Kadınlar yekvücut: İstismar affına geçit yok

  • kadın
  • 09:02 23 Mayıs 2020
  • |
img
İSTANBUL - AKP’nin yeniden gündeme getirdiği “istismar affı”na tepki gösteren farklı meslek gruplarından kadınlar, “utanç verici” olarak tanımladıkları teklifin Meclis’ten geçirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. 
 
AKP’nin iktidarı boyunca gündeminde düşürmediği “Cinsel istismar suçu işleyenlere evlilik yoluyla af” düzenlemesi yeniden gündeme getirilerek, tartışmaya açıldı. Meclis açılır açılmaz teklifin Meclis Başkanlığı’na sunulacağı belirtilirken, buna karşı başta kadın örgütleri olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden tepkiler büyüyor. 
 
İstismar affının gündeme getirilmesini değerlendirerek farklı meslek gruplarından kadınlar, böylesi bir düzenlemenin hayat bulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. 
 
GÜNTEKİN: TOPLUMSAL BİR TRAVMA YARATIR
 
Meclis’ten geçen İnfaz Yasası'nın herkes için kaygı verici olduğunu dile getiren Psikolog Ebru Sorgun Güntekin, istismara uğrandığında yapılacak ilk şey çocuğun travmayı yaşadığı ortamdan uzaklaştırılması ve korunacağı bir yere alınması olduğunu belirtti. Bir diğer gerekliliğin de çocuğu istismar eden kişinin adalet karşısına çıkarılması olduğunu söyleyen Güntekin, bunların mağdur çocuğun yeniden dünyaya güvenmesi ve yaralarının iyileştirilmesi için önemli olduğunu vurguladı.
Güntekin, ancak çıkarılmak istenen yasanın “çocuğu korumadığı, desteklemediği gibi istismarcıyı koruyan, çocuğu istismarcının eline bırakan bir yasa tasarısı” olduğunu ifade etti. 
Güntekin, “Mağdur çocuklar yaşadıkları travmayı hayat boyu yaşamaya bırakılmakta, adeta cezalandırılmaktadır. Çocuktan gelin olmaz, çocuktan anne olmaz. Ne ruhsal ne de fiziksel bir çocuğun böyle bir şeye bırakılması savunulamaz” dedi. 
 
Yasanın aynı zamanda çocuk tecavüzlerini ve istismarlarını teşvik ettiğini söyleyen Güntekin, “Kız çocuklarının yaşamını, bütünlüğünü tehdit etmektedir ve bu tüm toplumun için travmatik bir durumdur. İyileştirilmeyen, onarılmayan örtbas edilen travmalar tüm toplumun, bireylerin ortak yarasıdır ve kuşaktan kuşağa aktarılır. Bu yasanın çıkması yürürlüğe girmesi herkes için vicdani ve etik bir yaradır. Dehşet vericidir” diye konuştu.
 
AKTÜKÜN: YASAYI PEDOFİLLER İSTİYOR 
 
Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER) Başkanı Sosyolog Özgür Başpınar Aktükün de, çocuk istismarının gündeme getirilmesinin pedofili dışında tanımlanacak başka bir izahatı olmadığını söyledi. Bu yasaların kişilerin talep etmesi sonucu gündeme getirdiğini anımsatan Aktükün, “Bu kültürün arkasına saklanıp, kendilerini gizlemeye çalışan pedofiller istismar yasasının hayat bulmasını istiyor” dedi. Aktükün, yasanın hayat bulması halinde mevcut çocuk istismarlarının kat be kat artacağı uyarısında da bulundu. İstismarın hiçbir biçimde kabul edilemez, affedilemez olduğunu söyleyen Aktükün, yasasın hayat bulmasına izin vermeyeceklerini, sonuna kadar karşı çıkacaklarını sözlerine ekledi. 
 
TOPALOĞLU: CEZASIZLIK ALGISI YARATIYOR
 
Ülkede çocuk istismarın son yıllarda artarak devam ettiğine dikkat çeken İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Birsen Baş Topaloğlu ise, affa dair söylenen her türlü sözün cezasızlık algısını yarattığını, suça yönelik işlenme oranını artırdığına kaydetti. Topaloğlu, “Bizler çocukların şiddetten ve cinsel istismardan korunmasına, erken yaşta evlendirilmesini önlemeye yönelik çalışmalar yapmaya uğraşırken, böyle bir düzenlemenin gündeme getirilmesi tam aksi bir sonuç doğurur” dedi.   
 
Söz konusu düzenlemenin 15 yaşından küçük kız çocuklarının cinsel istismarıyla ilgili olduğunu vurgulayan Topaloğlu, bunun çok vahim olduğunu dile getirdi. Topaloğlu, çıkarılmak istenen af yasasının doğuracağı sonuçlara ilişkin ise şu hususlara dikkat çekti: “Suç failinin eşinin, çocuklarının bu cezadan dolayı mağdur olduğu gerekçe gösterilerek TCK 103 maddesinde yapılmak istenen değişikliğe ilişkin bu düzenleme devlet eliyle çocuk istismarının meşrulaştırılmasıdır. Nasıl olsa evlenince suç ortadan kalkıyor düşüncesiyle işlenecek çocuk cinsel istismar suçunun artmasına ve teşvikine sebep olacaktır. Kaldı ki cinsel istismar mağduru çocuğu evlendirerek mağduriyetini asla gideremezsiniz. Bu şartlarda gerçekleşen evlilik çocuk istismarının devamlı hale gelmesi sonucunu doğurur. Çocuğun mağduriyetini önlemek Çocuk Koruma Kanunu 5’nci maddesinde de belirtildiği gibi devletin bakım, barınma, eğitim başta olmak üzere mağduriyeti önleyici koruyucu ve destekleyici tedbirleri alması ve uygulamasıyla mümkündür. Çocuğu evlendirmekle değil.” 
 
HUKUKA AYKIRI
 
Av. Topaloğlu, çocuk istismarı affı niteliğini taşıyan bu düzenleme yasalara aykırı olduğu gibi Türkiye’nin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi, Kadınlara Karşı Her türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi, İstanbul Sözleşmesi’nin de açıkça ihlali anlamını taşıdığını söyledi. 15 yaşından küçük çocuğun cinsel istismara yönelik rızasının bir geçerliliği olmadığının altını çizen Topaloğlu, devletin çocuğu korumakla yükümlü olduğu hatırlatmasında bulundu. 
 
Topaloğlu, istismar affının aynı zamanda toplumun düzenini de bozmaya yönelik olduğunu belirterek, “Toplum ve hukuk düzenini bozan böyle bir yasal değişikliğin ne toplum ne de hukuk tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Bu tür girişimlere derhal son verilmelidir” diye konuştu. 
 
AKDERE: NE OLURSA OLSUN KARŞIYIZ
 
Çocuk istismarı affının yeniden gündeme getirilmesini “akıl almaz” olarak yorumlayan Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumundan Çağla Akdere de, bu yasanın koşullar ne olursa olsun yasalaşmasına izin vermeyeceklerini, buna karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini ifade etti.
 
Akdere, çocuk tanımının değiştirilmesi, evlilikle çocuk istismarını meşrulaştırılması, kadına yönelik şiddeti önleyen İstanbul Sözleşmesini uygulamayanlara karşı pandemi koşullarında da sokağa çıkarak karşı olduklarını dile getirdi. Çocuk istismarı affının özelikle medya üzerinden gündeme getirilmesine sert tepki gösteren Akdere, kadına yönelik şiddet, katliam ve çocuk istismarını meşrulaştıranların engellemesini istedi. İstismar affına karşı yıllardır mücadele ettiklerini söyleyen Akdere, yasanın geçmesine izin vermeyeceklerini, kadın ve çocuk düşmanların karşısında olacaklarını aktardı. 
 
DEMİR: GEÇMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
 
HDP Parti Meclis Üyesi Esengül Demir ise, infaz yasasının 2016’da Meclis gündemine getirildiğini kadınların büyük tepkileri sonucu geri çekildiğini anımsatarak, iktidarın salgını fırsat bilerek, hiçbir zaman gündeminde düşürmediği istismar affını hayata geçirmek istediğini söyledi. Buna karşı kadınlar olarak yekvücut olduklarını dile getiren Demir, yasanın yaşam bulmaması için sokaklarda tepkilerini sürdüreceklerini aktardı. Demir, siyasetçi kadınlar olarak yasanın meclisten geçmesine izin vermeyeceklerini yineledi. 
 
MA / Semra Turan

Diğer başlıklar

22:16 Urfa’da bir mezra ile 7 bina karantinada
22:00 Bir avukat kazada yaşamını yitirdi
21:39 Dink Vakfı’nı tehdit eden kişi tutuklandı
21:32 Bursa’da silahlı çatışma: 1 polis hayatını kaybetti
20:55 Kızıltepe’de bir bina karantinaya alındı
20:51 Bir ayda 4 gazeteci saldırıya uğradı, 1’i tutuklandı
20:42 Koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 540’a yükseldi
19:28 Gezi Parkı direnişi çeşitli etkinliklerle kutlandı
18:29 MHP'li vekilin danışmanından emniyette işkence fotoğrafları
17:13 Gezi Parkı kapatıldı
16:56 Şiddete karşı sokağa çıktılar
16:26 Savcılıktan rap sanatçısı Rota açıklaması
15:13 Batman’da vaka sayısı artıyor
15:12 Vefa Destek Grubu çalışanlarında korona iddiası
14:49 Eyüp’te darp ve ters kelepçeli gözaltı
14:36 Bitlis’te 19 köyde sokağa çıkma yasağı
14:11 Seyyar satıcılara polis ve zabıta şiddeti iddiası
13:26 Hasta tutuklu Kartal Manisa’da defnedilecek
12:24 İşkence gören yurttaşlar yeniden gözaltında
12:18 Polise silahlı saldırı olayında gözaltı sayısı 3’e çıktı
12:08 Efrîn için Soruşturma Komisyonu talebi
11:41 HDK: Gezi direnişin birçok dili olduğunu öğretti
11:26 Dink Vakfını tehdit eden kişinin ifadesi alındı
11:18 ABD’de ‘nefes alamıyorum’ protestoları yayılıyor
10:49 Bertul Vadisi’ne girişler yasaklandı
09:14 HDP: Gezi kollektif bir umut hareketidir
09:12 Av. Kuzu: Kayıplara ulaşma umudu yeniden doğdu
09:12 Yangını ihbar etti müebbet hapis aldı
09:11 Turan: Devrimci müdahaleye ihtiyaç var
09:10 2 yıldır hücrede tutulan Akay için çağrı
09:08 ‘Virüs riski taşıyan plastik atık ithalatı durdurulsun’
09:07 Toprağı işliyor, dayanışmayı örüyor
09:06 Sokak hayvanları genelgesine uyulmadı
09:05 Birlik için söylem değil, pratik zamanı
09:00 31 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
08:26 Bağlar’da 2 kişi gözaltına alındı
00:38 Edirne Cezaevi'nde kalan hasta tutuklu yaşamını yitirdi
00:05 Özel sektöre ait ilk insanlı uzay mekiği fırlatıldı
30/05/2020
23:41 Ermeni Kilisesi’nin haçını kıran saldırgan tutuklandı
23:20 Hakkari'de çatışma: 2 asker hayatını kaybetti, 1 yaralı
21:31 Verdiği yanıt ‘Tarihi eser değil, babamı arıyorum’ oldu
21:07 Kiliseye saldıran fail hakkında yakalama kararı
20:56 Kovid-19 sonucu 26 kişi hayatını kaybetti, 983 yeni tanı konuldu
20:08 15 kentteki seyahat kısıtlaması yarın sona eriyor
19:47 Kayyım Celadet Alî Bedîrxan Kütüphanesi’ni yıktırdı
19:23 HDK: Saldırıların zeminini AKP-MHP iktidarı yaratıyor
19:01 7'nci yılında Gezi etkinliklerle kutlanıyor
18:33 HDP'li eşbaşkanlar serbest bırakıldı
18:13 HDP Cizre İlçe binasını kundaklayan zanlı tutuklandı
18:05 Cömert, Atakan ve Korkmaz mezarları başında anıldı
17:08 Batman’da gözaltı tepkisi: Vali, Şarman’ın izinde
16:17 Gezi'de hayatını kaybedenler Gündoğdu’da anılacak
16:10 Ermeni yazar Mıhçı: Erdoğan'ın 'Kılıç artığı' sözüyle saldırılar arttı
16:00 Bağlar’da 1 polis yaşamını yitirdi
15:21 Dede ve torununun failleri soruldu
15:06 81 yaşındaki ağır hasta tutuklu Özkan için çağrı
14:55 İHD: Tehdidin arkasında devlet aklı ve pratiği var
14:14 Tutuklanan kadınlar için protesto
14:07 Soylu: Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden kişi yakalandı
14:03 25 yıldır adalet peşinde: Kemiklerimizi getirin
14:00 Çat’ta silahlı kavga: 5 ölü
13:52 Buldan’dan Rakel Dink’e: Yalnız değilsiniz, yanınızdayız
13:29 Kızıltepe'de 2 kişi gözaltına alındı
13:28 Toplu mezardan 40 kafatası çıktı
13:25 Karar var işe dönüş yok
13:20 Ömer Çelik’ten Hrant Dink Vakfı açıklaması
13:17 Valilik eşbaşkanlar için ‘sözde’ tabirini kullandı
13:00 Uçuş seferleri 1 Haziran’da başlayacak
12:59 Kayıp yakınları: Hasan Ocak’ın failleri bulunsun
12:40 ‘Nurcan Polat’ı İnfaz Yasası’yla tahliye olan eşi öldürdü’
12:10 Ağır hasta tutuklu iki yıldır tek tutuluyor
11:05 HDP'den Minneapolis’e destek mesajı
10:28 Hrant Dink Vakfı’na destek, yetkililere çağrı
10:04 Floyd'u öldüren polise 35 yıl hapis istemi
09:12 Ekonomide yanıltıcı büyüme
09:07 Thomas Lovejoy: Doğayı önceleyen çığlık yükseliyor
09:07 Hastaların da elektriğini kestiler
09:07 Dereler Van Gölü’ne çöp taşıyor
09:07 DNA sonucu 2 yıl sonra geldi
09:03 Mahmur Meclisi Eşbaşkanı: Aç kalsak da muhtaç olmayız
09:03 ‘Doğanın mucizesine' yolculuk
09:03 Özbudun: Salgın katalizör rolü oynadı
09:03 Hayvana şiddet kabahat değil suç
09:03 Yaylalarda şimdiden kış hazırlığı
09:00 30 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
08:33 Bağlar’da bir kadın öldürüldü
08:28 Cizre’de karantina artıyor
07:44 Koğuş dışında sayım vermeyen kadın tutuklulara soruşturma
00:14 15 ilde sokağa çıkma yasağı başladı
29/05/2020
23:52 Mazlum Ebdi: Diyaloğun ilk adımı başarıyla tamamlandı
23:45 Mithat Sancar: Hrant Dink Vakfı’nın yanındayız
23:36 Efrin için 20 kuruluştan BM’ye çağrı
23:25 Başaran’dan parti baskınına tepki
23:11 Konuşması Erdoğan yüzünden kesilen İnce yayını terk etti
23:00 RTÜK’ten 9 kanala ceza
22:49 Trump: Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz
22:30 Polis şiddeti bu defa Antep’te
22:08 Dargeçit’te toplu mezar bulundu
21:55 Hrant Dink Vakfı'na tehdide soruşturma
20:27 HDP Batman il binasına baskın: Eşbaşkanlar gözaltına alındı