'Hasta tutuklular ölüme mahkum ediliyor'

img

HABER MERKEZİ - İstanbul, Ankara ve İzmir’de hasta tutukluların tedavilerinin yapılması ve serbest bırakılmasını isteyen insan hakları savunucuları, cezaevlerinde yaşanan ölümlerin engellenebileceğini söyledi.

 
İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, cezaevlerinde 457’si ağır bin 333 hasta tutuklu bulunuyor. Durumları gittikçe ağırlaşan hasta tutukluların dikkat çekmek için İstanbul, Ankara ve İzmir’de açıklamalar yapılarak, hasta tutukluların serbest bırakılması istendi. 
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 286’ıncı haftasında İHD Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. Eyleme, yazar ve gazeteci Hüseyin Aykol, siyasi parti yöneticisi ve insan hakları savunucuları da destek verdi. “Hasta mahpuslara özgürlük” pankartının açıldığı eylemde konuşan İHD Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, 2019 yılında 30’u hasta mahpus olmak üzere 63 kişinin cezaevlerinde yaşamını yitirdiğini hatırlattı. 
 
Cezaevlerinde yaşanan ölümlerin engellenebileceğini ifade eden Çevirmen, “Tüm bu ölümler engellenebilir ölümlerdir. Tedavileri yapılabilse, infazları ertelenebilse ve hapishanelerde gerekli tıbbi müdahale yapılabilecek personel ve tıbbi ekipmanlar olabilse bugün hala hayatta olabileceklerdi” dedi. 
 
ANKARA'DA YUSUF YAKŞİ
 
Eylemde, Sincan 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan gırtlak kanseri Yusuf Yakşi’nin durumuna dikkat çekildi. Yakşi’nin boğazındaki delikten nefes alıp verebildiğini belirten Çevirmen, Yakşi’nin cezaevi koşullarında tedavi olmasının mümkün olmadığını söyledi. “Yakşi’nin annesi kanser hastalığından dolayı ameliyat olmuş ve babasında da kanserli kitle bulunmaktadır” diyen Çevirmen, “Yusuf Yakşi’nin dışarıda ailesinin yanında tetkik ve tedavilerine devam edilmesi gerekmektedir. Ailesi de kurumumuza infazının ertelenmesi veya denetimli serbestlik koşullarından yararlanabilmesi için başvuruda bulunmuştur” diye belirtti.  
 
Çevirmen, “Tüm bu sorunlar kalıcı bir şekilde çözülünceye ve ağır hasta mahpuslar serbest bırakılıncaya kadar dile getirmeye, çözüm talep etmeye kesintisiz olarak devam edeceğiz” diye konuştu.
 
İSTANBUL'DA ALİ GÜLMEZ
 
İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun Galatasaray Meydanı’nda yapmayı planladıkları F Oturumu’nun 414’ünücü hafta eylemi, bir kez daha polis tarafından engellendi. Engelleme üzerine açıklama İHD binasının önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğrafların taşındığı eylemde, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” ve “Hasta tutuklu Ali Gülmez serbest bırakılsın” pankartları açıldı. 
 
Hasta tutuklu olan Ali Gülmez’in durumuna dikkat çekilen eylemde, 54 yaşında ve 21 yıldır tutuklu olduğu belirtildi. Eylemde konuşan Gülmez’in vasisi Sevim Kalman, hasta mahpusların insanlık dışı muameleye uğradıklarını ifade ederek, tecrit uygulamalarının her geçen gün işkenceye dönüştürüldüğünü ve sistematik hale getirildiğini söyledi. Bunun bilinçli ve merkezi bir sistem olarak uygulandığına dikkati çeken Kalman, “Tecritte tutularak yalnızlaştırılan her mahpus, potansiyel olarak fiziki ve duygusal işkenceye tabi tutulmaktadır. Tecrit işkencedir ve insan hakları ihlalidir. Tecrit mahpusu yaşamdan sürgün etmeye çalışmak, insanı yalıtmak, onun varlığı ve kişiliğini yok saymak, ölüme terk edildiği duygusuyla yaşatmak anlamında, en ağır fiziki ve psikoloji işkencedir” şeklinde konuştu. 
 
İşkenceye karşı duracaklarını vurgulayan Kalman, “Ağırlaştırılmış müebbet cezası bir o kadar olumsuz ve aslında insanlık dışıdır. Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan hasta mahpusların tecrit koşullarında tutulmaları, iktidarların tutum ve politikaları çerçevesinde, siyasi saikleriyle olduğunu düşünüyoruz. Uygulamada ise ilan edilmemiş, ölüme mahkûm etmekten başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı. 
 
Ali Gülmez’in defalarca başka cezaevlerine sevk edildiğini kaydeden Kalman, son 4 yıldır da Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tutulduğunu söyledi. 4 yıl önce Edirne F Tipi Hapishanesi’nde tutulurken bağırsaklarında sorun yaşamaya başladığını aktaran Kalman,  “İlaçlarını Sağlık Bakanlığı karşılamadığı için kendi parasıyla alıp kullanmıştır. Bolu hapishanesine getirilmesinden sonra tedavisiyle ilgili sürekli engel çıkarılmıştır. Bağırsaklarındaki sorunlar artarak devam etmiş, çok sık olmasa da kanaması olmuştur. Ayrıca Bolu hapishanesinin koşullarından kaynaklı yani aşırı nem olduğundan dolayı astım hastalığına yakalanmıştır. Diğer yandan hemoroit ve ürolojik hastalıkları da ortaya çıkmış, devamında da çok ağır böbrek ağrıları yaşamaya başlamıştır" şeklinde aktardı.
 
Gülmez’in aylardır böbrek taşı düşürememesi nedeniyle yoğun ağrı ve sancı çektiğini söyleyen Kalman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çektiği bu acılara rağmen ne bir hastaneye ne de hapishane revirine götürülmemiştir. Ali Gülmez’in Bolu hapishanesine sürgün edildiği günden bu yana hücresinin 5 kez basıldığını, her türlü yazışmalarının ‘yazısı okunmuyor’ gerekçesiyle mektuplarının gönderilmediğini, disiplin cezası nedeniyle yasalarda belirlenen 7 günlük itiraz süresine, itiraz dilekçelerinin okunmadığı gerekçesiyle savcılığa ve infaz hakimliğine gönderilmediğini, yasada belirlenen itirazlarını bu nedenle yapamadığını, kanun yoluna başvurma ve iletişim hakkının bu nedenle engellenmesi dolayısıyla daktilo ve bilgisayar hakkı da kullandırılmamıştır.”
 
İZMİR'DE ŞAKİR AKURT 
 
İHD İzmir Şubesi, Konak eski Sümerbank önünde açıklama yaptı. Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de destek verdiği eylemde, Manisa Akhisar Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Şakir Akurt’un durumuna dikkat çekildi. İHD yöneticisi Ali Aydın, Akurt’un 50 yaşında ve 26 yıldır tutuklu olduğunu aktararak, durumunu şöyle anlattı: “Yakalanma sürecinde gördüğü işkencelerden dolayı bel ve boyun fıtığı rahatsızlıkları çekmektedir. İHD’nin hasta tutuklular listesindedir. Ayrıca boğazında kist, kronik farenjit ve reflü hastalıkları ve kalp rahatsızlığı da oluşmuştur. Ailesinden aldığımız son bilgiye göre; gözlerinde yağ bezesi oluşmuş ve bezeler sebebiyle ameliyat olmuştur. Görme sıkıntısı nedeniyle gözlük takmaya başlamıştır. Gözlerindeki yağ bezelerine benzer bezeler vücudunun sırt ve diğer bölgelerinde de vardır. Bunlara ek olarak sırt, diz, ayak ağrısı yaşamaktadır. Dizinde lif yırtılması sebebiyle ameliyat olmuştu. Hasta veya yaşlı tutukluların serbest bırakılabileceklerini ve tedavilerinin dışarıda yapılmasının sağlanabileceğini biliyoruz ve bu yasanın herkese, ayrımsız uygulanmasını istiyoruz. Biz insan hakları savunucuları hasta tutukluların durumunu anlatmaya ve onların insan onuruna yakışır bir şekilde tedavi olmalarını sağlamak için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Diğer başlıklar

00:31 Siirt’te bir mahalle karantina altında
03/04/2020
23:11 Dersimliler Helin Bölek için türküler söyledi
22:14 BM’den çatışmalı bölgeler için salgın uyarısı
22:05 Mardin’de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 4’e yükseldi
21:49 Newroz Kampı’nda yangın:4 çocuk yaşamını yitirdi
21:42 Batman’da kayyım protestosu sürüyor
21:38 Hatay’da 4.7 büyüklüğünde deprem
20:49 CHP’li Beko: Gemide bulunan yurttaşlar çözüm bekliyor
20:24 Erdoğan: 20 yaş altı için de sokağa çıkma yasağı uygulanacak
20:03 İnfaz düzenlemesi komisyonda görüşülüyor: Muhalefet ne diyor?
19:32 Sağlık Bakanı Koca: Toplam can kaybımız 425 kişi oldu
19:18 Karantinadaki gemide koronavirüs testleri pozitif çıktı
18:43 Gazeteci Hakan Aygün tutuklandı
18:33 Helin Bölek törenle anıldı
18:24 78’liler: Helin'in ölümü bir uyarı olmamışsa...
18:20 Avukat Kahraman tahliye edildi
17:55 Milli Eğitim Bakanlığı’ndan LGS sınavına dair açıklama
17:48 HDP’den yaşamını yitiren Helin Bölek için anma çağrısı
17:42 TGS İzmir Şubesi’nden tutuklu gazetecilerle dayanışma çağrısı
17:36 Sağlıkçılar virüsü yenen hastayı alkışlarla uğurladı
17:32 Silvan’da sağanak yağmur hayatı felç etti
17:26 Patnos Cezaevi’nde koronavirüs iddiası!
17:20 Virüs tanısı konulan yurttaş hastaneden kaçtı
17:16 İstanbul’daki işçilerin durumu raporlaştırıldı
17:02 TTB Merkez Konseyi: Sağlık çalışanlarının sözleşmeleri feshediliyor
16:41 İmamoğlu’ndan kampanya resti: Kimin ne dediği beni ilgilendirmiyor
16:36 HDP’nin engellenen yardımları İçişleri Bakanı'na soruldu
16:33 Kazada yaşamını yitirenler toprağa verildi
16:32 İnfaz düzenlemesi görüşmelerinde ‘af’ tartışması
16:28 4-D'li sağlıkçılardan 'ayrımcılık yapmayın' çağrısı
16:23 İBB’nin Haydarpaşa ve Sirkeci ihaleleri itirazına ret
16:17 Diyanet'ten 'Cuma namazı' açıklaması
16:10 Bölge kentleri için yağış uyarısı
16:10 Ağır hasta tutuklu Kaya tekrardan cezaevine götürüldü
16:09 ‘Dijital ortam’ kararına uyulmuyor
16:05 İHD ve TİHV: İktidar bu kayıptan siyaseten sorumludur
15:39 Af Örgütü: Sınırda bir kadın halen kayıp
15:32 Mahkemeden Elçi davasını nakletme girişimi
15:29 DTK ve TJA’dan Helin Bölek açıklaması
15:11 Aileler ve avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
15:11 Sağlık çalışanları hastaneye gönderildi, poliklinik kapatıldı
15:09 Helin Bölek'in en son mesajı: Bu sürecin yükü sizin omuzlarınızdadır
14:55 HDP Eş Genel Başkanları: Bu kaybın vebali iktidarın boynunadır
14:54 Cizre sular altında
14:43 Bakan 'Ölüm yok' demişti: Can kaybı 3'e çıktı
14:23 Virüs toplumda panik ve fobik davranışlara yol açtı
14:18 Amara’nın tepeleri de ablukada
14:12 Siirt Belediyesi su faturalarını erteledi
13:47 İnfaz yasası görüşülüyor: Yaşam hakkını koruyan bir düzenleme değil
13:34 Elçi cinayeti iddianamesi kabul edildi
13:24 AK Başkanı Mayer İtalya’dan özür diledi
13:22 Kılıçdaroğlu: İktidar, Bilim Kurulu’nun kararlarına uymadı
12:34 Grup Yorum üyesi Helin Bölek yaşamını yitirdi
12:25 Tabiplerden 'işyeri hekimliği' açıklaması
12:06 Günay: İnfazda eşitlik lütuf değil anayasal haktır
12:04 Demirtaş için tahliye başvurusu
12:03 Kocaeli Valiliği 'iş bırakma' yasağını kaldırdı
11:57 Elektrik dağıtım şirketi binası karantinaya alındı
11:48 Lice’de yaralanan çocuk yaşamını yitirdi
11:16 Ege TUHAY-DER: Koğuşlarda 20 kişi kalıyor, önlemler yetersiz
10:54 Elektrik ve doğalgaz faturaları kıyasen kesilecek!
10:49 Salgına karşı yeni önlemler gündemde
10:41 Diyarbakır’da Kovid-19 testi pozitif çıkanların sayısı artıyor
10:40 Enflasyondaki artış beklentilerin üstünde gerçekleşti
10:38 Diyarbakır’da salgına karşı dayanışma ağı büyüyor
10:00 Van'da deprem
09:58 5 Nisan'dan sonra tufan
Önder: İmralı zemini yol göstericidir
09:24 Kanser hastasına ilacı verilmiyor
09:16 Coşkun: Devletin kontrol etme rolü elinden alınmalı
09:14 'Tanıların tamamı sisteme Kovid-19 olarak girilmiyor'
09:13 Salgın nedeniyle temizliğe gidemeyen kadınlardan çağrı
09:12 İhraç edilen sağlık emekçileri meslektaşları için koruyucu siper üretti
09:12 Babasını cezaevinde tanıyan Arin: Eşitlik istiyorum
09:11 Sur’da kayyım yolsuzlukla suçlanan 4 kişiyi tekrar işe aldı
09:01 Haber-Sen Genel Başkanı: İnternet üzerinden zaruri olmayan ihtiyaçlar istenmemeli
09:01 Kayyım eşbaşkanın evine el koydu!
09:01 Aynı koğuşta 3 hasta tutuklu birbirine nasıl bakacak?
09:01 'Ayrımcılığa karşı bir imza da sen at'
09:01 'Avukat-hükümlü görüşmesine dair yönetmelik OHAL KHK'lerinden öte bir durum'
09:01 İnşaat işçileri memleketlerine dönemiyor
09:01 Kocaeli Tabip Odası Başkanı Hamşioğlu: Yasakta geç kalındı!
09:01 Öğrenciler: YÖK 'Parası olmayan okumasın' diyor
09:01 İstanbul’u dayanışma ağları sardı!
09:00 Evi kamerayla izlenen HDP’linin başvurusuna takipsizlik
09:00 Dede: AKP kriz fırsatçılığı yapıyor
09:00 Öcalan'la anılarını anlattı: İlk görüşme zordu, son görüşme tedbirliydi
09:00 03 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
00:34 Kocaeli Valiliği iş bırakmayı yasakladı!
00:25 Ankara’da 3.8 büyüklüğünde deprem
00:12 PTT şubeleri geçici olarak kapatılacak
02/04/2020
23:52 Siirt'te bir köy karantinaya alındı
23:36 Yıldırım’ın 80 yaşındaki annesinden cezaevi çağrısı
23:12 HDP’li Eksik: Kızılay nerede?
22:44 İran Meclis Başkanı koronavirüse yakalandı
22:11 Dünyada Kovid-19 vaka sayısı 1 milyonu aştı: 50 bin kişi öldü
22:05 Dersim’de bir kadının pencereden düştüğü iddiası
21:47 Woman TV kapandı
21:34 Hatay’da toplu halde sokağa çıkmak yasaklandı
21:30 Batman'da kayyım protestosu
21:22 Aydınlardan Erdoğan’a infaz yasasıyla ilgili mektup