Temel: Üçüncü Dünya Savaşı’nda Kürtler kurban edilmek isteniyor

img

HABER MERKEZİ - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarıyla Kürt sorununun uluslararası bir boyut kazandığına dikkati çeken HDP Milletvekili Tayip Temel, “Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni, İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler kurban edildi. Üçüncü Dünya Savaşı’nda ise Kürtler kurban edilmek istiyorlar” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayip Temel, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları, Amerika ve Rusya’nın Rojava’ya dönük politikaları, kayyum politikaları ve CHP’nin tutumuna ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtladı. 
 
Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarıyla ne amaçlıyor?
 
Kürt halkı yüz yıllardır inkar ve jenosit politikalarına uğruyor. Bu soykırım politikaları uzun zamandır Türkiye tarafından organize edilip, yürütülüyor. Rojava’ya yönelik saldırılarda bunu bir kez daha görüyoruz. İnsanlık mirası olan Rojava’da, bir devrim gerçekleşti. Kürt halkı bu devrime öncülük etti. Türkiye’nin, Erdoğan ve Bahçeli’nin hedefi, nerede olursa olsun Kürt halkının kazanımlarına yönelik saldırı gerçekleştirmek. Rojava’da yapılan budur; Kürt halkının en büyük kazanımlarına yönelik imha politikasının devreye konulmasıdır. Rojava’ya saldırı; tamamen Kürt halkına saldırıdır. 
 
Böylece kendi elleriyle Kürt sorununa uluslararası boyut kazandırmadılar mı?
 
Amerika’nın, Rusya’nın ve Suriye rejiminin yaklaşımı, kendi aralarında çelişkilerle dolu.  Kürt halkının kazanımları üzerinden bir birleriyle savaşıyorlar. Kürt sorunu hem bu saldırılarla hem DAİŞ saldırılarıyla uluslararası alana taşındı. Kürt sorunu artık Filistin sorunu kadar uluslararası bir sorundur. Bunun Kürt halkı açısından olumlu yanları var ama bu soruna dahil olan aktörler sorunun çözümünü zorlaştırılıyor.
 
Kuzey ve Doğu Suriye ile Ortadoğu’nun tamamında yaşananları dünya deneyimlerinden hangi yıllara benzetilebilir? 
 
Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni, İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler kurban edildi. Üçüncü Dünya Savaşı’nda ise Kürtler kurban edilmek istiyorlar.
 
21. Yüzyıl’da Üçüncü Dünya Savaşı yaşanıyor. Bu savaşta Kürtler önemli bir rol oynuyor. Kürtler Güney Kürdistan’da ve Rojava’da çok önemli kazanımlar elde etti. Türkiye’de de keza öyle. Her ne kadar topyekûn bir saldırı olsa da, Kürtler dört parçada da önemli kazanımlar elde etti. 
 
Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeniler büyük bir soykırıma ve jenoside uğradı. Ermeni halkı kurban edildi. İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler büyük bir soykırımdan geçirildi. Üçüncü Dünya Savaşı’nda ise Kürtleri kurban etmek istiyorlar. Emperyalist güçler bir birlerine karşı savaş ve çatışma içerisindeler ama Kürtleri kurban etmek istiyorlar. Ama dünyanın vicdan sahibi insanları ve güçleri Kürtlerle yanında. Kürtler eskisi gibi sahipsiz değil. 
 
Kürtler bugün kurban edilmek isteniyor’ dediniz. Uluslararası politikaların şuan ki pozisyonlarına göre neler söylemek istersiniz? 
 
Erdoğan içeride sıkıştı, Trump Amerika’da görevden alınma noktasına geldi. Yeni bir oyun bu defa masada devreye koydu. Ateşkesle amaçlanan çözüm değil. Savaşta dayatılanlar bugün masada dayatılıyor
.
 
Ölümleri engelleyen her ateşkes önemlidir. Ama şu çok iyi bilinmelidir; halklar ancak ve ancak direnişiyle soykırımın karşısında durabilir. Uluslararası güçler diplomatik olarak imkan sağlayabilir. Kürt halkı bugün direnişi ve mücadelesiyle Rojava’ya dönük ağır saldırıların karşısında durdu. Türkiye ve onunla anılan çeteler, savaş suçlarıyla gündeme geldi. Yasak silahların kullanıldığı iddiaları var.
 
Erdoğan içeride sıkıştı, Trump Amerika’da görevden alınma noktasına geldi. Yeni bir oyun bu defa masada devreye koydu. Kürt halkına Rojava’yı dışardan gitmiş çetelere bırakmasını dayatıyorlar. Aslında ateşkesle amaçlanan çözüm değil. Savaşta dayatılanlar bugün masada dayatılıyor. 
 
Türkiye nereye gidiyor?
 
Bugün Türkiye’yi Rojava’ya sokan akıl, Türkiye’nin iyiliğini istemeyen akıldır. Bu, çok ağır sonuçları beraberinde getirecektir. Kan dökmek ve soykırım, halkların zihninden silinmeyecektir. Kürt halkı hiçbir zaman unutmayacaktır. 
 
Bir diğer dikkat çeken nokta ise Amerika güçlerini çekiyor, Türkiye’nin Rojava saldırılarına zemin açıyor. Sonra hakaret ediyor. İktidar bunun farkında değil. Farkındaysa eğer, artık kontrol edemediği anlamına geliyor. Bu nedenle ağır sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır.
 
Dünya halkları halen Ermenilere ve Yahudilere dönük jenosit ve soykırımı konuşuyor. Halen sorumlulardan soykırımların hesabı sorulmadı. Soykırım halen büyük bir mağduriyet olarak duruyor. O nedenle halklara yönelik soykırımlar, halkların direniş ve mücadelesiyle durdurulabilir. 
 
Bu son saldırı Kürt ulusal birliğinin önemi bir kez daha açığa çıktı. Çağrılar yapılıyor, şimdi ne yapılmalı?
 
Kürt ulusal birliğinin önemini konuşmanın zamanı değil, artık gerçekleştirmenin zamanı.
 
Kürt halkı, Kürdistan halkı, bütün Kürdistani partiler, Kürt ulusal birliğinin sağlanması için büyük bir çaba içerisinde. Mesud Barzani’den, Mazlum Ebdî’ye kadar herkes bu konuda hem fikir. DTK ve Kürt partileri bu konuda yapılması gerekenleri açıkladı. Acil olarak yapılması gereken tek bir şey var; önemli şahsiyetlerden oluşan bir inisiyatif, Kürt ulusal birliği kongresi için çağrıda bulunmalı. Güney Kürdistan’da ki siyasi öncüler, KNK, DTK, bu konuda çağrılar yapmalı. Bu büyük saldırı konseptine karşı kongre gerçekleştirilmeli ve Kürt kazanımlarını siyasi olarak savunma kararı alınmalı. 
 
Rojava’ya dönük saldırılar sonuç alırsa, sıra Güney Kürdistan’a geliyor. Sayın Barzani bunun farkında. Federe Kürdistan Bölgesi referandumundan biliyoruz; Kürdistan’ın statüsünü düşmanlık olarak gördüler. Kürt ulusal birliğinin önemini konuşmanın zamanı değil, artık gerçekleştirmenin zamanı. Derhal Kürt ulusal birliği kongresi gerçekleştirilmelidir.
 
HDP buna hazır mı? 
 
HDP ilk günden bu yana Kürt halkının birliğinin sağlanmasından yana. Aynı zamanda Türkiye halklarının da faşizme karşı birlik sağlaması için çaba sarf ediyor. Bu kapsamda Güney Kürdistan’a heyetler gönderdik. Bu nedenle genel ve yerel seçimlerde ittifak sağladık. HDP buna hazır.
 
Bir yandan da belediyelerinize kayyumlar atanıyor…
 
AKP, devreye koyduğu planları artık kontrol edemiyor. Yaşananların tamamı bu planın bir parçasıdır. Kürtler 7’den 70’e ve HDP bu plana karşı boyun eğmeyecektir. Sonuna kadar direneceğiz.  
 
AKP, devreye koyduğu planları artık kontrol edemiyor. Halklara düşmanlığı esas alan bu plan, Türkiye’de Erdoğan ve Bahçeli tarafından Kürt halkının varlığına, kimliğine dönük saldırılarla sürdürülüyor. Yaşananların tamamı bu planın bir parçasıdır. Siyasi soykırım operasyonları, belediyelerimize kayyum atanması, Rojava’ya dönük saldırılar bu planın birer parçasıdır. 
 
Kürtler 7’den 70’e ve HDP bu plana karşı boyun eğmeyecektir. Sonuna kadar direneceğiz. Çünkü bu rejim zulüm uyguluyor. Bizler haklıyız. Bu nedenle siyasi soykırım operasyonlara, kayyumlara ve Rojava’ya dönük saldırılara karşı direneceğiz. Bu direniş her gün daha çok büyüyecektir. 
 
Yerel seçimler kapsamında “AKP’yi geriletme” stratejisiyle, önemli sonuçlar açığa çıktı. AKP’nin belediyeleri CHP’nin yönetimine geçti ve bir demokrasi bloğu açığa çıktı. CHP’nin bu süreçte izlediği politikaları ve tutumuyla demokrasi bloğu sekteye mi uğradı? 
 
Demokrasi bloğu CHP tarafından sekteye uğratıldı. CHP bu fırsatı değerlendiremedi, toplumun direnişini devletçi kodlarına kurban etti.
 
Yerel seçimlerde faşizme karşı bir strateji belirledik. İktidar güçlendikçe zulüm artıyor. Zayıflatmak gerekiyordu. Bu strateji kapsamında iktidarı zayıflattık. Türkiye’nin batısında CHP’nin de aralarında bulunduğu bir blokla demokrasi bloğunu inşa edildi. Neredeyse büyükşehirlerin tamamında AKP yenilgiye uğradı. 
 
Ancak demokrasi bloğu CHP tarafından sekteye uğratıldı. CHP bu fırsatı değerlendiremedi. CHP, toplumun direnişini devletçi kodlarına kurban etti. CHP’nin aklına bir sözümüz yok. Vicdan ve ahlak sahibi insanlar, Kürt halkına yönelik zulmün farkında olan insanlar var. CHP’nin büyük bir seçmeninin yüreği Kürt halkının yanında.
 
MA / Özgür Paksoy - Kadri Esen
 

Diğer başlıklar

14:03 MÜSİAD'ın 'çalışma kampları' projesine işçi sendikalarından itiraz
13:57 HDP Gençlik Meclisi iktidarın karnesini açıkladı
13:50 Cumartesi Anneleri polis engeline rağmen Galatasaray'a karanfiller bıraktı
13:41 Diyarbakır'da polis ve bekçi şiddeti
13:36 Erdoğan’dan 7 yıl önceki paylaşıma suç duyurusu
12:42 Emniyet Müdürü destek istedi
12:12 TTB: Hidroksiklorokin kullanan hastaların verileri paylaşılmalı
11:51 Maaşı düşürülen AKP’li belediyeyi mahkemeye verdi
11:49 Dilgeş’in sağlık kontrolleri nasıl sağlanacak?
11:21 Belediye ödeneklerine Cumhurbaşkanı karar verecek
11:18 DAD: Çorum devlet gözetiminde bir katliamdır
11:06 Arılar oğul vermeye başladı
10:31 Salgında hasta tutukluların tedavileri engellendi
09:50 Kadın derneğinin ‘gayri resmi üyesi’ iddiasıyla tutuklandılar
09:10 Üstün: Erdoğan, AK Parti’nin dağılmasını önlemek için Bahçeli’ye sarıldı
09:09 Musa Anter için kitap çalışması
09:08 Kadınlara yine kadınlar ses verdi
09:06 Doğan: Kurtuluş kültürel devrimle mümkün
09:04 Kadifekale’de tandırlar söndü!
09:04 ‘Tutuklamalar kadın mücadelesine müdahaledir’
09:04 Güney Amerika’da Kovid-19: Eşitsizlik, kriz ve sindemi
09:03 Kaldırıma gömülen cenazeler BM ve AİHM’e taşınıyor
09:01 Karadeniz'den 'birlikte durdurabiliriz' çağrısı
09:01 Gezi 7 yaşında: Ruhu asla tükenmez
09:01 25 yıldır tek talep: Kayıplar bulunsun, failler yargılansın
09:00 'Birlik olalım, mezarlara sahip çıkalım’
09:00 Sermaye kontrolleri krizi derinleştiriyor
09:00 27 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
00:02 4 günlük yasak sona erdi
26/05/2020
22:41 Polis şiddetinin yeni adresi Zeytinburnu
20:27 Urfa’da 8 bina daha karantinaya alındı
20:24 Özerk Yönetim yasakları 5 Haziran’a kadar uzattı
20:12 Türkiye’de can kaybı 4 bin 397’e yükseldi
19:38 Bir doktor daha koronadan hayatını kaybetti
19:30 Baraja düşen işçinin cenazesine ulaşıldı
17:53 Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı
17:25 Sağlıkçılardan dilekçe kampanyası
17:04 Silahla vurulan çocuk taburcu edildi
16:34 Karakoldan Gabar’a havan atışları
16:13 SOHR: Türkiye ve Rusya silahlı grupları Libya'ya taşıyor
15:57 Çorlu'da polisin darp ettiği aile o anları anlattı
15:36 Karantinadaki mahallede bir ölüm
15:34 Diyarbakır’dan ortak tepki: Sivil toplumu susturamazsınız
15:21 Kılıçdaroğlu’ndan Akşener’e bayram ziyareti
14:46 Dünyada Kovid-19: Salgında ikinci zirve uyarısı
13:58 Tıp öğrencileri koronavirüse yakalandı
13:51 Zrîng kaldırıma gömülen cenazeleri çizdi
12:35 Şüpheli asker ölümü Meclis gündeminde
11:56 Öcalan ‘çözüm’den hiç vazgeçmedi
10:35 Kadınlar: Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz
10:24 Polis ve bekçi şiddeti bu kez Sultanbeyli'de
10:15 Vali AKP’li başkandan ‘umre’ istedi
10:00 Van’da 18 bin kişi karantinada
09:59 Öldürülmeden önce emniyete başvurmuş
09:44 Siya Avê filmi erişime açıldı
09:19 800 yıllık çınara gözleri gibi bakıyorlar
09:18 ‘20 yıl dağlara, taşlara ağıtlar yaktım’
09:17 İhraçtan sonra solucan gübresi üretmeye başladı
09:17 Şeyh Said’in torunu: Saldırılara karşı bir olalım
09:14 Bir yıl geçti: Tecrit ortak mücadeleyle yıkılır
09:12 Gezen’in annesi: Tutuklulara sahip çıkalım
09:11 Tarım nefes alamaz hale getirildi
09:10 HES’lerle yaşam tutsak ediliyor
09:01 Hayvan pazarı açılsa da satış yok
09:01 Köyüne dönüp tavuk yetiştiriciliği yapıyor
09:01 Kilyos tepkisi: Bu utanca ortak olmamalıyız
09:01 Bülbül: Zulmü mezara kadar ulaştıysa o iktidar bitmiştir
09:00 26 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
07:44 Van'da yol kavgası: 13 yaralı
25/05/2020
22:28 Taziye çadırının kurulduğu mahallede koronadan ölüm
22:17 Polis şiddeti tavan yaptı
21:44 Sıtma ilacının klinik araştırmaları durduruldu
21:24 AKP’li meclis üyesinden tepki çeken paylaşım
21:10 Tutuklanan kadınlar: Mücadelemizin önünde durabilecek tek bir güç yoktur
20:57 987 kişiye korona tanısı
20:33 Efrîn’de 2 ayrı patlama
20:06 Rüzgâr çatıları uçurdu, evleri su bastı
19:57 Babacan: AKP’de nemalanma kavgası var
19:40 16 yaşındaki çocuk silahla vuruldu
19:31 HDP: Polis saldırısının takipçisi olacağız
18:51 Erdoğan: Gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık vakit var
18:28 Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
16:40 Siyasi partiler video konferansla bayramlaştı
16:39 Urfa Barosu: Hukuk değil polis devleti var
16:03 Böbrek hastası Dilgeş ilaçlarını alamıyor
15:52 40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz
15:42 Van'da bir mahalle karantinaya alındı
15:41 Ahmet Türk: Ellerini sıkacak kimse kalmaz
15:26 Buldan kadınların bayramını kutladı
15:20 Bünyan’da tutuklulara: Türk’ün gücünü göreceksiniz
15:18 Ölüm orucundaki avukatlar için çağrı
15:15 Türkiye, Libya’ya Kenya uçağıyla asker taşıyor
14:38 Tepkiler üzerine polisler açığa alındı
14:18 Fırtına çatıları uçurdu
14:17 The Royal Society: Diğer salgın için hazırlıklı olalım
13:32 Bakanlık Rosa soruşturmasında müdahilliği değerlendirecek
13:26 İsrail uçağı 13 yıl sonra İstanbul’a indi
12:26 Aile hekimlerine dayanışma ziyareti
11:59 Yeneroğlu: Çocuklarımın yüzüne bakabilmek için AKP’den ayrıldım
11:43 Çığ altında kalan araçlar gün yüzüne çıktı