İmamoğlu: Kanal İstanbul ihanet değil cinayettir

img
İSTANBUL – “İstanbul Deprem Çalıştayı”nın açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesine dikkat çekerek, “Kanal İstanbul projesi ihanet değil bir cinayet projesidir” dedi. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2 sürecek “İstanbul Deprem Çalıştayı” başladı. Şişli’de bulunan İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlen çalıştaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve deprem uzmanı katıldı. Çalıştayda ilk olarak kısa bir konuşma yapan İBB Deprem risk yönetimi ve kentsel iyileştirme daire başkanı Dr. Tayfun Kahraman, depreme ilişkin ne yapacaklarını detaylı bir şekilde açıklayacaklarını söyledi. 
 
‘YETERİNCE DERS ÇIKARILMADI’
 
2018 yılında İstanbul depremine ilişkin bir çalışma yapıldığını dile getiren Kahraman, yapılan çalışmaya göre ortaya çıkan tablonun çok vahim olduğunu belirtti.  1999 yılında yaşanan Marmara depreminden yeterince ders çıkarılmadığını ifade eden Kahraman, 26 Eylül’de yaşadığımız deprem de gördüğümüz gibi bizler depremi hemen unuttuk. İstanbul’da bu tablo ile karşılaşmak ve bu tablonun varlığından bahsetmek emin olun en önemli problemimiz” diye konuştu.
 
‘İŞ İŞTEN GEÇMESİN İSTİYORUZ’
 
Ardından çalıştayın açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, deprem afet dönemlerinde en önemli sorumluluğun yurttaşlara düştüğünü, bu anlamda daha çok duyarlı olunması gerektiğini söyledi. Depreme hazırlık anlamında siyasilerin de hazırlıklı olmadığını oy istemek için harcadıkları zamanı deprem hazırlıkları için harcanması gerektiğini ifade eden İmamoğlu, “Ancak bunu önemsemiyoruz. Çünkü depremle karşılaştığınız zaman daha önceki hazırlıklarımızı nedenli önemli, nedeni stratejik ve nedenli hayat kurtarıcı olduğu o zaman anlaşılır. Biz iş işten geçsin istemiyoruz.  Belki bu yüzden siyasetçiler bazen popülist düşüncelerle bu alanları pek önemsemezler çaba göstermezler zaman harcamazlar.  Siyasiler tarafından önemsenmediğini hep birlikte görüyoruz yaşıyoruz” dedi.
 
‘ÇOK BÜYÜK DEPREM PROBLEMİMİZ VAR’
 
İstanbul’un çok büyük bir deprem problemi olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Ülkemizde bazı siyasilerin o devşirmek için elinden geleni yapa biliyor biz o tür siyasilerden değiliz ve asla olmayacağız. Bu şehrin bugününü ve yarınını görmezden gelemeyiz. Hepimiz biliyoruz ki çok büyük bir deprem sorunumuz var. Daha önceki ilçe belediye başkanlığım döneminde de bu süreci çok önemsedik ve depremle ilgili Beylikdüzü’nde önemli çalışmalarda bulunduk. Çalışmaların ne denli önemli olduğunu hem kadromuzla hem halkımızla paylaştığımızda insanların da böyle bir süreci önemsediğini kavradığı hep birlikte hissettik. Çalışmalar halen devam etmekte ve bununla ilgili sürdürülebilir bir sistemi Beylikdüzü’ndeki arkadaşlarım vatandaşlarımızla birlikte canlı tutmaktayız” ifadelerini kullandı. 
 
‘KAFAMIZI KUMA GÖMEMEYİZ’
 
İstanbul’da en önemli risklerden birinin deprem olduğunu bildikleri halde kafalarını kuma gömemeyeceklerini sözlerine ekleyen İmamoğlu, “Gerçekten bazı rakamları insan telaffuz bile etmekten tereddüt duyuyor. Ulusal bir felaketten bahsediyoruz. Korkmalıyız ve bu süreci bu denli ciddi almalıyız. Halihazırda 1,2 milyon yapının karşı karşıya olduğu büyük bir risk var. Aslında 48 bin binanın büyük çaplı hasar olacağı bir sürece anlatıyoruz.  On binlerce can kaybından bahsediyoruz. Bu nedenle yeni yönetim olarak İstanbul’u depremlere dayanıklı bir şehir haline getirmek bizim öncelikli hedefimiz olacaktır” diye belirtti. 
 
‘AYRANI YOK İÇMEYE…’
 
Kanal İstanbul Projesine de değinen İmamoğlu, şöyle devam etti: “Kurum yöneten insan olarak bütçeleri kısıtlı sorumlu ebeveynler, sorumlu iş insanları her bir kuruş harcamadan önce 10 kere 100 kere düşünürler bizim milletçe bir sözümüz ‘Hani ayranı yok içmeye’ derler o misal bir tavırla davranışla hareket edilmez. Elbette bir kamu yöneticisi akıllı bir siyasetçi toplumun önceliklerini en önemli unsuru olarak hayatına nakşeden bir siyasetçi nasıl düşünür. Öncelikle milletin hayat kalitesinin yükseltilmesi için hareket eder. İstihdam, eğitim, sağlık haklarımızda erime varsa. Ekonomi darda ise milletin kaynaklarını bir takım hayale yada hayallere harcamazsınız. Türkiye’de bir süredir Kanal İstanbul Projesi konuşuluyor. 2011 yılında seçim kazandıran bir proje olarak toplumun hafızasında kaldı. Proje bazen Hakkari’de konuşuldu bazen Antalya, Muğla ve Edirne’de konuşuldu. Peki bize sordular mı, bu salonda bulunan bilim insanlarına akademisyenlere üniversitelere bu soruyu sorup buna cevap aradılar mı? Ben 5 yıl o boyunca projenin yapıldığı alana yakın olan ilçelerin birinde belediye başkanlığı yaptım. Hiç davet edildik mi? Bizim gibi başka belediyeler davet edildi mi? Milyonlarca insan böyle bir sürecin hangi aşamasında var.”
 
‘DERİN RİSKLER BARINDIIRYOR’
 
Kanal İstanbul sadece bir deniz yolu ulaşım projesi olmadığını, projenin kentin hem karada ki hem denizdeki çevre dengesi sistemini değiştirebilecek çok derin riskler içerdiğini ifade eden İmamoğlu, “Göller, tarım alanları, yaşam alanları, yeraltı suyu sistemleri, şehrin tüm ulaşım sistemi projeden çok kritik bir şekilde etkileniyor. Tarım arazilerinin yok olması bir yana İstanbul boğazı ile yeni açılacak kanal arasında tam 8 milyon insanın yaşadığı bir adaya hapsedilmesi gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bu ucube proje ile ülkenin deprem riski en yüksek tehdit ve tehdit altında bırakılmış oluyor. Bu nasıl bir projedir hepinize soruyorum. Hep beraber düşünmeliyiz. Bu neyin ısrardır? Kanal yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda 21 metreye yakın derinlikte en dar yeri 275 metre genişlikte. Bu proje Sazlıdere ve Terkoz havzalarını tamamen yok edecek. Terkos Gölü'nün yok olma riski de ortaya çıkıyor. İstanbul’un içme suyu ihtiyacı için müthiş bir tehdit oluşturduğu net olarak ortadadır ve tek başına bu bile büyük bir tehdittir. Bu projenin yapılmaması için yeterli bir nedendir. Bu proje için harcanması gereken paranın 75 milyar olduğu söyleniyor. Bize göre ise ucunun belli olmadığı bir yatırım. Birileri ‘İstanbul’a ihanet ettik’ demişti ama bu proje İstanbul’a ihanet projesi bile değildir resmen bir cinayet projesidir” ifadesinde bulundu.  
 
İmamoğlu’nun konuşmasının ardından İstanbul depremi ve dünyada yaşanan deprem deneyimlerinin anlatılacağı oturumlara geçildi. 
 

Diğer başlıklar

19:40 Koronadan 193 vefat, 32 bin 736 yeni vaka tespiti
18:56 HDP’li eski vekil Aksoy’a 8 yıl 9 ay ceza verildi
18:07 ‘Esnaf açlığa ve sefalete mahkum edildi’
17:52 Şırnak'ta gözaltına alınan 23 kişiden 19’u serbest
17:23 Ailelerin İmralı başvurusu disiplin cezası gerekçesiyle red edildi
17:06 İzmir’deki işçilerden asgari ücret çağrısı
16:45 MEBYA-DER: Mezarlara saldırının amacı toplumu belleksiz bırakmak
16:27 Mülkiyeliler Birliği’nden TTB’ye ödül
16:23 Said-i Kurdi’nin kayıp naaşı için yeni karar
16:08 DTB: Hekimlerin Kovid-19’dan gördükleri zarar hakkıyla tazmin edilmeli
16:07 Piroğlu: Asgari ücret en az 4 bin TL olmalı
16:06 Diyarbakır’da bir doktor koronadan yaşamını yitirdi
16:01 ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler’ sergisi dijital platformda
15:52 Erdoğan yine CHP’yi hedef aldı
15:51 Mülteci raporu: Geçişler kolluk denetiminde, uluslararası şebeke var
15:43 Press In Arrest: Basına yönelik baskınların merkezinde MA var
15:25 Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı başladı
15:13 ESP üyelerine ajanlık dayatması
14:54 Cezaevinde 56 kilo verdi
14:46 ‘Alınmayan önlemler PTT emekçileri öldürüyor’
14:24 ‘Asgari ücretin kıstası açlık sınırı olmalı’
14:04 Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde coplu işkence
13:51 İstanbul Tabip Odası: Sağlık emekçilerinin vebali iktidarın boynuna
13:45 Dr. Gökalp’in tutuklanmasına tepki
13:43 İHD: Erbaş’ın ölümüne dair soruşturma başlatılsın
13:32 Günay: Darbe mekaniği Öcalan'a karşı işleniyor
13:25 Silvan’da 416 gümüş sikke yakalandı
13:21 AB Konsey Başkanı Michel: Bu kedi fare oyunu sona ermeli
13:19 Ege Denizi’nde deprem
13:12 KESK: Asgari ücret lütuf değil insan hakkıdır
13:11 Kasım 'da 2 bin 946 sosyal medya hesabı hakkında işlem yapıldı
12:26 Koronaya yakalanan HDP’li Yıldırım'ın durumu ağırlaştı
12:23 MÜSİAD ile 'reform' toplantısı
12:18 Ebdi: Kürtler arası savaşta Rojava Devrimi büyük zarar görür
12:12 Ağır hasta tutukluya 'tehlikeli' diyen Emniyet hakkında suç duyurusu
11:42 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
11:42 İşçilerden ortak açıklama: İnsanca yaşanacak ücret istiyoruz
11:38 AYM Savunma Sanayi Başkanlığı’ndaki düzenlemeleri onadı
11:19 Muhalefetin karşı çıktığı ‘Çevre Ajansı’ kabul edildi
11:12 DFG’den Kasım ayı raporu
11:09 Bitlis'te askeri operasyon: 46 köyde sokağa çıkma yasağı
10:51 Özak Tekstil işçilerinin mücadelesi sonuç verdi
10:44 Prof. Yeğen: ‘İktidar değişmeli’ fikrinin seslendirildiği bir zamandayız
10:42 Van'da yasak bin 474'üncü gününde
10:14 Tutuklu darp edildi, eşyalarına el konuldu
09:57 Viranşehir’de iki günde iki ‘intihar’ iddiası
09:50 HDP’den şerh: Çöküşün bütçesi
09:29 Ekonomide reformun rengi: Sermayeye sonsuz destek, işçiye 39 TL
09:14 Erbaş'ın ölümüne 'taksir'den soruşturma
09:13 Barış Annesi’nden Barzani’ye: Birlik olalım
09:12 Tümüklü: İmralı tecridini kıracak olan mücadeledir
09:11 Milletvekili Gülüm: Cezaevleri katliam evlerine dönüştü
09:11 Avcı: Hakemler karşı tarafın oyuncusu gibi
09:10 İlhan: Halk bazında ulusal birlik sağlanmış durumda
09:09 Mersin'de HDP’ye büyük ilgi
09:04 ‘Şiddet azaldı’ diyenlere: Artmasıyla ilgili sorunlarımız var
09:03 ‘Çocuklarımızın talepleri karşılanmazsa biz de açlık grevine gireriz'
09:02 Bakırcılar Çarşısı esnafı: Açığız ama aslında kapalıyız
09:01 Şırnak’ta eylem ve etkinlikler sadece AKP'ye serbest
09:00 Bu fotoğrafı hatırladınız mı?
09:00 04 ARALIK 2020 GÜNDEMİ
08:24 Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi: Kavala hemen serbest bırakılmalı
03/12/2020
23:40 Koronaya yakalanan hamile kadın hastaneye kabul edilmedi
23:11 ABD’den İran’a yaptırım
21:31 Ankara’da sanayi kuruluşlarına mesai düzenlemesi
20:40 Kızıltepe'de zehirlenme: Anne ve kızı hayatını kaybetti
20:36 Şırnak'ta 6 kişi serbest bırakıldı, 1 kişi tutuklandı
19:38 Kovid-19’dan vefat sayısı 14 bin 316’ya yükseldi
19:24 Yazar Deryaspi’ye 6 yıl 3 ay hapis cezası
19:03 ‘Mağduriyetler giderilinceye kadar mücadele edeceğiz’
18:24 SES sağlık emekçileri için tedbirlerin uygulanmasını istedi
18:12 Erdoğan’dan BM’ye sisteminde reform önerisi
17:59 Türkiye-Yunanistan arasındaki ‘gerilimi düşürme’ görüşmeleri kesildi
17:49 TTB, 5 doktorun yaşamını yitirdiğini duyurdu
17:43 Gençlik ve Spor Bakanı koronavirüse yakalandı
17:17 Bakan Pekcan: Kapıköy Sınır Kapısı Kovid-19 nedeniyle kapalı
17:15 AtlasGlobal işçileri polis ablukasında direniş çadırı kurdu
17:07 ‘İşkenceye sıfır tolerans’ diyen Gül’e, Rojbin Çetin hatırlatıldı
17:01 Hakkari Valiliği: Polis tehlike arz etmeyecek şekilde yaraladı
16:50 İstiklal'de salgın tedbiri uzun kuyruklar oluşturdu
16:39 HDP'li vekiller hakkında 50 yeni fezleke
16:29 Tek kişilik hücrede açlık grevine katılacak
15:53 Amedspor sahadan 3 gol, 3 puanla ayrıldı
15:50 Erdoğan, yine İstanbul Sözleşmesi’ni hedef aldı
15:47 Özgür Gündem davası ertelendi
15:45 Kurtalan’da deprem: Yapılar hasar gördü, devlet hastanesi boşaltıldı
15:12 Engellilerden Meclis önünde 5 acil talep
14:53 Arjen Arî Şiir Yarışması için başvurular başladı
14:51 Türk-İş, asgari ücret için umut etti
14:48 Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na 500 bin TL’lik tazminat davası
14:12 Siverek Belediyesi’nin yeni başkanı seçildi
14:03 HDP asgari ücret talebini açıkladı: En az 4 bin TL olmalı
13:10 AYM, Paylan’ın başvurusunu ‘süre aşımı’ndan reddetti
12:48 Başaran: Gün erkek egemen sisteme direnme günüdür
12:48 Bakan Elvan: Enflasyon beklentinin üzerinde
12:47 Engelli kadınların uğradığı şiddete ilişkin araştırma önergesi
12:46 ‘Dersim çok yönlü asimilasyon kıskacına alındı’
12:39 Bombalanan Özgür Ülke'nin önünden seslendiler: Buradayız
12:33 SES Antalya: Bu hukuksuz uygulamadan vazgeçin
12:32 Açlık grevi yeni katılımlarla sürüyor