OHAL'i Diyarbakırlılara sorduk, işte yanıtları

img

DİYARBAKIR - Diyarbakır halkı, AKP iktidarının 6'ncı kez uzattığı OHAL'in bir an önce kalkmasını istiyor. Erdoğan'ın OHAL ile ilgili açıklamalarına da tepki gösteren yurttaşlar, OHAL'de binlerce insanın mağdur olduğunu söyledi. 

Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 20 Temmuz 2016'da AKP iktidarı tarafından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) 18 Ocak 2018'de 6'ncı defa uzatıldı. Demokratik kitle örgütleri OHAL'in bir an önce kaldırılmasını beklerken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Van'da yaptığı konuşmada, OHAL'in devam edeceğine işaret etti. "O dönemdeki OHAL'le bugünkünün alakası yok. Şu anda hak ve özgürlüklerin kısıtlanması söz konusu değildir. O dönemde OHAL günlük hayatı fevkalade etkiliyordu. İktidara gelir gelmez ilk iş OHAL'i bir buçuk ayda kaldırdık" diyen Erdoğan'ın sözlerini ve halkın OHAL'e bakış açısını Diyarbakır halkına sorduk. 
 
'NEWROZ OHAL’E CEVAPTI'
 
Hikmet İmam: “OHAL insanlık dışı bir uygulamadır. Hakikatten korkanlar OHAL ister. Ben 1980 darbesinde Diyarbakır Cezaevi’nde yatmışım. O zaman da OHAL vardı. Ancak yapılan zulümler hiç kimsenin yanına kalmadı. OHAL topluma zarar veriyor. Bu baskı bitmelidir. Newroz kutlamalarında halk OHAL ilan edenlere gereken cevabı verdi. Yine her iki taraf Newroz'a iyi bakıp halkın mesajını almalıdır. Halk özeleştiri bekliyor.” 
 
'MADEM KALDIRMIŞTIN NEDEN GETİRDİN?'
 
Abdurahman Yakın: “OHAL'i kaldıracak yürekleri yok. AKP zamanında OHAL'i kaldırırken iyi niyetle kaldırmamıştı, o yüzden geri getirdi. Madem kaldırdın ne değişti de geri getirdin? Cemaat bahanesi de ortadan kalktı. Şu an insanları açlığa mahkum ettiler. Binlerce insan işten atıldı. Suçsuz insanlar cezaevine atıldı. İntihar edenler oluyor. İşyeri kapatanlar var. Aileler perişan oldu. O yüzden OHAL bir an önce kalkmalıdır.” 
 
'OHAL BİR REJİME DÖNÜŞTÜ'
 
Zülküf Hakan: “OHAL kalksaydı ekonomik canlanma olurdu. AKP'nin OHAL için bahane ettiği her şey bitti. 15 Temmuz darbe girişimin gerekçe gösterdiler ama FETÖ sorunu aşılmasına rağmen OHAL devam ediyor. Normalde Anayasa hükümetlere OHAL hakkı tanımış ancak belirli bir süre için bu geçerli. Şu an OHAL bir rejime dönüştü. OHAL ile temel haklar sınırlandı. Kanun Hükmünde Kararnamelerle ülke yönetiliyor. Yargısal güvencen ortada kalkıyor.” 
 
'SOSYAL ETKİNLİK BİLE YAPAMIYORUZ'
 
Deniz Dilan Dağtekin: “Üniversite öğrencisiyim. Üniversitede herhangi bir etkinlik yapmak istiyoruz ama OHAL engelliyle karşılaşıyoruz. Sosyal aktiviteler bile OHAL yüzünden yapılamıyor. O yüzden bir an önce kalkmasını istiyoruz.” 
 
'OHAL VARKEN ÖZGÜRLÜKTEN BAHSEDİLİNEBİLİR Mİ?'
 
Salih Kızıl: “OHAL, insanları haklı iken haksız gösteren bir yönetim sistemidir. AKP OHAL'i kendi benliğini ve gücünü korumak için getirdi. OHAL olduğunda özgürlükten bahsedilebilir mi? şimdi canları istediği zaman seni gözaltına alıp tutukluyor. Bir sözleri her şey için yeterdir. OHAL özgürlükleri kısıtlayarak kendini var ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yüzlerce işçi atıldı. OHAL olmazsa nasıl atılırdı bu işçiler? Sendikal hakları olurdu. OHAL yüzünden milyonlarca insan aç kaldı. O yüzden OHAL kalksın ve Türkiye demokratik medeniyetler arasındaki yerini alsın.” 
 
'KORKUYLA YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR’
 
Bayram Sakar: “Bence OHAL gereksizdir. OHAL devletin insanlardan koktuğunu işarettir. OHAL yerine güzel düşünüp farklı şeyler denenmelidir. Mesela OHAL yüzünden polisler kaç defa bana haksızlık yaptı ama ben bir şey yapamadım. Sözde 3 ay için getirdiler ama yaşamın bir parçası haline getirdiler. İnsanları korku ile yönetmeye çalışıyorlar.”
 
Murat Alacakoyun: “Halk olarak OHAL'i gereksiz görüyoruz ama devlet ihtiyaç duyuyor. AKP kaygan zeminde siyaset yapıyor. Bugün söylediği yarına uymuyor. Kendileri zaten siyasi kimliklerini kaybettiğini söylüyor. Şu an her an GBT uygulamasına maruz kalabiliyoruz. Üst düzey güvenlik önlemleri var.”
 
‘DERHAL KALDIRILMASINI İSTİYORUZ’
 
Ayşe Dadak: “OHAL çok uzun sürdü. Başka ülkelerde de OHAL var mı? Şu an OHAL olduğu için Din Kültürü öğretmeni olan ablam atanamıyor.”
 
Ebru Kalay: “OHAL insanların rahatlığı için kalkmalıdır. İnsanlar kendini diken üzerinde görüyor.” 
 
Bekir Can: “Bir OHAL mağduru olarak derhal kalkmasını istiyorum. Erdoğan’a göre her şey OHAL ile yolundadır. Ama insanlar intihar ediyor, boşanmalar oluyor, aileler cezalandırılıyor. Bunları görmeleri gerekir.” 
 
Selma Uygar: “Tabi ki OHAL kalkmalıdır. Şu an güvenlik çok üst düzeyde ve buna gerek yok. Canı gönülden kalkmasını istiyoruz.” 
 
Burak Aydın: “OHAL etkisi çok olumsuz oluyor. Bölgemize zarar veriyor. Rahat gezemiyoruz. AKP zaten hep yalan söylüyor. Sözde ‘OHAL kaldırdım’ diyor ama görüyorsunuz.”
 
Yılmaz Güneş: “OHAL, Diyarbakır için OHAL’dir. Batı bunu hissetmiyor olabilir. Ama burada huzur yok. İnsanları düşünüyorsalar kalkmalıdır.” 
 
MA / Cihan Ölmez - Kamber Yıldız