İzmirli kadınlar: Oylar eşit temsiliyet sağlayan HDP’ye

  • kadın
  • 09:01 15 Mayıs 2018
  • |
img

İZMİR – İzmirli kadınlar, 24 Haziran seçimlerinin AKP’nin kadın politikalarıyla hesaplaşma günü olduğunu belirterek, eşit temsiliyet hakkı tanıyan HDP’ye oy vereceklerini, cumhurbaşkanı adaylarının ise Selahattin Demirtaş olduğunu söyledi.

İzmirli kadınlar, 16 yıllık AKP iktidarının kadın politikalarının hesabını 24 Haziran'da soracaklarını belirterek, yüksek temsiliyet buldukları Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy vereceklerini ve tüm kadınları destek vermeye çağırdı.
 
'KADINLAR ARTIK SIKILDI'
 
İktidarın kadınların yaşamına yaptığı müdahalelere "dur" demek için sandığa gideceklerini belirten Canan Kemenç, 24 Haziran’da "TAMAM" diyeceklerini vurguladı. Kemenç, AKP hükümetinin uygulamalarından artık sıkıldıklarını dile getirerek, oyunu eşit temsilliyet bulduğu HDP’ye vereceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise tercihinin Selahattin Demirtaş olacağını dile getiren Kemenç, kadınlar olarak sandığı koruyacaklarını ifade etti. Ezilen, sömürülen, şiddete maruz bırakılan kadınları mücadeleye çağıran Kemenç, “Ne istemediğimizi, neyden sıkıldığımızı artık söyleyebiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu. 
 
'24 HAZİRANDA İKTİDARA GİDİYORSUN DİYECEĞİZ'
 
Daha özgür, barışçıl ve daha mutlu yaşam için sandığa gideceğini belirten İlknur Aras da, şöyle devam etti: “Bunların yaptığı şeyler sadece kadınlara olan düşmanlığından değil, insanlara, hayvanlara, doğaya, çevreye, dünyaya olan düşmanlıklarından. Kadın, erkek, hayvan, doğa her şey onlar için bir araç. Çünkü zihniyetleri budur. Hayatı, insanları, doğayı sevmiyorlar. Yapmak istedikleri tek şey kendilerini korumaktır. 24 Haziran’da iktidara artık git diyeceğiz ve gideceksin diyeceğiz. Daha çok kadına ulaşmak için çalışacağız ve çalışmalarımız da mücadelemiz de devam edecek.” 
 
‘KADINLAR OLARAK TAMAM DİYECEĞİZ’
 
Kadın cinayetleri ve cinsel istismarın son bulması için sanık başında olacaklarını vurgulayan Eylem Tunalı da,  “Bilimsel, laik ve anadilinde eğitim için güzel bir gelecek için herkes sandığa gitmek zorunda. Son dönemde kadınlara çok fazla baskı var ve hak kayıpları var. Bu kayıplarımızı tekrar kazanabilmek için, mücadele için, umut için, güzel bir gelecek için sandığa gitmek zorundayız. Çok umutluyuz bu seçimde, bu sefer olacak. Tüm kadınlar olarak tamam diyeceğiz” dedi.
 
 'HDP'NİN EŞİT TEMSİLİYET İLKESİ ÖNEMLİ'
 
Seçimlerin kadınlar için büyük önem taşıdığını dile getiren Maile Arıç ise, bu seçimin bir fırsat olduğunu ve ev ev, kapı pakı gezerek, gelecek için sandığa sahip çıkacaklarını belirtti. HDP'nin kadın ve erkeklere eşit temsiliyet hakkının sağlanmasının önemine dikkat çeken Arıç, şunları söyledi: "HDP tüzüğünde hem kadınlara hem LGBTİ bireylerine hem de bütün ezilen kesimlere sesleniyor. Benim oyum, HDP’ye. Bütün kadınları, ezilen kesimleri, ötekileşen ve ötekileştirilen, hala ötekileşmenin arttığı bir dönemde herkesi HDP’ye ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a oy vermeye çağırıyorum. Sadece kadınları değil toplumun bütün kesimlerinin Demirtaş’a ve HDP’ye oy vermeye çağırıyorum.”