‘Kötü muamele geriledi’ diyen Soylu’ya yanıt: Başka bir ülkede yaşıyor

img

ANKARA - İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, polis ve askerlerin karıştığı “kötü muamele” vakalarına dair başvuru sayısında gerileme olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için, “Sanırım başka bir ülkede yaşıyor” dedi.

Ankara’da 4 aralık günü düzenlenen “Kolluk Gözetim Komisyonu Eğitimcilerin Eğitimi” programının açılışında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polis ve askerlerin karıştığı “kötü muamele” vakalarına ilişkin başvuruların gerilediğini iddia etti. Türkiye genelinde polis ve jandarma bölgelerinde “kötü muamele” iddialarına ilişkin 2017 yılında 70 başvuru yapıldığını belirten Soylu , 2018 yılında bu sayının 31'e gerilediğini ileri sürdü.
 
Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Adalet Bakanlığı’nın 2018 yılı resmi istatistiklerinin yanı sıra savcılıklar tarafından yürütülen soruşturma ve açılan dava sayılarının bile Soylu’nun ifade ettiği rakamların çok üzerinde olduğunu ifade etti.
 
 
‘KENDİSİNE İLETİLEN BAŞVURULARDAN BAHSEDİYOR’
 
Soylu’nun sadece kendisine iletilen başvurulardan bahsettiğini belirten Türkdoğan, İçişleri Bakanlığı bünyesinde 3 Mayıs 2016 yılında kolluk hizmetlileriyle ilgili şikayetlerin iletilmesi amacıyla kurulan Kolluk Gözetim Komisyonu’nun çalışmalarına 25 Temmuz’da başladığını hatırlattı. 
 
“Sanırım sayın bakanın bu komisyondan haberi yok” diyen Türkdoğan, “Bize kolluk görevlilerinin işkence ve kötü muamele uygulamalarıyla ilgili yapılan çoğu başvuruda aynı zamanda kolluk gözetim komisyonuna şikayet edilmesini de tavsiye ediyoruz.  Ayrıca komisyona başvurular yapılıyor ve bu sayı giderek artacaktır” dedi.
 
‘İŞKENCEYİ GÖRÜNMEZ KILMAK İSTİYORLAR’
 
Türkdoğan, Soylu’nun söz konusu yasağın ismini de yanlış kullandığına dikkat çekti. Türkdoğan, “Tam adı İşkence Kötü Muamele ve Onur Kırıcı Davranış Yasağı’dır. Son dönemde özellikle AKP yetkilileri ve bakanlar işkence kelimesini kullanmamaya, bunun yerine ‘kötü muamele’ demeye özen gösteriyorlar. İşkence kelimesini kullanmayınca işkence yok olmuyor. İşkenceyi görünmez kılmak istiyorlar. Bu bile aslında iyi niyetli olmadıklarını gösteriyor. Bir ülkede işkence sorunu devam ediyorsa, bununla ancak konuşarak mücadele edilebilir yokmuş gibi davranarak değil. Bu tutumla tam tersine işkence uygulamalarının devam etmesine sebep olursunuz” dedi.
 
 
‘GERÇEK HAYATTA BİR KARŞILIĞI YOK’
 
Yargıda çok ciddi bir “cezasızlık” probleminin olduğunu ifade eden Türkdoğan, işkence yapanlar hakkında etkin soruşturma yapılmadığını kaydetti. Açılan Çok soruşturmalardan çok azının davaya dönüşebildiğini belirten Türkdoğan, “Bize yapılan başvurular ve tespit edebildiğimiz sayıları açıklamıştık. Bu rakamlar oldukça yüksek rakamlar. Kaldı ki bunlar sadece bize ulaşabilenler ve tespit edebildiğimiz vakalar. Bu verileri Adalet Bakanlığı’na ileterek gerekenlerin yapılmasını istiyoruz. Bu verilerde de işkence kesinlikle yapılmış demiyoruz ama çok güçlü iddialardır diyoruz” diye belirtti. 
 
‘TÜRKİYE’DE İŞKENCE YOK’ GİBİ BİR SÖYLEMİN KARŞILIĞI YOK
 
Yapılan başvurularda hükümette ve yargıya düşen görevleri de anımsatan Türkdoğan, şunları dile söyledi: “İçişleri Bakanlığı idari yönden soruşturmayı yaparak, kendi personelinin işkence ve kötü muamele yapıp yapmadığını araştırdıktan sonra varsa en ağır disiplin cezasını uygulamalıdır. Adliyeler ise, etkin bir şekilde soruşturmayı yürütmeli. Çünkü işkencede zaman aşımı yoktur. Ama bunları yapmak yerine ‘zaten bize yapılan çok az sayıda başvuru var, dolayısıyla Türkiye’de işkence yok’ gibi bir söylemin gerçek hayatta bir karşılığı yok.” 
 
‘SOYLU’NUN BAZI VAKALARI AÇIKLAMASI GEREKİR’
 
Bakan Soylu’nun işkence ve kötü muamele konusunda özellikle bazı vakaları açıklaması gerektiğini vurgulayan Türkdoğan, “Örneğin en son Halfeti’de, Ankara’da Mali Şube’de işkence yaşandı. Bunun yanı sıra ajanlaştırma adı altında tehdit edilen, saatlerce alıkonup kaba dayağa maruz bırakılan gençler, uzun süredir kendisinden haber alınamayan ve kaçırılan insanlar var. Bunların başına çok ağır işkence olayları geldi. Bunlara ilişkin yayınladığımız raporlar var.  Bu vakalara bakabilir” ifadelerini kulandı.
 
Yine bazı görevlilerin ‘mülakat’ adı altında gözaltına aldıkları kişilerle görüşmek istemelerine değinen Türkdoğan, bunun hukukta yerinin olmadığının altını çizdi. Türkdoğan, şunları ekledi: “Bu insanların baskı ile karşılaşıp karşılaşmadığını kim söyleyebilir? Fethullah Gülen örgüt soruşturmalarında çok sık şikayetler alıyoruz. Avukatların anlatımları pek iç açıcı değil. Sayın bakan dava dosyalarındaki beyanları okuyabilir. Diğer yandan Ankara’da ‘işimi geri istiyorum’ diyen insanların başına gelenler bakanın deyimiyle baya bir kötü muameledir. Yine sayıları 450’yi geçen ağır hasta mahpuslardan birisi hakkında AHİM’in verdiği kararda ‘cezaevinde kalması işkence kötü muamele ve onur kırıcı davranıştır’ diyor.”
 
‘BİZİM YAŞADIĞIMIZ ÜLKEDE YAŞAMIYOR’
 
İçişleri Bakanlığı tarafından alınması gereken esas tutumun işkence ve kötü muamelenin mutlak yasak olduğunun hatırlatılması olduğunu söyleyen Türkdoğan, “Bakanın işkence yapanlarla etkili mücadele edeceğiz demesi gerekir. Dolayısıyla bakanın işkenceleri araştırıp kamuoyuna doğru bilgi vermesi gerekiyor. Ama kalkıp da ‘rakamlar azalmıştır’ diyorsa, o zaman bu bakan bizim yaşadığımız ülkede yaşamıyor demektir. Sanırım Bakan Soylu başka bir ülkede yaşıyor. Bütün gösterilerin yasaklandığı bir ülkeden bahsediyoruz. Sokağa çıkıp derdini ifade etmek isteyen insanların üzerine 10 polis birden çullanırsa, buna kötü muamele mi diyeceğiz, ne diyeceğiz?” diye sordu.
 
‘AYM’YE YAPILMIŞ BAŞVURULARI ÖĞRENMELİ’
 
İHD Genel Başkanı, Soylu’nun ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AHİM) ülkemiz aleyhine verdiği ihlal kararlarında insanlık ve onur kırıcı muamele kararı 2016'da 9, 2018'de 11'dir. Ve bu rakam, 2011'de 36'dır. 2012'de 18'e yani aşağı doğru bir azalış trendi içerisinde, küçük iniş çıkışlarla bahsettiğim seviyeye gelmiştir’ sözleri üzerinde de durdu.
 
2012 yılından bu yana Türkiye’den AHİM’e gidebilmek için önce Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) bireysel başvuru yolunun tüketilmesi gerektiğini hatırlatan Türkdoğan, “Son yedi yıldır AHİM’e dava gitmiyor. İşkence iddiasıyla yapılan başvurularda AYM daha yeni kararlar vermeye başladı. AYM süreci tüketilmeden AHİM’e başvurulmadığı için dolayısıyla sanki AHİM Türkiye’nin aleyhine karar vermiyormuş gibi bir hava ortaya çıkıyor. Burada çok büyük bir yanılsama var. Sayın Bakan işkence ve kötü muamele nedeniyle AYM’ye yapılmış başvuru sayılarını öğrenmeli bence. AYM’den sonuç alamazsa kişiler o zaman AHİM’e başvuruyor. Dolayısıyla bu sadece Türkiye’ye zaman kazandırmıştır. Ama onun ötesine uygulama sorunlarını ortadan kaldırmış değil” dedi.
 

Diğer başlıklar

23/09/2020
23:13 Nijerya’da yakıt tankeri patladı: 23 ölü
22:46 'Ankete katılan 1462 kadından 987’si salgın döneminde şiddete uğradı'
22:40 Kürt siyasetçi Berivan Aslan'a yönelik suikast planı
22:15 Trump'tan Küba’ya yönelik yaptırımlar
21:18 Erdoğan NATO Genel Sekreteri ile görüştü
20:32 Sağlıkçılara saldıranlardan 2'si tutuklandı
20:28 Kürt Araştırmalar Derneği’nden İBB’ye soruşturma çağrısı
19:35 'OHAL Komisyonları lağvedilsin'
19:23 Koronadan 72 kişi daha hayatını kaybetti
19:14 İBB’nin ‘Sokakta sanat var’ etkinliğinde Kürtçe yasağı
19:04 Doktoru yaralayan sanığa 20 yıl hapis cezası
18:45 Cizre'de polis şiddeti kameralara yansıdı
18:01 Faiz kararı öncesi dolar tüm zamanların rekorunu kırdı: 7,71
17:29 Cezaevinde intihar ettiği iddia edilen Gencer polis ablukasında defnedildi
17:26 Ceylanpınar'da tecavüz faillerine tutuklama yok!
17:21 Tahliye olan İranlı Ali Hajılon’dan haber alındı
17:00 Eşbaşkan Akkuş tahliye edilmedi
16:55 Karamollaoğlu: Van'daki iddialar araştırılsın
16:45 Demirtaş’a ‘Saray’a giden savcı’ iddianamesi
15:27 PŞTA: İldem ve Çakıl’ın cenazelerini teslim edin
15:18 Gencer’in cenazesi alındı: Yakınları intihara inanmıyor
15:17 AYM Başkanı’ndan Soylu’ya: Eleştirmek için önce anlamak gerek
14:56 AYM Güven’in başvurusunu 'kabul edilemez' buldu
14:49 Hatimoğulları: Duvarları hep birlikte yıkacağız
14:35 Gülsüm Elvan: Siz öldürün diye doğurmadım
14:32 Sağlık çalışanlarına saldıran iki kişi gözaltına alındı
14:29 ‘Maden projeleriyle ekolojik katliam ortaya çıkacak’
14:27 Gazeteciler Yıldız ve Dükel hakkında 10 yıl kadar ceza istendi
14:25 Şırnak'ta rüşvet alan 5 polis tutuklandı
14:23 Diyarbakır’da Kovid-19’a yakalanan sağlıkçıların sayısı 800’ü aştı
13:53 Helikopterden atılan Turgut’un ilk fotoğrafı
13:19 Van Cezaevi’nde şüpheli ölüm
13:16 Helikopterden atılan Osman Şiban Mersin’e ulaştı
12:22 ETHA muhabirlerinin davası ertelendi
12:14 Hak savunucuları: Vahşete karşı demokratik iradeye ihtiyaç var
11:39 Görgü tanığı: İkisi de helikoptere sağlam bindirildi
11:38 Demirtaş: İnsan kimliğimizi siyasetçi kimliğimize kurban etmeyelim
11:02 Beraat ettiği suçlamalardan dava açıldı
10:53 Ambulans kazasında 4 sağlık çalışanı yaralandı
10:33 Sur’da inşa edilen butik oteller ve işyerleri sermayeye satılacak
10:29 Ressam Çelik helikopterden atılan 2 yurttaşı çizdi
10:28 Berkin Elvan duruşması başladı
10:00 Dersim’de maden sahasına tepki: Dağlarımıza göz diktiler
09:54 Kayyım, kaymakamı daire başkanı yaptı
09:41 Gergerlioğlu’ndan kanun teklifi: Eşler istediği soyadı ve kütüğü seçebilmeli
09:41 AYM 212 bin başvuruyu ‘kabul edilemez’ buldu
09:14 Mülteciler aylarca aç susuz yol yürüyor
09:12 TSK operasyonları kopyala yapıştır çıktı
09:10 Kobanêli işçilerin ‘mevsimlik’ çilesi ağırlaştı
09:09 Gülistan Doku dosyası kapatılmak isteniyor
09:09 David Graeber’in ardından: Kürtler müttefikini, dünya entelektüel rehberini kaybetti
09:08 33 şikayet sonuçsuz kaldı, tüfekli saldırıdan sonra tutuklandı
09:07 Grip ve zatürre aşı talebine korona etkisi
09:06 Karadeniz’de ‘Topal Osman zihniyeti’ sürüyor
09:05 Alınak: Ev hapsim kalkmazsa cezaevine girmeyi talep edeceğim
09:00 23 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
22/09/2020
23:11 Macron: Türkiye’yle diyaloğa hazırız
21:29 Şüpheli şekilde ölen Uslu'nun davası yeniden görüldü
21:13 Helikopterden atılan Osman Şiban’dan ilk sözler
20:29 TTB’nin sözleşmesi feshedildi, kongre yeri değişti
20:22 Kaz Dağları'ndaki nöbet alanının boşaltılmasına 65 kurumdan tepki
19:48 Özgür Gündem ile dayanışan gazetecilere verilen cezalar onandı
19:44 HDP'li eski eşbaşkan gözaltına alındı
19:39 Sağlıkçılara saldıranlar hakkında soruşturma başlatıldı
19:22 Koronadan ölenlerin sayısı 7 bin 639'a yükseldi
19:18 AKP Sözcüsü Çelik’ten açıklamalar
18:36 AB Zirvesi 1 Ekim’e ertelendi
18:30 Erdoğan: Doğu Akdeniz için bölgesel bir konferans düzenlensin
18:15 Gabar'da yangın devam ediyor
18:05 Hengav: İran güçleri araç tarayıp 4 kişiyi öldürdü
17:49 Türkiye’den Ege’de yeni NAVTEX ilanı
17:41 Sağlık emekçilerine dönük saldırı protesto edildi
17:21 Silvan’da okul servisleri ile operasyona çıktılar
17:07 Dersim’de kaybolan Mehmet Aydemir’in de cenazesine ulaşıldı
16:58 Nusaybin'de 5 kişi gözaltına alındı
16:43 Yurtiçi Kargo'dan yine bir taciz vakası
16:14 KESK’ten ırkçı saldırıya uğrayan işçilere ziyaret
16:12 Moody's: Türkiye’nin seçenekleri sınırlı
16:09 Ilısu Barajı protestosundan yargılanan gençler duruşmaya alınmadı
15:38 TJA aktivisti Elter serbest bırakıldı
15:35 Evleri yıkılan 4 aile: Evlerimiz rant için yıkıldı
15:12 Antep’te Suriyeli 2 çocuk 11 gündür kayıp
15:11 Dersim’de 13 yerleşim yeri karantinaya alındı
15:05 Askeri hastane doktorları: Şiban ifade veremeyecek durumda
14:37 TJA: DAİŞ'ten korkmadık, sizden de korkmuyoruz
14:26 Diyarbakır’da 10 sağlıkçı Kovid-19’dan yaşamını yitirdi
13:34 Tüm Bel-Sen Genel Başkanı: Kazanılmış haklarımıza göz dikiliyor
13:24 Kılıçdaroğlu’ndan TTB’ye ziyaret: Gerçekleri söyledikleri için hedefteler
13:22 HDP heyeti Van’da: Bu işkenceyi sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı?
13:13 Kepçeler Munzur Gözelerine girdi
12:41 HDP heyeti Van’da: Polis basın açıklamasını engelledi
12:24 Yerel mahkemenin direndiği istismar davasını istinaf onadı
12:24 İHD: 10 yılda 280 ırkçı saldırı yaşandı
12:09 EBA ilk derste çöktü
11:58 Şiban ve Turgut'un avukatları: Valilik dosyadan haberdar değil
11:58 Yüksekdağ ve Demirtaş'ın tutukluluğuna devam kararı
11:57 Gazeteci Temizkan’a ceza istemi
11:47 HDP, AK Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı ile görüştü
11:43 Korona belirtisi gösteren 70 işçi hastaneden geri çevrildi
11:27 Sağlık emekçilerinin saldırıya uğradığı hastaneye ziyaret