Erdoğan ve Merkel arasında 'Hafter' tartışması

img

ANKARA – Ortak açıklamada konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hafter’in ateşkesi kabul ettiğini belirtirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Sayın şansölye kabul etti ama imza koydu mu, imza yok” dedi. Erdoğan ayrıca, “Hafter’in ne yapacağı belli olmaz, buradan söyleyeyim” diye belirtti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, ikili görüşme sonrası İstanbul'da ortak açıklamalarda bulundu.

Toplantıda ilk olarak konuşan Erdoğan, “Almanya'daki Türk toplumunun huzur ve refahı bizim için önemlidir. Onların kendilerini evde hissetmeleri bizler için çok önemlidir. Bu konuda Alman dostlarımızın atacağı bir çok adım bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda terör örgütü yandaşları Türklere yönelik saldırılar düzenlediler. Bu saldırıları bir kez daha lanetliyorum. Bu eylemlerin demokratik bir hak gibi gösterilmesini anlamak mümkün değildir. Almanya'dan sorumluları cezalandırmasını bekliyoruz” dedi.

Erdoğan göç dalgasına  dair de şunları söyledi: “Türkiye ve Almanya göç konusunda Avrupa'nın önemli yükünü üstlenmiş bulunmaktadır. 4 milyon insanın yaşadığı İdlib rejimin ağır saldırılarına maruz kalmaktadır. Rejim sivil yerleşim yerlerini aralıksız bombalıyor. İdlib haklının insanı dramını hafifletmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sayın Merkel'e bu konuda neler yaptığımızı, özellikle barınma konusunda, anlattık. İdlib konusundaki vahşetin son bulması için herkesin rejim üzerinde baskı kurması lazımdır.

KAN DÖKÜLMEMESİ İÇİN LİBYA’DAYIZ

Merkel'e Libya'da barış sağlanması için çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye olarak Almanya'nın bu inisiyatifine en etkin destek veren ülkeler arasında yer aldık. Talebi üzerine Libya'da meşru hükümete destek sağlamamızın amacı da kan dökülmesinin önüne geçmek ve siyasi zeminin harekete geçmesine katkı sağlamaktır. Darbeci Hafter ve destekçilerinin son birkaç gündür saldırılarını artırması, bu şahsın uzlaşı gibi bir niyeti olmadığını anlatmaktadır. Libyalı kardeşlerimizi bu zor gününde yalnız bırakmamaya kararlıyız.”

‘ALMANYA İLE DİYALOĞUMUZU DEVAM ETTİRECEĞİZ’

Irak ve İran’daki gerilime ilişkin de konuşan Erdoğan, “DEAŞ sonrası Irak'ın yeni bir kargaşa sürecine girmesine izin verilmemelidir. Taraflara sağduyu ve aklıselim çağrısında bulunuyoruz. Bölgesel konularda Almanya ile diyaloğumuzu artırarak devam ettireceğiz. Değerli dostum Sayın Merkel'e yeniden ülkemize hoş geldiniz diyerek sözü kendilerine bırakıyorum” ifadelerinde bulundu.

Daha sonra konuşan Merkel, “Alman vatandaşı olan ve yurt dışına çıkış yasağı olan tutuklu olan alman vatandaşlarının durumlarında bir ilerleme kaydetmek için görüşmeye niyetli olduğumuzu ifade ettik. Alman gazetecilerin akreditasyonların konusu da konulardan biriydi” dedi.

Merkel, devamla şunları söyledi: “İdlib’deki insani durum konusuyla ilgili de ele aldığımız hususlar oldu. Kaçan insanlar çadırlarda barındıklarını ve durumları düzeltmek için maddi katkıya hazır olduğumuz söyledik.

Yasa dışı insan kaçakçılığı konusunda Almanya’nın, bu ziyaret ve daha önce içişleri bakanımızın yaptığı ziyaret sırasında sahil güvenlik konusunda maddi destekleri olacak.Suriye’deki siyasi konuları ele aldık. Suriye'deki siyasi konuları ele aldık. Siyasi olarak Anayasa komitesi başkanı Pedersen'in süreci devam ettirmesi gerektiğini düşündük. Fransız Cumhurbaşkanı ile bir araya gelmişti. Bu tür görüşmeler bu yılın ilk çeyreğinde devam etmeli. Libya konusu konularımızdan biri. Sağlam bir ateşkes için çaba sarf edilmeli. Sarraç da bu sürece katkı sağlamalı. Umuyoruz ki Hafter tarafından olumlu adımlar atılır.Türkiye’nin mülteciler konusunda sağladığı destekleri taktir ettik.”

İKİLİ ARASINDA HAFTER TARTIŞMASI

Bir Alman gazetecinin Erdoğan ve Merkel’e, Hafter’le ilgili bir soru yöneltmesi ikili arasında ateşkes tartışmasına neden oldu.

Erdoğan, Libya’ya eğitim için asker gönderdiklerini belirterek, “Biz Saraç’ı yalnız bırakmayacağız. Elimizden gelen desteği vereceğiz. Askerimiz orada eğitim çalışmalarına gerekli desteği vereceğiz. 500 yıllık geçmişi olan Türkiye’nin Libya’daki mazisi ve onların da Türkiye’ye yaptığı bu davet, herhalde bu hakkı doğurur. Biz tanınırlığı olmayan birine değil, BM tarafından tanınan Saraç’a veriyoruz. Hafter bazı ülkeler tarafından tanınıyor bunu anlamıyoruz. Moskova çağrıldı, oradan kaçmıştır. Berlin sürecine de davet edildi ve 55 maddelik metine imzasını koymamış, daha sonra koyacağı söylenmiştir. Bunlar tutarlı şeyler değil, bu tür insan şımartılır, destekler verilirse, ki bu destelerin arkasında Abu Dabi var Mısır var, bunlar her türlü silah desteğini veriyor. Wagner var bu işin arkasında ve Wagner arasında kimin olduğu malum. Bütün bunlar olurken, 500 yılık maziye sahip olan Türkiye’yi davet edilmesine “hayır” demek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

'ATEŞKES YER YER İHLAL EDİLDİ'

Merkel ise, ateşkesin yer yer ihlal edildiğini belirterek, “Fakat konferanstan beri Rusya’dan beri çatışmalar epey azalmıştı. Şu anda önemli olan bu askeri komitenin toplanması. Ben tabi ki bütün çatışmaların hemen son bulacağını beklemiyordum, bu kırılgan bir denge. 55 maddeyi kabul etmeleri çok önemli. Biz yoğun olarak süreci takip ediyoruz. Diğer toplantıda bulunan diğer ülkeler de ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler” dedi.

Bunun üzerine  Erdoğan tekrar söz alarak, “En önemli konu 55 maddeyi sözde kabul etmek başka bir şey, altına imza koymak başka bir şey. Hafter imza koymadı sadece sözde kabul etti. Biz tamamıyla kabul olarak anlamıyoruz. Hafter’in yarın ne yapacağı belli olmaz, onun da buradan size söylemiş olayım” dedi.

Merkel ise, “Bu 55 madde toplantıda kabul edildi. Sayın Saraç da kabul etti. Hafter sadece ateşkesi kabul etti. VE askeri komite için isim bildirdi. İlk hedef tarafların bir araya gelmesi” dedi.

Erdoğan tekrar söz alarak, “Sayın şansölye kabul etti ama imza koydu mu, imza yok” dedi.

Merkel ise, “Belki bir yanlış anlama söz konusu. Hafter 55 maddeyi kabul etmedi gerçekten sadece ateşkesi kabul etti. Moskova olduğu gibi imzalamadı” dedi.

‘KİMSE OLUMLU DÖNÜŞ YAPMADI’

Türkiye’nin Suriye’de kurmayı planladığı güvenli bölgeye dair bir soruya da Erdoğan, “32 km derinliğindeki bölgedir. Bugüne kadar da başta ABD olmak üzere Rusya, tüm batılı ülkelere, planımız hazır dedik. Ama burada el ele vermemiz lazım, burada beraberce bu adımı atmamız lazım. Burada normal insani bir yaşamın sağlanacağı bir adım atacağız. Evleriyle okuluyla, kaymakamlık, valilikleriyle şehir inşa edelim dedik. Bize olumlu bir dönüş olmadı. ABD ve Rusya yaptığımız görüşmelerde, YPG bu bölgeden çıkarılmış değil. Onların bu bölgeden çıkarılması lazım” yanıtını verdi.

‘BAĞIMSIZ MAHKEMELER KARAR VERİYOR’

Gülen cemaati üyesi olduğu iddia edilen bazı isimlerin Almanya’da bulunduğu dair bir soruya da Merkel, şöyle yanıt verdi: “PKK konuştuk, önlem alıyor Almanya’da. Türkiye kökenli insanlar veya Alman vatandaşı olan insanlar zor durumda olduklarında, güvenliklerini sağlamak için elimizden gelini yapıyoruz. Türkiye’den ve başka ülkeden iltica olduğunda bağımsız mahkemeler karar veriyor. Biz devlet olarak kimseyi desteklemiyoruz. Bu konuda bazen fikir ayrılıkları var fakat biz bu kararları saygı ile karşılamak zorundayız.”

Diğer başlıklar

15:59 Gözaltılara tepki göstererek HDP’ye üye oldular
15:20 CHP’li başkan: Muhalefet parçalanmak isteniyor
15:10 CHP’li Cihaner’den HDP’ye ziyaret: Bu oyunu bozmalıyız
15:02 HDP: Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışa taraf olunmalı
14:59 Urfa’da kaza: 3’ü ağır 5 yaralı
14:57 Yüksekdağ'ın 'Yıkılacak Duvarlar' kitabı için imza etkinliği
14:54 Sanatçı Ermiş'e Kürtçe şarkı soruşturması
14:50 Helikopterden atılan Şiban: İyi değilim, hatırlamıyorum
14:42 Güven'den muhalefete 'sessizlik' eleştirisi
13:27 Kürdistani İttifak’tan iktidara: Diyalog yollarını tıkamayın
13:11 HDP’ye sınır ötesi destek
12:48 Gazete dağıtımcısı Subaşı gözaltına alındı
12:41 Bilgen: Hırsızlığa geçit vermeyecek bir yol açtık
12:31 Özsavunma sonrası şikayetçi oldu
12:14 Ermenistan’da sıkıyönetim ilan edildi
11:33 Koca: Maske ve mesafeyle korunun
11:26 Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma
10:59 Helikopterden atılan Turgut 17 gündür yoğun bakımda
10:56 Kars'ta HDP'ye oy vermeyenler de gözaltılara tepkili
10:44 HDP’den Halk TV’ye dayanışma mesajı
10:00 TTB’de seçim günü
09:52 9 ayda 20 hasta tutuklu can verdi: İnsanlıktan uzak tavra son verin
09:15 Bilirkişinin ehliyeti olmadığı özel notla ortaya çıktı
09:14 Öcalan'ın avukatı: Artık özgürlüğü hedeflenmeli
09:13 Cevizli sucuk için kazanlar kaynamaya başladı
09:12 Gencer’in mektubu aileye verilmiyor: İntihar ettiğine inanmıyoruz
09:11 Taşdemir: Kadınları hedef alan siyasete karşı örgütlenmeliyiz
09:11 Tiryaki: AKP dışarıdaki başarısızlığın intikamını Kürtlerden alıyor
09:10 ‘Mücadele için geniş bir yelpaze oluşturulmalı’
09:09 'Maden tüm doğal güzellikleri yok edecek’
09:08 HES’ler Amasya’da tarımı bitirdi
09:07 Oduncular ve kömürcüler tek tek kepenk indiriyor
09:06 Yıldırım: İşçiler intihara sürükleniyor
09:00 27 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
07:58 Buldan’dan Davutoğlu’na: Gerçekleri anlatmanın tam zamanı
26/09/2020
23:48 Gökçeada açıklarında 4.3 büyüklüğünde deprem
22:24 HDP İnegöl’de kongreye gitti
22:02 HDP'li gençlerden operasyonlara karşı yürüyüş
22:01 Kadınlardan gözaltılara tepki
21:03 HDP’li gençlerden açık kürsü
20:11 Serêkaniyê’de patlama
20:07 Türkiye’de bin 511 yeni vaka tespit edildi
18:57 Carleton Üniversitesi: Cihan Erdal’ı serbest bırakın
18:41 ‘Özgür basın halka hakikatleri anlatmaya devam ediyor’
18:29 HDP'ye destek ziyaretleri sürüyor
17:23 Karslılardan tepki: Çalmayanı ve çalışanı bırakmazlar
16:48 İnfaz Yasası’nda eşit davranılsaydı Boçnak ve Özkahraman yaşıyor olacaktı
16:25 Fincancı: Biat etmeyeceğimizi bir kez daha söyleyelim
Hamzaoğlu: Tökezlememek için birbirimize sahip çıkalım
15:52 Sinema Emekçileri Sendikası: İnsanlık dışı çalışma düzenine son verin
15:07 Cezaevinde hijyen malzemeleri çok pahalı
15:06 Gençlik örgütlerinden 'çetevari' yöntemlere ortak tepki
15:04 Hasta tutuklu Karagüzel nefes almakta zorlanıyor
15:03 ‘Para cezalarıyla kadın mücadelesinin önüne set çekilmek isteniliyor’
14:50 Bilgen’den Kars halkına selam
14:39 6-8 Ekim döneminin başbakanı Sancar'ı aradı: Operasyon hukuki değil
14:21 HDP'ye destek için sokağa çıktılar
14:20 Bağlar’ın bir bölgesi için ‘riskli alan’ kararı
14:06 Hasta tutuklu Direkçi: Ölmemi mi bekliyorsunuz?
13:43 Avukatlar gözaltındaki HDP'lilerle görüşmek üzere Emniyet’e gitti
13:01 Kaybedilen Yakut’un oğlu: Umudun kapısını hep açık bıraktık
12:44 TTB’nin kongresi başladı: Sağlık çalışanlarının çığlığı olduk
12:41 Buldan: HDP diz çökmedi, çökmeyecek bu da size dert olsun
12:32 En son karakolda görünen kayıp!
12:12 PİA Başkanı Kamaç: Kürtler faşizme boyun eğmeyecek
11:39 Aldar Xelîl: PYNK sandalyelerini ENKS ile bölüşmeye hazır
11:23 Kılıçdaroğlu ve Akşener’e: Ses etmezseniz sizi de tutuklayacaklar
11:07 İstanbul’da ev baskınları: 7 gözaltı
11:03 Bingöl’de heyelan
10:43 Hemşire olan eski eşini bıçaklayan zanlı yakalandı
10:13 Fatih'te yabancı uyruklu kadın merdivenlerde ölü bulundu
10:08 Hasankeyf Koordinasyonu'ndan Prof. Üstün'e destek
09:19 Şenyaşar Ailesi: Herkesi 2 Ekim’de Malatya’ya bekliyoruz
09:11 AKP Diyarbakır’da başaramadığını Şırnak’ta deniyor
09:08 Şimdi HDP’ye sahip çıkma zamanı
09:08 Yolsuzluktan tutuklanan DEDAŞ Müdürü tahliye edildi
09:07 AKP’li vekilin ağabeyi teslim olmak için evinde savcının değiştirilmesini bekledi
09:06 Mızraklı’nın 'iptal' davası reddedildi
09:03 Anız yangınları Batman’ın nefes almasını zorlaştırıyor!
09:02 Surp Sarkis Kilisesi'nin taşları çalındı
09:01 Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği’nde kayıtlar başladı
09:00 26 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
25/09/2020
23:56 Kuran kursunda çocuğa şiddet görüntüleri
23:23 Eski DBP'li eşbaşkanın karar duruşması görüldü
23:04 Ukrayna’da savaş uçağı düştü: 25 ölü
22:56 Urfa Barosu: Operasyonlarla muhalefetin sindirilmesi amaçlanmakta
22:48 Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye: İşkence iddiaları soruşturulmalı
21:54 CHP’li Cihaner: HDP'yi ziyaret etmek hayati bir müdahale olacaktır
21:02 Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri başladı
20:47 Kadıköy’den seslendiler: HDP düşmez, AKP düşecek
20:25 Yeni Yaşam Gazetesi’ne erişim engeli
20:18 Kovid-19 nedeniyle ölümler 7 bin 858'e yükseldi
20:14 Koca: Tedavi gören hasta sayısı endişe verici şekilde yükseldi
20:05 Küresel İklim Grevi’nde HDP ile dayanışma
19:46 HDP MYK'si toplandı
19:45 Giresun ve Bursa’dan tepki: HDP geliyor, korkun!
19:21 Halk TV’ye 5 günlük ekran karartma cezası
19:16 Maske uyarısı yapan sağlık çalışanına saldırı
19:03 Gençlik örgütleri: Çözüm kapitalist düzene karşı mücadeleyi yükseltmek
18:58 2011 KPSS soruşturmasında 51 gözaltı
18:10 KESK İstanbul Şubeler Platformu’ndan mücadeleyi büyütme çağrısı