'Ekonomimizi bu savaş batırıyor'

img

MERSİN – Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıların ekonomik krizi derinleştirdiğini dile getiren Mersinliler, “Bizim ne işimiz var Suriye’de? Ekonomimizi bu savaş batırıyor” dedi.

 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırının kötüye giden ekonomik durumu ağırlaştıracağını dile getiren Mersinliler, enflasyon ve işsizlik artışı, üst üste binen zamların alım gücünün bitirdiğini ifade etti. Krizin etkilerine dikkati çeken Faruk Demirkol adlı yurttaş, gidişatın düzelebilmesi için iktidarın değişmesi gerektiğini söyledi. 
 
'İŞ, GÜÇ, YOK; KRİZ VAR'
 
Sigortasız bir işte çalıştığını ve asgari ücretin biraz üstünde bir maaş aldığını aktaran Demirkol, “İş, güç yok. Kriz var. Evden çıkarken yanıma 70 lira para alıyorum, 7 lira dahi cebimde kalmıyor. İnsanlar dışarıda acıktığında doğru düzgün yemek dahi yemiyor. Halimiz harap. Bir markete gidiyorum. İki poşetlik bir alışveriş yapıyorum 150 lira ediyor. Dolabı dolduruyor mu diye sorsan doldurmuyor. Son 4 aydır durum böyle. Daha önceden de sıkıntılıydı ancak son aylarda daha da kötü oldu. Baştaki giderse ekonomi belki düzelir. Ancak yaşamak için çalışmak zorundayız elimizden başka bir şey gelmiyor” diye konuştu.
 
‘NE İŞİMİZ VAR SURİYE’DE’
 
Suriye’deki askeri saldırganlığa da değinen Demirkol, yürütülen savaşın ekonomiye ciddi anlamda etkisini olduğunu hatırlattı. Demirkol, “Suriye'ye yönelik operasyonun ekonomiye etkisi çok fazla. Bir sürü harcama yapılıyor. Onun dışında dolar yükseliyor. Bizim Suriye’de bir sürü canımız gidiyor. Suriye’de ne işimiz var? Neden Suriye için savaşıyoruz? Boşu boşuna askerlerimiz ölüyor. Bu savaş durmalı” diye belirtti. 
 
‘HER ŞEY EKSİLDİ’
 
Serbest meslek çalışanı Sami Aşkaroğlu da üst üste gelen zamların alım gücünü düşürdüğünü dile getirerek, “Türkiye'de ekonomi berbat durumda. 100 liramız 40 lira oldu. Paranın değeri düştü alım gücü azaldı. 6 aydan 6 aya ülkede ekonomik anlamda çok büyük bir fark var. Eskisi gibi alışverişe gidemiyoruz. 4 tane çocuğum var. Onların okul masrafları da var. Dolaptan çok şey eksildi. Ekmek 1 lira ama gramı düşük. Bunun dışında kış geliyor. Elektrik ve yakıt harcamaları var. Elektriğe ve suya zam geldi. Kriz ekonomiden sorumlu kişilerin iyi yönetememesinden kaynaklanıyor. Cumhurbaşkanın maaşına zam yapmasına sadece gülüyorum. Aslında kendi halimize gülüyorum. Asgari ücret yükseldi mi? İşçiye emekliye 80 lira 100 lira zam, bana gelince 7 bin lira zam doğru değil. Ümitsizim ben. Herkes bir telden çalıyor ama boş. Bence kimse konuya gerekli ciddiyeti göstermiyor. Farklıyız biz. Acayip farklılaştık. Daha önce hep birlikte yaşıyorduk. Yaklaşık 5 yıldır karamsar ve ümitsiz bir haldeyim.” 
 
‘SURİYE SAVAŞI EKONOMİYİ ÇÖKERTTİ’
 
Emekli asker olduğunu belirten Ferhat Yılmaz (67) de  son yıllarda alım güçlerinin çok düştüğünü ve söylendiği gibi enflasyon oranlarının düşük olmadığını ifade etti. Yılmaz, ülkenin iyi yönetilmediğinden kaynaklı krizin olduğunu vurgulayarak, “Ülkede söylendiği gibi bir ekonomik kriz var. Alım gücümüz düştü. Fiyatlar yüksek. İki liralık bir ürün 4 lira olmuş. Enflasyon düştüyse fiyatların da düşmesi lazım. Ekonomik kriz zor biter. İyi bir yönetime ihtiyaç var. Ama kendi maaşlarına 7 bin lira zam yapıyorlar; memura yüzde 4 zam yapıyorlar. Bu ekonomi düzelir mi? Ben hiç umutlu değilim. 15 yıldır bu umutsuzluğun içindeyim.” dedi. Suriye saldırısına da değinen Yılmaz, “Suriye’ye yönelik operasyon ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Ekonomiyi çökerten o savaştır. Bizim Suriye ile bir işimiz yok. Neden gidip orada savaşıyoruz ne işimiz var orada?” diye sordu.
 
‘ÖLMEK BİLE MASRAFLI’
 
Harun Güvenç (62) adlı yurttaş, krizden dolayı insanların bir simit dahi alamadıklarını artık bu krizi çözebilecek kimseleri göremediğini belirtti. İnsanların artık intihar ettiğini ifade eden Güvenç, “İnsanlar bunalımda. İntiharlar yaşanıyor. Devlet büyükleri bunu görmüyor mu? İnsanlar binaların tepesine çıkıp, 'açız' diye bağırıyorlar. Daha ne söylenebilir ki?” dedi. Güvenç, savaşa ilişkin de şunları söyledi: “Savaş için milyarlarca masraf yapılıyor. Bizim ne işimiz var Suriye ile? Bizim insanlarımız aç dururken bir de başımıza bu işi aldık. Yazıktır. Önce Türkiye’nin sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Hiç düzelecek gibi durmuyor. Umut diye bir şey yok hemşerim. 7 ila 8 yıldır bu umutsuzluk içindeyim. Allah yardımcımız olsun başka diyecek bir şey bulamıyorum. Bir mezar beş milyar olmuş. Ölmenin bile bir sürü masrafı var. İnsanlar artık bunların hesabını dahi yapıyor."
 
‘GÜLÜYORUM’
 
Emekli Fadime Yıldız da pazardan alacağı her şeyin yarıya indiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Türkiye’deki ekonomiyi nasıl gördüğümü belirtmek için emekli olduğumu söylemem yeterli olacaktır.   Alacağım her yiyeceği yarıya indirdim. Zaten giysi almasak da olur ama yaşamak için yiyecek almak zorundayız. Mesela et almıyorum çünkü pahalı. Enflasyonun düştüğünü alım gücünün yükseldiğini söyleyenlere yalnızca gülerim. Ne denir bu ya? Üretim olursa ekonomi düzelir. Yoksa kriz böyle devam eder.” 
 
‘BİZ KİMİNLE SAVAŞIYORUZ’
 
Emekli Zühre Akkoca da ekonomi yüzünden insanların ya çok zengin ya da çok fakirleştiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Eskiden 20 TL’ye Pazar arabasını doldururduk şimdi iki poşet bir şey alamıyorsun bile. Fiyatlar uçmuş. Geçen sene 40 TL’ye olan bu sene 80 TL.  Hükümet enflasyonun düştüğünü söylüyor. Kendileri için düşmüş olabilir ancak bizim gibi insanlar enflasyona yenik düşen insanlar. Onların kesesi dolu olduğu için onları enflasyon vurmuyor.” Akkoca, “Suriye’deki savaşın ekonomimizden büyük bir götürüsü oluyor. Bir sürü canımız gidiyor. Bunun dışında bir sürü askeri sevkiyat, tank silah. Bunlar hep masraf. Biz savaşıyoruz ama kiminle savaşıyoruz?" diye konuştu. 
 
‘UMUTSUZ İNSAN YAŞAYAMAZ Kİ’
 
Songül Alamut ise, yaşadıklarını şöyle özetledi: “Mecburi ihtiyaçlarımızı alıyoruz ama pahalı. Aldığımız para harcadığımızdan daha az. İhtiyaçların hepsini karşılamıyor. Pazara 100 lira ile gitsem arabayı dolduramıyorum. Bu durum 15 yıldır var. Bu hayat şartlarında maaşlarımız yeterli değil. Cumhurbaşkanı kendi maaşına zam yapmış. Maaşı az mıymış? Öyleyse bizim daha fazla zam almamız gerekiyor. Benim umudum hala var ama ne olur bilmiyorum. Umutsuz bir insan yaşayamaz ki."
 
 

Diğer başlıklar

19:22 Batman’dan kayyum tepkisi: İçişleri Bakanı suç işliyor
18:24 ‘Halklar Kendini Anlatıyor’ paneli: Sürgün ve savaş
17:43 Türkdoğan: Saldırılar karşısında mücadeleyi ayakta tutmalıyız
17:26 ‘Muhafazakar kültür kadın cinayetlerini süreklileştiriyor’
16:58 Neo-liberalizm çökerken seçenekler
16:56 ‘Hasta mahpusların tedavileri engelleniyor’
16:32 Tutak'ta asker baskını: Bir köylü yaşamını yitirdi, onlarca kişi gözaltına alındı
16:19 Yıldırım ve Öngel okuyucuyla buluştu
16:19 Avukatlar ‘soruşturma’ istedi, savcı ‘Biliyoruz’ dedi, bir gün sonra katliam oldu
16:02 ABD Suriye Özel Temsilcisi Barzani ile bir araya geldi
15:45 İkiköprü'den tepki: Baskılara boyun eğmeyeceğiz
15:38 Hasta tutukluya tahliye engeli: Heyet raporu kayboldu
15:21 Kayıp yakınları: Bir mezar taşımız olsun
14:40 ‘Türkiye’de kamusallık anlayışı tasfiye edilmiştir’
14:37 Hasta tutuklu Özel'in serbest bırakılması istendi
14:36 Ekonomistler: Toplumsal kriz sürecek, savaş krizi tetikliyor, barış yoksa bütçe hakkı da yok
14:28 Gazeteciler: Gerçeği yazmaya devam edeceğiz
13:54 Cumartesi Anneleri: Kayıplarımız sistemin aynasıdır
13:09 Bakırköy mitingine çağrı: Taleplerimizle alanda olalım
13:03 Kayyum atadıktan sonra Beşiri’ye giriş yasağı getirildi
12:38 Temelli: Türkiye’nin yoksulluk haritasında Kürt illerini görürsünüz
11:59 Eğitim- Bir- Sen Şube Başkanı Memiş’in ölümle tehdit ettiği kadın sosyal medyada yardım istedi
11:51 Kadın mücadelesi ile sağlık mücadelesi iç içe geçmiştir
11:26 Kayyum zırhlı araçlarla belediyeye geldi
10:15 Ferit Şenyaşar: Savcı karşı tarafın avukatlığını yapmış
10:10 Kürt partileri: Halkımız adına toplandık
09:33 'Kürt bölgesinden geçen boru hattı projesinden vazgeçilmedi'
09:26 İzmir’de İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor
09:25 HDP'li 4 belediyeye kayyum atandı
09:13 Kayyum atamalarına ‘diktatör refleksi’ diyen Zırığ’a soruşturma
09:08 'İnsan hakları krizi yaşıyoruz'
09:07 Meclis araştırmadı: Kadın cinayetleri, Aleviler, DAİŞ ilişkileri, Hizbullah, 15 Temmuz, ekonomik kriz, Roboski Katliamı…
09:05 Kaşkollular kış ayında dışarıda kalıyor!
09:05 Antalya’da ırkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı
09:02 70 yıldır hızma kültürünü yaşatıyor
09:01 Selam verme cezası İnfaz Hakimliği'nden döndü
09:00 07 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
06/12/2019
23:59 Irak’ta eylemcilere ateş açıldı: 8 ölü, 20 yaralı
23:59 Savaşlarda insanların aç bırakılması ‘savaş suçu’ kabul edildi
22:33 Kayseri’de yangın: İki çocuk yaşamını yitirdi
22:02 Kaz Dağları Dayanışması: Maden şirketinin ruhsatı iptal edilsin
21:42 ‘Kadınlar Yaşamın Her Yerinde’ fotoğraf sergisi açıldı
21:34 KESK’ten ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ mitingine çağrı
20:24 Ajansımızın haberi ses getirdi: Ali Kısa serbest bırakıldı
19:55 Nusaybin Davası: 3 tutukluya 5 müebbet ve 78 yıl hapis verildi
19:48 Hakkari Valiliği’nden Fahriye Gürbüz açıklaması
19:03 ‘Ulusal birlik yürüyüşü’ son buldu
18:48 Çatışma sonrası gözaltına alınan köylülerden haber alınamıyor
18:18 Cemile Ertürkoğlu’nu katleden erkeğe müebbet hapis cezası
17:30 Sakarya’daki ırkçı saldırının failine müebbet hapis
17:27 Uyuşturucu ticareti yapan rütbeli asker operasyonu genişletildi: 30 gözaltı
17:25 ‘Halklar Ani'de halaya durduğu gün Hrant Dink'in hayali gerçekleşecek’
17:15 GREIF işçileri işlerini geri istedi
17:11 Polis aracında 120 kg esrar yakalandı
17:07 Grup Yorum konserine yasaklama
17:06 İşkenceyle gözaltına alınan Şahin ailesi fertleri tahliye edildi
16:53 Alanya’da 29 kişi gözaltına alındı
16:49 İHD İzmir Şubesi: 10 ayda 384 hak ihlali yaşandı
16:48 Gergerlioğlu: Toplum artık patlama durumunda
16:27 Gözaltındaki HDP'li meclis üyeleri serbest bırakıldı
16:14 Yunanistan, Libya Büyükelçisi'ne 72 saat süre verdi
16:05 Çavuşoğlu’ndan NATO açıklaması: Taviz vermedik
15:57 Erdoğan’ı İngiliz polisine şikayet ettiler: Kürtlere karşı savaş suçu işliyor
15:39 57 gündür cenazesi verilmeyen Gazeteci Erdemci'nin durumu Meclis'e taşındı
15:26 Ceren'in katili Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gönderildi
15:21 Gözaltındaki eşbaşkanlara avukat kısıtlılığı
15:20 Piroğlu: Tünellerin, yolların temelinde işçi kanı var
15:14 CHP binasına pankart asan Dev-Güç üyeleri serbest bırakıldı
15:08 Özalp Belediye Meclisi’nden gözaltı tepkisi
15:07 Türkiye Serêkaniyê ve Girê Spî'ye kaymakam atadı
14:52 ‘Devletler, sağlığa erişim sağlamakla yükümlüdür’
14:28 Enerji Sempozyumu 2'nci gününde: Ilısu Barajı güvenlik politikasıyla ilgilidir
14:22 Ailelerin İmralı başvurusu yine reddedildi
14:12 Özbudun: Bilimsel liyakat karikatüre dönüştü
13:42 Diyarbakır ve Ağrı'da 10 gözaltı
13:39 Batman’da kadın avukata dönük taciz protesto edildi
13:38 ‘10 binden fazla çalışan 3 aydır mağdur ediliyor’
13:22 Bakan Gül’den Arduç savunması: Cezaevi koşulları bugün belirlenmedi
13:09 MMO: Asansörlerin kontrolü piyasanın insafına terk edilemez
13:08 Demirtaş’ın ailesi trafik kazası geçirdi
13:01 Amanoslarda operasyon: 2'i ağır 4 asker yaralandı
12:51 Kasım’da en az 126, son 11 ayda 1606 işçi can verdi
12:50 Osmaniye'de talepler kabul edildi, açlık grevi sonlandırıldı
12:22 Kubilay: Tel Rıfat’tan Roboski’ye değişmeyen tek şey ise Kürt düşmanlığı
12:16 45 işçi atıldı, 265 işçi tehditle sendikadan istifa ettirildi
12:10 Kürt partilerden birlik deklarasyonu: Bu yürüyüşü birlikte omuzlayalım
11:55 Kurtalan'da okul müdüründen öğrencilere şiddet
11:53 Fransa’da hayatı durma noktasına getiren grev ikinci gününde
11:19 Ceren'in katil zanlısı Şırnak'a sevk edildi
10:47 AKP Gençlik Kolları Başkanı uyuşturucu ile yakalandı
10:22 ‘Kötü muamele geriledi’ diyen Soylu’ya yanıt: Başka bir ülkede yaşıyor
10:06 Vizyonda bu hafta
09:43 HDP’den bütçe şerhi: Savaş ve israf bütçesi
09:25 Ne duyabiliyorlar ne de konuşabiliyorlar
Engelliler Günü'nde anne ve babaları tutuklandı
09:11 'Zorla göç ettirilenlerin hakları göz ardı ediliyor'
09:10 GABB’da HDP’li 70 meclis üyesi yerine kayyum atandı
09:09 Kürkçüler Cezaevi’nde köpekli arama
09:08 Sosyolog Şedal: Ekonomik kriz kadına yönelik şiddeti artırıyor
09:07 Psikolog Mevlüt Ülgen: İntihar olayları ekonomik, siyasal ve toplumsal bir sorundur
09:06 Eski peşmerge: Kürt birliği için vakit geldi