Köşk Gölü birçok kuş ve balığa ev sahipliği yapıyor

img

VAN - Edremit ilçesine bağlı Köşk mahallesinde 30 yıl önce Van Gölü’nün sularının yükselmesiyle oluşan Köşk Gölü, köylülerin koruması ile birlikte birçok kuş türü ve balığa ev sahipliği yapıyor. 

Van’ın merkez Edremit ilçesine bağlı Köşk mahallesinde oluşan doğal göl, mahalleliler tarafından korunuyor. Etrafı sazlıklarla çevrilen gölde Yaban Ördeği, Balıkçıl, Flamingo ve çok sayıda kuş türü barınıyor. Yine üreme dönemlerinde İnci Kefali balıklarının sazlıklara yumurtalarını da bıraktığı Köşk Gölü doğal güzelliğini ise köylülerin koruması ile sağlıyor. 
 
Gölün kendi tapulu arazileri olduğunu söyleyen Hamit Budak, 30 yıl önce gölün kendiliğinden yükselmesiyle arazilerinin sular altında kalarak gölün bir günde oluştuğunu söyledi. Köyde yaban ördeği, kaz, flamingo, balıkçıl gibi çok sayıda ismini bilmedikleri kuş türünün yaşadığını söyleyen Budak, "Sazan ve aynalı sazan gibi balıklar da gölde var. İlkbahar aylarında inci kefalleri de üreme için yumurtalarını sazlığa bırakıyor" dedi. 
 
Gölün oldukça temiz olduğunu söyleyen Budak, "Bölgede avcılığa izin vermiyoruz. Yine balık avlanmasına da izin vermiyoruz. Burası bizim 100 dönümlük tapulu arazimizdi. Şimdi göl olunca tapular vasfını yitirdi. Burası kuş cenneti olarak biliniyor ve kuş cenneti ilan edildi” dedi. 
 
MA / Müjdat Can