Gözaltılara tepki: Daha çok güçleneceğiz

img

HABER MERKEZİ - Kürt kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik gözaltı operasyonu birçok kentte protesto edildi. Baskılara karşı mücadele çağrısı yapılan açıklamalarda, “Siz yöneldikçe biz daha çok güçleneceğiz” mesajı verildi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerine ve Rosa Kadın Derneği yöneticilerine ile HDP’lilere yönelik Diyarbakır merkezli gözaltı operasyonuna tepki yağdı. Birçok kentte düzenlenen açıklamalarda, “Asla boyun eğmeyeceğiz” denildi. Birlikte mücadeleye vurgu yapılan açıklamalarda, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması istendi.
 
DİYARBAKIR  
 
Dicle Amed Kadın Platformu (DKAP), baskınlarda birçok üyesi gözaltına alınan Rosa Kadın Derneği’nde açıklama yaptı. HDP milletvekilleri Dersim Dağ ve Remziye Tosun'un yanı sıra, DBP ve sivil toplum örgütü temsilcileri de açıklamaya katıldı.  
 
DKAP üyesi Arin Zümrüt, her dönemde kadınların hedef alındığına dikkati çekerek, salgın sürecine rağmen 75 yaşındaki annelerin gözaltına alındığına vurgu yaptı. Rosa Kadın Derneği’nin bütün kadın kurumlarının kapatıldıktan sonra açılan bir kurum olduğunu anımsatan Zümrüt, “Mücadelemizi sekteye uğratamayacaksınız. Siz yöneldikçe biz daha çok güçleneceğiz” mesajı verdi.  
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ise, Rosa Kadın Derneğinin kadın haklarını koruyan bir dernek olduğunu dile getirdi. Tosun, her gün kadın katliamı ve cinayetlerinin yaşandığını ve bu yönde bir adım atılmadığını belirterek, baskılara karşı her yerde mücadele edeceklerini vurguladı. 
 
UZUN SÜRE BİNADA BEKLETİLDİLER
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkez Danışmanlık Bürosu önünde gözlatılar protesto edildi. DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Beycan Taşkıran, HDP’li milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda partili açıklamaya katıldı. 
 
Açıklama yapmak için binadan çıkmak isteyen siyasetçiler, kapıda polis engeliyle karşılaştı. “Kalabalık bir şekilde” açıklamanın yapılmasına izin verilmeyeceğini belirten polisler ile HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul arasında uzun bir süre tartışma yaşandı. Siyasetçiler daha sonra açıklamanın yapılacağı alana alındı. Sayı sınırlandırılması getirilen açıklamaya alınmayan diğer siyasetçiler ise, DBP Genel Merkezi binasında bekletildi.
 
İKTİDARIN SON ÇIRPINIŞLARI
 
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, sabah saatlerinde yaşanan gözaltı operasyonu için “İktidarın son çırpınışları” dedi. Aydeniz, “Bu sabah başta kadın mücadelesi yürüten TJA aktivistleri, yine Rosa Kadın Derneği yöneticileri ve kurucu üyeleri DBP, HDP yöneticilerinin içinde bulunduğu 18 arkadaşımızın içinde bulunduğu gözaltı haberleri ile uyandık. Bu haberler iktidarın bitmişliğinin son görüntüsüdür. Bugün bu açıklamayı yapmamıza engel olanlar, bizi küçük bir alanda dakikalarca tutan bu zihniyet sosyal mesafeden, salgından bahsedemez. Bu bile aslında yönetemedikleri ve salgını nasıl fırsata çevirdiklerinin bir görüntüsüdür” diye konuştu. 
 
KADINLAR HEDEF ALINDI
 
Yapılan siyasi operasyonların asıl hedefinde kadınların olduğunu dile getiren Aydeniz, “Bugün Türkiye’de yaratılmak istenen tekçi zihniyete karşı kadın mücadelesi ve toplumsal mücadele hedef alındı. Tam burada kadınlar olarak, asla mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha söylemek istiyorum. Bu iktidar kadınlara 'Siz asla çıkardığımız yasalara, çocuk tecavüzcülerine sesinizi çıkarmayın' diyor. Biz sonuna kadar bunlara karşı duracağız. Biz de kadınlar olarak mesajı aldık kadınlar için çocuklar için anti faşist anti demokratik yönelimlerinize karşı sessiz kalmayacağımız bir kez daha söylemek istiyoruz” dedi.
 
Aydeniz, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Yine bu gün bu iktidarın sıkıştığının bir görüntüsü de her fırsatta demokratik kurumlara ve Kürtlere yöneliminden görüyoruz. Bu iktidar bitmiştir, bu iktidarın meşruiyeti kalmamıştır. Son olarak demokratik siyasetten ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Son olarak Derhal arkadaşlarımız serbest bırakılmalı diyoruz.”
 
Aydeniz’in konuşmasının ardından, “Jin, jiyan, azadî” ve “Korkmuyoruz, baş kaldırıyor” sloganları atıldı.
 
Siyasetçiler, 5 dakika oturma eyleminden sonra alkışlarla basın açıklamasını sonlandırdı.
 
HDP Lice İlçe Örgütü de, gözaltılara ilişkin parti binasında açıklama yaptı. HDP İlçe Eşbaşkanı Yusuf Peker, iktidarın sadece Kürt muhalefetini değil, demokratik Türk muhalefetini de sindirmeye yönelik baskılar uyguladığını söyledi. Peker, "Baskılar bizi mücadelemizden vazgeçiremeyecek" dedi.  
 
DİYARBAKIR BAROSU KADIN MERKEZİ'NDEN TEPKİ

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi de, operasyonlarda çok sayıda kadının gözaltına alınmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada baskın yapılan Rosa Kadın Derneği’nin Diyarbakır’da kadına yönelik şiddetle mücadele alanında çalışmalar yürüten en önemli kurumlardan birisi olduğu belirtildi.

'AZ SAYIDAKİ KURUMDAN BİRİ'

Derneğin, kurulduğu günden bu yana kadınların hak ve özgürlükleri için mücadele ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Şiddete maruz kalan kadınlara ve istismar mağduru çocuklara hukuki ve psikolojik destek ile danışmanlık hizmeti vermektedir. Pandemi sürecinde tüm risklere rağmen kapılarını kapatmayan az sayıdaki kurumdan biridir” denildi.

'TESADÜF DEĞİL'

“Kadınların hayatı ve özgürlüğü için mücadele eden aktivist kadınlara saldırı, kadın mücadelesine ve kazanımlarına saldırıdır” denilen açıklamada, kadınların hak mücadelesine yönelik saldırı niteliğinde olan bu operasyonun, çocuk istismarcılarına af yasasının tartışıldığı döneme denk gelmesinin tesadüf olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, gözaltına alınan kadınların yalnız olmadığı ve hukuki süreçlerin takip edileceği belirtilerek, gözaltına alınan tüm kadınların bir an önce serbest bırakılması istendi.

URFA
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında Kürt siyasetçiler ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistelerinin gözaltına alınmasına basın açıklaması ile tepki gösterdi. Suruç ilçe binası önünde yapılan açıklamaya Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Öcalan ile çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada konuşan Sürücü, Kürt siyasetçilere yönelik gözaltların bir kez daha gündeme geldiğini belirtti. Sürücü, “Onlarca arkadaşımız hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Her gün demokratik siyasete karşı gözaltılar yapıp saldırıyorlar. Ama unutulmamalıdır ki demokratik siyaseti tasfiye edemeyecekler. Kadın hareketi olarak bu baskılara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Tüm bu baskılara karşı mücadelemizi büyüterek onlara cevap vereceğiz. Daha çok bir birimize kenetlenip mücadelemizi sürdüreceğiz. Ve asla boyun eğmeyeceğiz. Yapılan göz altıları lanetliyoruz. Arkadaşlarımızı bir an önce serbest bırakın. Kaybetmeye mahkûmsunuz” dedi.  
 
Açıklama, alkışalar eşliğinde son buldu. 
 
ŞIRNAK
 
Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde gözaltılar yapılan açıklamalarla protesto edildi. Cizre'deki parti binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. HDP İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrısı yaparak, "Bu hukuksuzluğa son verilmelidir. Hiçbir baskı kadın dayanışması ve mücadelesini engelleyemeyecek" dedi.
 
Açıklama, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla son buldu.
 
MARDİN 
 
Mardin'in Midyat ilçesinde de gözaltılara karşı açıklama yapıldı. HDP İlçe Örgütü binasındaki açıklamada konuşan parti yöneticilerinden Şirin Çelebi, AKP’nin siyasi soykırım operasyonlarının devamı olan gözaltıların kendilerini yıldıramayacağını vurguladı.
 
Kızıltepe ilçesindeki gözaltı protestosunda Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday konuştu. Kuday, saldırılar karşısında geri adım atmayacaklarını vurguladı. Kuday, gözaltılarla HDP’nin kriminalize edilmek istendiğine dikkati çekerek, "Hukuksuzca gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın" çağrısı yaptı. 
 
ANKARA
 
Ankara Kadın Platformu da yaptığı yazılı açıklamayla operasyona tepki gösterdi. Salgın süreci boyunca kadınları şiddetten korumak için tek bir adım atmayanların pandemiyi fırsata çevirdiği ve kadın mücadelesine saldırılar gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, “65 yaş üstünün sokağa çıkması tehlikeli diyenler, 75 yaşındaki kadını gözaltına alıyor. Kadın katliamlarının sorumlusu, İnfaz Yasası ile failleri önlem almadan salıveren, yandaş medyası aracılığıyla şiddeti meşrulaştıran ve son olarak istismar affına yönelik ses çıkaran kadınların gözaltına alınması, iktidarın kadın düşmanı politikalarının son örneğidir. Öfkeli ve endişeliyiz. Biz bu sahneleri daha önce görmüştük. OHAL sırasında da kadınların destek alabileceği kadın kurumları basılmış, gizli tutulan başvuru dosyalarına bile el konulmuş, derneklerin birçoğu kapatılmıştı. Sonucu da kadınların şiddet karşısında yalnızlaşması, haklarının ve kazanımlarının gasp edilmesi, başvuracak adres bulamamaları oldu" denildi.
 
Kadın düşmanı politikaların başarılı olmadığı vurgulanan açıklamada, "Yine olmayacak! Kadınlar durmadı, durmayacak! Şimdi ise yine kadın mücadelesinden tanıdığımız arkadaşlarımızın bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Kadınların hayatları ve özgürlüğü için mücadele eden kurumlara saldırı, tüm kadınlara saldırıdır. Bundan en büyük zararı görecek olanların da şiddetle yaşayan, mücadele eden kadınlar olacağını hatırlatıyoruz. Bu yüzden de hep birlikte sesleniyoruz: Kadına yönelik bu haksız, hukuksuz saldırıya son verin ve arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Kadın aktivistleri serbest bırakın” ifadelerine yer verildi.
 
ANTEP  
 
HDP Antep İl Örgütü, basın açıklamasıyla gözaltılara tepki gösterdi. Parti binasındaki açıklamada, “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açıldı. İl Eşbaşkanı Songül Koçdağ, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını isteyerek, "Hiçbir şey kadın mücadelesini engellemeyecekler. Rosa Kadın Derneği bölgede kadına yönelik şiddete direnen tek kadın derneğidir. Kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden bir derneğin basılması, yöneticilerin gözaltına alınması iktidarın 'Ben kadına şiddet uygulamaya, kadınları korumaya devam edeceğim' demektir” diye konuştu.  
 
Açıklama, alkışlar eşliğinde son buldu.

ADANA 

HDP Adana İl Örgütü, Kürt siyasetçilerine dönük gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. Açıklama nedeniyle polis bina çevresini ve girişini çevik polisleri ile araçlarla kapattı. Polis, koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini gerekçe göstererek, partililerin açıklamasını engellenmek istendi. Partililer polis ablukasına rağmen açıklama yaptı. 
 
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, AKP'nin, Türkiye halklarına ve Kürt halkına; gözaltı, baskı ve işkenceyi bayram hediyesi olarak gördüğünü söyledi. AKP'nin kendi anlayışının içinde boğulacağını söyleyen Hatimoğulları, "Biliniz ki, kayyım da atansa, gözaltılar da gerçekleşse, cezaevleri siyasi tutsaklarla dolup taşsa da bu ülkede birçok darbe dönemini atlattığı gibi bu dönemi de el birliğiyle atlatacaktır" dedi. 
 
HATAY
 
HDP Hatay İl Örgütü, binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla Kürt siyasetçilerine dönük gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. "Halkın iradesi teslim alınamaz" pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, operasyonlara rağmen mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Nalbant, "Hatay'dan bir kez daha uyarıyoruz. O kirli çıkarlarınız için ellerinizi HDP üzerinden çekin. HDP bu toprakların kadim geçmişidir, hafızası ve her mevsim solmayan çiçeği ve zengindir" dedi.
 
HDP İskenderun İlçe Örgütü de, binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla Kürt siyasetçilerine dönük gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, gözaltı operasyonlarının kendilerini mücadelelerinden alıkoyamayacağını belirterek, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.
 
MERSİN
 
HDP Mersin İl Örgütü ve TJA, siyasi operasyona tepki göstermek için il binaları önünde yapmak istedi. Polisin engellemesini alkışlarla protesto eden partililer adına açıklama yapan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, AKP ve MHP iktidarının saldırılarına karşı asla teslim olmayacaklarını ifade etti.
 
AĞRI
 
HDP Ağrı İl Örgütü, parti binası önünde yaptığı açıklamayla, operasyona tepki gösterdi. Açıklamaya, HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Abdullah Koç ile partililer katıldı. Açıklamada konuşan HDP’li vekil Abdullah Koç, koronavirüs nedeniyle insanların evlere kapandığı günlerde iktidarın siyasi soykırım operasyonları yürüttüğünü belirterek, kayyımlar ve siyasi operasyonlarına karşı sokaklarda demokratik haklarını ve iradelerini savunacaklarını vurguladı. 
 
HDP’li vekil Dilan Dirayet Taşdemir ise AKP’nin 2016 yılından itibaren Kürt siyasal hareketine, demokrasi cephesine ve kadın mücadelesi yürüten aktivistlere yönelik sistematik bir soykırım operasyonu sürdürdüğünü ifade ederek, iktidarın Türkiye’ “tek adam faşizmini” kurumsallaştırmaya çalıştığını söyledi. 
 
KARS
 
HDP Kars İl Örgütü’nde yapılan açıklamada konuşan İl Eşbaşkanı Cengiz Anli, operasyonlara rağmen demokratik siyasetten vazgeçmeyeceklerini belirterek, operasyonların halkların bir arada yaşamasına engel olduğunu ifade etti. 
 
HAKKARİ 
 
Hakkari’de HDP il binasında yapılan açıklamada konuşan Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, "Kadına dönük saldırıların yanı sıra yine partimize ve partimizin kadın politikalarına bir saldırıdır. Bizim bir kadın partisi olma yolundaki siyasetimizden bu denli korkuyorlar. Kürt halkına ve Kürt siyasetine düşmanlık örgütleyerek, ömür uzatmaya çalışan faşist iktidarın zulmü Kenan Evreni geçti. Ama şunu iyi bilin, Kürtler size asla boyun eğmeyecek. Sizin zulmünüz sürdükçe bizim direnişimiz güçlenerek devam edecektir" diye konuştu. 
 
Yüksekova ilçesinde de HDP binasında milletvekili ve partililerin katılımıyla açıklama yapıldı. HDP’li vekil Sait Dede, siyasetçilere yönelik operasyonlara, "Darbe diyerek, aslında kendi yaptığı darbeleri görmeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Bunlardan daha önceki iktidarlarında sonuç almadığını gördük. Bundan sonuç alamayacaksınız” diyerek tepkisini dile getirdi. 
 
MUŞ
 
Muş’ta HDP binasında yapılan açıklamada konuşan partinin Milletvekili Mensur Işık, AKP’nin salgın döneminde belediyelere kayyım atandığını ve siyasi operasyonlarla süreci götürmeye çalıştığını söyledi. Baskılara karşı örgütlenerek mücadele edeceklerini kaydeden Işık, baskıyla sonuç alınamayacağının altını çizdi. 
 
VAN
 
Van’da, HDP İpekyolu ilçe örgütünde yapılan açıklamada, Milletvekili Muazzez Orhan konuştu. İktidarın, demokratik mücadele edenlere karşı baskı politikalarını devreye koyduğunu belirten Orhan, "AKP, MHP ile birlikte faşizan politikalarına devam etmektedir. Partimize ve kadınlara dönük tüm saldırlar devam ediliyor. Tüm bu baskı politikalarına karşı susmadık ve susmayacağız. Baskılara karşı her yerde mücadelemizi büyüteceğiz" dedi.

İZMİR

HDP İzmir İl Örgütü, Kürt siyasetçilere yönelik gözaltı operasyonunu protesto etti. HDP İl binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Parti Meclis Üyesi Berna Çelik, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Emin Orhan, Yeşiller Sol Parti İzmir İl Eşsözcüsü Atilla Kılıç, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) PM Üyesi Gülcan Taşkıran ve İlçe örgütleri katıldı. Eylemde yapılan açıklamalarda AKP-MHP eliyle yürütülen siyasi soykırım operasyonlarına karşı birlikte mücadele edilmesi gerekliliği vurgulandı.  
 
MANİSA
 
HDP Manisa İl Örgütü, gözaltı operasyonları ve kayyım atamalarını protesto etti. Açıklamayı HDP Manisa İl Eşbaşkanı Ali Aslan okudu. Aslan, “Bu rejim, başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarının seçme ve seçilme iradesine saldırmaya devam etmektedir. Hükümetin Kürt halkının iradesini kırmayı hedefliyor. İktidarın kayyım rejimini kalıcı hale getirmek istiyor. Zerre boyun eğmeden, geri adım atmadan bu kirli ve kara zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 
 
MUĞLA
 
HDP Manisa İl Örgütü, parti binasında yaptığı toplantıyla gözaltıları protesto etti. HDP Muğla İl Eşbaşkanı Fulya Erdoğan, kadın dernek ve örgütlerine yapılan haksız hukuksuz uygulamalardan vazgeçilmesini istedi.
 
BATMAN  
 
HDP Batman Kadın Meclisi, ev baskınları ve gözaltıları protesto etmek amacıyla parti binası önünde bir araya geldi. Parti binasını ablukaya alan polisler, valilik kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin verilmeyeceğini belirtti. HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca ve Nejdet İpekyüz’ün polisle yürüttüğü tartışmalar sonucu 3 milletvekili ve 5 kadın meclisi üyesinin katılacağı açıklamaya izin verildi. 
 
HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, her iktidarın ilk olarak kadınları hedef aldığını belirterek, "Her gelen iktidar ilk önce kadınlara saldırdı. İlk önce kadınların örgütlülüğünü dağıtmaya çalıştılar. Ama kadınlar alanlardan yerel yönetime kadar mücadelesini sürdürdü. Kadınlar yek ses gözlatına alınan kadınların yanındır. Ne etrafımızı saran polisler ne de iktidar bizi engellemeyecek. Kadınlar dikatöryal iktidar rağmen kazanacak" diye konuştu. 
 
Başaran'ın konuşmasının ardından gözaltılar alkışlarla protesto edildi.  
 
SİİRT  
 
HDP Siirt İl Örgütü binasında yapılan açıklamaya da partililer ve HDP Milletvekili Sıddık Taş katıldı. HDP'li Taş, iktidarın yaptığı operasyonları "siyasi soykırım" olarak değerlendirerek, "AKP Kürt düşmanlığı yapıyor dediğimiz zaman bazılarının zoruna gidiyor. Kayyımlardan gözaltılara kadar herşey bunun kanıtıdır. Ama siz ne yaparsanız yapın Kürt halkına yaptığınız bu faşizan saldırılara karşı mücadele edeceğiz. Kürt halkına düşmanlığı yapanlar anayasa ile alakaları yoktur. Kürtlerin mezarlarına dahi saldırıyorlar. Bunlar Kürt düşmanlığı değil de nedir? Bedeli ne olursa olsun mezarlarımızın da irademizin de yanında olacağız. AKP bunu iyi bilsin" diye konuştu.

ANTALYA

HDP Antalya İl Örgütü, Kepez İlçe Örgütü binaları önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Kürt kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik gözaltı operasyonuna ve belediyelere atanan kayyımlara tepki gösterdi. "Halkın iradesi gasp edilemez" pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda partili katıldı.

AKP'nin halkın iradesini gasp ederek, halkın seçme ve seçilme hakkına saldırdığını ifade eden HDP Parti Meclis (PM) Üyesi Songül Şarklı, AKP'nin siyasi bir darbeyle belediyeleri gasp ettiğini anlattı. Şarklı, gaspçı zihniyete karşı mücadele edeceklerini vurguladı.Kürt kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik gözaltı operasyonuna tepki gösteren Şarklı, gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

DERSİM

Dersim Kadın Platformu, Diyarbakır merkezli yürütülen operasyonlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, iktidarın pandemi sürecinde kadınlara yönelik yaptığı operasyonlarla kadınları mücadeleden alıkoymaya ve şiddet karşısında yalnızlaştırmaya çalıştığı belirtildi. Açıklamada, "Bizler kadın mücadelesinden bildiğimiz arkadaşlarımızın gözaltına alınmalarını ve bu gözdağını kabul etmiyoruz. Haklarımız ve hayatlarımız için mücadele etmekten geri durmayacağız. Gözaltına alınan kadınlar derhal serbest bırakılsın" denildi. 

Diğer başlıklar

22:28 Taziye çadırının kurulduğu mahallede koronadan ölüm
22:17 Polis şiddeti tavan yaptı
21:44 Sıtma ilacının klinik araştırmaları durduruldu
21:24 AKP’li meclis üyesinden tepki çeken paylaşım
21:10 Tutuklanan kadınlar: Mücadelemizin önünde durabilecek tek bir güç yoktur
20:57 987 kişiye korona tanısı
20:33 Efrîn’de 2 ayrı patlama
20:06 Rüzgâr çatıları uçurdu, evleri su bastı
19:57 Babacan: AKP’de nemalanma kavgası var
19:40 16 yaşındaki çocuk silahla vuruldu
19:31 HDP: Polis saldırısının takipçisi olacağız
18:51 Erdoğan: Gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık vakit var
18:28 Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
16:40 Siyasi partiler video konferansla bayramlaştı
16:39 Urfa Barosu: Hukuk değil polis devleti var
16:03 Böbrek hastası Dilgeş ilaçlarını alamıyor
15:52 40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz
15:42 Van'da bir mahalle karantinaya alındı
15:41 Ahmet Türk: Ellerini sıkacak kimse kalmaz
15:26 Buldan kadınların bayramını kutladı
15:20 Bünyan’da tutuklulara: Türk’ün gücünü göreceksiniz
15:18 Ölüm orucundaki avukatlar için çağrı
15:15 Türkiye, Libya’ya Kenya uçağıyla asker taşıyor
14:38 Tepkiler üzerine polisler açığa alındı
14:18 Fırtına çatıları uçurdu
14:17 The Royal Society: Diğer salgın için hazırlıklı olalım
13:32 Bakanlık Rosa soruşturmasında müdahilliği değerlendirecek
13:26 İsrail uçağı 13 yıl sonra İstanbul’a indi
12:26 Aile hekimlerine dayanışma ziyareti
11:59 Yeneroğlu: Çocuklarımın yüzüne bakabilmek için AKP’den ayrıldım
11:43 Çığ altında kalan araçlar gün yüzüne çıktı
11:42 Van'da bir ev kundaklandı
11:20 Türbe ve mezarları tahrip edip bayrak astılar
09:21 Apê Musa 100 Yaşında!
09:09 Yaban mantarı toplanmaya başlandı
09:08 Aile içi istismarın engellenmesi için emsal karar
09:07 Hatimoğulları: Kürdün ölüsüne bunu yapan, dirisine neler yapmaz?
09:07 Destek alamayan çiftçi üretimi borçla yapıyor
09:06 Siyanürlü Atık Barajı felaketlere yol açacak
09:05 Hasta tutuklular ölüme terk edildi
09:05 Kadınlar: Bu yanlıştan dönün
09:03 Sanatçı Erkan Benli Nusaybin'i anlattı
09:03 6 bin yıllık rölyef yerinden sökülmeye çalışıldı
09:03 'Zulmün doruğa çıktığı yer'
09:03 Çay üreticileri çözüm istiyor
09:00 25 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
24/05/2020
23:42 'Kürde bayram yok'
22:37 Polis noktasına araç daldı: 7 yaralı
22:09 Urfa’ya 'normalleşme' yaramadı
21:56 'Çocukken taş atanlar' serbest
21:13 Polisler zorla kapı açtırdı, tehdit ve hakaret savurdu
20:27 MEBYA-DER özgürlük diledi
20:18 Can kaybı 4 bin 340'a yükseldi
20:08 Tutuklular için 'acil' kampanya
19:27 Van'da fırtına ve yağmur
19:15 Mezarlık tahribatı yargıya taşındı
18:56 DBP: Soykırım operasyonları sürüyor
18:10 Dolu fıstığı vurdu
18:01 Netanyahu hakim karşısında
17:45 Kuğulupark'ta ücretsiz maske kuyruğu
17:13 100 DAİŞ'li Almanya’ya döndü
16:50 Polis sokağa çıkanları silahla kovaladı
16:35 Türkiye'den Libya’ya bir sevkiyat daha
16:19 Polisin üzerine saksı düştü: 2 gözaltı
16:03 ÖHD'den tahrip edilen mezarlar raporu
15:41 ESP: Faşizm yıkılınca bayram anlam bulacak
15:13 Van’da şüpheli asker ölümü
15:03 Kılıçdaroğlu'ndan bayram kutlaması
14:30 Muğla’da bir kadın katledildi
14:24 Özdemir’in tutuklanması için madde değiştirildi
14:05 Baraja düşen bir işçi kayboldu
13:40 Dilgeş de annesiyle cezaevine konuldu
13:35 Mezarlıklar bu yıl boş kaldı
12:23 MED TUHAD-FED: Hukuksuzluklara son verin
12:20 HDK: Barış ve adaleti el ele vererek getireceğiz
12:02 Bahçeli’den ‘Siyasi Partiler Kanunu’ açıklaması
11:40 Bugün onların kaybedildiği gün
11:18 Oluç: Mücadelemiz sokakta devam edecek
10:32 Demirtaş’tan bayram mesajı
10:27 Bayramı susuz karşıladılar
10:24 DİK’ten bayram mesajı
10:18 Kaş'ta orman yangını
09:45 DTK halkların Ramazan Bayramı'nı kutladı
09:31 HDP Eş Genel Başkanlarından bayram mesajı
09:11 Aydeniz: Kadınların mücadele ağından korkuyorlar
09:10 Mor Dayanışma’dan şiddete karşı online buluşmalar
09:09 HDP’den ortak mücadele hattı hamlesi
09:09 Yaylacılara 'koruculuk' şartı
09:08 İmam Kaplan: ‘En iyi Kürt, mezarı olmayan Kürt’tür’ diyorlar
09:07 Kadınlar: Elinizi doğamızdan çekin
09:06 Işık: Seçimle alamadıklarını kayyımla gasp ettiler
09:05 40 yıllık asimilasyon: Yol’a Düşen Karanlık
09:05 Anadillerini ortak yayınla koruyorlar
09:00 24 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
07:56 Gözaltındaki 12 kişi tutuklandı
01:59 Urfa’da 1 mahalle, 9 bina karantinaya alındı
01:56 3 yaşındaki Dilgeş'in adliyede annesini bekleyişi
23/05/2020
22:46 Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Kuzu tutuklandı
22:25 Halife Hafter: Libya’ya ayak basan herkes hedefimiz
22:13 Gülistan Doku için sosyal medya eylemi