Başkaya: Artık Kürtler aktör ve hiçbir şey eskisi gibi değil

img

İSTANBUL – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatmış olduğu saldırı sonrası ABD ile varılan ateşkesi değerlendiren yazar Fikret Başkaya, “Artık Kürtler şu veya bu şekilde Suriye’nin etkili bir aktörü. Onlarsız bir düzen kurma imkan yok. Hiçbir şey eskisi gibi değil o nedenle yeni sürecin başlangıcı da sayılabilir” dedi. 

Türkiye’nin 9 Ekim’de, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı saldırı ABD’nin arabuluculuğuyla varılan 13 maddelik ateşkes kararını Araştırmacı-yazar Fikret Başkaya değerlendirdi. AKP rejiminin kurulduğundan bu yana yıkılma paranoyası yaşadığına dikkati çeken Başkaya, "AKP rejiminin Osmanlı Devleti’nden kalma bir fetih saplantısı var. Başlatılan operasyon bu temelde olduğu için hiçbir kıymeti harbiyesi ve inandırıcılığı yok. Operasyon bu nedenle AKP rejiminin zihniyet anlayışı ve Rojava’da kurulan sistemden kaynaklanıyor. Halbuki senin sınırlarının dışındaki bir oluşum seni ne ilgilendiriyor ve senin orada ne işin var?” dedi.
 
‘HESAP ŞAM’DAN DÖNDÜ’
 
“Bu saldırının ne hukuki ne de mantıklı bir sebebi var” diyen Başkaya, “Dolayısıyla bu sadece işleri sarpa sarıcı bir etki yaratabilir ve gelinen noktada bunu bize gösterdi. Bu anlayışın gelişmesinde AKP iktidarının dış politikayı iç politikaya endekslemekten de kaynaklanıyor. Fakat AKP rejiminin Suriye politikası başından itibaren sakat, saçma ve tutarsızdı. Güya Suriye’de rejim çökeltilecek, orada kendi denetiminde selefi bir rejim kurulacaktı. Böyle bir beklentiyle kraldan çok kralcı oldular. Böyle bir beklenti içine girerek, kolektif emperyalizm ile birlikte hareket etmeye başladılar. Suriye’de ABD kolektif emperyalizmin bıraktığı hegemonya boşalıyor ve onun bıraktığı boşluğu Rusya dolduruyor. İşte bu çatışma ortamında Türkiye böyle bir hareket yapmayı uygun gördü. Ama dediğim gibi bu hareketin hiçbir tutarlığı yok ve yanlış hesap Şam’dan döndü. Kolektif emperyalizm bu işin olmayacağını anlayınca anlayışını değiştirdi ama Türkiye ısrarından vazgeçmedi ve en sonunun da böyle bir hareket yaptı. Ama bu son derece saçma bir şeydi” ifadelerini kullandı.
 
‘TÜRKİYE NATO’NUN UYDUSU’
 
AKP rejiminin toplumun hiçbir demokratik hak talebini olumlu karşılamadığını aktaran Başkaya, “AKP için halkın ne söylediğinin bir önemi yok. ABD söylerse iş değişiyor. Zaten Türkiye 1952’den bu yana emperyalizmin uydusu. Yani Türkiye NATO’ya girdiğinden beri ABD’nin kolektif emperyalizmin uydusu haline geldi. Dolayısıyla Türkiye’nin NATO’ya girdiğinden beri dış politika yapma yeteneği aşılmış bulunuyor. Türkiye’nin bağımsız dış politika yapma yeteneği zaten yok” diye belirtti.
 
‘ABD ATEŞKESİ MECBUR KILDI’
 
“Türk yetkililerin söyledikleri hamaset söylemler. Söylemek kolay ama yapmak o kadar kolay değil” diyen Başkaya, “Trump bastırınca Türkiye ateşkesi kabul etmek zorunda kaldı. Kaldı ki Türkiye’nin öyle söylediği gibi daha ileriye gitmesi o kadar kolay bir şey değil. ‘Köpeksiz köyde değneksiz gezeceksin’ diye bir kural yok. İç politika açısında Türkiye her şeye rağmen bir kazanım sayılabilir. Ama o kadar kalıcı bir kazınım olduğunu da sanmıyorum. Milliyetçi, ulusalcı ve şoven duyguları dalgalandıracak bir etkisi olacağını da sanmıyorum. Zaten ekonomik krizden doğan sefalet buna müsaade etmez” diye konuştu.
 
‘TAMPON BÖLGE TAMAMEN YANLIŞ’
 
Türkiye’deki mevcut rejimin “yaparız, ederiz, bir gece ansızın gelebiliriz” söylemleriyle çok angaje olduğunu ama bu angaje söylemlerle sahanın realitesinin bir olmadığını bir an önce anlaması gerektiğini vurgulayan Başkaya, Türkiye’nin en başından beri savunduğu tampon bölge siyasetinin tamamen yanlış olduğunu dile getirdi.
 
‘PİRİNCE GİDERKEN BULGURDAN OLDU’
 
“Kürtlerin Suriye’de artık bir oluşumu var. Farklı bir toplum hayali bir ütopyası var” diyen Başkaya şöyle devam etti: “Orada özyönetim ve komünü esas alan bir oluşum var. Bu oluşumu ne bir emperyalist ülke ne de Türkiye istemez öncelikle bunu bir yere yazmak lazım. Fakat o rejimlerin dışında Kürtlerin bu dirayetli duruşu bütün dünyanın sempatisini kazandı. Kürtlerin DAİŞ’e karşı büyük bedeller ödeyerek kazandığı kazançlar var. Bu haklı bir kazanç. Dolayısıyla Türkiye’deki rejim bu kadar tepki beklemiyordu. Operasyonla birlikte bütün dünya ayağa kalktı. Dünyanın bütün her yerinde Kürtler adına ses çıktı. Bu şu demek oluyor; Kürtler kendi rüştlerini ispatladı. Kürtler; biz bir aktör olarak burada varız dedi. Ama rejim bakımında bakarsan zaten yalnızdı, operasyonla birlikte iyice yalnızlaştı. Yani Türkiye’deki rejim Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu.”
 
‘BELİRSİZLİK ÇÖZÜLMÜŞ DEĞİL’
 
Suriye’deki Kürtlerin mevcut Suriye rejimiyle baştan beri bir sorunun olmadığını hatırlatan Başkaya, Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Suriye rejimiyle Türkiye operasyonu devam ederken varılan anlaşmanın da sürpriz olmadığını ifade etti. QSD’nin bu tutumunun uygun bir tutum olduğunu kaydeden Başkaya, “Tabii bu oradaki belirsizlik çözüldü anlamına da gelmiyor. Yani sürünceme hali devam edeceğe benziyor” ifadelerini kullandı.
 
‘BU MACERA OLMAYABİLİRDİ’
 
Türkiye’nin ateşkes anlaşmasından sonra "istediğimiz gibi olmazsa operasyona tekrar başlarız" söylemlerinin bir karşılığının olmadığını ifade eden Başkaya, “Seçmene ve kendi kamuoyunu rahatlama adına yapılan söylemlerdir. İçeriye dönük söylemlerden biri de budur. 'Yaparız gederiz bir gece ansızın gelebiliriz' bu lafları o kadar çok söylediler ki; kendilerini bağladılar. Bunlar söylenmeseydi belki bu maceraya hiç girişmeyeceklerdi” diye konuştu. 
 
‘YALNIZLAŞAN TÜRKİYE…’
 
Türkiye’nin Suriye’deki Kürtlerle uğraşmayı bırakması ve Suriye rejimiyle düşmanlığının bitirmesi gerektiğini vurgulayan Başkaya, “Katil Esad gibi söylemlerle çıtayı çok yüksekten tuttular. Bir normalleşme sürecine acilen girmesi gerekir. Aksi halde tamamen yalnızlaşmış Türkiye açısından sürdürülebilir bir durum değil” diye ifade etti.
 
‘KÜRTLER SÜRİYE’DE ETKİLİ BİR AKTÖR’
 
Türkiye ve ABD arasında varılan anlaşmada Suriye’de bir aktör olan Kürtlerin gıyabında böyle bir anlaşmanın yapılması pek mantıklı olamayacağını sözlerine ekleyen Başkaya, şunları söyledi: “Netice de kamuoyunu dikkate alarak, böyle bir viraj yaptılar. İşte Kürt güçleriyle görüşmüyoruz gibi bir açıklama yapıldı. Ateşkesin devam edip etmeyeceğini bilemem çünkü çok fazla belirsizlik var. Herkes zamana oynuyor. Fakat bir şeyi biliyorum o da şu; artık Kürtler şu veya bu şekilde Suriye’nin etkili bir aktörü. Onları yok sayarak, bir düzen kurmaya bu aşamadan sonra bir imkan yok. Rusya artık eski Rusya değil, bölgedeki etkinliğini geri de kalan 5-6 yıla göre fazlasıyla artırdı. Ama dediğim gibi önümüzdeki dönemde belirsizlik devam edecek. Hiçbir şey eskisi gibi değil o nedenle yeni sürecin başlangıcı da sayılabilir.”
 
MA / Naci Kaya 
 

Diğer başlıklar

14:50 Mersin Çağdaş Hekimler Grubu adaylığı açıkladı
14:32 EMO’dan DEDAŞ’a: Mağduriyetleri gider
14:28 Barış Anneleri: Öcalan’a tecritle toplum hedef alınıyor
14:11 ESHOT çalışanlarına test yapılmıyor
14:03 Merdoğlu’nun dolandırdığı veliler bankadan paralarını alamadı
14:02 Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen adaylığını açıkladı
13:49 4 bin 649 KESK’liden sadece 558’i işe iade edildi
13:28 Van'da salgından ölenlerin sayısı 12’ye çıktı
13:25 Basmane Çukuru’ndaki mülkiyetler belediyeye devredilsin
13:20 KESK: Ek bütçe istiyoruz
13:17 Nusaybin Davası’nda 49’uncu ceza: Sağlık hakkımız gasp edildi
13:13 Buldan: Kadınlara yönelik operasyon darbedir, düşmanlıktır
13:11 Bölgede yoğun helikopter hareketliliği
12:54 Rize’de sel felaketi: 2 kişi yaşamını yitirdi
12:52 MKGP ve DFG: Gazeteci Güney serbest bırakılsın
12:45 Emine Demir’in duruşması 9 Eylül tarihine ertelendi
12:37 HDP’den iktidara: Korkunun ecele faydası yok
12:22 Tahliye edilmeyen Yüksekdağ: Demokratik yaşam inisiyatifi geliştirilmeli
12:16 İran 2 Kürt tutukluyu daha idam etti
12:15 14 Temmuz direnişinde hayatını kaybedenler Çiçek'in mezarı başında anıldı
11:59 Türk-Rus ortak devriyesinde bombalı saldırı
11:56 Kadın örgütlerinden gözaltılara tepki: İtaat etmeyiz
11:54 Akşener: Ayasofya ibadete açılsın siyasete kapatılsın
11:50 Kadınlardan 'sessiz kalma' çağrısı
11:27 Gazeteci Evren’in duruşması görüldü
11:20 Kadınlar şiddet ve istismara karşı adliye önünden seslendi
11:08 70 yaşındaki kadın gözaltına alındı
10:51 Mahkeme kararı olan mahallelere elektrik verilecek
10:50 15 Temmuz darbe girişimi: Rıza gösterme hali etkisini yitiriyor
10:34 Yüksekdağ: Siyasi darbe sürüyor
10:17 Adalet Ağaoğlu yaşamını yitirdi
10:12 Tutuklulardan 14 Temmuz açıklaması
09:48 Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili hakkında gözaltı kararı
09:40 İş talebiyle 5 gündür açlık grevinde
09:39 Vikipedia’da Kürtçe makale sayısı 30 bini aştı
09:38 HDP: Halk iradesine düşman olanlarla mücadelemiz devam edecek
09:15 Kredi genişlemesi yeni sorunlara yol açıyor
09:14 Botan Vadisi su savaşlarına kurban edilecek
09:13 Cengiz İnşaat’ta koronavirüs yayılıyor, çalışma sürüyor
09:12 AKP’liler kendi yolsuzluk çarkını isim isim ifşa etti
09:09 Rektörlükten KHK’lilere ‘özel’ kıstas: Başvurmayın
09:08 5 Nolu Cezaevi tanığı Bilen: Amaçlarına ulaşamadılar
09:07 Bazid'in tarihine yolculuk
09:05 Diyarbakır'da vaka sayısına her gün 120 kişi ekleniyor
09:02 İmralı’da fiziksel tecride hukuksal tecrit eklendi
09:00 14 TEMMUZ 2020 GÜNDEM
08:53 Elektrik kesintilerine karşı trafo önünde sabahladılar
08:50 Adana'da 2 kişi daha serbest bırakıldı
08:45 Antep’te HDP ve DBP’lilere operasyon
08:35 Şırnak'ta 22 bölge yasaklandı
08:10 Diyarbakır'da kadınlara operasyon: Çok sayıda gözaltı
07:48 Gazeteci Ayşe Güney gözaltına alındı
13/07/2020
23:30 AFAD'tan Rize'deki sele ilişkin açıklama
23:22 Diyadin Belediyesi’ne kayyım atandı
21:38 BM: 3 milyardan fazla insan sağlıklı beslenemiyor
21:17 Diyadin Belediyesi’nde odaların anahtarları toplandı
21:07 Öğrencilerden KYK kesintisine ‘kartlı’ eylem
20:26 Katledilen kadınların resimleri parkın ağaçlarında
20:14 Türkiye’de vaka sayısı 214 bini aştı
19:50 Rize Çayeli'nde sel felaketi
19:47 HKMO: Ekonomik krizin çözümü parselleri satmak değil
19:33 Sele kapılarak hayatını kaybeden çocuk defnedildi
19:19 AKP Sözcüsü Çelik’ten Ayasofya açıklaması
19:06 Antalya'da 3.5 büyüklüğünde deprem
18:57 Surlarda yangın
18:07 Van Gölü'nde çıkarılan cenaze sayısı 32'ye yükseldi
17:31 Tatvan'da ev ve işyerleri sular altında kaldı
17:26 HDP'nin stant açmasına Valilikten yasak
17:18 Gün Matbaası davası kararları onandı
17:09 AB Dış İşleri Konseyi'nin gündeminde Türkiye var
16:39 Kayyıma karşı çıkan 23 kadının duruşması görüldü
16:33 ‘Zilan Katliamı arşivlerini açın’
16:25 Putin ülkesindeki Ayasofya rahatsızlığını Erdoğan'a iletti
15:40 12 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
15:31 Diyarbakır D Tipi’nde 3 tutukluda koronavirüs tespit edildi
15:24 Yüksekdağ’ın avukatları: Aynı fiilden 2 kez tutuklanan tek siyasetçi
15:12 Rosa Kadın Derneği üyesi Gültekin tahliye edildi
15:02 KESK Kadın Meclisi’nden tutuklamalara tepki
14:59 KHK'lilerin yaşadıkları ‘sosyal kırım’dır
14:45 Diyadin'de belediyeye baskın protesto edildi
14:39 Erdoğan ve Putin telefonda görüştü
14:22 Esentepe’deki inşaatta yargı kararı uygulanmıyor
14:18 Dezenfektan üretirken ölen öğretmen için adalet istediler
14:16 Artvin'deki sel felaketinde 4 kişi can verdi
14:15 Gençlerden Suruç çağrısı: Adalet için sokağa
14:06 'Kıdem tazminatı çalışma hayatının temelidir'
13:53 Diyarbakır'daki 'demokrasi' buluşmalarına çağrı
13:53 Sel ve su baskınlarına karşı uyarı
13:40 Batan teknede yaşamını yitirenlerin sayısı 29'a yükseldi
13:34 İstanbul Baro Başkanı: Çoklu baro teklifinin ibrelerini Feyzioğlu yazdı
13:18 Oluç: Kadın çalışması yapan belediyeler hedefte
13:13 HDP: Dr. Qasımlo ve Azar’ı saygı ve minnetle anıyoruz
11:45 3 tutuklunun açlık grevi 8'inci gününde
11:27 HDK: Zilan'ın yarası hala taze
11:07 KDP Asayişi’nin gözaltına aldığı gazeteciden haber alınamıyor
10:41 Sel sularına kapılan çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
10:30 ‘Savaş istemeyen herkes tecride karşı sorumluluk almalıdır’
10:20 Kuyumcu vurgununun son şüphelisi de yakalandı
09:02 Kazan: Düzenleme savunmanın kökten bertaraf edilmesi girişimidir
09:02 ‘Eskiden bir Esat Oktay ve köpeği Co vardı, şimdi yüzlercesi’