HDP Gençlik Meclisi iktidarın karnesini açıkladı

img

DİYARBAKIR - Kovid-19 sürecinde gençlerin karşı karşıya kaldıkları sorunlara dair yaptıkları toplantıda "2020 İktidar Karnesi"ni açıklayan HDP Gençlik Meclisi, iktidarın irade gaspı, yolsuzluk, kadına yönelik şiddet, polis şiddeti derslerinden “100” puan aldığını belirtti.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binasında düzenledikleri basın toplantısı ile pandemi sürecinde gençlerin yaşadıkları sorunları açıkladı. HDP Gençlik Meclisi üyelerinin yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ da açıklamaya katıldı.
 
‘BECERİKSİZLİKLERİ İLE SALGIN YAYILDI’
 
HDP Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Metin Yılmaz, bilim ve teknolojinin geldiği aşamaya rağmen salgına çözüm bulunamamış olmasını düşündürücü bulduklarını söyledi. Türkiye’de pandemi sürecinin daha vahim ilerlediğine dikkati çeken Yılmaz, iktidarın salgın konusunda “başarı” hikayeleri yaratmaya, doğrudan sorumlusu olduğu can kayıplarını gizlemeye çalıştığını, "beceriksizliği" ile salgının yayıldığını ifade etti.
 
İktidarın salgını fırsata çevirerek, infaz düzenlemesi ile kendi yandaşlarını serbest bıraktığına değinen Yılmaz, “İktidar gibi düşünmeyen herkesi hedef haline getirecek adımlar atıldı, binlerce insan virüsün kol gezdiği cezaevlerinde ölüme mahkum edildi. Hatta birkaç gün önce kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden kadın aktivistleri, faşist AKP-MHP iktidarı tarafından hukuksuzca tutuklanmıştır” diye konuştu. 
 
‘SÜREÇ EN ÇOK GENÇLER ETKİLEDİ’
 
İktidarın uygulamaları ve izlediği politikaların bu süreçte en çok gençleri etkilediğine vurgu yapan Yılmaz, “Saray rejimi 20 yıllık iktidarı boyunca gençleri sindirmeye, vasıfsız kılmaya, a-politize etmeye çalışmıştır. Her geçen yıl artan faşizmin hedefinde toplumun en dinamik gücü olan gençler yer almaktadır. Gençlere geleceksizlik, umutsuzluk dayatılmaktadır. Koronavirüsün yayıldığı bir dönemde gençler için zaten zor olan yaşam koşulları daha da zorlaştırılmıştır. Artan politik baskılar, ideolojik saldırılar, eğitim alanındaki sorunlar, işsizlik, yoksulluk, taciz, tecavüz ve istismar gibi sorunlar büyüyerek gençlerin hayatını hedeflemektedir” değerlendirmesinde bulundu. 
 
‘EĞİTİM HAKKI GASP EDİLDİ’
 
İktidarın uzaktan eğitim sistemini de "başarısızlıkla sonuçlanan bir sistem" şeklinde yorumlayan  Yılmaz, “Alt yapı sorunları çözülmeden uzaktan eğitim sürecine geçilmesiyle milyonlarca gencin eğitim hakkı gasp edilmiştir. Bu sisteme giriş yapabilmek için internet ve bilgisayar gerekmektedir fakat milyonlarca öğrenci bu imkanlardan yoksundur ve sisteme giriş yapamamaktadır. Özellikle Kürdistan’da bulunan milyonlarca öğrencinin sisteme hiç giriş yapmadığı tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı. Yılmaz, benzer sorundan kaynaklı milyonlarca üniversite öğrencisinin de mağdur edildiğini söyledi.
 
‘YÜZDE 63’ÜNDE İNTERNET YOK’
 
Yapılan bazı araştırmalara göre, lisans öğrencilerinin yüzde 63’ünün evinde internet bağlantısı bulunmadığını dile getiren Yılmaz, öğrencilerin yaşadıkları mağduriyetleri ise şu şekilde sıraladı: “Öğrencilerin üçte birinin bilgisayar veya tableti yoktur. Araştırmaya katılan öğrencilerin dörtte biri internetlerinin veya bilgisayarlarının olmaması nedeniyle eğitimlerini sürdüremediklerini ifade etmişlerdir. Lisans öğrencilerinin, salgın sürecinde üniversite yönetimlerinden ve özellikle dijital içerik/öğretim materyallerden memnuniyetsizlik duyduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca 18 bin lisans öğrencisiyle yapılan bir araştırmaya göre de; öğrencilerin yüzde 66’sının interneti olmadığı, yüzde 63’ünün de bilgisayar/tableti bulunmadığını ortaya çıkmıştır.”
 
İŞSİZLİK VE GENÇLER
 
Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden de en çok etkilenen kesimin gençler olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bugün Türkiye’de her 3 gençten biri işsizdir, gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 25’i geçmiştir. Pandemi süreci ile beraber bu oranın neredeyse 2 katına çıkacağı tahmin edilmektedir. Çalışmakta olan milyonlarca genç ise açlık sınırının altında, güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışmak zorundadır. Bu güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışmak zorunda kalıp iş cinayetlerine kurban giden kişilerin çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. 2020 yılı işsizlik rakamlarına bakıldığında üniversite mezunu gençlik işsizlik oranı yüzde 32’dir. Sadece bu veri bile eğitim sisteminin çarpıklığı ve gençlerin yoksulluğa mahkum edildiğini göstermektedir” diye konuştu. 
 
112 GENÇ GÖZALTINA ALINDI
 
HDP’li belediyelere atanan kayyımların, öğrencilere verilen eğitim burslarını faizi ile geri istediklerine anımsatan Yılmaz, gençlere dönük gözaltı ve tutuklama operasyonlarına değindi. Yılmaz, “İktidar her alanda gençleri açlık ve işsizlikle terbiye etmeye çalışmaktadır. Pandemi sürecinde bile gençlere dönük baskı, tutuklama ve sindirme operasyonları hızını kesmemiştir. Gençlerin bir söz dahi kurmasına tahammül edemeyen iktidar sürekli saldırmaktadır. Bu süreçte sırf düşüncelerini sosyal medya üzerinden ifade ettikleri için 433 kişi gözaltına alınmıştır ve bunların çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. Salgın boyunca Van’da 60, İstanbul’da 47, Muş’ta 4, Ağrı’da 1 genç gözaltına alınmıştır. HDP PM üyesi ve HDP Gençlik Meclisi Yürütme üyesi Büşra Kuyun, Van’da polis olduğunu iddia eden kişiler tarafında kaçırılmış ve tehdit edilmiştir. Bu süreçte çıkarılan ayrımcı infaz yasası siyasi mahpuslar cezaevlerinde ölüme mahkum edilmiştir” dedi.
 
GENÇ HASTA MAHPUSLAR
 
Cezaevlerinde kalamayacak durumda olan çok sayıda genç hasta tutuklunun olduğunu söyleyen Yılmaz, “20 yaşında kanser ve KOAH hastası olan Berfin Doğan, bu hasta mahpuslardan sadece biridir. Muhalif gençlere özellikle HDP Gençlik Meclislerine dönük bu yönlü kindar saldırıların kabul edilebilir bir tarafı yoktur” diye konuştu. 
 
‘MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ’
 
AKP’nin salgın sürecinde "kendi iktidarını ve faşist politikalarını kalıcı hale getirmeye" çabaladığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti: “İktidar başta gençler olmak üzere tüm toplumun sağlığını ve geleceğini hiçe saymaktadır. AKP-MHP faşist bloğu gençler ve toplum için virüsten daha tehlikeli bir konuma gelmiştir, bizler için asıl virüs bu zihniyetin ta kendisidir. Yıllardır toplumu ve gençleri zehirleyen bu anlayış, açlığın, yoksulluğun, asimilasyonun, yozlaştırmanın asıl kaynağıdır. Bizler, toplumu asıl virüs olan bu zihniyetten arındırmak için örgütlü mücadelemizi yükselterek devam ettireceğimizi bir kez daha vurguluyoruz."
 
İKTİDAR SINIFTA KALDI
 
HDP’li Dersim Dağ ise, 2020 yılının “İktidar Karnesi”ni paylaştı. Dağ, iktidarın eğitim, kadın, toplumsal eşitlik, demokrasi, hukuk, adalet toplumsal dayanışma, sendikal hak ve özgürlüklere yaklaşım, ekonomi ve insani değerlere saygı derslerinden “0” aldığını, irade gaspı, yolsuzluk, kadına yönelik şiddet, polis şiddeti derslerinden ise “100” puan aldığını belirtti. Dağ, AKP iktidarının bu yıl yine sınıfta kaldığını söyledi.
 
 
 

Diğer başlıklar

00:02 Ukrayna’da orman yangını: 6 ölü, 9 yaralı
07/07/2020
23:58 Sakarya’daki patlamaya ilişkin bir tutuklama talebi daha
22:45 İzmir Barosu'ndan Gündoğdu Meydanı'na çağrı
22:11 Trump yönetimi WHO’dan çekildi
21:58 ‘Çoklu baro’ teklifinin Genel Kurul süreci hızlandırıldı, sosyal medya yolda
20:06 Ebdi: Rus güçleri ile koordinasyonu genişletmekte anlaştık
19:35 Meclis Başkanı AKP ve MHP’nin adayı Şentop oldu
19:21 Koronavirüsten 19 kişi daha hayatını kaybetti
19:15 Ekinleri kuruyan çiftçiden AKP’li vekile tepki
19:11 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
18:47 Dink Cinayeti Davası’nda MİT görevlilerinin dinlenme talebi reddedildi
18:40 Meclis başkanlığı seçiminde 3’üncü tur
18:36 Sanatçı Gezen ve Akpınar hakkında dava açıldı
18:25 Talepleri kabul edilen tutuklular açlık grevini sonlandırdı
18:02 Düzgün Baba'daki yazılamalar hakkında suç duyurusu
17:59 Çetin’in avukatları: Tutuklamanın somut dayanakları yok
17:50 HDP Kadın Meclisi: Rojbin’e yapılan işkenceyi aklamanıza izin vermeyeceğiz
17:46 33 düş yolcusu anısına fidan diktiler
17:44 Meclis başkanlığı seçimi ikinci tura sarktı
17:37 Yüksekova’da şiddetle mücadele tartışıldı
17:16 Meclis Başkanlığı seçimi başladı
17:01 DEDAŞ neden cemevine elektrik vermiyor?
16:57 Katledilmek istenilen Elbasan: Ölümüze değil, dirimize sahip çıkın
16:27 Ferhat Ateş’in cenazesi toprağa verildi
15:58 Köpekli işkence gören Çetin tutuklandı
15:48 Hava fişek fabrikasının sahibi ve oğlu gözaltına alındı
15:44 Gazeteci Demir'in duruşması ertelendi
15:25 HDP ‘çoklu baro’ teklifine şerh koydu: İktidarın yargıda kadrolaşma harekatı
14:48 Rojbin Çetin'e tutuklama talebi
14:47 Kılıçdaroğlu: Sizin yediğiniz insan eti
14:22 Türk-İş: Kıdeme dokunursanız genel grev uygulayacağız
14:19 Suruç Katliamı'nda yaşamını yitiren babasının mezarına defnedildi
14:03 ‘Değerler Eğitimi’ Anayasa’ya aykırı bulundu
13:46 Rosa Kadın Derneği: Erkek adalet değil gerçek adalet diyoruz
13:42 ‘Çoklu baro’ tasarısına düğmeli protesto
13:41 Batan tekneden kurtulan Akbaş yer tespiti için getirildi
13:37 Sur Belediyesi Eşbaşkanı Özdemir’e 8 yıl 9 ay hapis cezası
13:33 Köpekli işkenceye maruz bırakılan Çetin adliyeye sevk edildi
13:32 Haber-Sen: Sürgünler iptal edilmezse Ankara’ya yürürüz
13:27 Bakanlığı işgal eden kadınlar 'güvence' istedi
13:11 AP üyesi 69 vekilden Türkiye uyarısı
13:05 ‘Su kesintileri halkı savunmasız bıraktı’
13:03 İşletmelerin yüzde 69’u kiralarını ödeyemedi
12:32 HDK: İmralı'daki tecrit tüm alanlara sirayet etti
12:23 Sancar: Demokrasiyi inşa için buluşuyoruz
11:51 Kuyumcu dolandırıcılarından biri daha tutuklandı
11:20 Diyadin’de Kadın Emek Pazarı'nın yapımına başlandı
11:19 Barış akademisyenleri Fincancı ve Gürsoy beraat etti
10:54 Avukatlardan İmralı başvurusu
10:53 Suruç'ta katledilen Akhamur'un babası hayatını kaybetti
10:46 Diyarbakır’ın Hiko’su trafik kazası geçirdi
10:43 Urfa’da tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı
10:12 Devlet Zeynep'i koruyamadı
10:07 Ömeryan kırsalında askeri operasyon
09:31 Sakarya’daki patlamayla ilgili 4 tutuklama
09:14 Teklif yasalaşmadan Ankara’da yeni baro için isim başvurusu yapıldı
09:10 Gözaltında ‘Ya sev ya terk et’ baskısı
09:08 Nefesleri ne yalnızlıklarını ne yoksulluklarını anlatmaya yetti
09:08 Birlikte cezaevinde girdiği bebeğine Omedya adını verdi
09:07 'Sözleşmeden çekilmek şiddetin güç kazanması anlamına gelir'
09:06 Zamanaşımına bir yıl kaldı: Vedat Aydın cesaret aşılıyordu
09:05 Tiyatronun tüm geliri köylere
09:03 Erdemol: Libya pastasını Türkiye’ye tek başına yedirmezler
09:02 Tandır Evi geçim kapısı oldu
09:01 Koçerler Hakkari yaylalarına ulaştı
09:00 07 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
08:33 İdil'de 1 gözaltı
00:29 Sakarya’daki patlamaya ilişkin 4 kişiye tutuklama talebi
06/07/2020
23:33 ABD’de 2 uçak çarpıştı: 8 ölü
21:37 Sosyal medyada #ÇokluBaroyaHayır kampanyası
21:25 Kadın katliamlarına karşı mor zincir
20:33 Türkiye’de can kaybı 5 bin 241’e yükseldi
19:51 Batman’da gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı
18:57 Sanatçılardan Seyîtxanê Boyaxcî'nin mezarına ziyaret
18:53 Sakarya’daki patlamada ölü sayısı 7’e yükseldi
18:44 Eğitim Sen: Okullar siyasal değil, kamusal alanlardır
18:38 CHP Sözcüsü Öztrak: FETÖ'nün fikirleri iktidarda
18:06 Muğla’da bir kadın katledildi
18:00 HDP Van Kadın Meclisi’nden yürüyüşe katılım çağrısı
17:42 ‘Sosyal medyama dokunma’ bildirisi dağıtan 6 gence soruşturma
17:23 Türkiye’ye peş peşe hava saldırısı!
17:16 İzmir'de yangınların yüzde 42’si sigara izmariti kaynaklı
17:06 Demirtaş’ın tahliye talebi reddedildi
16:59 Düzgün Baba’daki yazılama Meclis’e taşındı
16:53 Kadınlardan Aydın'daki final yürüyüşüne çağrı
16:07 Elarslan soruşturmasının kapatılmasına tepki
15:57 Kayyım ihaleleri ile milyonlarca TL'lik israf
15:41 Gülistan Doku’yu arama çalışmaları durduruldu
15:38 Batman Belediyesi Eşbaşkanı ve Meclis üyeleri gözaltına alındı
15:11 Kadınlardan kitap okuma etkinliği
15:06 Kayyım Amedspor’a yapılan yardımı geri istedi
14:54 ‘10 bin işçinin çalıştığı bölgede korona tedbiri yok’
14:25 ESU’dan Türkiye’ye operasyon tepkisi: 30 Asuri köyü boşaltıldı
14:13 Rojbin 10 gündür gözaltında
14:07 Oluç: Türkiye’ye Burhan Kuzu hukuku dayatılıyor
13:54 Emekçilerden ek zam talebi
13:38 Savcılığın 'takipsizlik' verdiği Kadirova cinayetine dair Emniyet'ten açıklama
13:37 İHD, İskenderun Cezaevi'ndeki hak ihlallerini açıkladı
13:12 Batman’da günde sadece 250 test yapılıyor
13:03 Çocuk istismarına karşı ‘Mavi Kurdele’ kampanyası