Temel: Üçüncü Dünya Savaşı’nda Kürtler kurban edilmek isteniyor

img

HABER MERKEZİ - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarıyla Kürt sorununun uluslararası bir boyut kazandığına dikkati çeken HDP Milletvekili Tayip Temel, “Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni, İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler kurban edildi. Üçüncü Dünya Savaşı’nda ise Kürtler kurban edilmek istiyorlar” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayip Temel, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları, Amerika ve Rusya’nın Rojava’ya dönük politikaları, kayyum politikaları ve CHP’nin tutumuna ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtladı. 
 
Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarıyla ne amaçlıyor?
 
Kürt halkı yüz yıllardır inkar ve jenosit politikalarına uğruyor. Bu soykırım politikaları uzun zamandır Türkiye tarafından organize edilip, yürütülüyor. Rojava’ya yönelik saldırılarda bunu bir kez daha görüyoruz. İnsanlık mirası olan Rojava’da, bir devrim gerçekleşti. Kürt halkı bu devrime öncülük etti. Türkiye’nin, Erdoğan ve Bahçeli’nin hedefi, nerede olursa olsun Kürt halkının kazanımlarına yönelik saldırı gerçekleştirmek. Rojava’da yapılan budur; Kürt halkının en büyük kazanımlarına yönelik imha politikasının devreye konulmasıdır. Rojava’ya saldırı; tamamen Kürt halkına saldırıdır. 
 
Böylece kendi elleriyle Kürt sorununa uluslararası boyut kazandırmadılar mı?
 
Amerika’nın, Rusya’nın ve Suriye rejiminin yaklaşımı, kendi aralarında çelişkilerle dolu.  Kürt halkının kazanımları üzerinden bir birleriyle savaşıyorlar. Kürt sorunu hem bu saldırılarla hem DAİŞ saldırılarıyla uluslararası alana taşındı. Kürt sorunu artık Filistin sorunu kadar uluslararası bir sorundur. Bunun Kürt halkı açısından olumlu yanları var ama bu soruna dahil olan aktörler sorunun çözümünü zorlaştırılıyor.
 
Kuzey ve Doğu Suriye ile Ortadoğu’nun tamamında yaşananları dünya deneyimlerinden hangi yıllara benzetilebilir? 
 
Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni, İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler kurban edildi. Üçüncü Dünya Savaşı’nda ise Kürtler kurban edilmek istiyorlar.
 
21. Yüzyıl’da Üçüncü Dünya Savaşı yaşanıyor. Bu savaşta Kürtler önemli bir rol oynuyor. Kürtler Güney Kürdistan’da ve Rojava’da çok önemli kazanımlar elde etti. Türkiye’de de keza öyle. Her ne kadar topyekûn bir saldırı olsa da, Kürtler dört parçada da önemli kazanımlar elde etti. 
 
Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeniler büyük bir soykırıma ve jenoside uğradı. Ermeni halkı kurban edildi. İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler büyük bir soykırımdan geçirildi. Üçüncü Dünya Savaşı’nda ise Kürtleri kurban etmek istiyorlar. Emperyalist güçler bir birlerine karşı savaş ve çatışma içerisindeler ama Kürtleri kurban etmek istiyorlar. Ama dünyanın vicdan sahibi insanları ve güçleri Kürtlerle yanında. Kürtler eskisi gibi sahipsiz değil. 
 
Kürtler bugün kurban edilmek isteniyor’ dediniz. Uluslararası politikaların şuan ki pozisyonlarına göre neler söylemek istersiniz? 
 
Erdoğan içeride sıkıştı, Trump Amerika’da görevden alınma noktasına geldi. Yeni bir oyun bu defa masada devreye koydu. Ateşkesle amaçlanan çözüm değil. Savaşta dayatılanlar bugün masada dayatılıyor
.
 
Ölümleri engelleyen her ateşkes önemlidir. Ama şu çok iyi bilinmelidir; halklar ancak ve ancak direnişiyle soykırımın karşısında durabilir. Uluslararası güçler diplomatik olarak imkan sağlayabilir. Kürt halkı bugün direnişi ve mücadelesiyle Rojava’ya dönük ağır saldırıların karşısında durdu. Türkiye ve onunla anılan çeteler, savaş suçlarıyla gündeme geldi. Yasak silahların kullanıldığı iddiaları var.
 
Erdoğan içeride sıkıştı, Trump Amerika’da görevden alınma noktasına geldi. Yeni bir oyun bu defa masada devreye koydu. Kürt halkına Rojava’yı dışardan gitmiş çetelere bırakmasını dayatıyorlar. Aslında ateşkesle amaçlanan çözüm değil. Savaşta dayatılanlar bugün masada dayatılıyor. 
 
Türkiye nereye gidiyor?
 
Bugün Türkiye’yi Rojava’ya sokan akıl, Türkiye’nin iyiliğini istemeyen akıldır. Bu, çok ağır sonuçları beraberinde getirecektir. Kan dökmek ve soykırım, halkların zihninden silinmeyecektir. Kürt halkı hiçbir zaman unutmayacaktır. 
 
Bir diğer dikkat çeken nokta ise Amerika güçlerini çekiyor, Türkiye’nin Rojava saldırılarına zemin açıyor. Sonra hakaret ediyor. İktidar bunun farkında değil. Farkındaysa eğer, artık kontrol edemediği anlamına geliyor. Bu nedenle ağır sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır.
 
Dünya halkları halen Ermenilere ve Yahudilere dönük jenosit ve soykırımı konuşuyor. Halen sorumlulardan soykırımların hesabı sorulmadı. Soykırım halen büyük bir mağduriyet olarak duruyor. O nedenle halklara yönelik soykırımlar, halkların direniş ve mücadelesiyle durdurulabilir. 
 
Bu son saldırı Kürt ulusal birliğinin önemi bir kez daha açığa çıktı. Çağrılar yapılıyor, şimdi ne yapılmalı?
 
Kürt ulusal birliğinin önemini konuşmanın zamanı değil, artık gerçekleştirmenin zamanı.
 
Kürt halkı, Kürdistan halkı, bütün Kürdistani partiler, Kürt ulusal birliğinin sağlanması için büyük bir çaba içerisinde. Mesud Barzani’den, Mazlum Ebdî’ye kadar herkes bu konuda hem fikir. DTK ve Kürt partileri bu konuda yapılması gerekenleri açıkladı. Acil olarak yapılması gereken tek bir şey var; önemli şahsiyetlerden oluşan bir inisiyatif, Kürt ulusal birliği kongresi için çağrıda bulunmalı. Güney Kürdistan’da ki siyasi öncüler, KNK, DTK, bu konuda çağrılar yapmalı. Bu büyük saldırı konseptine karşı kongre gerçekleştirilmeli ve Kürt kazanımlarını siyasi olarak savunma kararı alınmalı. 
 
Rojava’ya dönük saldırılar sonuç alırsa, sıra Güney Kürdistan’a geliyor. Sayın Barzani bunun farkında. Federe Kürdistan Bölgesi referandumundan biliyoruz; Kürdistan’ın statüsünü düşmanlık olarak gördüler. Kürt ulusal birliğinin önemini konuşmanın zamanı değil, artık gerçekleştirmenin zamanı. Derhal Kürt ulusal birliği kongresi gerçekleştirilmelidir.
 
HDP buna hazır mı? 
 
HDP ilk günden bu yana Kürt halkının birliğinin sağlanmasından yana. Aynı zamanda Türkiye halklarının da faşizme karşı birlik sağlaması için çaba sarf ediyor. Bu kapsamda Güney Kürdistan’a heyetler gönderdik. Bu nedenle genel ve yerel seçimlerde ittifak sağladık. HDP buna hazır.
 
Bir yandan da belediyelerinize kayyumlar atanıyor…
 
AKP, devreye koyduğu planları artık kontrol edemiyor. Yaşananların tamamı bu planın bir parçasıdır. Kürtler 7’den 70’e ve HDP bu plana karşı boyun eğmeyecektir. Sonuna kadar direneceğiz.  
 
AKP, devreye koyduğu planları artık kontrol edemiyor. Halklara düşmanlığı esas alan bu plan, Türkiye’de Erdoğan ve Bahçeli tarafından Kürt halkının varlığına, kimliğine dönük saldırılarla sürdürülüyor. Yaşananların tamamı bu planın bir parçasıdır. Siyasi soykırım operasyonları, belediyelerimize kayyum atanması, Rojava’ya dönük saldırılar bu planın birer parçasıdır. 
 
Kürtler 7’den 70’e ve HDP bu plana karşı boyun eğmeyecektir. Sonuna kadar direneceğiz. Çünkü bu rejim zulüm uyguluyor. Bizler haklıyız. Bu nedenle siyasi soykırım operasyonlara, kayyumlara ve Rojava’ya dönük saldırılara karşı direneceğiz. Bu direniş her gün daha çok büyüyecektir. 
 
Yerel seçimler kapsamında “AKP’yi geriletme” stratejisiyle, önemli sonuçlar açığa çıktı. AKP’nin belediyeleri CHP’nin yönetimine geçti ve bir demokrasi bloğu açığa çıktı. CHP’nin bu süreçte izlediği politikaları ve tutumuyla demokrasi bloğu sekteye mi uğradı? 
 
Demokrasi bloğu CHP tarafından sekteye uğratıldı. CHP bu fırsatı değerlendiremedi, toplumun direnişini devletçi kodlarına kurban etti.
 
Yerel seçimlerde faşizme karşı bir strateji belirledik. İktidar güçlendikçe zulüm artıyor. Zayıflatmak gerekiyordu. Bu strateji kapsamında iktidarı zayıflattık. Türkiye’nin batısında CHP’nin de aralarında bulunduğu bir blokla demokrasi bloğunu inşa edildi. Neredeyse büyükşehirlerin tamamında AKP yenilgiye uğradı. 
 
Ancak demokrasi bloğu CHP tarafından sekteye uğratıldı. CHP bu fırsatı değerlendiremedi. CHP, toplumun direnişini devletçi kodlarına kurban etti. CHP’nin aklına bir sözümüz yok. Vicdan ve ahlak sahibi insanlar, Kürt halkına yönelik zulmün farkında olan insanlar var. CHP’nin büyük bir seçmeninin yüreği Kürt halkının yanında.
 
MA / Özgür Paksoy - Kadri Esen
 

Diğer başlıklar

23:50 Rabia Naz'ın babası ve gazeteciler adli kontrol şartıyla serbest
23:40 Graham: S-400 konusunda çözüm bulamazsak yaptırım tasarısını Senato’ya getireceğiz
23:16 Özerk Yönetim: Diyalog ve çözüm konusundaki tutumumuz nettir
22:02 Tekirdağ’da kaza: 2 ölü, 3 yaralı
21:56 Gazeteci Aydın'a da telefon görüşmeleri soruldu
21:53 ‘Rabia Naz’ın babası ve gazetecilerin gözaltına alınması adalete güveni sarstı’
21:10 Akciğer kanseri hasta tutuklu Tulay tahliye edildi
20:49 Hakkari’de gösteri ve eylem yasağı 15 gün daha uzatıldı
20:21 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı
20:03 Rabia Naz’ın babasına ve gazetecilere tutuklama talebi
19:56 Endonezya’da 7.4 büyüklüğünde deprem
19:48 Merve Kotan’ı öldüren sanık ve yakınları mağdur aileye saldırdı
19:38 5 siyasetçinin davası: 'Gizli tanık'ların ifade verdikleri tarih belli değil
19:17 Okul servisi kaza yaptı: 7 öğrenci yaralı
17:54 Emek örgütleri meralarını koruyan köylüleri ziyaret etti
17:32 Gazeteci Evren’in tahliyesine itiraz
17:25 İfadeye çağrılan HDP'li meclis üyesi tutuklandı
17:13 ÖGİ Sözcüsü Boltan hakkında ‘zorla getirilme’ kararı
17:08 Çerkezoğlu: Doğruları savunmaya devam edeceğiz
17:05 Dersim Barosu’ndan kayyum tepkisi
17:04 İnşaatı süren camide çökme: 2 işçi yaralandı, 1 işçi göçük altında
16:59 Gazeteci Demir’e yaptığı haberlere ilişkin suçlama
16:58 Akpazar’da kayyum protestosu: Belediye değil karakol
16:58 Pentagon: F-35 için Türkiye’ye alternatif bulduk
16:56 Adana'da yapılmak istenen AVM'ye tepki
16:55 Giresun Valiliği’nden gözaltındaki 4 isme tehdit ve şantaj suçlaması
16:30 Çerkezoğlu: Mahkemeler ifade özgürlüğünü güvence altına almalı
16:28 Antep’te 11 avukata müdafilik yasağı getirildi
16:20 Elbistan’da 8 HDP’li gözaltına alındı
16:18 Kadınlar kesilen para cezalarına itiraz etti
16:17 TBB Başkanı Feyzioğlu’ndan barolara: Arzu ederlerse yargı yolu açıktır
15:57 Kadınların broşür dağıtımı engellendi
15:53 Halkevleri İBB önünde su zammını protesto etti
15:50 Aydınlık Gazetesi’nin hedef gösterdiği ilaç firmasına soruşturma açıldı
15:44 Erdemol: Türkiye Ermeni Soykırımı için ABD’ye ne tavizler verdi?
15:32 Önlü: Dersim Katliamı’na sessiz kalanlar bugün Rojava’ya sessiz
15:18 Vatan ailesinin evine polis baskını!
15:16 Kızıltepe Belediyesi kayyumunun ‘güvenlik’ tedbirleri sürüyor
15:16 ‘Gözaltı ve işkenceye derhal son verin’
14:35 Farisoğulları: Çare Rusya ve ABD değil, Öcalan’dır
14:12 HDP'li gençler: Arkadaşlarımız işkence gördü
14:11 Şili'de göstericiler lazerle drone düşürdü!
14:09 Taşdemir: Kadınların mücadelesi AKP iktidarını tarihin çöp sepetine gönderecek
13:47 İki ülke arasında kalan DAİŞ'li için işlemler başladı
13:43 MHP’li vekil işkenceyi raporlayan avukatlara hakaret etti
13:39 Lice’de askeri operasyon başlatıldı
13:39 CHP’li bir PM üyesi daha ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla yargılandı
13:38 HDP'li Toğrul’dan operasyon tepkisi: Siyaseten baş edemiyorlar
13:33 Nusaybin Davası: Demokratik Özerklik haktır, suç sayılamaz
13:09 Rusya Qamişlo’da hava üssü inşasına başladı
12:58 'ODTÜ Tüneli Projesi'ne yürütmeyi durdurma kararı
12:50 UCM eski Savcısı Del Ponte: Kürtlere karşı savaş suçu işleniyor
12:48 TV10 çalışanlarının duruşması görüldü
12:43 41 tarım ürününün fiyatı arttı
12:24 'İhbarcı' SETA’nın finansörü Albayrak ailesi
12:22 HDP'li Meclis Üyesi Zuğurli tutuklandı
11:59 Özalp Belediyesi eşbaşkanları muhtarlarla bir araya geldi
11:53 Demirtaş’ın müşteki olduğu duruşma ertelendi
11:53 Van'daki STÖ'ler: İktidar kayyumları kalıcı hale getirmek istiyor
11:52 Av. Zilan hakkındaki yurtdışı yasağı kaldırıldı
11:42 CHP’den komisyonda RTÜK protestosu
11:38 Antep'te HDP binalarına baskın: Çok sayıda gözaltı
11:33 Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan gözaltına alındı
11:26 Fendik'in öldürülmesine ilişkin dava bir kez daha ertelendi
11:23 TUİK’e göre sanayi üretimi arttı
11:23 Gazeteci Polat beraat etti
10:55 ‘HDP kayyumlara karşı ne yapmalı?’ sorusuna halktan yanıt: Radikal tavır sergilemeli
10:54 Özerk Yönetim: ABD, Rusya masa altından Türkiye’ye ‘yürü’ diyor
10:54 Avukatları 7 Ağustos'tan bu yana Öcalan'la görüştürülmedi
10:47 Seyid Rıza ve arkadaşları düzenlenecek gecede anılacak
10:19 Yalçındağ: Gazeteci Altan’ın tutuklanması HDP’li siyasetçilere uygulananların devamı
10:18 Atılım gazetesinin 25’inci yılı Ankara’da kutlanacak
10:10 Aslı Erdoğan: Söylemediğim cümle doğrulandı, Kürtlerden nefret ediyormuşuz
10:06 ‘Kayyum gasptır, buna karşı direneceğiz'
10:04 Rojava'da zeytinden sonra buğday talanı mı?
09:41 Genel bütçeden sadece Rize Şehir Hastanesi yapılacak
09:19 20 belediyeye kayyum atandı: 2 milyon 219 bin yurttaşın iradesi yok sayılıyor
09:11 Siirt’te kışlanın karşısındaki park 3 kez tahrip edildi
09:11 Gazete önce toplandı sonra karar çıkarıldı
09:10 Kaplan: Kayyumlar 5 milyar 700 milyon borç bıraktı
09:09 Zamlar sonucu doğalgazdan tezeğe döndüler!
09:08 VAKAD kurucularından Özgökçe: Kadınlar kendini güvende hissetmiyor
09:07 Erdoğan’ın fotoğrafını paylaştı işinden oldu
09:05 Yeşilmen'in ailesi 4 yıl sonra kente döndü: Failler ortaya çıkarılsın
09:04 Yeni yargı paketi toplumsal beklentiyi karşılamalı
09:04 Yerlerine kayyum atanan eşbaşkanlar: Korkan rejim gerileyecektir
09:03 Hukukçular: AKP ve MHP istismarcıların tahliyesini talep ediyor
09:02 Lübnan’dan Kuzey ve Doğu Suriye çağrısı: Direnişi örgütleyelim
09:00 14 KASIM 2019 GÜNDEMİ
08:36 Gazeteci Coşkun ve Belgeselci Kızıl gözaltına alındı
00:56 Trump: Türkiye'nin S-400 alımı bizim için ciddi zorluklar ortaya çıkarıyor
Erdoğan: Projemiz hayat geçerse güvenli bölgeye geçişler artar
00:18 QSD Komutanı Ebdi: Erdoğan ve Trump görüşürken Türkiye Hristiyan köylerine saldırdı
00:07 Erdoğan’dan ABD’li senatörlerin Kürtlerle ilgili sorularına tepki
13/11/2019
23:22 Urfa 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda patlama
22:52 McGurk’tan DAİŞ soruları: Trump bunları Erdoğan’a sormayacaktır
22:24 Taksim'de bir yurttaş intihar girişiminde bulundu
21:49 Diyarbakır’da bir yurttaş 3 kişi tarafından kaçırılmak istendi
21:39 Erdoğan-Trump görüşmesi sona erdi
21:33 Eğitim-Sen ihraçlara karşı 122’nci kez sokakta
20:50 İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanlarına cezaevinde kötü muamele