Barış Annesi'ne 106 soruşturma

img

DİYARBAKIR - Rosa Kadın Derneği’ne dönük soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Havva Kıran (65), bugüne kadar 5 kez gözaltına alındı ve hakkında 106 soruşturma açıldı. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği'ne dönük başlatılan soruşturma kapsamında 22 Mayıs'ta gözaltına alınan 18 kişiden biri olan Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran (65), bir gün sonra çıkarıldığı mahkemece "ev hapsi" şartı ile serbest bırakıldı. Kıran, "ev hapsi" şartının kaldırılması için avukatları aracılığıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu. 
 
5 GÖZALTI, 106 SORUŞTURMA
 
Yıllardır barış mücadelesi veren Kıran'ın, şeker, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkları bulunuyor. Tek başına yaşayan Kıran, aynı zamanda her iki dizinden de ameliyatlı. Yaş itibariyle koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yüksek risk gurubunda yer alan Kıran, bugüne kadar 5 defa gözaltına alındı ve hakkında 106 soruşturma açıldı. 
 
Tek başına yaşadığı için sağlık durumunun daha da kötüye gitmesinden endişe duyan Kıran, gözaltı sürecinde yaşadıklarını, ifade sırasında kendisine sorulanları ve bugüne kadar karşı karşıya kaldığı baskılara ilişkin konuştu. 
 
SİLAH DOĞRULTULDU
 
Son 2 aydır evden çıkmadığına değinerek, ev baskınları sırasında polislerin fiziki mesafe kuralını ihlal edildiğine dikkati çeken Kıran, evine yapılan baskını "hukuksuz" olarak nitelendirdi. Baskın sırasında polislerin kendisine silah doğrulttuğunu anlatan Kıran, evde yalnız olduğunu gören yüzü maskeli polislerin evin kapısında beklediğini ve evinin 9 polis tarafından arandığını aktardı. Ev araması bittikten sonra gelen talimatla evinin ikinci defa arandığını kaydeden Kıran, ikinci aramada baharatların içine bakıldığını ve kendisine ait olmayan bir hard diskin bulunduğunu ifade etti. 
 
Okuma yazması olmadığını söyleyen Kıran, harddiskin kendisine ait olmadığını söylemesine rağmen, tutanak imzalatılmaya çalışıldığına işaret ederek, “Diskin içinde ne vardı bilmiyorum. Bilgisayar kullanmıyorum. Evime zarar vermediklerine dair kağıt imzalatmak istediler. Kabul etmeyerek imzalamadım” dedi. 
 
SUÇLAMALAR: DERNEĞE ÜYELİK, TAZİYEYE KATILMAK  
 
5 saat emniyette ifade verdiğini söyleyen Kıran, “Bana Rosa Kadın Derneği’nin üyesi olduğumu söylediler. Ben derneğin üyesi değilim, Barış Anneleri Meclisi’nde yer alıyorum. Biz bir sivil toplum örgütüyüz. Rosa’nın açıklamalarına katılmak suç değil. İçi boş, gülünç şeylerle suçlandık” dedi. 
 
İfade sırasında kendisine yöneltilen suçlamalara değinen Kıran, şunları söyledi: "Bana ‘Sana Heyva Sor’dan para geliyor’, ‘Dağdan gelenlere yardım ediyorsun’ dediler. Eğer ortada bir para varsa bunun dekontu olur, fişi olur. Bir çocuğumun YPG’ye katıldığını söylediler. Evet, çocuğum Kobanê sürecinde katılım yaptı. Yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum. Zaten çocuğumun gittiği günden bu yana 3 defa onu sormak için beni karakola götürdüler. Yaşamını yitiren gerillaların taziyelerine katılmakla suçlandım. ‘Onlara neden şehit diyorsunuz’ diye bir suçlama da vardı."
 
'EYLEMLERİMİZ SUÇ TEŞKİL ETMİYOR'
 
Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini ve yaptıkları eylemlerin suç teşkil etmediğini dile getiren Kıran, “Bir insan eğer yaşamını yitirmişse o kişi ile Allah arasında bir hesap vardır artık. Toplumda ise o toplum tarafından şehit olarak kabul edilir. Taziyelerine katılmak, Fatiha okumak suç değil. Biz annelerin amacı ölümlerin önüne geçmektir. Ben barış annesiyim, sivil toplum örgütüyüz. Legal çalışmalar yürüten kurumların açıklamalarına katılmak suç değil. İllegal ise neden açılmasına izin verdiler" diye sordu. 
 
ÖDÜL TÖRENİ, ULUSAL BİRLİK...
 
Diyarbakır Tabip Odası’nın (DTO), “Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü”nü Barış Anneleri’ne vermesinin de dosyada suç sayıldığını aktaran Kıran, “DTO’nın bir ödül törenine katıldık. Her yıl yaptıkları bir etkinlikti. Bu yıl ödülü Barış Annelerine layık gördüler. Bana törene neden katıldığım soruldu. Yerel seçimlerde 'Belediye Eşbaşkanlarının Aday Tanıtım Toplantısına' katılmış olmamda suç sayıldı” dedi. 
 
Kıran, söz konusu suçlamalara ilişkin ise, “Eşbaşkanlık sistemi kadın özgürlüğü demek. Kadın dünyanın var olma sebebidir. Her kurumda kadın olmazsa doğru bir sistem yürümez. O nedenle kadınlar nerede ise biz orada beyaz tülbentlerimizle bulunuruz” şeklinde yanıt verdi. 
 
Kürt ulusal birliği kapsamında yaptıkları konuşmaların da kendisine sorulduğunu belirten Kıran, "Ben bir kadın bir anne olarak, Kürt birliğine ilişkin çağrı yaptım. Özgürlük isteyen, barış isteyen bir anne için kabul edilemez suçlamalar bunlar” şeklinde suçlamalara tepki gösterdi. 
 
PİRİNÇ, DOMATES VE PEYNİR DOSYADA  
 
İfadede kendisine "Neden 8 torba pirinç istedin" şeklinde bir sorunun da yöneltildiğini anlatan Kıran, söz konusu sorunun neden sorulduğunu ise şöyle anlattı: “Damadımın pirinç tarlası var. Anneler bizim pirinçler iyi diye pirinç almak istedi. Bunu bile suç delili yaptılar. Barış Anneleri Meclis olarak dernekte yemek yapıyoruz. Bir anneye ‘Mutfakta 50 TL var. Pazara gidip domates al’ demiş olmam suç sayıldı. Domates diyerek beni şifreli konuşmakla suçladılar. Van’a giderken bir anneye ne istediğini sordum. Benden peynir istedi. Bu konuşmamız ifade tutanağında suç delili oldu.” 
 
HDP ÖNÜNDEKİ KİŞİLER
 
Bir süredir HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde kişileri neden ziyaret etmediğinin de kendisine sorulduğunu dile getiren Kıran, söz konusu aileleri ziyaret edip, savaşa karşı birlikte mücadele çağrısı yapmak adına partiye gittiklerini ancak bu girişimlerinin polis tarafından engellendiğini hatırlattı. 
 
‘AYNAYA BAKSINLAR’
 
Hastalıklarına ve yaşına rağmen gözaltına alınmasının kanuni olmadığını vurgulayan Kıran,  “ABD’de bir siyasi polis tarafından öldürüldüğü için Türkiye de bu duruma tepki gösterdi. Dili rengi ne olursa olsun kimsenin ölümü bu şekilde hak etmediğini söyledi. İnsan biraz aynaya bakar. Acaba ben kendi halkımın başına ne getiriyorum diye bakar. Kürtler uzaydan gelmedi. Bu toprakların insanlarıyız. Biz bu muameleyi hak etmedik. Gözaltında annesi ile bekleyen Dilgeş’in sesi hala kulaklarımda. O anneyi ve çocuğunun cezaevine gönderilmesi bu devletin bir ayıbı” şeklinde konuştu. 
 
‘YOK ETMEYE YÖNELİK GİRİŞİMLER’
 
Ortadoğu’nun "kanla kaynayan bir kazana" döndüğünü söyleyen Kıran, bu savaş olduğu sürece kadınların barış için mücadele vereceğine işaret ederek, "Anneler çocuklarını ölüm için yetiştirmedi. Çocukları yaşasın diye anneler mücadele ediyor. Kürt çocukları silaha aşık değil, özgürlüğe ve kardeşliğe aşıklar. Kürtleri yok etmeye yönelik girişimler bunlar. Ancak Kürtler artık uyandı. Çocuğunu toprağa veren bir anne ‘özgürlük istiyorum’ diyorsa, o annenin mesajından utanmaları lazım. Kadınlar, çocukları ölmesin diye çalışmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. 
 
Kıran, yıllardır maruz kaldığı baskıdan korkmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Ben dizlerimden ameliyatlıyım. Eğer hukuk varsa bu itiraz kabul edilir. Eğer hukuk yoksa kabul edilmez ve ev hapsine alınırım. Ancak ben yalnız yaşıyorum. Bakkala inip bana ekmek alacak kimse yok.”
 
MA / Arjin Dilek Öncel - Cahit Özbek
 

Diğer başlıklar

00:13 Çoklu baro teklifinin 12 maddesi komisyonda kabul edildi
04/07/2020
21:43 Anonymous’tan siyasi tutuklulara özgürlük mesajı
21:29 Bildiri dağıtmak isteyen gençler engellendi
21:00 Koronadan ölenlerin sayısı 5 bin 206’ya yükseldi
19:58 ‘Pandemi, rant, deprem üçgeninde nefes alamıyoruz’ forumu
18:27 Muhalefetten 'çoklu baro' uyarısı: Türkiye'nin başına ileride çok iş açar
18:19 İzmir Barosu’ndan çoklu baro tepkisi
18:16 Suriye Özgür Kadın Vakfı: Tıbbi malzeme sıkıntısı yaşıyoruz
18:11 Kadınların ‘mor konvoy’ eylemi engellendi
18:06 Mardin’de gözaltına alınan Kuaç serbest bırakıldı
18:01 Eğitim Sen Kadın Meclisi’nden istismara videolu tepki
17:50 ‘Fırat Cemreleri Birinci Çocuk Festivali’ Rakka’da başladı
17:39 Hukuk örgütleri: Düzenleme, halkın hak arama özgürlüğünü hedef alıyor
17:32 Baro başkanlarından çağrı: Meclis Adalet Komisyonu Başkanı gelsin bizi dinlesin
17:23 Hasta tutuklu Erdinç Tülay yaşamını yitirdi
17:15 Çiftçilerin DEDAŞ protestosu engellendi
17:08 Van Gölü'nde batan tekne: Ölü sayısı 10'a yükseldi
16:38 8 Mart'a katılmak suç delili sayıldı
16:26 Köpekli işkence edilen Çetin’in gözaltı süresi 3’üncü kez uzatıldı
16:15 Kürtçe döviz taşıyan avukatları hedef aldığı tweetini tepkiler üzerine sildi
15:51 Fabrika patlamasında 3 kişiye gözaltı kararı
15:12 İzmir’de Kolektif Hayal Gücü ve Müzik Buluşmaları başlıyor
15:04 Maden ocağında iş makinesi devrildi: 1 işçi can verdi
14:54 Hasta tutuklu Güler serbest bırakılsın
14:54 Ev-Eksen sendika hakkını hazandı
14:46 ‘Nurullah Bülbül acil tedavi edilmelidir’
14:28 Silvan’daki kavgada yaralananlardan 1’i yaşamını yitirdi
14:10 ‘Kovid-19’a yakalanan kanser hastası Yıldırım serbest bırakılsın’
14:08 Van F Tipi Cezaevi’ndeki tutuklular hak ihlalleri paylaştı
13:58 BM Röportörleri Abdollahpour’un infaz edilmesini kınadı
13:23 Kemalpaşa’da ‘Kent Bostanı’ kuruldu
13:15 Kuyumcu dolandırıcılığında ortaklardan biri daha yakalandı
13:10 Alkol ve tütün ürünlerinden alınan vergiler arttı
13:01 Cumartesi Anneleri Vedat Aydın’ın faillerini sordu
12:58 Baro başkanları Meclis önünde
12:30 ‘Vedat Aydın cinayetinin müsebbibi devlettir’
12:30 HDP patlamayı Meclis’e taşıdı: Nasıl izin veriyorsunuz?
11:49 Demirtaş'tan kendisini takip ettiği için işten atılan gence mesaj
11:24 Evrensel'e bir ilan kesme cezası daha
11:03 Havai fişek fabrikasında enkaz kaldırılıyor: 3 kişiye ulaşılmadı
09:05 Ağır hasta tutuklu Aktaş'ın avukatı: Ölüme terk edildi
09:05 Taşınmazların devrini iptal eden meclis üyelerine soruşturma
09:04 Bahar Kültür Merkezi 20 dalda yaz kursları başlattı
09:04 SES’ten salgın uyarısı: Kışın zorlu bir süreç yaşanabilir
09:03 Düğün salonu müzisyenleri işsizliğe çare istiyor
09:03 Açlık grevinde olan tutuklu Bulut’un annesi: Tek talepleri su
09:02 Polisin tehdit ve baskısına takipsizlik
09:02 Yüksel Genç: Mühür, Kürt sorununun çözümüne vurulmuştur
09:01 Koronayı atlatanlar yaşadıklarını anlattı
09:00 04 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
08:54 Savunma Nöbeti'ni sonlandıran barolardan 'mücadeleye devam' mesajı
00:05 Davutoğlu: AKP ile aramızda radikal bir ayrım var
03/07/2020
23:31 Muğla Barosu avukatlarından 'çoklu baro' tepkisi
22:50 CHP'li Tanal'dan Cizre Devlet Hastanesi tepkisi
22:30 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 11 yaralı
22:21 Kovid-19'lu yurttaş Şırnak yolunda yaşamını yitirdi
22:17 Muhalefet Adalet Komisyonu’ndan seslendi: Teklifi geri çekin
21:46 Gazeteci Sibel Hürtaş serbest bırakıldı
21:16 Avukatların protestosu halay ve zılgıtlar eşliğinde sürüyor
21:07 Hatay'da şiddete karşı mor zincirli eylem
20:21 WHO: İlaç deney sonuçlarını iki hafta içinde bekliyoruz
20:17 Soylu: 4 kişiyi kaybettik, 3 kişiyi arıyoruz
19:58 Kovid-19 nedeniyle 19 kişi daha hayatını kaybetti
19:48 HDP: Sakarya’daki patlamayla ilgili kamuoyu doğru bilgilendirilmeli
19:36 Evinin yıkılmaması için direnen Duman’ın ‘adalet’ bekleyişi
19:23 Ankara Emniyeti’nden avukatlar hakkında suç duyurusu
19:01 Merve Ünal davasında müebbet hapis istemi
18:57 Kıdem tazminatının fona devrine karşı ortak mücadele çağrısı
18:35 Diyarbakır'da silahlı kavga: 4 yaralı
18:28 Fotoğraflarla savunma
18:06 MEB: Okullar 31 Ağustos’ta açılacak
17:58 Şentop’tan Meclise alınmayan baro başkanları için açıklama
17:49 KESK: Savunmayı etkisizleştirme hevesinden vazgeçilmeli
17:38 Avukatlardan Büyükada Davası tepkisi: Karar hukuki değil, siyasi
17:25 Mahalleli isyan etti: Evimizin içine kanalizasyon akıyor
17:22 Af Örgütü’nden Büyükada Davası’nda verilen cezalara tepki
17:18 'Kardeş aile kampanyası' yürütmekten 4 HDP'liye tutuklama
17:13 CHP, Meclis başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı
17:10 Öztrak: Erdoğan cüppelere ilik açıp düğme dikmek istiyor
17:00 Van Gölü'nde batan tekne için çalışmalar devam ediyor
16:40 Savcı Kiraz davasında verilen cezalar onandı
16:04 Havai fişek fabrikasında ölü sayısı 4’e çıktı
16:03 Sağlıkçılardan İl Hıfzıssıhha Kuruluna çağrı
16:02 Meclis'e yürümek isteyen baro başkanlarına müdahale
15:57 TSK'nin saldırılarına karşı imza kampanyası başlatıldı
15:54 'Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir'
15:34 Kışanak ve Tuncel yine tahliye edilmedi
15:31 'Sipariş' enflasyon rakamlarına itiraz eden emekçiler ek zam istedi
15:30 Baro üyeleri adliye önünden seslendi: Biat etmeyeceğiz
15:24 ‘Büyükada Davası’nda karar: Hak savunucularına ceza
14:52 Hasta tutuklu Polat'a ölüm tehdidi
14:51 Lice'de 2 kişi gözaltına alındı
14:37 Urla Belediye Başkanı tahliye edildi
14:34 Meclis önünde gazetecilere gözaltı ve mesafe cezası
14:26 Çorum Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı
14:19 6 yıl 3 ay hapis verilen Hamit Geylani: Olduğumuz yerdeyiz
14:10 Mardin'de 'Savunma nöbeti'
14:08 Küçük Leyla’nın duruşması bir kez daha ertelendi
14:06 Başkale'de karantina
14:05 Sağlık örgütleri hükümete seslendi