Erdoğan’dan 'operasyonu sürdürme' mesajı

img
KAYSERİ - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara karşı yükselen tepkileri “Tuhaf” gördü. Erdoğan, ateşkes süresinin sona ermesi ardından "saldırıları sürdürme" mesajı verdi. 
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kayseri'de toplu açılış töreninde konuştu. Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonun “güvenli bölge” için verilen sözlerin tutulmadığını ileri süren Erdoğan, “Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için gerekli ortam oluşturulmuyor, sınır güvenliği tehdit altında, biz de kolları sıvadık” dedi.
 
TEPKİLERİ ‘TUHAF’ GÖRDÜ
 
Operasyona ve saldırılara karşı dünya kamuoyundan yükselen tepkileri “Tuhaf” olarak değerlendiren Erdoğan, “Sınırlarımız boyunca uzanan terör koridoru oluşumuna izin vermeyeceğiz. Görüşmek, konuşmak gerekiyorsa yapıyoruz, askeri olarak vurup geçmek gerekiyorsa onu da yapıyoruz” diye konuştu.
 
ATEŞKES ANLAŞMASI 
 
ABD ile yaptığı “Ateşkes” toplantısına değinen Erdoğan, “Biz terör örgütüyle masaya oturacak kadar alçalmadık. Bir devlet, terör örgütüyle masaya oturmaz. Teröristlerle masaya oturmaz. Birileri oturuyor diye biz de mi oturacağız, yok böyle bir şey, bizim kitabımızda böyle bir şey yazmıyor. Mecburen oturup konuşmak üzere ülkemize gelme arzusu belirdi. Kendilerine Suriye meselesinin bugünlere nasıl geldiğini anlattık. Diplomasi yolunu işletme konusunda esnek olduk kendilerine 'terör örgütüyle masaya oturacak kadar alçalmadık' dedik” ifadelerini kullandı. 
 
TEHDİT ETTİ
 
Ateşkes anlaşmasında belirtilen 120 saatin sonra ermesi ardından "saldırıları sürdürme" mesajı veren Erdoğan, “Salı gecesi süre bitiyor. Olursa olur, olmazsa 120 saatin bittiği dakika kaldığımız yerden devam eder teröristlerin başını ezmeyi sürdürürüz. Pazarlık sünnettir diyerek 120 saatte mutabık kaldık. Olmazsa, 120 saat bittiğinde kaldığı yerden harekat devam eder” şeklinde konuştu. 
 
PUTİN GÖRÜŞMESİ
 
Ateşkesin son bulacağı 22 Ekim günü Rusya lideri Vladimir Putin ile Soçi’ye görüşeceğini söyleyen Erdoğan, “Bazı yerlerde Rusya'nın koruması altındaki rejim güçleri bulunuyor. Bu meseleyi Salı günü Sayın Putin'le ele alacağız. Bir hal çaresi bulmamız lazım. Aynı durum orada da geçerli. Olursa olur, olmazsa kendi planlarımızı uygulamaya devam ederiz. Türkiye, en başından beri ortaya koyduğu şartlardan en küçük bir sapma göstermemiştir” diye belirtti.