Oluç'tan muhalafete: Şimdi susma zamanı değil!

img
ANKARA - HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, partili 4 belediye eşbaşkanlarının bu sabah polislerce gözaltına alınmasını “İktidarın Kürt halkından, HDP ve seçmeninden intikam alma operasyonları” olarak değerlendirdi. Oluç, eleştirilerde bulunduğu muhalefete ise “Şimdi susma zamanı değildir” diyerek çağrıda bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
 
Oluç, bu sabah yapılan polis operasyonu ile görevden alınıp yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye  (DBB) Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ile Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer’in gözaltına alınması üzerinde durdu.
 
İktidarın istikrarlı bir şekilde kayyum atamalarını sürdüğünü söyleyen Oluç, bu yönelimi “iktidarın Kürt halkından, HDP ve seçmeninden intikam alma operasyonları” olarak değerlendirdi.
 
‘KÜRT HALIKININ İRADESİNİ GASP EDİYOR’
 
Grup Başkanvekili Oluç, iktidarın sandıkta kazanamadığını baskı, zor, hile ve hukuku dışı uygulamalarla elde etmeye çalıştığını vurguladı. Oluç, “Kısaca özetlemek gerekirse iktidar Kürt halkına diyor ki; ‘Senin iradeni gasp ederim’. İktidar Kürt halkına diyor ki; ‘Sen seçtiysen sayılmaz’. İktidar Kürt halkına diyor ki; ‘Senin için hukuk yok’. ‘Kürtsen belediye başkanı olamazsın, Kürtsen kendi ilini beldeni ilçeni yönetemezsin’. İktidarın Kürt halkına söylediği bu” diye konuştu.
 
‘TOPLUMSAL MUHALEFETE GÖZDAĞIDIR’
 
Seçimde yüksek oy oranları ile kazandıkları belediyelere kayyum atandığını ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alındığını belirten Oluç, “Bu iktidar,  savaşı bahane edip halkın iradesini gasp etmeye devam ediyor. Bu aslında çok açık bir siyasi darbe sürecidir. 31 Mart seçimlerini yok sayma süreci devam ediyor. Bu demokratik siyaseti ortadan kaldırma hamlesi. Tüm toplumsal muhalefete bir gözdağıdır. Ama şunu hep söyledik; 1978’den beri elde edilmiş büyük bir yerel yönetimler birikimi ve deneyimi vardır. Elbette ki halk bu birikimini, bu deneyimini, bu iradeyi ortaya çıkarma tutumunu asla ve asla terk etmeyecektir. Bu konudaki mücadeleden de vazgeçmeyecektir. Bu gasp tutumuna karşı mücadelesinden vazgeçmeyecektir” dedi.
 
‘MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
Oluç’un açıklamaları şöyle: “Bu iktidar bu temel yurttaş hakkına tahammül edemiyor. Zorba bir zihniyetle belediye başkanlarını görevden almaya devam ediyor. Üstelik de bu işi her gün yeni bir hukuk cinayetine ortak olan mahkeme heyetleri eliyle yürütmektedir. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Hedeflediklerinin HDP’nin bütün bileşenleriyle, kurumlarıyla kazanımlarını ortadan kaldırmaktır. Meşru ve demokratik kazanımlarını ortadan kaldırmaktır. Biz asla bu tutumu kabullenmeyeceğiz. Mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.
 
MUHALEFETE ÇAĞRI: SUSMA ZAMANI DEĞİL
 
Buradan toplumsal ve siyasal muhalefet de bir çağrı yapmak istiyorum. Belediyelere teker teker kayyum atanmasına bir tutum almadığınız zaman aslında demokratik siyasetin siyasi bir darbe süreciyle ortadan kaldırılmasına göz yumuyorsunuz demektir. Ve bu er ya da geç gelir, bütün toplumsal ve siyasal muhalefeti vuran bir dalga haline dönüşür. O nedenle susmanız ve görmezden gelmeniz kesinlikle doğru bir tutum değildir. Şimdi susma zamanı değildir. 
 
İKTİDAR KORKUYOR
 
Baskılar iktidarın savaş politikaları karşısında faaliyetlerimizi engellemek üzere sürdürülüyor. Şurada bir fotoğraf göstermek istiyorum. İbretlik. Kalkanların ve polis ordusunun ortasında 4 tane vekilimiz duruyor. Neredeyse bir vekil başına 15 polis düşüyor. Ne yapmak istiyor vekillerimiz? Açıklama yapmak istiyorlar. Yani demokratik siyasetin nasıl gasp edildiğini ortadan kaldıran tek bir örnek.  İşte bu iktidar insanların fikirlerini açıklamasından korkuyor, düşünce ve ifade özgürlüğünden korkuyor. Kendi politikasının eleştirilmesinden korkuyor. Bunun için bu ablukalar yaratıyor. Vekillere bunu yapan halka neler yapar havasını yaratmak için bu örnekleri yaratıyor. 
 
İŞGAL VE SAVAŞLA TÜRKİYE’YE NE KAZANDIRDINIZ?
 
Bütün bir toplumu kendisiyle birlikte işlediği suçlara ortak etmeye çalışıyor. Sesini yükseltenler, ‘savaşa hayır, barış istiyoruz’ diyenler iktidarın işlediği suçlara ortak olmayı reddedenlerdir. Son derece demokratik ve meşru bir durumdur bu yaptıkları. Şimdi sormak istiyoruz bu yaptığınız uyguladığınız politikalarla savaş ve işgal girişimlerinizle beraber Türkiye’ye ne kazandırdınız? Bunun cevabını verebilir misiniz? Bakın dünya açısından baktığımızda Türkiye’nin imajını yaralayan birçok şey yaşandı. Bu bir kazanç mı sizin için?
 
 YÜZBİNLERCE İNSAN YAŞAMINI YİTİRDİ
 
 Yüzbinlerce insan yaşamını yitirdi. Hem içeride hem dışarıda düşmanlık tohumları ektiniz. Yüzbinlerce insan yerinden yurdundan edildi. BM’nin verdiği rakamlar 165 binin üzerinde, yerel kaynaklara göre 300 binin üzerinde insan yerinden evinden oldu. Bu mu Türkiye’ye kazandırdığınız? Bundan Türkiye kazanmış mı oldu? Türkiye’de  yaygın bir milliyetçilik dalgası estirilerek kendi iktidarınızı konsolide etmeye tahkim etmeye çalışıyorsunuz ama toplumsal her geçen gün bir daha zedeliyorsunuz.
 
SAVAŞ ZAMLARI DURDURABİLECEK Mİ
 
Peki yolsuzluğu, işsizliği ve ekonomideki kötü gidişi mi engellediniz bu yaptıklarınızla. Yok. Ama bir şey yaptınız, bunu bilerek yaptınız. Yolsuzluk, işsizlik ekonomideki kötü gidişin konuşulmamasını sağladınız. Zaten bunu yapmak için bu adımları attınız. 2019’un ilk 9 ayında günde 4 bin kişi işsiz kaldı. AKP 9 ayda 1 milyon 65 bin yeni işsiz yarattı. Savaş politikalarınızın işsizlere bir faydası oldu mu, olmadı. Emek sömürüsü her geçen gün arttı. Zamları durdurabilecek mi savaş politikalarınız. Hayır. Tam tersini yapacak. Şu birkaç hafta içinde yaptıklarınızı Türkiye’ye kazandırdığı hiç bir şey yok ama kaybettirdiği çok şey var. 
 
MUHALEFET PARTİLERİ SAĞLAM DURUŞ SERGİLEMEDİ
 
Muhalefet partilerine de iki çift laf söylemek istiyorum. Muhalefet partileri maalesef iktidarın bu politikaları karşısında sağlam bir duruş sergilemedikleri için bu iktidara alternatif bir iktidar olabileceği mesajını veremediler. 
Dış politikada iktidar partisinden çok fazla bir farkları olmadığı fikrini topluma verdiler. HDP dışında savaş ve işgal politikalarının ülkeye yarar sağlamayacağını net bir şekilde sergileyen bir muhalefet partisi yok. Belki bundan sonra daha net olarak bunu görürler yaşananların sonuçlarından bunu anlarlar ama biraz vakit kaybedildiğini çok açık bir şekilde söylemek gerekiyor. 
 
Bizim için tek olumlu şey şimdilik bu adımların durdurulmuş olması. Umuyoruz bu adımların durdurulması kalıcı olur. Hem ülkede daha fazla tahribat yaratılmaz hem bölgede, durum içinden çıkılmaz bir hale gelmez. Bu yanlış politikalardan dönülerek hem Suriye’nin demokratik bir rejime kavuşması hem de Türkiye’nin  demokrasi konusundaki zaaflarının giderilmesi konusunda adımlar atılabilir. Başından beri bu savaş ve çatışma siyasetine biz karşı çıktık karı çıkmaya da devam edeceğiz.
 
KÜRTLERİ MARS’A MI GÖNDERMEK İSTİYORUSUNUZ?
 
Bu ülkenin savaşla, çatışmayla çözeceği hiçbir sorunu yoktur. Bu ülke sorunlarını Kürt sorunu da dahil olmak üzere barışla, konuşarak, müzakereyle çözmek zorundadır. Türkiye’nin tek denemediği yol barış yoludur ve bu barış yolunun mutlaka denenmesi gerekir. Siz o bölgede Suriye’nin kuzeyinde ve doğusunda demografik bir değişim yapma planınızdan mutlaka vazgeçmeniz gerekiyor.  Suriye’nin kuzeyinde ve doğusunda yaşayan insanların yerlerinden, yurdundan, evlerinden edilerek, oraya başka insanların taşınması hedefinizden vazgeçmeniz gerekiyor. Orada yaşayan Kürtleri Mars’a mı, Afrika’ya mı göndermek istiyorsunuz. Nedir yapmak istediğiniz?”
 
ERDOĞAN’IN YAPACAĞI SOÇİ ZİYARETİ
 
Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de yapacağı görüşmeye dair yöneltilen soruya şu yanıtı verdi: “Rusya ile yapılacak görüşmeleri yapıldıktan sonra tekrar değerlendireceğiz. Ama bizim için önemli olan yarının son gün olmaması. Ateşkes açısından baktığımızda yarın son gün olmamalıdır. Bu durum devam etmelidir. Ve meselelerin biraz evvel de değindiğim gibi konuşarak diyalogla, diplomasiyle, müzakereyle masada çözülmesi için adım atılmalıdır. Çatışma ve savaş asla ve asla sorunların çözümü için bir yol değildir.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

20/11/2019
23:29 ‘Dipsiz Göl’de kazıya izin veren 3 kişi açığa alındı
22:43 Qah Mülteci Kampı’na füze atışı: 12 sivil öldü, 40 yaralı
21:16 İntiharlardan sonra ‘siyanüre’ yasak geldi
20:56 Tutuklu Kürt siyasetçi Eskicioğlu yaşamını yitirdi
20:49 Manisa ve Hatay'da kadın cinayeti, Kayseri’de katletme girişimi
20:32 'Savaşlar çocukların yaşam hakkını yok ediyor'
20:20 Korkusuz Gazetesi yazarı Takan saldırıya uğradı
20:18 Down Sendromlu çocuklar için uçurma etkinliği
19:59 Anarşist Kadınlar'dan eril medyaya: İsyanımızı satır aralarına saklayamazsınız
19:53 CHP’li Özkoç: Erken seçimin bir an önce olmasını biz de isteriz
19:50 Güleda Cansel'in katledilmesini protesto ettiler
19:40 Suruç anması 52’nci ayında: Suruç halkının iradesinin yanındayız
18:36 İHD Antep Şubesi: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
17:54 ‘Türkiye’nin çocuk haklarına dair çekince koyduğu maddeler kaldırılsın’
17:49 Akpazar eylemi: Halk iradesi yetkisiz kılındı
17:20 Tanrıkulu: Belediye başkanı oldukları için tutuklandılar, başka neden yok
17:04 Grup Yorum üyelerinin tahliyesine itiraz
17:00 Eşbaşkanlık sistemi için verilen soru önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
16:56 Ailesini rehin alan erkekten ilginç savunma!
16:48 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik tutuklandı
16:47 11 avukatın müdafiliklerini yasaklayan karara itiraz
16:27 Küçükçekmece’de bir kişi evinde ölü bulundu
16:18 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik hakkında tutuklama talebi
16:15 '15 yıl önceki şarkıya dava’
16:01 Cinsel saldırı davasında beraat
15:26 Maaşlarını alamayan işçiler eyleme başladı
15:25 Grup Yorum üyelerine tahliye
15:19 ‘Çocuk hakları için anlayış değişikliğine ihtiyaç var’
15:08 Kayyumun kapattığı Amida Jîn Kadın Danışmanlık Merkezi yeniden açıldı
15:01 Çet’in avukatları: İntiharla başladı cinsel saldırı olduğu ortaya çıktı
14:47 Kentlerde 25 Kasım çağrıları
14:41 Türkiye’de 3 bin çocuk cezaevinde
14:39 Baydar: HDP'nin mevzileri terketmemesi gerekir
14:29 Tiryaki’den Soylu’ya: FETÖ’cülerin taktiğini uygulayıp, delil yarattınız
14:11 Polis ev baskınında para çaldı iddiası
14:00 Yakıt yüklü TIR devrildi: 2 yaralı
13:48 HDP deklarasyonu açıklandı: Kazanımları koruma kararı ve erken seçim çağrısı
13:34 Buldan: Halkın emaneti onurumuzdur, teslim etmeyeceğiz
Temelli: Bu gidişatı durdurabiliriz
13:30 Tanrıkulu'dan Çocuk Hakları Raporu: 59 bin çocuk cinsel istismara uğradı
13:28 Dev Yapı-İş Sendikası Demir’in serbest bırakılmasını istedi
13:15 HDP’den Kayyum Raporu: Gasp ve düşman göstergesidir
12:54 'Sine- i millet' önerisine yanıt Barış Annesi'nden geldi
12:48 Bağlar’da saldırıya uğrayan Güney Koreli Kim yaşamını yitirdi
11:47 Aldar Xelil: Direniş uluslararası boyut kazandı, birlik olalım
11:44 Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu’ya 'müebbet' hapis istemi
11:29 Birleşik Metal İş'ten eylemdeki işçilere müdahale
11:20 HDP'liler tokalaşmayan Soylu'yu fotoğraflarla protesto etti
11:07 Elektrik hattında çalışan işçi akıma kapıldı
11:01 Şule Çet Davası başladı: Erkek adaleti teşhir etmeye devam edeceğiz
10:58 HDP kayyumlara karşı tutum belgesi açıklamak üzere toplandı
10:49 HDP ve DBP Antep il eşbaşkanları tutuklandı
10:37 Kayyumun daire başkanı görevden alındı
10:22 Safitürk Davası yarın görülecek
10:01 Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevi 9’uncu gününde
10:00 Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Çevik polise ifade vermedi
09:47 Seyhan'da patlayan bomba maddi hasara yol açtı
09:32 Şule Çet İçin Adalet Komisyonu’ndan çağrı: Şiddete karşı ses çıkartalım
09:30 Şırnak’ta her 2 günden biri yasak
09:22 5 Haziran'la ilgili ek iddianame: Biri emniyet müdürü 5 polise dava
09:18 Çocuk işçiliği Suriyeli göçmenlerle birlikte büyüdü
09:11 ‘Kürt çocukları hala anadillerinde eğitime erişemiyor’
09:10 Önce görevden uzaklaştırıldı sonra ifadesi alındı
09:09 10 ilin havası 13 termik santralle kirletilecek!
09:08 Kaz Dağları haberleri gazetecilerin iddianamesine suç delili yapıldı
09:07 Doğan: Çocuğu korumak için daha net yasalar çıkarılmalı
09:06 Bin 679 öğretmen AİHM’e gidiyor
09:05 25 Kasım'da ilk kez kadın eylemine katılacak: Çığlığımız sinerji oluşturacak
09:04 Kanar: Yargı paketlerinin reformla bir ilgisi yok
09:03 Demiri dövmek yetmiyor severek işlemek gerek
09:00 Kelebeklerden bu yana şiddete karşı mücadele sürüyor
09:00 Tümüklü: Söz hükmünü yitirdi, pratikte buluşma zamanı
09:00 HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava: Bizler başaracağız onlar kaybedecek
09:00 Öşvank Manastırı'na 8 aydır iskele kurulamadı
09:00 20 KASIM 2019 GÜNDEMİ
08:32 PEN Almanya'dan Ahmet Altan'a Onur üyeliği
08:32 Pengaton: Türkiye’nin saldırıları DAİŞ’in örgütlenmesine olanak sağladı
19/11/2019
22:47 HDP’nin EYT’liler için verdiği önerge reddedildi
21:43 HDP Antalya il yöneticisi tutuklandı
20:09 Kadın cinayetlerini protesto eden kadınlar gözaltına alındı
19:59 Af Örgütü: İran’daki protestolarda 106 kişi yaşamını yitirdi
19:42 Kalın: ABD ve Rusya'nın mutabakat şartlarını yerine getirmesini bekliyoruz
19:25 ÖDP: AKP halkı uçuruma sürüklüyor, ölümlerden o sorumlu
18:54 Ağrı’da HDP’liler gözaltına alındı
18:52 AİHM Türkiye’yi ‘Cenazeye katılmak suç değil’ diyerek tazminata mahkum etti
18:02 Dargeçit’te 10 kişinin gözaltı süreleri uzatıldı
17:53 Mülkiyeliler Birliği: Dekan ve şiddet uygulayanlar hakkında soruşturma açılsın
17:30 TGS: Gazetecilerin hakları yüksek yargı kararlarıyla budanıyor
17:14 ‘Kadına şiddet araştırılsın’ önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
17:06 Erdoğan: Biz istihdam oluşturamadık diye değil, iş arayanlar arttı diye işsizlik artıyor
16:35 Urfa'da yasaklar 1 ay uzatıldı
16:34 Akpazar’da eylem 7’nci gününde: Kayyum gidecek
16:29 AKP’li Ünal’dan Kadirova’ya suçlama: Şizofreni belirtileri vardı
15:49 Avukatlar İmralı için başvuru yaptı
15:49 Türkiye’ye yasa dışı para transferine baskın
15:37 Kılıçdaroğlu: Kayyum, Seçimi kazandığın için seni cezalandırıyorum demek
15:26 Irak Askeri İstihbaratı: DAİŞ yöneticileri Türkiye’de
15:18 Rusya'dan Çavuşoğlu'na yanıt: Şaşkınlıkla karşıladık
15:09 Atılım Gazetesi çalışanları: Tek bir adım geri atmayacağız
15:01 Antalya'da kadınlar alanlarda olacak
14:55 Antep’te 4 kişi tutuklandı