Morjin'de sadece kadınlar çalışıyor

img

ANTEP - Sadece kadınların işlettiği Morjin Mutfak adlı lokantada çalışan Güler Erat, “Kadınların da korkmadan hayatın her alanına girmeleri gerekiyor” dedi. 

Antep’in Şahinbey ilçesinde açtığı Morjin Mutfak isimli lokantada kadınlarla birlikte çalışan Güler Erat, topluma kadının gücünü göstermek istediğini söyledi. 
 
Morjin Mutfak ile topluma kadınların erkeklere muhtaç olmadığını anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Erat, kadınların istedikleri takdirde tek başlarına her şeyi başarabileceğini belirtti. Erat, “Böyle bir dönemden geçerken buraya gelen insanları, yaptığımız yemekler ve güler yüzlü misafirperverliğimizle bir nebzede olsa mutlu edebiliriz diye düşündük” dedi.
 
SADECE KADINLAR ÇALIŞIYOR 
 
Yemek sektörünün çok aktif olduğu bir şehirde olmanın avantajını değerlendirerek lokanta açmaya karar verdiğini dile getiren Erat, “Sadece kadın arkadaşlarla çalışıyoruz. Çünkü kadının bir şeye dokunuşu her zaman çok farklıdır. Diğer yerlerden bir farkımız da olsun istedik. İnsanlara annelerinin yemekleri tadında bir lezzet vermek istiyoruz. Yemeklerimizi aşkla, sevgiyle yapıyoruz. Sloganımız da belli ‘Aşkla yaptık, Aşkla kaşıklayın’” diye konuştu.
 
‘KADINLAR HER YERDE, ERKEKLER ALIŞSIN’
 
Erat, alışveriş için gittiği meyve sebze halinde yaşadığı anıyı şöyle anlattı: “Bu işte sebze ve meyve çok önemlidir. Sebzenin ve meyvenin de en tazesi ve en ucuzu sebze meyve halindedir. İşe ilk başladığımda marketten alışveriş yapıyordum; ancak sonra bir gün hale gidip alayım dedim. Giderken de tek gittim. Arabayla hale girdiğim gibi erkeklerin bakışları üzerime yoğunlaştı. Çünkü halde hep erkekler var. Bakışlarıyla 'burada ne işin var' gibi bakıyorlardı. Hiçbirinin bakışlarına aldırmadan alışverişi yaptım ve geri döndüm. Yani kadınlar artık her yerde, erkeklerin buna alışması gerekiyor. Kadınların da korkmadan hayatın her alanına girmeleri gerekiyor.” 
 
‘ERKEKLERE İHTİYAÇ DUYMUYORUZ’
 
Erkek egemen bir zihniyetin hakim olduğu bir ülkede yaşadıklarını vurgulayan Erat, lokantada neden erkek çalıştırmadığını şu sözlerle anlattı: “Erkeklerin her alanda rahatça iş bulabildiği bir ortamdayız. Kadınlar ise her alanda geri atılıyor. Onun için çalışma arkadaşı olarak kadınları tercih ettim. Erkeklere ihtiyaç duymadan hayatta var oluyoruz.”
 
MA / Muhammet Abdulkadir Esen