'Kadınların Meclis’teki sözü olmak istiyorum'

  • kadın
  • 09:13 3 Haziran 2018
  • |
img

ANKARA - Uzun yıllardır mahkemelerde kadın ve çocukları savunan avukat Ceren Şimşek, HDP Ankara milletvekili adayı. Kadınlar dayanıştığı takdirde özgürleşebileceğini belirten Şimşek, “Ben de kadınların Meclis’teki sözü olmak istiyorum” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara 1’inci bölge adaylarından avukat Ceren Şimşek, 8 yıldır kadın ve çocuk hakları konusunda yargıda verdiği mücadeleyi Meclis’e taşımaya hazırlanıyor.  
 
Şimşek, yargı pratiklerinin erkeklere “nasıl daha az ceza alabilirimi öğrettiğini belirtti. Bunu yaşadığı bir örnekle anlatan Şimşek, “Örneğin bir dosyamda evlenmeyi kabul etmediği için öldürülen bir kadın vardı. 16 yerinden bıçaklanarak katledildi.  Burada erkeğin şöyle bir savunması vardı ‘Benim erkekliğime laf etti. Benimle dost hayatı yaşamak istedi.’ Bu savunmalar da sanıkların yargı pratiğinden öğrendiği savunmalar. Çünkü yargı erkekler böyle savunma yaptıkça onlara ‘iyi hal, ‘kravat’, ‘haksız tahrik indirimi’ veriyor ve bu savunmalar öğreniliyor. Bu, bir kısır döngü aslında.”
 
‘YARGI ERKEKTEN YANA TAVIR ALIYOR’
 
Yargıda yaşanan cezasızlık politikasının temel sebebinin iktidarın kadın ve çocuk politikasından kaynaklandığına dikkat çeken Şimşek,  şöyle devam etti: “Kadını ötekileştirilen beyanları sürekli telaffuz ettikleri ve eşitsizlik ortamını diri tuttukları için bu da şiddeti besliyor ve yargıya yansıyor. Hâkim ve savcılar da bu toplumun kodları ile yetişmiş. Onları cinsiyetçi olmaktan uzak tutacak herhangi bir yaptırım da olmayınca tabi onlarda erkekten yana bir tavır sergiliyor. Bu durumda sanıkların işine geliyor ve indirim uygulanıyor. 8 yıl da çok böyle örnek gördük. Çok cinsiyetçi gerekçeli kararla karşılaştık” dedi.
 
‘İKTİDARIN POLİTİKALARI ŞİDDETİ ARTTIRIYOR’
 
Kadın ve çocuğa yönelik saldırıların temelinde iktidarın ve merkez medyanın yaratmaya çalıştığı “makul kadın” profilinin olduğunun altını çizen Şimşek, “Çünkü iktidar makul kadını topluma dayatıyor. Makul kadın işe gitmeyen, belli saatlerde sokağa çıkmayan, dışarıda gülmeyen, şort giymeyen kadındır. Bu tabloda siyasi iktidarın politikalarıyla oluşmuş durumda” diye konuştu. 
 
‘TOPLUMSAL TRAVMALARIN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN’
 
Tüm bunlara bakıldığında sorunlara nasıl çözüm bulunacağının konuşulması gerektiğine vurgu yapan Şimşek, bir günde bir değişim beklemenin mümkün olmadığını belirtti. Şimşek, kadın ve çocuğa yönelik artan şiddetin yargı boyutuna gelmeden nasıl çözülmesi gerektiğinin konuşulması gerektiğini ve bunun da Meclis’te kadınlarla çözülebileceğini söyledi. HDP’den aday olmasının en büyük sebebinin de kadın ve çocukların korunması için mücadele etmek olduğunu anlatan Şimşek, “Kadın ve çocuğa karşı yaşatılan şiddet-bu sadece tek bir kişinin hayatı boyunca yaşayacağı bir şey değil- toplumsal bir travmaya dönüşüyor. Sokakta gece yarısı tek başına gezemiyoruz, kıyafet giyerken çok düşünüyoruz. Ben bu travmaların son bulması ve yaşanmaması için mücadeleyi Meclis'e taşımak istiyorum. Yani Meclis bir karar mekanizmasıdır” dedi.  
 
‘KADINLARLA BİRLİKTE SES OLMAK İSTİYORUM’
 
Bir milletvekili adayı olarak kadınlara vaatlerde bulunmayacağını da sözlerine ekleyen Şimşek, bunun nedenini şöyle anlattı: “Ben kadınların sözü olmak istiyorum; ama bunu kadınlarla birlikte yapmak istiyorum. Meclis’te kadınların sesi olmak, dayanışmadır. Kadınlar ancak dayanışırsa özgürleşebilir. Ben de kadınların Meclis’teki sözü olmak istiyorum. Vaatler her seçim döneminde var. En basiti cezalandırmanın arttırılması meselesi. Ama daha sonrasında bir şey olmuyor, aksine daha da kötüye gidiyor. Vaatten ziyade kadınlarla birlikte ses olmak istiyorum.”
 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’