Dersimli kadınlar çerağları barışa yakıyor

  • kadın
  • 09:05 16 Şubat 2018
  • |
img

DERSİM - Xızır ayında kutsal mekanları ziyaret edip lokma dağıtan Dersimli kadınlar, bu yıl çerağlarını barış dileğiyle yaktı. 

Dersim’de barış, sevgi ve hoşgörüyü simgeleyen Xızır (Hızır) ayı vesilesi ile ziyaretler dolup taşıyor. Özellikle kadınlar tarafından ziyaret edilen inanç merkezlerinde çerağlar yakılıp, lokma dağıtılıyor. Kadınlar, eskilerde darda olana yetişmesi yönünde dualar ettiklerini, ancak bu yıl özellikle savaşa karşı barışa çerağları yaktıklarını söyledi. Ana Fatma ve Gola Çetu gibi inanç merkezlerini ziyaret eden kadınlar, yaktıkları çerağlara ilişkin konuştu.  
 
‘İNANÇ MERKEZLERİMİZ KUTSALIMIZDIR’
 
Hatice Kazan (65) Xızır ayının önemini anlatarak, bu ayın ilkbaharın müjdeleyicisi olduğunu söyledi. Kazan, “Bizim Newrozumuz da Xızır ayıdır. 366 peygamberin. Pülümür ile Munzur’u bir birine bağlayan Gola Çetu'da eski dönemlerde cem tutulurmuş. Şuanda her Perşembe, Pirler Cem evlerinde cem tutuyor. İnanç merkezlerimiz bizim için çok büyük bir öneme sahiptir. Bizim için kutsaldır. Biz de geçmişten bu yana gelen ibadetimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Hak yolunda çerağlarımızı barış, huzur ve sağlığa yakıyoruz. Bu hafta Xızır'a dua ederek süren savaşın son bulmasını istedim. Savaşa sebep olanlara zulüm yapanların cezalandırılmasını istedim. Savaşta ölen bizim çocuklarımızdır. Gelen her ölüm haberi ciğerimizi parçalıyor” dedi.  
 
BARIŞA VESİLE OLSUN
 
86 yaşındaki Besera Zeng ise 12 imamın yolunda olduklarını, inanç merkezlerinin kültürünü yaşattıklarını söyledi. Xızır’ın Munzur yolunda olduğunu söyleyen Zeng, oruç tutup çerağları barışa yaktıklarını dile getirdi. Zeng, “Yakılan her bir çerağ dünya barışına sağlık ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Dünya huzurunu istiyorum. Dünyada huzur oldukça bütün insanlarda huzurlu olur” diye konuştu. 
 
‘DÜNYA BARIŞI İÇİN DE ÇERAĞ YAKIYORUZ’
 
Lokmasını getirip dağıtan Beser Sezgin, zorluklara karşı inanç merkezlerini ziyaret ederek, dua ettiğini söyledi. Sezgin, şunları dile getirdi: “İlk duayı sağlığa diliyorum. Ardından tüm dünya barışı için çerağ yakıyorum. Eskiden Aleviler kış koşulları zor olmasından kaynaklı darda olana yetişilmesi için çerağ yakarlardı. Ama şuanda süren savaşın son bulması için çerap yakıyor. Barış olsun insanlarımız rahat olsun istiyorum.” 
 
MA / Semra Turan