‘Kötü muamele geriledi’ diyen Soylu’ya yanıt: Başka bir ülkede yaşıyor

img

ANKARA - İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, polis ve askerlerin karıştığı “kötü muamele” vakalarına dair başvuru sayısında gerileme olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için, “Sanırım başka bir ülkede yaşıyor” dedi.

Ankara’da 4 aralık günü düzenlenen “Kolluk Gözetim Komisyonu Eğitimcilerin Eğitimi” programının açılışında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polis ve askerlerin karıştığı “kötü muamele” vakalarına ilişkin başvuruların gerilediğini iddia etti. Türkiye genelinde polis ve jandarma bölgelerinde “kötü muamele” iddialarına ilişkin 2017 yılında 70 başvuru yapıldığını belirten Soylu , 2018 yılında bu sayının 31'e gerilediğini ileri sürdü.
 
Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Adalet Bakanlığı’nın 2018 yılı resmi istatistiklerinin yanı sıra savcılıklar tarafından yürütülen soruşturma ve açılan dava sayılarının bile Soylu’nun ifade ettiği rakamların çok üzerinde olduğunu ifade etti.
 
 
‘KENDİSİNE İLETİLEN BAŞVURULARDAN BAHSEDİYOR’
 
Soylu’nun sadece kendisine iletilen başvurulardan bahsettiğini belirten Türkdoğan, İçişleri Bakanlığı bünyesinde 3 Mayıs 2016 yılında kolluk hizmetlileriyle ilgili şikayetlerin iletilmesi amacıyla kurulan Kolluk Gözetim Komisyonu’nun çalışmalarına 25 Temmuz’da başladığını hatırlattı. 
 
“Sanırım sayın bakanın bu komisyondan haberi yok” diyen Türkdoğan, “Bize kolluk görevlilerinin işkence ve kötü muamele uygulamalarıyla ilgili yapılan çoğu başvuruda aynı zamanda kolluk gözetim komisyonuna şikayet edilmesini de tavsiye ediyoruz.  Ayrıca komisyona başvurular yapılıyor ve bu sayı giderek artacaktır” dedi.
 
‘İŞKENCEYİ GÖRÜNMEZ KILMAK İSTİYORLAR’
 
Türkdoğan, Soylu’nun söz konusu yasağın ismini de yanlış kullandığına dikkat çekti. Türkdoğan, “Tam adı İşkence Kötü Muamele ve Onur Kırıcı Davranış Yasağı’dır. Son dönemde özellikle AKP yetkilileri ve bakanlar işkence kelimesini kullanmamaya, bunun yerine ‘kötü muamele’ demeye özen gösteriyorlar. İşkence kelimesini kullanmayınca işkence yok olmuyor. İşkenceyi görünmez kılmak istiyorlar. Bu bile aslında iyi niyetli olmadıklarını gösteriyor. Bir ülkede işkence sorunu devam ediyorsa, bununla ancak konuşarak mücadele edilebilir yokmuş gibi davranarak değil. Bu tutumla tam tersine işkence uygulamalarının devam etmesine sebep olursunuz” dedi.
 
 
‘GERÇEK HAYATTA BİR KARŞILIĞI YOK’
 
Yargıda çok ciddi bir “cezasızlık” probleminin olduğunu ifade eden Türkdoğan, işkence yapanlar hakkında etkin soruşturma yapılmadığını kaydetti. Açılan Çok soruşturmalardan çok azının davaya dönüşebildiğini belirten Türkdoğan, “Bize yapılan başvurular ve tespit edebildiğimiz sayıları açıklamıştık. Bu rakamlar oldukça yüksek rakamlar. Kaldı ki bunlar sadece bize ulaşabilenler ve tespit edebildiğimiz vakalar. Bu verileri Adalet Bakanlığı’na ileterek gerekenlerin yapılmasını istiyoruz. Bu verilerde de işkence kesinlikle yapılmış demiyoruz ama çok güçlü iddialardır diyoruz” diye belirtti. 
 
‘TÜRKİYE’DE İŞKENCE YOK’ GİBİ BİR SÖYLEMİN KARŞILIĞI YOK
 
Yapılan başvurularda hükümette ve yargıya düşen görevleri de anımsatan Türkdoğan, şunları dile söyledi: “İçişleri Bakanlığı idari yönden soruşturmayı yaparak, kendi personelinin işkence ve kötü muamele yapıp yapmadığını araştırdıktan sonra varsa en ağır disiplin cezasını uygulamalıdır. Adliyeler ise, etkin bir şekilde soruşturmayı yürütmeli. Çünkü işkencede zaman aşımı yoktur. Ama bunları yapmak yerine ‘zaten bize yapılan çok az sayıda başvuru var, dolayısıyla Türkiye’de işkence yok’ gibi bir söylemin gerçek hayatta bir karşılığı yok.” 
 
‘SOYLU’NUN BAZI VAKALARI AÇIKLAMASI GEREKİR’
 
Bakan Soylu’nun işkence ve kötü muamele konusunda özellikle bazı vakaları açıklaması gerektiğini vurgulayan Türkdoğan, “Örneğin en son Halfeti’de, Ankara’da Mali Şube’de işkence yaşandı. Bunun yanı sıra ajanlaştırma adı altında tehdit edilen, saatlerce alıkonup kaba dayağa maruz bırakılan gençler, uzun süredir kendisinden haber alınamayan ve kaçırılan insanlar var. Bunların başına çok ağır işkence olayları geldi. Bunlara ilişkin yayınladığımız raporlar var.  Bu vakalara bakabilir” ifadelerini kulandı.
 
Yine bazı görevlilerin ‘mülakat’ adı altında gözaltına aldıkları kişilerle görüşmek istemelerine değinen Türkdoğan, bunun hukukta yerinin olmadığının altını çizdi. Türkdoğan, şunları ekledi: “Bu insanların baskı ile karşılaşıp karşılaşmadığını kim söyleyebilir? Fethullah Gülen örgüt soruşturmalarında çok sık şikayetler alıyoruz. Avukatların anlatımları pek iç açıcı değil. Sayın bakan dava dosyalarındaki beyanları okuyabilir. Diğer yandan Ankara’da ‘işimi geri istiyorum’ diyen insanların başına gelenler bakanın deyimiyle baya bir kötü muameledir. Yine sayıları 450’yi geçen ağır hasta mahpuslardan birisi hakkında AHİM’in verdiği kararda ‘cezaevinde kalması işkence kötü muamele ve onur kırıcı davranıştır’ diyor.”
 
‘BİZİM YAŞADIĞIMIZ ÜLKEDE YAŞAMIYOR’
 
İçişleri Bakanlığı tarafından alınması gereken esas tutumun işkence ve kötü muamelenin mutlak yasak olduğunun hatırlatılması olduğunu söyleyen Türkdoğan, “Bakanın işkence yapanlarla etkili mücadele edeceğiz demesi gerekir. Dolayısıyla bakanın işkenceleri araştırıp kamuoyuna doğru bilgi vermesi gerekiyor. Ama kalkıp da ‘rakamlar azalmıştır’ diyorsa, o zaman bu bakan bizim yaşadığımız ülkede yaşamıyor demektir. Sanırım Bakan Soylu başka bir ülkede yaşıyor. Bütün gösterilerin yasaklandığı bir ülkeden bahsediyoruz. Sokağa çıkıp derdini ifade etmek isteyen insanların üzerine 10 polis birden çullanırsa, buna kötü muamele mi diyeceğiz, ne diyeceğiz?” diye sordu.
 
‘AYM’YE YAPILMIŞ BAŞVURULARI ÖĞRENMELİ’
 
İHD Genel Başkanı, Soylu’nun ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AHİM) ülkemiz aleyhine verdiği ihlal kararlarında insanlık ve onur kırıcı muamele kararı 2016'da 9, 2018'de 11'dir. Ve bu rakam, 2011'de 36'dır. 2012'de 18'e yani aşağı doğru bir azalış trendi içerisinde, küçük iniş çıkışlarla bahsettiğim seviyeye gelmiştir’ sözleri üzerinde de durdu.
 
2012 yılından bu yana Türkiye’den AHİM’e gidebilmek için önce Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) bireysel başvuru yolunun tüketilmesi gerektiğini hatırlatan Türkdoğan, “Son yedi yıldır AHİM’e dava gitmiyor. İşkence iddiasıyla yapılan başvurularda AYM daha yeni kararlar vermeye başladı. AYM süreci tüketilmeden AHİM’e başvurulmadığı için dolayısıyla sanki AHİM Türkiye’nin aleyhine karar vermiyormuş gibi bir hava ortaya çıkıyor. Burada çok büyük bir yanılsama var. Sayın Bakan işkence ve kötü muamele nedeniyle AYM’ye yapılmış başvuru sayılarını öğrenmeli bence. AYM’den sonuç alamazsa kişiler o zaman AHİM’e başvuruyor. Dolayısıyla bu sadece Türkiye’ye zaman kazandırmıştır. Ama onun ötesine uygulama sorunlarını ortadan kaldırmış değil” dedi.
 

Diğer başlıklar

23:15 Basketbolcu Kobe Bryant hayatını kaybetti
22:48 Enkaz altındaki 3 kişinin yeri tespit edildi
21:51 Bağdat’ta Yeşil Bölge’ye 5 füze saldırısı
20:06 Yurttaki deprem çatlaklarını duyuran öğrencilere ‘anonslu tehdit’
19:38 Gazetecilerin basın kartlarının iptal edilme kararından vazgeçildi
19:34 Azez’de bombalı saldırı:7 ölü
19:17 ‘Ömürleri dolan termik santraller derhal kapatılmalı’
19:01 Amedspor Teknik Direktörü Budakın istifa etti
18:57 HDP heyetinden depremde yaşamını yitirenlerin ailelerine ziyaret
18:35 Hakkari’de 5 bölge giriş çıkışa yasaklandı
18:22 Erdoğan: Başından beri Libya’da askeri müdahalelerle çözüm alınmayacağını söyledik
18:12 Suriyeli genç enkazdan kurtardığı aile ile buluştu
17:41 Elazığ’daki depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 38'e yükseldi
17:17 HDP’den Elazığ Valiliği’ne: Siyasi hesaplar halkın can güvenliğinin önünde tutulmakta
17:15 ‘Bir kadın daha unutulur gider mi sanıyorsunuz?’
17:10 Van’da yangın: 2 çocuk yaşamını yitirdi
16:52 Patnos'tan dayanışma çağrısı
16:47 Amedspor sahadan mağlup ayrıldı
16:41 Berna Laçin’e deprem paylaşımlarından dolayı soruşturma
16:20 Lice'de hava destekli askeri operasyon
16:19 Demirtaş’tan deprem mesajı
16:18 Elazığ Valiliği HDP’li belediyenin yardımını geri çevirdi
16:03 MSD: Kobanê'nin özgürleştirilmesi özgürlük tarihinde önemli bir noktadır
15:26 'Sol hareketler İslamiyet'e Avrupa merkezli bakarak dışlıyor'
15:01 Enkaz altında cansız çıkarılan 2 kişi defnedildi
15:01 Elazığ Valiliği'nden köy muhtarlarına: AFAD dışında gelen yardımları kabul etmeyin
14:53 AN-YAKAYDER İzmir’de şube açtı
14:42 Siirt’te öğrenci yurdun duvarları sıvayla kapatılıyor
14:34 Tepkiler üzerine Aydın tedavi altına alındı
13:29 Silopi Belediyesi'nden depremzedeler için kampanya
13:26 HDP Elazığ heyeti: Yardımlar AKP'li başkanların yakınlarına gitti
13:24 Kılıçdaroğlu: Bu günlerde polemiklerden uzak durmak lazım
13:03 DTSO ve DTB'den yardım kampanyası
12:48 Elazığ'da 4 kişinin daha cenazesine ulaşıldı
12:35 Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 35’e yükseldi
12:29 Sarı basın kartlarının iptal edilmesi Meclis gündemine taşındı
12:09 Dayanışma için yardım kampanyası başlatıldı
11:22 BM'den Elazığ mesajı
11:21 Parası yok diye ameliyatlı haliyle sokağa bıraktılar
11:11 Erdoğan eleştirel paylaşımlarda bulunanları hedef aldı
10:27 Fendik ailesi adalet istiyor
10:17 30 evin yıkıldığı mahalleye çadır vermediler
09:51 Depremin ön inceleme raporu yayınlandı
09:40 AFAD: Yaşamını yitirenlerin sayısı 31'e yükseldi
09:38 ‘Müslümandan solcu, solcudan Müslüman olmaz’ önyargısını yıkmak istiyoruz’
09:15 Barış: Azınlıklara 'gelmeyin' mesajı veriliyor
09:08 El Mihbaş: Radikallerin Libya'yı kontrol etmesi Arap ülkeleri ve Avrupa için büyük tehlike
09:07 Cezaevinde sayım bahanesiyle sürekli arama
09:05 Derik kayyımı belediye taşınmazlarını satışa çıkardı
09:02 26 OCAK 2020 GÜNDEMİ
01:18 Elazığ’da kurtarma çalışmaları sürüyor: 44 kişi enkazdan kurtarıldı
25/01/2020
23:01 Van Barosu ve Otelciler Derneği’nden deprem için yardım
22:04 Elazığ'da 5 yaşındaki çocuk ve annesi enkazdan çıkarıldı
21:09 HDP heyeti halkın toplandığı cemevlerini ziyaret etti
20:19 AFAD’dan son açıklama: Ölü sayısı 29’a yükseldi
20:06 'Ekonomi politik değil, ekoloji politik için mücadele edilmeli'
19:52 Elazığ’da 5.1 büyüklüğünde bir deprem daha
19:30 Sosyal medyada 'deprem' paylaşımı yapan 2 kişiye gözaltı
19:23 Ekoloji Birliği Ege Bölge toplantısını gerçekleştirdi
19:10 HDP Elazığ Deprem Koordinasyonu'ndan köy köy deprem tespiti
18:38 Kadıköy’de Kanal İstanbul projesi tartışıldı
18:32 Elazığ depremi nedeniyle Barzani ve Merkel’den taziye mesajı
18:02 Tiyatro Mencel deprem sonrası oyunlarını iptal etti
17:58 ‘Deprem sırasında cezaevlerinin havalandırma kapıları açılmadı’
17:41 Bina enkazından 2’si yaralı 4 kişi çıkarıldı
17:31 'İhraç edilenlerin yerine yandaşlar alınıyor'
17:27 Malatya'da deprem sonrası içme suyu kesintisi
17:17 ‘10 saniye daha sürse bilanço farklı olurdu’
17:05 Sağlık örgütleri Elazığ’da: Olası depreme karşı hasar tespit çalışmaları başlamalı
17:03 RTÜK deprem haberlerine inceleme başlattı
17:00 35 yıl cezaevinde kalan Gülbahar: Askeri uygulamalar devam ediyor
16:12 Bakanlardan sonra Erdoğan Elazığ’a geldi
16:04 Ölüm orucundaki çocukları için eylem yapan aileye gözaltı
15:52 Depremde yaşamını yitiren 4 kişi toprağa verildi
15:40 Depremin etkisiyle Diyarbakır surları zarar gördü
15:35 Deprem paylaşımlarına soruşturma
15:16 Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi Şahin’in durumuna dikkati çekti
15:07 Mühendis ve mimarlar deprem bölgesinde yapıları inceledi
15:05 Önceki depremde önlem alınmadı, Çevrimtaş enkaza döndü
14:48 SES'ten şiddete karşı Beyaz Miting ve iş bırakma eylemi
14:43 Adıyaman Cezaevi’ndeki 814 tutuklunun tahliyesi başladı
14:41 Bağırsağı bir metre alınan tutuklu için özgürlük istendi
14:33 DTK'den Elazığ depremi için seferberlik çağrısı
14:24 Enkazdan yaralı çıkarılan hamile kadın yaşamını yitirdi
13:55 TMMOB: Depreme yönelik gerekli önlemler alınmadı
13:48 Eczacı Ayşenur Şimşek’in failleri soruldu
13:45 Kayıp yakınları: Doğal afetlerden önce gerekli önlemler alınsın
13:24 19 yıl önce kaybedildikleri kentte anıldılar: Fail Levent Ersöz'dür
13:10 Hasar gören Adıyaman Cezaevi boşaltılacak
12:39 Yan yana çöken binadan 6 kişi kurtarıldı
12:38 Enkazdan keçi ve eşek çıkarıldı
12:26 İslam ve Sol Çalıştayı başladı: Zihniyet devrimi yapıyoruz
12:16 HDP delegelerinden konferans değerlendirmesi
12:15 Elazığ sallanıyor: 300’e yakın artçı deprem
12:06 Deprem uzmanları: Uyarılarımız ciddiye alınmadı
12:05 Elazığ ve Malatya cezaevlerindeki tutukluların durumu iyi
11:58 HDP ‘deprem farkındalık yılı’ olsun dedi, AKP-MHP reddetti
11:30 Malatya'da trafik kazası: 7 yaralı
10:59 Elazığlıların bir kısmı kenti terk etti: 4 binada kurtarma çalışmaları sürüyor
10:51 AFAD son verileri paylaştı: 21 ölü 1030 yaralı