Hayvan pazarında yaprak kımıldamıyor

img
VAN - Kurban Bayramı'na 3 hafta kala besicilerin kurbanlık hayvanlarını götürdüğü Van Hayvan Pazarı'nda yaprak kımıldamıyor. Alıcıların yolunu gözleyen besiciler, yaşanan durgunluğun nedenini, "İnsanlar bir kilo et alamıyor, nasıl kurban kessin?" sözleriyle dile getirdi.
 
Yayla yasaklarının yanı sıra saman ve mazot fiyatlarındaki artış, bölgede hayvancılığı bitirme noktasına getirmiş halde. Zor şartlar altında hala hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamaya çalışan besiciler ise, umutlarını 21-24 Ağustos tarihleri arasındaki Kurban Bayramı dolayısıyla yapacakları satışlara bağlamış durumda. Bayrama kısa bir süre kala besledikleri kurbanlıkları satmak için Van’ın Bostaniçi mahallesindeki Hayvan Pazarı'na getiren besiciler, bayram öncesi başlatılan onarım çalışması nedeniyle hayvanlarını pazarın yanı başındaki tarlada bekletmek zorunda kaldı.
 
Bu durumdan oldukça şikayetçi olan besicilerin şikayetçi olduğu diğer önemli şey ise, bayrama kısa bir süre kalmasına rağmen alıcıların henüz ayak basmaması nedeniyle pazarda yaprak kımıldamaması.
 
Pazarda dört gözle alıcıların yolunu gözleyen besiciler, ekonomik koşullardan dolayı yurttaşların bırakalım kurban almayı, ceplerinde 1 kilo et alacak paralarının dahi olmaması nedeniyle iş yapamadıklarından yakındı.
 
'İNSANLARIN BİR KİLO ET ALACAK GÜCÜ YOK'
 
Beslediği hayvanlarını satmak umuduyla Başkale ilçesinden gelen besicilerden Aziz Demirhan, önceki yıllarda 2 ay öncesinden yurttaşların pazara gelip kurban satın alırken, bu yıl ise daha satış yapamadıklarını ifade etti.
 
Demirhan, “Pazar eskisi gibi değil. Kurban bayramı için kimsenin ekonomik durumu yok ki hayvan alsın. Kimsenin artık alışveriş yapacak gücü bile kalmadı. Et fiyatları düşük olmasına rağmen, saman ve arpa ile beslediğimiz hayvanların masrafları dahi çıkmıyor. Eskiden Van’dan hayvanları başka illere götürerek kurban için satıyorduk. Ama şimdi ithal et nedeniyle Van’da dahi hayvanları zararına satamıyoruz. İnsanların 1 kilo et alacak paraları dahi kalmadı” dedi.
 
'TEK BİR HAYVAN DAHİ SATAMADIK'
 
Pazarda yaprak kıpırdamamasına dikkat çeken besicilerden Hamza Aslan de, insanların bin, bin 100 TL vererek hayvan alacak gücünün olmadığını belirtti. 
 
Dolardaki artış ile birlikte hayat pahalılığından dolayı insanların alım gücünün düştüğünü ifade eden Aslan, “Mazotun litresi 6 TL, samanın kilosu 1,5 TL. Bu nedenle mal pahalı. Pahallılıktan dolayı pazarda da hareketlilik yok. Her sene bu vakitlere kadar her birimiz 20 hayvan satardık. Her gelen 2-3 hayvan alıp, bir ay boyunca evinde besliyordu. Şimdi ise bir tek hayvan dahi satamadık” diye konuştu.
 
‘İNSANLAR ARTIK YAŞAYAMAZ DURUMA GELDİ' 
 
Rıdvan Alpata adlı besici de, yine hayvan satışlarının iyi olmadığını, meraların yasaklı olmasından dolayı eskisi gibi hayvanları iyi besleyecek imkanlarının da kalmadığından yakındı. Hayvancılığın bitmemesi için hükümetin gerekli adımları atması gerektiğini söyleyen Alpata, bu duruma vesile olan hükümetin bu durumu değiştirmesi gerektiğini söyledi. 
 
Artık ailesinin geçimini bile yapamadığını aktaran Alpata, böyle devam etmesi halinde insanların artık yaşayamaz duruma geleceğini belirtti. 
 
'BİR İŞÇİ NASIL KURBAN ALSIN?'
 
Küçükbaş hayvan fiyatlarının bin 500 TL’ye kadar ulaştığını söyleyen Alpata, "Bir işçi nasıl kurban kessin? Hayvanlarımızı yıl boyunca kıt imkanlara rağmen besliyoruz. Hepimiz Kurban Bayramını bekliyoruz ama gördüğümüz kadarıyla bu bayram çok iyi geçmeyecek. İnsanların artık alım gücü kalmadı. Pazara bir müşteri geldiğinde 20 besici hayvanlarını ona satmak için peşinden ayrılmıyor. Müşteri olmayınca işte böyle oluyor" diye konuştu. 
 
 ‘YEM FİYATI DÜŞMEDEN, HAYVAN FİYATI DÜŞMEZ’
 
İthal edilen angusların da kendilerini zorladığını kaydeden Alapata, “İthal et buraya gelmemelidir. İthal et geldiğinde biz burada bir sene boyunca hayvanları besliyoruz ama satamıyoruz. İthal et getireceğinize insanlar için imkanlar yaratın. Yem fiyatı düşmeye kadar hayvan fiyatı düşmez” dedi.  
 
MA / Müjdat Can
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!