Libya Temsilciler Meclisi üyesi: Berlin zirvesi de başarısız olur

img
HABER MERKEZİ - Libya Temsilciler Meclisi üyelerinden İbrahim Abdullah El Zixîd, Rusya ve Türkiye arasında İdlib-Trablus pazarlığının olabileceğini, İdlib’deki silahlı grupların Türkiye üzerinden Trablus’a taşındığını ve Moskova’dan sonra Berlin zirvesinin de “başarısız” olacağını söyledi. 
 
Kuzey Afrika’nın önemli ülkelerinden biri olan Libya’da 2011 yılında “Arap Baharı” ile başlayan iç savaş devam ediyor. 9 yıldır süren savaş giderek derinleşirken, tüm dünyanın gündemine giren Libya’da birçok güç birbiriyle kapışıyor. Savaşta taraf olan bütün güçlerin bugün Almanya’nın başkentti Berlin’de toplanması beklenirken, Libya’da ise farklı durumlar yaşanıyor. Tobruk merkezli Libya Temsilciler Meclisi üyelerinden İbrahim Abdullah El Zixîd, son dönemde yaşanan gelişmeleri ve trafiği Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 
 
SAVAŞ YENİNDEN ISINDI
 
Akdeniz kıyısında bulunan Libya’nın doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde ise Nijer, Çad ve Sudan gibi ülkeler bulunuyor. Adını Berberi halkından alan ülkenin nüfusu yaklaşık 6 milyon olduğu belirtilse de bu istatistik yaşanan iç savaşla beraber inişli çıkışlı bir seyir izliyor. 2011 yılında Kaddafi’nin öldürülmesiyle başlayan siyasi ve askeri gelişmeler bugünlerde tüm dünyanın gündeminde. Libya’da Türkiye ve Katar’ın desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu arasındaki çatışmalar Trablus ve çevresinde yaşanıyor. Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’a gerçekleştirdiği son operasyonlarla bölge yeniden ısındı. Hem uluslararası hem de bölgesel güçler, çıkarları için Libya üzerinden Doğu Akdeniz meselesini de gündeme getirdi. 
 
SAVAŞI KİMLER DERİNLEŞTİRDİ?
 
Libya Parlamentosu olarak da bilinen Tobruk merkezli Temsilcileri Meclisi üyelerinden İbrahim Abdullah El Zixîd, ülkelerinin 9 yıldır bir savaş içinde olduğunu hatırlatarak, bu savaşın ağırlaşmasında siyasal İslam, İhvani Müslimin (Müslüman Kardeşler) ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilciliğinin rol aldığını kaydetti. Siyasal İslam ve İhvanın BM temsilciliğinden güç aldığını aktaran Zixîd, bu durumun savaşı giderek derinleştirdiğini belirtti. Ancak Libya halkının bu durumu fark ettiğini ve ülkelerine gelen teröristlerin Serrac hükümeti başta olmak üzere diğer yapılar tarafından getirildiğini söyleyen Zixîd, Libya halkının bunu kabul etmediğini dile getirdi. 
 
ÜLKENİN YÜZDE 20’Sİ DE ALINACAK
 
Libya halkının yürütülen bu savaşta haklı olduğunu belirten Zixîd, büyük bedeller ödeyerek bugünlere geldiklerini kaydetti. Kendilerini koruyan Libya Ulusal Ordusu’nun meşruluğunu parlamentodan aldığını belirten Zixîd, “Libya topraklarının yaklaşık yüzde 80’i özgürleştirdi. Şimdi de kalan yüzde 20’sini teröristlerden almak istiyor. Bu teröristler hem içeriden hem de dışarıdaki bazı güçlerden destek alıyor. İçeriden Serrac hükümetinden destek alıyor. Libya Merkez Bankası müdürü de onları destekliyor. Banka müdürü Libya’da sattığı petrolün gelirini bu teröristlere aktarıyor. Bu teröristler de Afrika, Türkiye ve Suriye’den geliyor. Suriyeli olanlar da Türkiye’ye bağlı olan güçlerdir. Bu gelir Libya halkınındır. Ancak onlara ulaşmıyor. Bu ve benzeri uygulamalar topraklarımızın işgalde kalmasını sağladı” diye konuştu. 
 
‘BİZ SİZİ YÖNETİYOR VE ÖLDÜRÜYORUZ’
 
Temsilciler Meclisi üyesi İbrahim Abdullah El Zixîd, Trablus’u ele geçiren güçlerin amacının belli olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: “Libya’yı silah zoruyla ele geçirmek istiyorlar. Libya’yı teröristlerin merkezi haline getirme peşindeler. Özellikle de İhvanın, Mısır başta olmak üzere diğer yerlerden çıkarmasıyla bu başladı. Bununla beraber kendilerini örgütleyebilecek bir yer olarak gördüler. Bizim büyüklerin bir lafı var: ‘Biz sizi yönetiyor ve öldürüyoruz.’ Libya, siyasi İslam ve İhvancıları gördü ve buna karşı tedbirlerini aldı. Halk, Libya Parlamentosu ve Libya Ulusal Ordusu, bu işgal planını gördü ve buna göre mücadele etti. Libya’nın en büyük ikinci kenti olan Bingazi’yi kurtardı. Ondan sonra Derne’yi aldı. Sonra ülkenin güneyinde de devam etti.”
 
ERDOĞAN VE SERRAC ANLAŞMASI 
 
“Türkiye’nin Libya topraklarındaki işgalinin Osmanlılardan beri var olduğunu” dile getiren Zixîd, bu durumun özellikle Bingazi çevresinde yaşandığına değindi. Halen bu yönelimlerin sürdüğünü aktaran Zixîd, şunları söyledi: “Erdoğan yeniden Libya’yı ele geçirmek istiyor. Libya’da bulunan enerji ve petrole göz dikmiş. Libya büyük bir yer ve bin 900 kilometre deniz ile sınırı var. Ve büyük bir petrol yatağıdır. Erdoğan ve Serrac hükümeti bir ittifak geliştirmek istiyor. Serrac Libyalı olduğunu söylüyor ama annesi ve babası Türk’tür. Oluşturdukları hükümet meşru değildir. Tiyatrovari bir şekilde onu resmi göstermeye çalışıyorlar ancak parlamentoda onay almamış bir yapıdır. Erdoğan ve Serrac hükümetinin anlaşmasının bir geçerliliği yok. Libya Parlamentosu da bunu kabul etmedi. Parlamento olarak Serrac ile hükümetinde iç ve dış işleri bakanlarını yargılama kararı aldık. İşgalci bir gücü Libya topraklarına getirerek, ülkelerine ihanet ettikleri için yargılanacaklar.” 
 
Yaptıkları bazı görüşmelere göre Avrupalı güçlerin de Erdoğan ve Serrac ittifakını Kabul etmediğine işaret eden Zixîd, bu güçlerin Kıbrıs ve Yunanistan üzerinden harekete geçtiğini ifade etti. Bununla birlikte bu güçlerin, Serrac hükümetinin meşruluğunu da kabul etmemeye hazırlandıklarının bilgisini verdi. 
 
İDLİB’DEN TRABLUS'A TAŞINDILAR 
 
Serrac hükümeti ve orada bulunan İslamcıların Trablus’u bırakmamak için birçok yol ve yöntem denediklerini belirten Zixîd, şimdi de İdlib’deki grupların Trablus’a taşındığını dile getirdi. Bu taşımanın yaklaşık 2 ay önce başlandığına dikkati çeken Zixîd, “Türkiye’den geçtiğimiz günlerde iki sivil uçakla çeteleri gönderdiler. Her uçakta yaklaşık 180 kişi vardı. Onlardan bazıları güçlerimiz tarafından esir alındı. Hepsi de Suriye’den getirildiklerini itiraf etti. Bazıları da Trablus’un mahallelerine girdi. Halkın evini yağmalıyorlar. Bu yaklaşımı hiç kimse kabul etmez. Libya halkı onlara karşı savaşıp topraklarından çıkaracak” dedi.
 
RUSYA VE TÜRKİYE’NİN PAZARLIĞI 
 
İdlib-Trablus pazarlığının daha önce olabileceği tahminlerini yürüttüklerini belirten Zixîd, şunları söyledi: “Böyle bir kaygımız var. Putin ve Erdoğan böyle bir anlaşmaya gitmiş olabilir de, ancak Libya halkı Trablus’un ikinci bir İdlib olacağına izin vermeyecek. Libya işgal için gelen herkes için ateş olacak. Bu dinamikleri de var. Her hafta halk alanlara çıkarak, Türkiye’nin girişimlerini protesto ediyor.” 
 
DOĞU AKDENİZ MESELESİ
 
Doğu Akdeniz hattının Libya için savunma hattı olduğunun altını çizen Zixîd, bu konuda Mısır ile bazı anlaşmalar yapacaklarını belirtti. Ayrıca Yunanistan ve Kıbrıs’la da görüşmelerinin olduğunu söyleyen Zixîd, Libya Ulusal Ordusu’nun, Türkiye’ye ait savaş gemilerinin Doğu Akdeniz hattına girmesi halinde hedef alacağı kararını da aldığını vurguladı. 
 
BERLİN ZİRVESİ 
 
Son olarak Almanya’nın başkentti Berlin’de bugün gerçekleşecek zirveye dair de konuşan Zixîd, şunları söyledi: “Berlin’deki görüşme başarısız bir girişimdir. BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selam bunu yapıyor. BM temsilciği öncülüğünde bunu yapıyor ancak Libya için olumsuz olacak. Libya için kongre diyordu, ancak olmadı, şimdi de Berlin toplantısı diyor. Bu toplantıda çıkacak kararların onaylaması için bazı kişileri seçmişler. Parlamentoda kimseyi davet etmemişler. Hafteri davet etmişler. Biz Hafter ile birlikte hareket ediyoruz. Nasıl Moskova’da kararlı davrandıysa Berlin’de de aynı kararları savunacak. Almanya Dışişleri Bakanı, Hafter’i davet etmeye geldiğinde bazı taleplerimizi söyledik. Birincisi Libya’nın özgürlüğü, ikincisi ise teröre karşı savaş oldu. Bu hem Libya halkının hem de parlamentosunun kararlarıdır. Libya’daki çete ve teröristleri silahlarını bıraktığında barış ve refah ortamı olur.” 
 
MA / Nazım Daştan

Diğer başlıklar

13:20 Bakan Koca: İzmir'de yüzde 42 vaka artışı var
13:10 HDP’den ‘anti-faşist blok’ hamlesi
13:04 ‘Deniz patlıcanlarının avlanması yasaklansın’
12:07 Suruç’ta ev ve işyerleri su altında kaldı
11:57 Yüksel Eylemcileri farklı cezaevlerine sevk edildi
11:28 Avrupa Konseyi'nden İstanbul Sözleşmesi'nde destek
11:26 'Algı operasyonuna’ karşı yeni bir daire kuruldu
10:51 Kapanan kooperatif sayısı Ağustos'ta yüzde 611,11 arttı
10:49 Tutuklu oğlu açlık grevinde olan anne: Seslerini duyun
10:39 Bir tutuklu koronaya yakalandı, 17 tutuklu karantinada
10:08 Malatya’da 4.5 büyüklüğünde deprem
10:06 Irak: İçişlerimize karışmayın
09:03 HDP’nin 'Barış Çağrısı'na destek: Nefes alınır bir Türkiye için kulak verilmeli
09:03 HDP’li Dağ: İktidar JİTEM uygulamalarından besleniyor
09:03 Ceylan’dan sonra onlarca kadın katledildi
09:02 Her işe birlikte koşuyorlar
09:02 Salgında tutuklulara su kotası
09:02 Kamaç: Saldırılara karşı ulusal birliği inşa etmekten başka yol yok
09:01 AİHM dernek kapatmayı ihlal saydı
09:01 Anadilde eğitim için uluslararası hukuka uyma çağrısı
09:01 ÖTV zammı ikinci el araç piyasasını vurdu
09:00 Cezaevindeyken 'yurt dışında' denilen Tosun'un kızı: Yanıtlar gerçek dışı
09:00 18 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:59 Zaxo’ya hava saldırısı
08:43 Heftanîn’de 2 asker yaşamını yitirdi
08:24 Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri belli oldu
08:23 66 yaşındaki hasta tutuklu 8 aydır kontrole gidemiyor
17/09/2020
22:36 Şiban’ın gördüğü işkence fotoğraflandı
21:45 Kovid-19'dan 66 kişi daha yaşamını yitirdi
21:25 Güven: Barış demeye devam edeceğiz
21:13 Mazlum Ebdi: BM raporu savaş suçlarının küçük bir kısmı
20:24 Diyarbakır’da bir kadın eşinin saldırısına uğradı
20:13 Leyla Güven serbest bırakıldı
19:25 Halfeti’de tur teknesi battı
18:54 Eğitim Sen: Pandemi sürecinde anadilde eğitimle ilgili hangi düzenleme yapıldı?
18:45 Leyla Güven adliyeye sevk edildi
18:34 Batman'da 3 kişi gözaltına aldı
18:20 Mızraklı’dan TTB’ye destek mesajı
18:12 TJA İzmir'de ‘Kendimizi savunuyoruz’ kampanyasının startını verdi
17:38 DTK Eşbaşkanı Leyla Güven gözaltına alındı
17:32 Öztürk: Putin ile Trump ile çözüm olmaz, çözüm İmralı’dır
17:27 İş bırakma çağrısı yaptığı sırada gözaltına alınan Kutlu serbest bırakıldı
17:14 Düştüğü ileri sürülen Ebru Erdem’in ilk duruşması görüldü
17:02 AYM’den Berberoğlu kararı
16:52 Dersim’de kayıp 2 kardeşten 5 gündür haber alınamıyor
15:48 Şırnak Cezaevi’nde tutuklular görüşe çıkmadı
15:46 Amedspor’dan bir transfer daha
15:42 Bakan Koca'nın ‘kritik aylar’ açıklamasına tepki
15:34 'Hak' talepli eyleme müdahale: 20’den fazla gözaltı
15:31 PİA’dan güç birliği çağrısı
15:11 Karakoldan köylülere: Tabur burada olduğu sürece yangın sürecek
15:01 Sağlık emekçilerinden siyah kurdeleli saygı duruşu
14:54 Osman Baydemir hakkında kırmızı bülten talebi
14:51 Koronadan yaşamını yitiren sağlıkçılar için anma
14:50 Anne Şenyaşar: Katliam yapanlar dışarıda oğlum cezaevinde
14:37 İşçilerden 'dönüşümlü çalışma herkese uygulansın' talebi
14:36 ‘İşçilere dönük saldırılar tekçi anlayıştan kaynaklanıyor’
14:28 Kürtçe ödev gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı
14:17 Hakkari’de ‘kendimizi savunuyoruz’ etkinliği
14:13 Hekimlerden Bahçeli’ye: Toplum sağlıkçıların yanında
14:12 Barış çağrısı yapan anne gözaltına alındı
14:12 Arslan ve Farisoğulları'nın avukatları: Darp edildikleri iddiası gerçek dışı
14:00 ‘Erdoğan kadın düşmanıdır’ sözlerine 11 ay ceza
13:57 Erdoğan: Böylesine samimi bir demokrasi bulamazsınız
13:50 Siyasi partilerden TTB'ye destek: Hükümet şakşakçı kurum istiyor
13:17 Dağ keçileri ihalesinin iptali için başvuru
13:15 Şenyaşar ailesi CHP ile görüştü: Artık sesimizi duyun
13:12 İpekyüz’den TTB’yi hedef alan Bahçeli’ye: Kaos yaratmak istiyorlar
13:06 ‘Yüz yüze eğitim için gerekli hazırlıklar yapılmadı’
13:05 HDP MYK'si İstanbul'da toplandı
12:15 'Helikopterden atıldı' denilen kişinin darp raporu: Yüksekten düştü
11:14 Nüfusun yarısı Kürt: Billboardlarda 9 dil var, Kürtçe yok!
10:52 ZMO: Pamuğun kilo alım fiyatı 6 TL'den aşağı olmamalı
10:51 Kısa vadeli borç miktarı arttı
10:50 Dolarda yeni rekor
10:15 Çaldıran'da asker ateşi sonucu bir kişi yaralandı
09:19 Türkiye'nin desteklediği Serrac görevini devredeceğini duyurdu
09:08 Emekli pilot: Savaşı durdurmanın yolu AKP’yi durdurmaktan geçer
09:07 İşçilere iş bırakma çağrısı yapan dernek başkanı 'PKK yandaşı' yapıldı
09:07 Efrin'de süren trajedi BM tarafından belgelendi
09:06 AFAD çadırlar için 70 gün süre verdi, sağlam istedi
09:06 ‘Kapitalist sistemde pandemiyle mücadele edilemez’
09:05 Turan: AKP mevsimlik Kürt işçilere saldırı direktiflerini subliminal yollarla veriyor
09:05 Tarım girdilerindeki artış tütüncüyü de vurdu
09:04 İzmir'de her gün 450 kişinin testi pozitif
09:04 70 TL ile pazar alışverişine çıkıp eve birkaç kilo sebzeyle döndü
09:03 Kayıp aynı, yanıtlar farklı
09:02 Dolunun vurduğu karpuzlar tarlada kaldı
09:02 JİTEM davasında korucuların avukatlık ücretini valilik ödedi
09:02 Ailesi Kübra'nın intiharına inanmıyor
09:01 Güneş Tapınağı yok olma tehdidi altında
09:00 ‘Cumhurbaşkanı'nın gelme olasılığı’ üzerine bir ayda 3 test
09:00 17 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:24 TTB’den Bahçeli'ye yanıt: Sözlerimizin arkasındayız
16/09/2020
23:48 ‘MHP Kapatılsın’ TT oldu
21:37 Koca: Daha zor dönemdeyiz
21:05 Bahçeli TTB'nin kapatılmasını istedi
20:50 İşçi dernekleri ile AKİB anlaştı
20:40 ‘Suç vatandaşa, yük sağlık çalışanlarına yıkılıyor’
20:31 'Bu sezon taraftarlara coşkulu bir Amedspor izleteceğiz'