ÖHD Van Şubesi’nden Garzan Mezarlığı raporu

img

VAN – ÖHD Van Şubesi, Garzan Mezarlığı’nda çıkarılıp Kilyos Mezarlığı’nda kaldırıma defnedilen cenazelere dair rapor paylaştı. Raporda, cenazeler konusunda birçok hak kategorisinde ihlal yaşandığı belirtildi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, Bitlis'in Yukarı Ölek köyündeki Garzan Mezarlığı’nda ailelerden habersiz çıkartılarak İstanbul Adli Tip Kurumu’na gönderilen ve daha sonra Kilyos Mezarlığı’nda kaldırımlara defnedildiği ortaya çıkan cenazelere dair  raporunu paylaştı.

Bitlis Garzan Mezarlığı’ndan 282 cenazenin ailelerine haber verilmeden mezarlardan çıkartıldığının hatırlatıldığı raporda,  ailelerin bu konuda yasal başvurularda bulunmaları üzerine Bitlis Valiliği’nin 02.01.2018 tarihinde yapmış olduğu basın duyurusunda “Yapılan işlemde; yasadışı sembollerle süslenen (279) mezar açılmış, 268 mezardan çıkan kemikler Cumhuriyet Savcısı ve imam nezaretinde Adli Tıp Uzmanı tarafından tek tek yasal mevzuata uygun muhafaza altına alınarak Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 11.12.2017 gün ve 2017/5596 sayılı soruşturma dosyası kapsamında cesetlerin kime ait olduğunun tespiti maksadıyla DNA testi yapılmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiştir” şeklinde açıklama yaptığı belirtildi.

‘BAŞVURULAR ARDINDAN YERİNDE TESPİT ETTİK’

Ailelerin ÖHD’nin İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Van şubelerine ailelerin başvurması ardından yerinde tespitlerde bulunmak üzere Bitlis iline gidildiğinin belirtildiği raporda, şu ifadelere yer verildi:  “Mezarlık bölgesine gittiğimizde mezarlığın talan edildiğine şahit olduk. Kepçeyle mezarlar kazılarak tabiri caizse cenazeler çalınmıştı. Gerekçesiz, keyfi bir uygulamanın yanı sıra mezarları olan ailelere haber edilmemiş olmasıydı. Yapılan başvurular üzerine cenazelerin iadesi için talepte bulunup aynı zaman da söz konusu insanlık ayıbı niteliğindeki  ihlale karşı suç duyurusunda bulunuldu, bir takım aileye cenazeler iade edildi  talepte bulunmayan diğer aileler için ise Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından cenazelerin DNA tespiti yapılan cenazelere ilişkin Kilyos Mezarlığı’na usulüne uygun bir şekilde defnedileceği söylendi. Son olarak basında gördük ki kaçırılan cenazeler Kilyos’ta saklama kabı içinde üst üste kaldırıma defnedilmiş, usulüne uygun defnedilmelerini bir tarafa bırakalım tanık olduğumuz manzara hukuka, ahlaka ve vicdana sığmayan görüntülerdi. 

‘GÖMÜLME HAKKI SIK SIK İHLAL EDİLDİ’

Raporda ulusal ve uluslararası mevzuatlarla düzenlenen ve Türkiye’de sık sık ihlal edilen gömülme hakkının, Yukarı Ölek  köyünde bulunan mezarlığın insanlık dışı bir şekilde boşaltılıp Kilyos’ta kaldırıma gömülmesiyle tekrar gündeme geldiğine vurgu yapılarak, “Her ne kadar insanlık dışı uygulamanın vardığı son nokta gündem olmuş olsa da cenazelerin Bitlis’ten alınma sürecinin başından sonuna tüm etik değerleri yerle bir edecek gayri ahlaki bir uygulama ile karşı karşıya kaldık. Gömülme hakkının hukuki boyutuna gelecek olursak  T.C Anayasası ve  AİHS, BM Medeni Haklar Sözleşmesi metinlerinde doğrudan yer verilmemiş olsa da konuya ilişkin yapılan başvurularda farklı farklı kategorilerde ihlal kararı vermektedir. Anayasa’da doğrudan yer verilmese bile Anayasa’nın başlangıç bölümünde insan onurundan, 17. maddesinde işkence ve eziyet yasağından ve 20. maddesinde özel hayatın korunmasından bahsedilmektedir” denildi.

‘BİRÇOK HAK KATEGORİSİ İHLALİ’

Bu durumun düşman ceza hukuku uygulaması olan “cenazeyi kaçırma” ve “gayri insanı muamele”, “özel yaşamın gizliliği”, “işkence yasağı” gibi birçok hak kategorisini ihlal ettiğinin altı çizildiği raporda, cenaze yakınlarının cenazelerini alamamasının ve insanlık dışı gömüldüğünü görmesinin ızdırap, işkence ve inanç özgürlüğüne aykırı olduğuna dikkat çekildi.

CENEVRE SÖZLEŞMESİ HATIRLATILDI

Cenevre Sözleşmesi’nin 3. Maddesi’nde yer alan “cenazeye saygı” hususundaki bölüme de yer verilen raporda, ilgili kısımlar ise şöyle belirtildi: “Cenevre Sözleşmesi’ne göre, ‘anlaşmazlık halinde taraflar ölenlerin, şerefli surette ve mümkün ise mensup bulundukları bir dinin merasimi ile gömülmesi ve mezarlarına hürmet edilmesi hususlarına dikkat edeceklerdir’ diye belirtmektedir. 170 ülke tarafından kabul edilmiş olan “Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme” Türkiye tarafından 4/6/2003 tarihli ve 4867 sayılı Kanunla beyanlar ve çekince ile onaylanmış; bu sözleşme kapsamında ilkelerin uygulama kılavuzu olan ve 2016 yılında güncellenen Minnesota Protokolün AİHM’in Türkiye kararlarında defalarca atıf yapılarak uygulanması, zorunlu bir kılavuz niteliği kazanmıştır. 

Protokolde toplu mezarlarla ilgili olarak,

a-) gömünün yeniden meydana çıkarılması bilimsel özen ile ele alınmalıdır. 

b-)çalışmaların başlatılması ile danışman, fiziksel antropolog veya arkeolog arasında koordinasyon içinde yürütülmelidir. 

c-) insan, cenaze kalıntıları, sıklıkla adli antropoloji teknikleri hakkında tecrübesi olmayan adli kolluk görevlileri, mezarlık işçileri tarafından mezardan çıkartılmaktadır. Bu yolla, çok değerli bilgiler kaybolacağı gibi, bazen asılsız bilgilerde yaratılabilir. Eğitimsiz kişiler tarafından mezar açma işlemenin yapılması yasaklanmalıdır.', bilgileri yer almaktadır” der.

Tüm bunlar bir yana  herkesin, ailesinin geleneklerine ve örf adetlerine uygun olarak, onurlu bir şekilde gömülme, akrabası olan veya kendisine çok yakın olan bir kişiyi defnetme, ahlaki görevlerini yerine getirme fırsatına sahip olma ve insan niteliğini gösterme, son yolculuğuna uğurlama, yas tutma ve ölüyü anma hakkı ile toplum ve devlet tarafından nasıl görülürse görülsün, bütün medeniyetlerde kutsal bir değeri ve hatıra sembolü olan bir mezara sahip olma hakkı vardır. Bu hak kanunla yazılı olarak düzenlenmeyi bile gerektirmeyecek kadar doğal ve tartışmasız bir haktır.  Bu hak hiçbir yasaya düzenlemeye ihtiyaç duymayacak kadar doğal ve insan özünden doğan bir haktır.”

'AİLELERİN YANINDA OLACAĞIZ'

Hükümete, cenazeler üzerinden intikam alma yönteminden vazgeçip bu utanca son verme çağrısının yapıldığı raporda, “Cenazeler tüm inanç ve ideolojilerde siyasi çıkarlara alet edilmeyecek kadar kutsaldır. Cenazelere  ve cenaze yakınlarına yapılan işkenceye bir an önce son verilip cenazelerin ailelerine teslim edilmesi gerekmektedir. Özgürlükçü Hukukçular Derneği olarak mezarlıklara ve cenazelere yapılan muamelelere ilişkin hukuki mücadelemizi sürdüreceğimizi ve ailelerin yanında olacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz” denildi.


 

Diğer başlıklar

10:24 Cizre’de maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı
10:22 Anne Doku: Gülistan neredesin, ciğerim yanıyor
10:21 Patrondan işçiye: Maskeyi yıka yıka kullan
10:11 Ekonomide beklenen büyüme gerçekleşmedi
10:11 Çöken kanalizasyon borusu kazalara davetiye çıkarıyor
10:05 Floyd'u öldüren polislerin karakolu ateşe verildi
09:50 Tiyatro Mencel'den skeç kampanyası
09:48 Safitürk'ün ağabeyi: Bombayı Emniyet Amiri koydu
09:40 Türkdoğan: Rejimi görmeden polis şiddetini konuşmak yanılgıdır
09:39 AYM'den 'tecrit faksı' kararı
09:15 CHP’li Aydoğan: Polis şiddetinin nedeni siyaset dilidir
09:07 Dolunun vurduğu çiftçilerden ‘afet bölgesi’ talebi
09:06 Soylu hedef gösterdi, Rosa takibe alındı
09:05 ‘Hukuk uygulanırsa Timtik ve Ünsal'ın talebi karşılanır’
09:03 İpek böcekleri dut yaprağına doymuyor
09:03 Defin ruhsatı verilen cenaze de Kilyos kaldırımında
09:02 JES’lerden arı katliamı!
09:02 Anne Elvan: Poliste bu yetki oldukça nice çocuklar ölür
09:02 Kayyım ‘daha iyisini' yapmadı
09:00 Sabri Kaya’nın kızı: Göz göre göre öldürdüler
09:00 Demirer: Olup bit(mey)en ‘kötülük’ten öte faşizmdir
09:00 Kanalizasyon şebekesi çiftçiyi bitirdi
09:00 29 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
08:40 Tekstil fabrikasında 17 işçi Kovid-19'a yakalandı
00:01 Başkale'de 2 mahalle karantinaya alındı
28/05/2020
23:43 AB, Suriye’ye yönelik yaptırımları uzattı
23:36 Trump sosyal medya şirketleriyle ilgili kararnameyi imzaladı
22:03 Nijerya köylerinde silahlı saldırı: 60 ölü
21:19 Manisa’da E Tipi Cezaevi’nde yangın
21:11 Ağrı’da şüpheli kadın ölümü
20:38 Urfa’da bir mahalle karantinada
20:30 Türkiye’de vaka sayısı 160 bini aştı
20:12 İHD: Türkiye BM Kayıplar Sözleşmesi'ni imzalasın
20:03 Erdoğan: 1 Haziran’dan itibaren seyahat yasağı kalkıyor
19:17 Kadın örgütlerinden ‘Acil Önlem Eylem Planı’ kampanyası
18:55 HDP’li kadınların açıklamasına polis engeli
18:37 AKP’lilerden ‘fiziki mesafesiz’ piknik
18:11 'Kadın katliamları hız kesmeden devam ediyor'
17:32 Erivan Radyosu arşivindeki klamlar kitaplaştırıldı
17:25 HDP suç duyurusunda bulundu
17:22 Soylu’yu eleştiren işçiyi işten çıkardı
17:15 ‘İstismar affını Meclis’e getirmeyin’
17:01 AKP önündeki eyleme gözaltı
16:59 Terhisler 31 Mayıs’ta başlıyor
16:58 Hasta tutuklular neden tahliye edilmiyor?
16:39 Mezarlık saldırılarına suç duyurusu
15:44 TMMOB: Meslek alanımıza darbe vurulacak, ülke kaybedecek
15:31 Oluç: 27 Mayıs apoletli, bugün kravatlı darbe
15:25 Kayyımın taşınmaz satışına bir itiraz daha
15:19 Bingöl'de trafik kazası: 2'si ağır 8 yaralı
15:18 HDP’ye sistematik saldırıların amacı nedir?
15:18 Düzenli uyku için öneriler
15:16 BTS'den sürgünlere tepki
15:05 ‘Eşitsiz’ ek ödemelere alkışlı protesto
15:00 101 ay geçti: Adaletin yolu Roboski’den geçer
14:58 HDP binasının kundaklamasına tepki
14:33 Gezi’de yaşamını yitirenler anıldı
14:32 Dr. Ertuğrul hastane önünde anıldı
14:31 'Cumartesi Anneleri Haftası' için kanun teklifi
14:18 PTT emekçilerinden imza kampanyası
14:14 Grup Yorum’dan konser başvurusu
14:12 Kadınlara 'ortak mücadele' çağrısı
13:39 Öğretmenlerin Cuma namazına görevlendirilmesine tepki
13:37 Tanrıkulu’dan zorla kaybetme raporu: Sözleşmeyi imzalayın
13:13 Kayalıklardan düşerek öldü iddiası
13:12 İstanbul’da 5 camide Cuma namazı
13:07 HDP binasına 'maskeli' kundaklama
12:53 ATO: Koruyucu ekipman kaygısı motivasyonu azalttı
12:52 Vinç sepetinden düşen 2 işçiden 1'i öldü
12:33 Kırşehir'de tutuklular açlık grevine başladı
12:15 Manisa’da bir kadın katledildi
12:08 ‘Sağlıkçıların virüse yakalanmasından iktidar sorumlu’
12:04 Ilısu Barajı’nda 1 çocuk boğuldu
12:04 Merkez Bankası’nın rezerv varlıkları düştü
11:41 Sıcak hava narenciyeye zarar verdi
11:39 Van Gölü'nde yasağa rağmen 16 ton balık avlandı
11:24 Diyarbakır'daki tutuklamalara itiraz
11:10 Kars’ta Mor Hat açıldı
11:05 Hasta tutuklu Filiz: Ölüme terk edildim
10:48 Kadınlar tüm dünyada şiddete karşı ses yükseltiyor
10:12 HDP ‘Demokrasi İnşa Etme Belgesi’ açıklayacak
09:28 Kelebek ve arılar mor dikende buluştu
09:27 Babaannesi Dilgeş için seslendi
09:12 Rosa Kadın Derneği neden hedef seçildi?
09:12 Aynı koğuşu paylaşan 3 engelli tutuklu için çağrı
09:11 Durakoğlu: İktidar polis şiddetine çanak tutuyor
09:11 Fincancı: Cenazelerin kaldırıma gömülmesi işkence suçu olarak değerlendirilmeli
09:10 Tursun: Polis şiddetinin nedeni cezasızlık
09:09 Karantinadaki tutuklular gerekli besinlere ulaşamıyor
09:08 Aileler mezarlık saldırılarını yargıya taşıyor
09:08 Dr. Küni: Tedbirler gevşedi vaka arttı
09:08 Kadın Savunma Ağı: Direniş hiç durmayacak
09:05 Prof. Kılıçaslan'dan ‘normalleşme’ uyarısı
09:05 Kentten köye dönüş
09:05 İHD’li Yıldız: Polis şiddeti soruşturulmuyor
09:05 Hasta tutuklu bir yıldır tek kişilik odada
09:02 Kaderine terk edilen kilise çöpten geçilmiyor
09:02 Nükleer santrallere 'resimli' meşrulaştırma
09:02 2 yaşlı hasta tutuklu ölüme terk edildi
09:00 Tutuklu gazeteciler: Asıl suç gerçekleri gizlemektir