Oluç'tan muhalafete: Şimdi susma zamanı değil!

img
ANKARA - HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, partili 4 belediye eşbaşkanlarının bu sabah polislerce gözaltına alınmasını “İktidarın Kürt halkından, HDP ve seçmeninden intikam alma operasyonları” olarak değerlendirdi. Oluç, eleştirilerde bulunduğu muhalefete ise “Şimdi susma zamanı değildir” diyerek çağrıda bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
 
Oluç, bu sabah yapılan polis operasyonu ile görevden alınıp yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye  (DBB) Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ile Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer’in gözaltına alınması üzerinde durdu.
 
İktidarın istikrarlı bir şekilde kayyum atamalarını sürdüğünü söyleyen Oluç, bu yönelimi “iktidarın Kürt halkından, HDP ve seçmeninden intikam alma operasyonları” olarak değerlendirdi.
 
‘KÜRT HALIKININ İRADESİNİ GASP EDİYOR’
 
Grup Başkanvekili Oluç, iktidarın sandıkta kazanamadığını baskı, zor, hile ve hukuku dışı uygulamalarla elde etmeye çalıştığını vurguladı. Oluç, “Kısaca özetlemek gerekirse iktidar Kürt halkına diyor ki; ‘Senin iradeni gasp ederim’. İktidar Kürt halkına diyor ki; ‘Sen seçtiysen sayılmaz’. İktidar Kürt halkına diyor ki; ‘Senin için hukuk yok’. ‘Kürtsen belediye başkanı olamazsın, Kürtsen kendi ilini beldeni ilçeni yönetemezsin’. İktidarın Kürt halkına söylediği bu” diye konuştu.
 
‘TOPLUMSAL MUHALEFETE GÖZDAĞIDIR’
 
Seçimde yüksek oy oranları ile kazandıkları belediyelere kayyum atandığını ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alındığını belirten Oluç, “Bu iktidar,  savaşı bahane edip halkın iradesini gasp etmeye devam ediyor. Bu aslında çok açık bir siyasi darbe sürecidir. 31 Mart seçimlerini yok sayma süreci devam ediyor. Bu demokratik siyaseti ortadan kaldırma hamlesi. Tüm toplumsal muhalefete bir gözdağıdır. Ama şunu hep söyledik; 1978’den beri elde edilmiş büyük bir yerel yönetimler birikimi ve deneyimi vardır. Elbette ki halk bu birikimini, bu deneyimini, bu iradeyi ortaya çıkarma tutumunu asla ve asla terk etmeyecektir. Bu konudaki mücadeleden de vazgeçmeyecektir. Bu gasp tutumuna karşı mücadelesinden vazgeçmeyecektir” dedi.
 
‘MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
Oluç’un açıklamaları şöyle: “Bu iktidar bu temel yurttaş hakkına tahammül edemiyor. Zorba bir zihniyetle belediye başkanlarını görevden almaya devam ediyor. Üstelik de bu işi her gün yeni bir hukuk cinayetine ortak olan mahkeme heyetleri eliyle yürütmektedir. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Hedeflediklerinin HDP’nin bütün bileşenleriyle, kurumlarıyla kazanımlarını ortadan kaldırmaktır. Meşru ve demokratik kazanımlarını ortadan kaldırmaktır. Biz asla bu tutumu kabullenmeyeceğiz. Mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.
 
MUHALEFETE ÇAĞRI: SUSMA ZAMANI DEĞİL
 
Buradan toplumsal ve siyasal muhalefet de bir çağrı yapmak istiyorum. Belediyelere teker teker kayyum atanmasına bir tutum almadığınız zaman aslında demokratik siyasetin siyasi bir darbe süreciyle ortadan kaldırılmasına göz yumuyorsunuz demektir. Ve bu er ya da geç gelir, bütün toplumsal ve siyasal muhalefeti vuran bir dalga haline dönüşür. O nedenle susmanız ve görmezden gelmeniz kesinlikle doğru bir tutum değildir. Şimdi susma zamanı değildir. 
 
İKTİDAR KORKUYOR
 
Baskılar iktidarın savaş politikaları karşısında faaliyetlerimizi engellemek üzere sürdürülüyor. Şurada bir fotoğraf göstermek istiyorum. İbretlik. Kalkanların ve polis ordusunun ortasında 4 tane vekilimiz duruyor. Neredeyse bir vekil başına 15 polis düşüyor. Ne yapmak istiyor vekillerimiz? Açıklama yapmak istiyorlar. Yani demokratik siyasetin nasıl gasp edildiğini ortadan kaldıran tek bir örnek.  İşte bu iktidar insanların fikirlerini açıklamasından korkuyor, düşünce ve ifade özgürlüğünden korkuyor. Kendi politikasının eleştirilmesinden korkuyor. Bunun için bu ablukalar yaratıyor. Vekillere bunu yapan halka neler yapar havasını yaratmak için bu örnekleri yaratıyor. 
 
İŞGAL VE SAVAŞLA TÜRKİYE’YE NE KAZANDIRDINIZ?
 
Bütün bir toplumu kendisiyle birlikte işlediği suçlara ortak etmeye çalışıyor. Sesini yükseltenler, ‘savaşa hayır, barış istiyoruz’ diyenler iktidarın işlediği suçlara ortak olmayı reddedenlerdir. Son derece demokratik ve meşru bir durumdur bu yaptıkları. Şimdi sormak istiyoruz bu yaptığınız uyguladığınız politikalarla savaş ve işgal girişimlerinizle beraber Türkiye’ye ne kazandırdınız? Bunun cevabını verebilir misiniz? Bakın dünya açısından baktığımızda Türkiye’nin imajını yaralayan birçok şey yaşandı. Bu bir kazanç mı sizin için?
 
 YÜZBİNLERCE İNSAN YAŞAMINI YİTİRDİ
 
 Yüzbinlerce insan yaşamını yitirdi. Hem içeride hem dışarıda düşmanlık tohumları ektiniz. Yüzbinlerce insan yerinden yurdundan edildi. BM’nin verdiği rakamlar 165 binin üzerinde, yerel kaynaklara göre 300 binin üzerinde insan yerinden evinden oldu. Bu mu Türkiye’ye kazandırdığınız? Bundan Türkiye kazanmış mı oldu? Türkiye’de  yaygın bir milliyetçilik dalgası estirilerek kendi iktidarınızı konsolide etmeye tahkim etmeye çalışıyorsunuz ama toplumsal her geçen gün bir daha zedeliyorsunuz.
 
SAVAŞ ZAMLARI DURDURABİLECEK Mİ
 
Peki yolsuzluğu, işsizliği ve ekonomideki kötü gidişi mi engellediniz bu yaptıklarınızla. Yok. Ama bir şey yaptınız, bunu bilerek yaptınız. Yolsuzluk, işsizlik ekonomideki kötü gidişin konuşulmamasını sağladınız. Zaten bunu yapmak için bu adımları attınız. 2019’un ilk 9 ayında günde 4 bin kişi işsiz kaldı. AKP 9 ayda 1 milyon 65 bin yeni işsiz yarattı. Savaş politikalarınızın işsizlere bir faydası oldu mu, olmadı. Emek sömürüsü her geçen gün arttı. Zamları durdurabilecek mi savaş politikalarınız. Hayır. Tam tersini yapacak. Şu birkaç hafta içinde yaptıklarınızı Türkiye’ye kazandırdığı hiç bir şey yok ama kaybettirdiği çok şey var. 
 
MUHALEFET PARTİLERİ SAĞLAM DURUŞ SERGİLEMEDİ
 
Muhalefet partilerine de iki çift laf söylemek istiyorum. Muhalefet partileri maalesef iktidarın bu politikaları karşısında sağlam bir duruş sergilemedikleri için bu iktidara alternatif bir iktidar olabileceği mesajını veremediler. 
Dış politikada iktidar partisinden çok fazla bir farkları olmadığı fikrini topluma verdiler. HDP dışında savaş ve işgal politikalarının ülkeye yarar sağlamayacağını net bir şekilde sergileyen bir muhalefet partisi yok. Belki bundan sonra daha net olarak bunu görürler yaşananların sonuçlarından bunu anlarlar ama biraz vakit kaybedildiğini çok açık bir şekilde söylemek gerekiyor. 
 
Bizim için tek olumlu şey şimdilik bu adımların durdurulmuş olması. Umuyoruz bu adımların durdurulması kalıcı olur. Hem ülkede daha fazla tahribat yaratılmaz hem bölgede, durum içinden çıkılmaz bir hale gelmez. Bu yanlış politikalardan dönülerek hem Suriye’nin demokratik bir rejime kavuşması hem de Türkiye’nin  demokrasi konusundaki zaaflarının giderilmesi konusunda adımlar atılabilir. Başından beri bu savaş ve çatışma siyasetine biz karşı çıktık karı çıkmaya da devam edeceğiz.
 
KÜRTLERİ MARS’A MI GÖNDERMEK İSTİYORUSUNUZ?
 
Bu ülkenin savaşla, çatışmayla çözeceği hiçbir sorunu yoktur. Bu ülke sorunlarını Kürt sorunu da dahil olmak üzere barışla, konuşarak, müzakereyle çözmek zorundadır. Türkiye’nin tek denemediği yol barış yoludur ve bu barış yolunun mutlaka denenmesi gerekir. Siz o bölgede Suriye’nin kuzeyinde ve doğusunda demografik bir değişim yapma planınızdan mutlaka vazgeçmeniz gerekiyor.  Suriye’nin kuzeyinde ve doğusunda yaşayan insanların yerlerinden, yurdundan, evlerinden edilerek, oraya başka insanların taşınması hedefinizden vazgeçmeniz gerekiyor. Orada yaşayan Kürtleri Mars’a mı, Afrika’ya mı göndermek istiyorsunuz. Nedir yapmak istediğiniz?”
 
ERDOĞAN’IN YAPACAĞI SOÇİ ZİYARETİ
 
Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de yapacağı görüşmeye dair yöneltilen soruya şu yanıtı verdi: “Rusya ile yapılacak görüşmeleri yapıldıktan sonra tekrar değerlendireceğiz. Ama bizim için önemli olan yarının son gün olmaması. Ateşkes açısından baktığımızda yarın son gün olmamalıdır. Bu durum devam etmelidir. Ve meselelerin biraz evvel de değindiğim gibi konuşarak diyalogla, diplomasiyle, müzakereyle masada çözülmesi için adım atılmalıdır. Çatışma ve savaş asla ve asla sorunların çözümü için bir yol değildir.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

19:21 Koronavirüsten 19 kişi daha hayatını kaybetti
19:15 Ekinleri kuruyan çiftçiden AKP’li vekile tepki
19:11 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
18:47 Dink Cinayeti Davası’nda MİT görevlilerinin dinlenme talebi reddedildi
18:40 Meclis başkanlığı seçiminde 3’üncü tur
18:36 Sanatçı Gezen ve Akpınar hakkında dava açıldı
18:25 Talepleri kabul edilen tutuklular açlık grevini sonlandırdı
18:02 Düzgün Baba'daki yazılamalar hakkında suç duyurusu
17:59 Çetin’in avukatları: Tutuklamanın somut dayanakları yok
17:50 HDP Kadın Meclisi: Rojbin’e yapılan işkenceyi aklamanıza izin vermeyeceğiz
17:46 33 düş yolcusu anısına fidan diktiler
17:44 Meclis başkanlığı seçimi ikinci tura sarktı
17:37 Yüksekova’da şiddetle mücadele tartışıldı
17:16 Meclis Başkanlığı seçimi başladı
17:01 DEDAŞ neden cemevine elektrik vermiyor?
16:57 Katledilmek istenilen Elbasan: Ölümüze değil, dirimize sahip çıkın
16:27 Ferhat Ateş’in cenazesi toprağa verildi
15:58 Köpekli işkence gören Çetin tutuklandı
15:48 Hava fişek fabrikasının sahibi ve oğlu gözaltına alındı
15:44 Gazeteci Demir'in duruşması ertelendi
15:25 HDP ‘çoklu baro’ teklifine şerh koydu: İktidarın yargıda kadrolaşma harekatı
14:48 Rojbin Çetin'e tutuklama talebi
14:47 Kılıçdaroğlu: Sizin yediğiniz insan eti
14:22 Türk-İş: Kıdeme dokunursanız genel grev uygulayacağız
14:19 Suruç Katliamı'nda yaşamını yitiren babasının mezarına defnedildi
14:03 ‘Değerler Eğitimi’ Anayasa’ya aykırı bulundu
13:46 Rosa Kadın Derneği: Erkek adalet değil gerçek adalet diyoruz
13:42 ‘Çoklu baro’ tasarısına düğmeli protesto
13:41 Batan tekneden kurtulan Akbaş yer tespiti için getirildi
13:37 Sur Belediyesi Eşbaşkanı Özdemir’e 8 yıl 9 ay hapis cezası
13:33 Köpekli işkenceye maruz bırakılan Çetin adliyeye sevk edildi
13:32 Haber-Sen: Sürgünler iptal edilmezse Ankara’ya yürürüz
13:27 Bakanlığı işgal eden kadınlar 'güvence' istedi
13:11 AP üyesi 69 vekilden Türkiye uyarısı
13:05 ‘Su kesintileri halkı savunmasız bıraktı’
13:03 İşletmelerin yüzde 69’u kiralarını ödeyemedi
12:32 HDK: İmralı'daki tecrit tüm alanlara sirayet etti
12:23 Sancar: Demokrasiyi inşa için buluşuyoruz
11:51 Kuyumcu dolandırıcılarından biri daha tutuklandı
11:20 Diyadin’de Kadın Emek Pazarı'nın yapımına başlandı
11:19 Barış akademisyenleri Fincancı ve Gürsoy beraat etti
10:54 Avukatlardan İmralı başvurusu
10:53 Suruç'ta katledilen Akhamur'un babası hayatını kaybetti
10:46 Diyarbakır’ın Hiko’su trafik kazası geçirdi
10:43 Urfa’da tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı
10:12 Devlet Zeynep'i koruyamadı
10:07 Ömeryan kırsalında askeri operasyon
09:31 Sakarya’daki patlamayla ilgili 4 tutuklama
09:14 Teklif yasalaşmadan Ankara’da yeni baro için isim başvurusu yapıldı
09:10 Gözaltında ‘Ya sev ya terk et’ baskısı
09:08 Nefesleri ne yalnızlıklarını ne yoksulluklarını anlatmaya yetti
09:08 Birlikte cezaevinde girdiği bebeğine Omedya adını verdi
09:07 'Sözleşmeden çekilmek şiddetin güç kazanması anlamına gelir'
09:06 Zamanaşımına bir yıl kaldı: Vedat Aydın cesaret aşılıyordu
09:05 Tiyatronun tüm geliri köylere
09:03 Erdemol: Libya pastasını Türkiye’ye tek başına yedirmezler
09:02 Tandır Evi geçim kapısı oldu
09:01 Koçerler Hakkari yaylalarına ulaştı
09:00 07 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
08:33 İdil'de 1 gözaltı
00:29 Sakarya’daki patlamaya ilişkin 4 kişiye tutuklama talebi
06/07/2020
23:33 ABD’de 2 uçak çarpıştı: 8 ölü
21:37 Sosyal medyada #ÇokluBaroyaHayır kampanyası
21:25 Kadın katliamlarına karşı mor zincir
20:33 Türkiye’de can kaybı 5 bin 241’e yükseldi
19:51 Batman’da gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı
18:57 Sanatçılardan Seyîtxanê Boyaxcî'nin mezarına ziyaret
18:53 Sakarya’daki patlamada ölü sayısı 7’e yükseldi
18:44 Eğitim Sen: Okullar siyasal değil, kamusal alanlardır
18:38 CHP Sözcüsü Öztrak: FETÖ'nün fikirleri iktidarda
18:06 Muğla’da bir kadın katledildi
18:00 HDP Van Kadın Meclisi’nden yürüyüşe katılım çağrısı
17:42 ‘Sosyal medyama dokunma’ bildirisi dağıtan 6 gence soruşturma
17:23 Türkiye’ye peş peşe hava saldırısı!
17:16 İzmir'de yangınların yüzde 42’si sigara izmariti kaynaklı
17:06 Demirtaş’ın tahliye talebi reddedildi
16:59 Düzgün Baba’daki yazılama Meclis’e taşındı
16:53 Kadınlardan Aydın'daki final yürüyüşüne çağrı
16:07 Elarslan soruşturmasının kapatılmasına tepki
15:57 Kayyım ihaleleri ile milyonlarca TL'lik israf
15:41 Gülistan Doku’yu arama çalışmaları durduruldu
15:38 Batman Belediyesi Eşbaşkanı ve Meclis üyeleri gözaltına alındı
15:11 Kadınlardan kitap okuma etkinliği
15:06 Kayyım Amedspor’a yapılan yardımı geri istedi
14:54 ‘10 bin işçinin çalıştığı bölgede korona tedbiri yok’
14:25 ESU’dan Türkiye’ye operasyon tepkisi: 30 Asuri köyü boşaltıldı
14:13 Rojbin 10 gündür gözaltında
14:07 Oluç: Türkiye’ye Burhan Kuzu hukuku dayatılıyor
13:54 Emekçilerden ek zam talebi
13:38 Savcılığın 'takipsizlik' verdiği Kadirova cinayetine dair Emniyet'ten açıklama
13:37 İHD, İskenderun Cezaevi'ndeki hak ihlallerini açıkladı
13:12 Batman’da günde sadece 250 test yapılıyor
13:03 Çocuk istismarına karşı ‘Mavi Kurdele’ kampanyası
12:56 Batan tekneyle ilgili 10 gün sonra yakalama kararı
12:40 Türkiye soykırım suçlamasıyla AK ve AİHM'e şikayet edildi
12:18 Van’da zincirleme eylem etkinlik yasağı yinelendi
11:59 Tuncel'in davasında beraat: Hakim niyet okuma yöntemiyle hareket edemez
11:54 Ağrılı 2 işçinin cenazesi 4 gündür Cezayir’de bekletiliyor
11:44 Karaman'ın faili tutuklanmadı: Her gün bizi öldürüyorsunuz
11:12 Merkez Bankası: Yıllık enflasyon ve eğilimi yükseldi