadınlar, mülteci kadınların sorunlarını tartıştı. Kıdemli Savunuculuk ve Dış İlişkiler Direktörü Joan Timoney, “Çalışmalarımıza cinsiyet perspektifinden bakmalıyız” dedi.

 • img

  Tüm zorluklara rağmen kendi işini kurdu

  Babası devlet tarafından öldürüldüğü küçük yaşlardan itibaren annesi ile birlikte çalışmak zorunda kalan Melek Aslan, iş hayatında mobbinge maruz kalmasına rağmen azminden taviz vermedi. Erkeklerin söylediklerine kulak asmayan Aslan, matbaa açarak kendi işinin sahibi oldu.

 • img

  Ankara Kadın Platformu: Cinsel istismar yasası acilen geri çekilmeli

  Ankara Kadın Paltformu Meclis’e getirilen cinsel istismar yasasının acilen geri çekilmesini talep ederek, çocuk haklarını merkeze alan, koruyucu ve önleyici tedbirleri içeren, çocuğun bütünlüklü olarak güçlendirileceği bir çocuk politikası oluşturulması gerektiğini vurguladı.

 • img

  Kadınlar: Savaşa ve OHAL’e karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız

  KESK, DİSK, TTB ve TMMOB üyesi kadınlar, Meclis’e sunulan çocukların cinsel istismarına ilişkin değişiklikleri ön gören kanun tasarısına dikkat çekerek, herkesi 1 Mayıs’a çağırdı.

 • img

  ‘Hadım, suç işlendikten sonra uygulanan bir yöntemdir’

  KESK Şubeler Platformu, cinsel suçlarda hadımın çözüm olmayacağının altını çizerek, hadımın istismar suçu gerçekleştikten sonra uygulanacak bir yöntem olduğunu ifade etti.

 • img

  'Kimyasal hadım düzenlemesi sorunu bireyselleştirmektir'

  Çocuğa yönelik cinsel istismar yasa tasarısına ilişkin konuşan SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, devletin görevinin istismarı ortadan kaldırıcı, önleyici hizmetleri kurumsallaştırmak olduğunu belirterek, "Kimyasal hadım düzenlemesi sorunu bireyselleştirmektir" dedi.

 • img

  Aytin: Kürt kadınlar ulusal birliğe öncülük ediyor

  Ortadoğu ve Kürt coğrafyasında sürdürülen savaş ve saldırılara karşı güçlü bir ulusal birlikteliğe ihtiyaç olduğunu vurgulayan Birleşik Kürt Kadınları Platformu'ndan Fikriye Aytin, bu çalışmalara Kürt kadınların öncülük ettiğini dile getirdi.

 • img

  Göçmen kadınlar Türkiyeli hemcinsleriyle atölyede buluştu

  Göçmen kadınlar Türkiyeli hemcinsleriyle bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak amacıyla Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği tarafından organize edilen atölyede buluştu. Derneğin Kurucu Üyesi Ayşe Çelik, atölye ile çok olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi.

ARA