Başkaya: Artık Kürtler aktör ve hiçbir şey eskisi gibi değil

img

İSTANBUL – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatmış olduğu saldırı sonrası ABD ile varılan ateşkesi değerlendiren yazar Fikret Başkaya, “Artık Kürtler şu veya bu şekilde Suriye’nin etkili bir aktörü. Onlarsız bir düzen kurma imkan yok. Hiçbir şey eskisi gibi değil o nedenle yeni sürecin başlangıcı da sayılabilir” dedi. 

Türkiye’nin 9 Ekim’de, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı saldırı ABD’nin arabuluculuğuyla varılan 13 maddelik ateşkes kararını Araştırmacı-yazar Fikret Başkaya değerlendirdi. AKP rejiminin kurulduğundan bu yana yıkılma paranoyası yaşadığına dikkati çeken Başkaya, "AKP rejiminin Osmanlı Devleti’nden kalma bir fetih saplantısı var. Başlatılan operasyon bu temelde olduğu için hiçbir kıymeti harbiyesi ve inandırıcılığı yok. Operasyon bu nedenle AKP rejiminin zihniyet anlayışı ve Rojava’da kurulan sistemden kaynaklanıyor. Halbuki senin sınırlarının dışındaki bir oluşum seni ne ilgilendiriyor ve senin orada ne işin var?” dedi.
 
‘HESAP ŞAM’DAN DÖNDÜ’
 
“Bu saldırının ne hukuki ne de mantıklı bir sebebi var” diyen Başkaya, “Dolayısıyla bu sadece işleri sarpa sarıcı bir etki yaratabilir ve gelinen noktada bunu bize gösterdi. Bu anlayışın gelişmesinde AKP iktidarının dış politikayı iç politikaya endekslemekten de kaynaklanıyor. Fakat AKP rejiminin Suriye politikası başından itibaren sakat, saçma ve tutarsızdı. Güya Suriye’de rejim çökeltilecek, orada kendi denetiminde selefi bir rejim kurulacaktı. Böyle bir beklentiyle kraldan çok kralcı oldular. Böyle bir beklenti içine girerek, kolektif emperyalizm ile birlikte hareket etmeye başladılar. Suriye’de ABD kolektif emperyalizmin bıraktığı hegemonya boşalıyor ve onun bıraktığı boşluğu Rusya dolduruyor. İşte bu çatışma ortamında Türkiye böyle bir hareket yapmayı uygun gördü. Ama dediğim gibi bu hareketin hiçbir tutarlığı yok ve yanlış hesap Şam’dan döndü. Kolektif emperyalizm bu işin olmayacağını anlayınca anlayışını değiştirdi ama Türkiye ısrarından vazgeçmedi ve en sonunun da böyle bir hareket yaptı. Ama bu son derece saçma bir şeydi” ifadelerini kullandı.
 
‘TÜRKİYE NATO’NUN UYDUSU’
 
AKP rejiminin toplumun hiçbir demokratik hak talebini olumlu karşılamadığını aktaran Başkaya, “AKP için halkın ne söylediğinin bir önemi yok. ABD söylerse iş değişiyor. Zaten Türkiye 1952’den bu yana emperyalizmin uydusu. Yani Türkiye NATO’ya girdiğinden beri ABD’nin kolektif emperyalizmin uydusu haline geldi. Dolayısıyla Türkiye’nin NATO’ya girdiğinden beri dış politika yapma yeteneği aşılmış bulunuyor. Türkiye’nin bağımsız dış politika yapma yeteneği zaten yok” diye belirtti.
 
‘ABD ATEŞKESİ MECBUR KILDI’
 
“Türk yetkililerin söyledikleri hamaset söylemler. Söylemek kolay ama yapmak o kadar kolay değil” diyen Başkaya, “Trump bastırınca Türkiye ateşkesi kabul etmek zorunda kaldı. Kaldı ki Türkiye’nin öyle söylediği gibi daha ileriye gitmesi o kadar kolay bir şey değil. ‘Köpeksiz köyde değneksiz gezeceksin’ diye bir kural yok. İç politika açısında Türkiye her şeye rağmen bir kazanım sayılabilir. Ama o kadar kalıcı bir kazınım olduğunu da sanmıyorum. Milliyetçi, ulusalcı ve şoven duyguları dalgalandıracak bir etkisi olacağını da sanmıyorum. Zaten ekonomik krizden doğan sefalet buna müsaade etmez” diye konuştu.
 
‘TAMPON BÖLGE TAMAMEN YANLIŞ’
 
Türkiye’deki mevcut rejimin “yaparız, ederiz, bir gece ansızın gelebiliriz” söylemleriyle çok angaje olduğunu ama bu angaje söylemlerle sahanın realitesinin bir olmadığını bir an önce anlaması gerektiğini vurgulayan Başkaya, Türkiye’nin en başından beri savunduğu tampon bölge siyasetinin tamamen yanlış olduğunu dile getirdi.
 
‘PİRİNCE GİDERKEN BULGURDAN OLDU’
 
“Kürtlerin Suriye’de artık bir oluşumu var. Farklı bir toplum hayali bir ütopyası var” diyen Başkaya şöyle devam etti: “Orada özyönetim ve komünü esas alan bir oluşum var. Bu oluşumu ne bir emperyalist ülke ne de Türkiye istemez öncelikle bunu bir yere yazmak lazım. Fakat o rejimlerin dışında Kürtlerin bu dirayetli duruşu bütün dünyanın sempatisini kazandı. Kürtlerin DAİŞ’e karşı büyük bedeller ödeyerek kazandığı kazançlar var. Bu haklı bir kazanç. Dolayısıyla Türkiye’deki rejim bu kadar tepki beklemiyordu. Operasyonla birlikte bütün dünya ayağa kalktı. Dünyanın bütün her yerinde Kürtler adına ses çıktı. Bu şu demek oluyor; Kürtler kendi rüştlerini ispatladı. Kürtler; biz bir aktör olarak burada varız dedi. Ama rejim bakımında bakarsan zaten yalnızdı, operasyonla birlikte iyice yalnızlaştı. Yani Türkiye’deki rejim Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu.”
 
‘BELİRSİZLİK ÇÖZÜLMÜŞ DEĞİL’
 
Suriye’deki Kürtlerin mevcut Suriye rejimiyle baştan beri bir sorunun olmadığını hatırlatan Başkaya, Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Suriye rejimiyle Türkiye operasyonu devam ederken varılan anlaşmanın da sürpriz olmadığını ifade etti. QSD’nin bu tutumunun uygun bir tutum olduğunu kaydeden Başkaya, “Tabii bu oradaki belirsizlik çözüldü anlamına da gelmiyor. Yani sürünceme hali devam edeceğe benziyor” ifadelerini kullandı.
 
‘BU MACERA OLMAYABİLİRDİ’
 
Türkiye’nin ateşkes anlaşmasından sonra "istediğimiz gibi olmazsa operasyona tekrar başlarız" söylemlerinin bir karşılığının olmadığını ifade eden Başkaya, “Seçmene ve kendi kamuoyunu rahatlama adına yapılan söylemlerdir. İçeriye dönük söylemlerden biri de budur. 'Yaparız gederiz bir gece ansızın gelebiliriz' bu lafları o kadar çok söylediler ki; kendilerini bağladılar. Bunlar söylenmeseydi belki bu maceraya hiç girişmeyeceklerdi” diye konuştu. 
 
‘YALNIZLAŞAN TÜRKİYE…’
 
Türkiye’nin Suriye’deki Kürtlerle uğraşmayı bırakması ve Suriye rejimiyle düşmanlığının bitirmesi gerektiğini vurgulayan Başkaya, “Katil Esad gibi söylemlerle çıtayı çok yüksekten tuttular. Bir normalleşme sürecine acilen girmesi gerekir. Aksi halde tamamen yalnızlaşmış Türkiye açısından sürdürülebilir bir durum değil” diye ifade etti.
 
‘KÜRTLER SÜRİYE’DE ETKİLİ BİR AKTÖR’
 
Türkiye ve ABD arasında varılan anlaşmada Suriye’de bir aktör olan Kürtlerin gıyabında böyle bir anlaşmanın yapılması pek mantıklı olamayacağını sözlerine ekleyen Başkaya, şunları söyledi: “Netice de kamuoyunu dikkate alarak, böyle bir viraj yaptılar. İşte Kürt güçleriyle görüşmüyoruz gibi bir açıklama yapıldı. Ateşkesin devam edip etmeyeceğini bilemem çünkü çok fazla belirsizlik var. Herkes zamana oynuyor. Fakat bir şeyi biliyorum o da şu; artık Kürtler şu veya bu şekilde Suriye’nin etkili bir aktörü. Onları yok sayarak, bir düzen kurmaya bu aşamadan sonra bir imkan yok. Rusya artık eski Rusya değil, bölgedeki etkinliğini geri de kalan 5-6 yıla göre fazlasıyla artırdı. Ama dediğim gibi önümüzdeki dönemde belirsizlik devam edecek. Hiçbir şey eskisi gibi değil o nedenle yeni sürecin başlangıcı da sayılabilir.”
 
MA / Naci Kaya 
 

Diğer başlıklar

10:20 ‘Kaza Değil Cinayet’ belgeselin yönetmeni: Devletin ayıbı tarihte yerini bulacak
10:19 Yazar Başkaya: Bu rejimin esneme yeteneği yok
10:08 Osmaniye Cezaevi'nde açlık grevi 10’uncu gününde
10:07 'Türk İntikam Tugayları'nın ölümle tehdit ettiği şair ülkeyi terk etti
10:06 'Kadınların ekonomik özgürlükleri ve yaşamları ellerinden alınıyor'
09:55 Aydınlardan HDP’ye destek CHP’ye uyarı
09:41 MED-DER Zazaca ve Soranice ders verecek
09:37 Güney Koreli yurttaşın ölümü ile ilgili bir kişi gözaltına alındı
09:36 Diyarbakır da 1 yılda bin 116 çocuk cinsel istismara uğradı
09:36 Üniversiteli Kadın Meclisi Güleda için eylem yaptı
09:35 Dersim’de şeker pancarı hasadı: İklim koşulları verimi düşürdü
09:32 Uğur Kaymaz öldürüleli 15 yıl oldu: Dosya yeniden AİHM'e taşındı
09:19 ‘Diyanet'in yayınladığı kamu spotu kaldırılmalıdır’
09:18 Eskicioğlu’nun cenazesine polis ambulans, kayyum taziye yeri vermedi
09:18 Tutuklanan belediye eşbaşkanlarından mektup: Talimatla soruşturma dosyaları yaratıldı
09:16 İmir: Yarınları kazandıracak tek şey Kürdün ulusal birliği
09:16 Savaş bütçesi büyüdü, halka düşen pay küçüldü
09:16 Hasankeyf'te 518 kişi evsiz kaldı
09:14 Eşbaşkan Armut: Dayanışma ve mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz
09:13 Vogel: Rojava tüm dünyada ekolojik ve demokratik bir örnek
09:12 Bir kadının başarı öyküsü: Okuma yazma öğrendi, üniversiteye gitti ve kitap yazdı
09:09 Kayyumlara tepki gösteren yöre dernekleri: Anahtar ulusal birlik
09:08 Kaplan: Kürtler öz gücüne güvenerek ulusal birliğini sağlamalı
09:06 Kadın gazeteciler 25 Kasım'da ‘Bizde Varız’ diyecek
09:01 Kürt parti ve örgütlerinden 70 isim ‘ulusal birlik’ için bir araya gelecek
09:00 21 KASIM 2019 GÜNDEMİ
08:58 Gazeteci Gümüş'ün evine polis baskını
08:55 Antep'te tutuklananların sayısı 19'a çıktı
08:53 Cihangir İslam’dan Soylu’ya: Ahmet Altan’ın terörle ne alakası var
20/11/2019
23:29 ‘Dipsiz Göl’de kazıya izin veren 3 kişi açığa alındı
22:43 Qah Mülteci Kampı’na füze atışı: 12 sivil öldü, 40 yaralı
21:16 İntiharlardan sonra ‘siyanüre’ yasak geldi
20:56 Tutuklu Kürt siyasetçi Eskicioğlu yaşamını yitirdi
20:49 Manisa ve Hatay'da kadın cinayeti, Kayseri’de katletme girişimi
20:32 'Savaşlar çocukların yaşam hakkını yok ediyor'
20:20 Korkusuz Gazetesi yazarı Takan saldırıya uğradı
20:18 Down Sendromlu çocuklar için uçurma etkinliği
19:59 Anarşist Kadınlar'dan eril medyaya: İsyanımızı satır aralarına saklayamazsınız
19:53 CHP’li Özkoç: Erken seçimin bir an önce olmasını biz de isteriz
19:50 Güleda Cansel'in katledilmesini protesto ettiler
19:40 Suruç anması 52’nci ayında: Suruç halkının iradesinin yanındayız
18:36 İHD Antep Şubesi: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
17:54 ‘Türkiye’nin çocuk haklarına dair çekince koyduğu maddeler kaldırılsın’
17:49 Akpazar eylemi: Halk iradesi yetkisiz kılındı
17:20 Tanrıkulu: Belediye başkanı oldukları için tutuklandılar, başka neden yok
17:04 Grup Yorum üyelerinin tahliyesine itiraz
17:00 Eşbaşkanlık sistemi için verilen soru önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
16:56 Ailesini rehin alan erkekten ilginç savunma!
16:48 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik tutuklandı
16:47 11 avukatın müdafiliklerini yasaklayan karara itiraz
16:27 Küçükçekmece’de bir kişi evinde ölü bulundu
16:18 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik hakkında tutuklama talebi
16:15 '15 yıl önceki şarkıya dava’
16:01 Cinsel saldırı davasında beraat
15:26 Maaşlarını alamayan işçiler eyleme başladı
15:25 Grup Yorum üyelerine tahliye
15:19 ‘Çocuk hakları için anlayış değişikliğine ihtiyaç var’
15:08 Kayyumun kapattığı Amida Jîn Kadın Danışmanlık Merkezi yeniden açıldı
15:01 Çet’in avukatları: İntiharla başladı cinsel saldırı olduğu ortaya çıktı
14:47 Kentlerde 25 Kasım çağrıları
14:41 Türkiye’de 3 bin çocuk cezaevinde
14:39 Baydar: HDP'nin mevzileri terketmemesi gerekir
14:29 Tiryaki’den Soylu’ya: FETÖ’cülerin taktiğini uygulayıp, delil yarattınız
14:11 Polis ev baskınında para çaldı iddiası
14:00 Yakıt yüklü TIR devrildi: 2 yaralı
13:48 HDP deklarasyonu açıklandı: Kazanımları koruma kararı ve erken seçim çağrısı
13:34 Buldan: Halkın emaneti onurumuzdur, teslim etmeyeceğiz
Temelli: Bu gidişatı durdurabiliriz
13:30 Tanrıkulu'dan Çocuk Hakları Raporu: 59 bin çocuk cinsel istismara uğradı
13:28 Dev Yapı-İş Sendikası Demir’in serbest bırakılmasını istedi
13:15 HDP’den Kayyum Raporu: Gasp ve düşman göstergesidir
12:54 'Sine- i millet' önerisine yanıt Barış Annesi'nden geldi
12:48 Bağlar’da saldırıya uğrayan Güney Koreli Kim yaşamını yitirdi
11:47 Aldar Xelil: Direniş uluslararası boyut kazandı, birlik olalım
11:44 Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu’ya 'müebbet' hapis istemi
11:29 Birleşik Metal İş'ten eylemdeki işçilere müdahale
11:20 HDP'liler tokalaşmayan Soylu'yu fotoğraflarla protesto etti
11:07 Elektrik hattında çalışan işçi akıma kapıldı
11:01 Şule Çet Davası başladı: Erkek adaleti teşhir etmeye devam edeceğiz
10:58 HDP kayyumlara karşı tutum belgesi açıklamak üzere toplandı
10:49 HDP ve DBP Antep il eşbaşkanları tutuklandı
10:37 Kayyumun daire başkanı görevden alındı
10:22 Safitürk Davası yarın görülecek
10:01 Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevi 9’uncu gününde
10:00 Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Çevik polise ifade vermedi
09:47 Seyhan'da patlayan bomba maddi hasara yol açtı
09:32 Şule Çet İçin Adalet Komisyonu’ndan çağrı: Şiddete karşı ses çıkartalım
09:30 Şırnak’ta her 2 günden biri yasak
09:22 5 Haziran'la ilgili ek iddianame: Biri emniyet müdürü 5 polise dava
09:18 Çocuk işçiliği Suriyeli göçmenlerle birlikte büyüdü
09:11 ‘Kürt çocukları hala anadillerinde eğitime erişemiyor’
09:10 Önce görevden uzaklaştırıldı sonra ifadesi alındı
09:09 10 ilin havası 13 termik santralle kirletilecek!
09:08 Kaz Dağları haberleri gazetecilerin iddianamesine suç delili yapıldı
09:07 Doğan: Çocuğu korumak için daha net yasalar çıkarılmalı
09:06 Bin 679 öğretmen AİHM’e gidiyor
09:05 25 Kasım'da ilk kez kadın eylemine katılacak: Çığlığımız sinerji oluşturacak
09:04 Kanar: Yargı paketlerinin reformla bir ilgisi yok
09:03 Demiri dövmek yetmiyor severek işlemek gerek
09:00 Kelebeklerden bu yana şiddete karşı mücadele sürüyor
09:00 Tümüklü: Söz hükmünü yitirdi, pratikte buluşma zamanı