Kardeşi koah hastası Özkan’ın serbest bırakılmasını istedi

img

İSTANBUL – 64 yaşındaki Ömer Özkan’ın koah hastası ve kalp sorunu yaşadığını söyleyen kardeşi Sabri Özkan, ağabeyinin serbest bırakılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Güngören ilçesine 28 Nisan’da yapılan baskında aralarında İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek’in de bulunduğu 41 kişi gözaltına alındı. 31 kişi emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, aralarında Çiçek’in de bulunduğu 10 kişi tutuklandı. İddianamenin kabul edilmesiyle Çiçek’in de aralarında bulunduğu 8 kişi serbest bırakılırken, koah hastası HDP Güngören İlçe Eşbaşkanı Ömer Özkan ve 2 kişi tahliye edilmedi. Silivri 5 Nolu Kapalı Cezaevinde bulunan Özkan’ın ailesi sağlık durumuna ilişkin konuştu.
 
64 YAŞINDA KOAH HASTASI
 
Silivri 5 Nolu Kapalı Cezaevinde bulunan 64 yaşındaki Ömer Özkan’ın koah hastası ve kalbinde sorun yaşadığını söyleyen kardeşi Sabri Özkan, ağabeyinin 4 ay önceki kongrede HDP Güngören İlçe Eşbaşkanı seçildiğini söyledi. Ağabeyi Ömer’in yaklaşık 8 senedir hastalıklarının olduğu bilgisini paylaşan Sabri Özkan, “Ömer ağabeyimin kalp yetmezliği ve koah hastalığı var. Kapalı alanda fazla duramıyor. Son 6 yıldır da düzenli ilaç kullanıyor. Cezaevinde de o raporları doğrultusunda ilaçlarını kullanmaya devam ediyor” dedi.  
 
‘KOAH HASTASI İÇİN CEZAEVİ HAVASIZ BİR ORTAMDIR’
 
Ağabeyinin sağlığının cezaevinde kalmaya uygun olmadığını ifade eden Özkan, cezaevinin bir koah hastası için havasız bir yer olduğunu söyledi. Ağabeyi Özkan’ın cezaevine ilk girdiğinde 12 kişilik koğuşta 41 kişiyle kaldığını belirten Özkan, “Hijyenik olmayan yerde kalıyorlar. Yeme içme sıkıntısı vardı. Her yönde sorun vardı. Yani 12 kişinin kalması gereken koğuşta 41 kişi kalıyordu. Sonraki dönemlerde peyderpey 35 kişiye düştü” diye konuştu.
 
‘KAPALI ALANLARDA DURAMIYOR’
 
Ağabeyinin hastalıklarının hayatının bir parçası olduğunu dile getiren Özkan, “Hastalıklarından kaynaklı düzenli olarak kullandığı ilaçlar var. İlaçlar her ne kadar cezaevinden temin etmesi ya da verilmesinde bazen sıkıntı yaşansa da veriliyor. Ama Ömer ağabeyimin kapalı alanda durma fobisi var. Kapalı alanda fazla kalamıyor. Çeşitli nedenlerle bindirildikleri ringlerde kalamıyor. Ağabeyim buna ilişkin 2 Ağustos/taki duruşmaya ring aracıyla gitmemek için dilekçe verdi. Ama cezaevi yöneticileri ne kadar uygular bilemiyoruz. Ağabeyim aksi yönünde bir karar çıkması durumunda mahkemeye gitmeyecekmiş” dedi.
 
‘ADALETİN SAĞLANMASINI İSTİYORUZ’
 
En büyük temennilerinin ağabeylerinin serbest bırakılması olduğunu ifade eden Özkan, bir an önce adaletin sağlanmasını istedi. 
 
MA / Sadiye Eser