27 yıl önce kaybedilen Gülünay'ın kızı: Hangi cümleyi kursam eksik kalacak

img

İSTANBUL - 27 yıl önce gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınmayan Hasan Gülünay'ın kızı Deniz Gülünay, Cumartesi Anneleri eylemine gönderdiği mektubunda, "Seni kaybetmenin acısı, senin yokluğunu hissettiğim hiç bir dakikası saniyesi kelimelere dökülmez. 27 yılda hangi cümleyi kursam eksik, yarım kimsesiz kalacak" dedi. 

 
Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin cezalandırılması talebiyle başlattıkları eylemlerinin 747'nci haftasında da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi. Bu hafta da Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelmek isteyen ailelere izin verilmedi. İHD önünde açıklama yapan ailelere bu hafta CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Af Örgütü Uluslararası Sekreteryasından Türkiye Kampanya Sorumlusu Milena Buyum ile çok sayıda kişi destek verdi. 
 
'BAKANLIK CUMARTESİ ANNELERİNE ÖZEL SUÇ İCAT ETTİ'
 
Kayıpların fotoğraflarını ve karanfil taşıyan aileler adına İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Sebla Ercan basın metnini okudu. 9 Temmuz 2018 tarihinde resmen başlayan yeni rejimin ilk uygulamalarından birinin kolluk güçleri tarafından kaybedilen sevdiklerini arayan kayıp yakınlarını Galatasaray’dan koparmak olduğunu dile getiren Arcan, "48 haftadır düşünce ve kanaatlerimizi toplu olarak Galatasaray’dan açıklama ve yayma hakkımız, bu hakkımızı resmî makamların müdahalesi olmaksızın kullanma serbestliğimiz ihlal ediliyor. İçişleri Bakanlığı bu engellemenin gerekçesini dünyaya evrensel değerlerle izah edebilecek durumda değil. Bakanlık hukuki dayanaklara sahip olmayan yasaklama kararını, uluslararası kamuoyuna ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na inandırıcılıktan uzak, olasılıklara dayanan, kurmaca gerekçelerle açıklıyor. Bakanlık kendisini gülünç duruma düşürerek, yaşlılıktan yürüyemez hale gelmiş annelerimizin, Galatasaray’da terörist faaliyetlerde yer alma olasılığından bahsediyor. Kısacası İçişleri Bakanlığı; Cumartesi Anneleri’ne karşı 'kurguya dayalı olasılık' diye özel bir suç icat etmiş ve Galatasaray’ı bize yasaklamış. İşin aslıysa, devleti yönetenler kayıp yakınlarının en meşru, en insani, en hukuki talebini şiddetle bastırarak topluma gözdağı vermek istiyor. Sus, eleştirme, biat et diyor. İfade özgürlüğü ve iktidarın politikalarını eleştirme özgürlüğü demokratik sistemlerin vazgeçilmez ilkeleridir. Kim susarsa sussun, biz susmayacağız. Hakikat, hukuk ve adalet talebimizde ısrar edeceğiz. İktidarın resmi yalanlarına karşı hakikati, cezasızlık politikalarına karşı adaleti savunmayı sürdüreceğiz" dedi. 
 
KAYBEDİLME HİKAYESİ ANLATILDI
 
747'nci haftalarında 27 yıl önce, 20 Temmuz 1992'de gözaltına alınarak kaybedilen Hasan Gülünay’ın kaybedilme hikayesini ve ailesinin yürüttüğü hukuk mücadelesini şu sözlerle aktardı: "1992 yılının Mayıs ayında Artvin İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda işkence ile öldürülen Ali Ekber Atmaca'nın üzerinden, İstanbul’da aynı mahallede yaşadığı Hasan Gülünay’ın kimliği çıktı. Bu nedenle 32 yaşındaki 4 çocuk babası Hasan Gülünay polis kayıtlarına geçti. Eşine bir süredir polis tarafından takip edildiğini söyleyen Hasan Gülünay, 20 Temmuz 1992 günü Tarabya’daki evinden işyerine gitmek üzere çıktı ve bir daha geri dönemedi. Başvurdukları savcılık ve İstanbul Emniyeti aileye; Hasan’ın gözaltında olmadığını, arandığını söyledi. Ancak aile memleketlileri olan üst düzey bir emniyet yetkilisinden; 'Hasan Gülünay sağ, içeride. İşkence yaraları iyileştikten sonra gözaltına alındığını açıklayacaklar' bilgisini aldı ve bu bilgiyi kamuoyuna duyurdu. Hasan’la aynı tarihlerde İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorguda olan bir tanık, yüzünü görmediği bir kişinin işkencede 'Ben Hasan Gülünay beni gözaltında kaybetmeye çalışıyorlar!' diye bağırdığını açıkladı. Aylarca kampanyalar yürüten, tüm resmi mercilere başvuran, İçişleri Bakanı ile görüşen ve konuyu TBMM’ye taşıyan aile bir sonuç alamadı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili delilleri toplamadan, tanıkları dinlemeden ve etkili bir soruşturma yürütmeden 20 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle, 31 Ekim 2012 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi. Karara yapılan itiraz reddedildi. Dosya 8 Nisan 2013 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.
 
İNKAR VE CEZASIZLIK SON BULUNCAYA KADAR...
 
Anayasa Mahkemesi 21 Nisan 2016 tarihinde; 'yaşam hakkı kapsamında etkili soruşturma yürütme yükümlülüğünün ihlal edildiğine' hükmetti. Ancak ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için dosyanın yeniden soruşturma yapılmak üzere ilgili Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesine zamanaşımı nedeniyle yer olmadığına karar verdi. Oysa devam eden bir insan hakkı ihlali niteliğindeki gözaltında kaybetme suçu zamanaşımına tabi değildir. Kaybedilenin akıbeti ve yeri açıklığa kavuşturulmadığı sürece soruşturma ve kovuşturma yükümlülüğü devam eder. Hasan Gülünay dosyasının zamanaşımı gerekçe gösterilerek kapatılması uluslararası teamül hukukuna aykırıdır. Hasan Gülünay dosyasındaki 27 yıldır devam eden inkâr ve cezasızlık son buluncaya kadar hakikat ve adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz! Kayıplarımızdan ve kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!"
 
BABASI İÇİN YAZDIĞI MEKTUP OKUNDU
 
Arcan'ın ardından Gülünay'ın kızı Deniz Gülünay'ın gönderdiği mektubu TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe okudu. Gülünay'ın mektubu şu şekilde: "Gözaltında kaybedilişinin 27'nci yılında babam yoldaşım Hasan Gülünay’ın anısı önünde saygı ile eğiliyor mücadelesini sahipleniyorum ve selamlıyorum. 27 yıldır bitmeyen acı, dinmeyen öfke, vazgeçmediğimiz arayışımız ve hiç bitmeyen adalet mücadelemiz. Ve 27 yıldır gelmeyen babam. Mücadele ile geçen 27 yıl. Ne çok acı yaşatılıyor bu ülke insanlarına. Seni tanımlarken özlemle birlikte acı da duyuyor insan. Ülkenin her karış toprağına acı bırakan kan emiciler seninle birlikte milyonlarca kefensiz devrimcinin ahını taşıyor. 27 yıl sonra yine biz ve acılarımıza ortak olan anneler, babalar, eşler ve çocuklar bir aradayız. Hepimiz bir eksiğiz ama bir o kadarda tamamız. 
 
'BİTMEK BİLMEYEN MÜCADELE AZMİMLE YANINIZDAYIM'
 
Acılarımızdan, öfkelerimizden birer köprü oluşturduk seni ve tüm kayıplarımızı ararken Galatasaray’da bir araya ilk geldiğimizde 'sağ aldınız sağ istiyoruz' sloganı ile mücadeleye başlamıştık. Bize sağ vermeyeceklerini biliyorduk çünkü kayıplarımız devletin karanlık elleri tarafından planlı bir şekilde yok edilmişlerdi. Seni kaybetmenin acısı, senin yokluğunu hissettiğim hiç bir dakikası saniyesi kelimelere dökülmez. 27 yılda hangi cümleyi kursam eksik, yarım kimsesiz kalacak. Hangi kelime sana olan özlemimi, seni benden koparan devlete olan öfkemi anlatır bilmiyorum. Senin varlığın dün gibi halen benimle hayat buluyor. Devlet kayıplarımızın hesabını vermezken kayıplarımızı arama mekanımız olan Galatasaray Meydanı’nı bize kapatırken bu mücadelede bir kez daha kaybetmiştir. O meydanı kapatan zihniyet bizi engelleyemedi ama kendi yenilgilerini kabul ettiler. Kayıplarımızın akıbetini açıklamayanlar meydanı yasaklayarak gerçeklerin üzerini kapatacağını zannetmesinler. Kayıplarımızın resmine her sarıldığımızda her hesap sorduğumuzda tekrar  tekrar  gerçekler ile yüzleşecekler. Esasta korktukları sizlersiniz. Sizin fikirleriniz bizim kararlılığımız ile buluşunca hangi dağ olsa yıkılmaya mahkûmdur. Bin yıl da geçse sizleri aramaktan, adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Adalet mücadelemizden vazgeçmediğimiz her saniye senin ve tüm kayıplarımızın sesini soluğunu taşıyacağız  meydanlara, sokaklara. Ben bugün orada sizlerin yanında olamamanın mutsuzluğunu yaşarken bir taraftan da biliyorum ki en kıymetlime benim sarıldığım gibi sarılacaksınız babamın resmine. Bedenen orada değilim ama ruhumla, öfkemle, özlemimle ve bitmek bilmeyen mücadele azminle yanınızdayım. Umudun inanç olmaktan çıkıp,  özgürlüğe kavuştuğu günlerde buluşuncaya dek. Hasretle sarılırım. Benimlesiniz sizinleyim. Özlemle selamlar iyi ki varız." 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

15:45 Tüm Emekli-Sen taleplerini sıraladı
15:44 Erdal Eren mezarı başında anıldı
15:41 Korucuların öldürdüğü kardeşlerin davası görüldü
15:33 Davutoğlu’nun partisinin programı 8 ana başlıktan oluştu
15:31 Adana'da 'İnsanca yaşamak istiyoruz' mitingine çağrı
15:27 Emekliler: Bütçede büyük pay savaşa
15:26 İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Kanal İstanbul yanıtı
15:26 Silvan'da polis mezar taşını söküp götürdü
15:22 KHK'lilerin işe iadesi talebiyle imza kampanyası başlatıldı
15:12 Eşbaşkan Yılmaz, seçim çalışmaları nedeniyle gözaltında
15:11 Açlık grevindeki Bahar Kurt: Grup Yorum üyeleri zorla müdahaleyle karşı karşıya
15:04 Çerkezoğlu: Demokrasi olmadan emeğin hakları da olmaz
14:42 Amed Emek Demokrasi Platformu: Mardin’deki gözaltıları serbest bırakın
14:40 Cenazelerden 10'u ailelerine iki yıl sonra teslim edildi
14:19 HDP Kadın Meclisi: Erkekler 1 yılda 305 kadını katletti
14:14 Urfa Barosu Tahir Elçi anısına düzenlediği yarışmanın ödüllerini verdi
13:16 Müzeyyen Boylu davasının nakil talebine ret
13:03 İngiltere Başbakanı Johnson: Brexit'i 31 Ocak'ta gerçekleştireceğiz
12:45 Çavuşoğlu mevkidaşı Lavrov ile görüştü
12:30 Ermenistan Başbakanı: ABD'nin soykırım kararı adalet ve hakikatin zaferi
12:21 Otobüste uyuya kalan kadın taciz edildi
12:03 Adalet Bakanı Gül'den Ermeni Soykırımı tasarısına tepki
11:59 Tasarlayarak öldüren erkeğe 'tahrik' ve 'iyi hal' indirimi
11:54 Kubilay: Tutak’da yasadışı işler yapılmıyorsa neden heyetimize izin verilmiyor?
11:50 Davutoğlu’nun konuşmasında ‘Kürt’ yok, ‘terörle mücadele’ var
11:49 HDP’li eski vekil Birtane tahliye edildi
11:48 Oruç'a destek veren meslek örgütleri: Gazetecilere komplo kurmaktan vazgeçin
11:37 Ankara JİTEM davasında beraat verildi: Cezasızlık bir devlet politikası
11:33 Çınar’ın cenazesi polis ablukasında toprağa verildi
11:17 Diyarbakır Valiliği hak ihlallerinin açıklanacağı eylemi yasakladı
11:16 HDP Gençlik Meclis Üyesi tutuklandı
10:59 Ankara JİTEM Davası’nda savcı beraat istedi
10:38 Kobanê’deki Ulusal Birlik Çalıştayı sona erdi
10:29 Arazisi başkasına tapulandı, ‘Faruk Çelik’in parmağı var’ denildi
10:09 Van'da 'Türkiye'de İnsan Hakları' paneli
10:07 Gazeteci Oruç’un eşi: Eşimin tek silahı kalemi, kamerası ve fotoğraf makinesidir
10:05 DEDAŞ söktüğü panoya kaçak muamelesi yaptı
09:52 Şiddete karşı dans ettikleri için gözaltına alınanlar bırakıldı
09:45 CHP'yi işgal eden DEV-GÜÇ üyeleri yaşananları anlattı
09:44 KÖİ otoyollarını kullanamayanlara bakandan öneri: Devlet yolunu kullansınlar
09:23 ÖHD 'Hak ve adalet paneli' düzenleyecek
09:22 Diyarbakır Surlarının taşları sökülüp satılıyor
09:15 Esin Kavruk ailesi suç duyurusu için rapor bekliyor
09:14 Lazca yok olmasın: Şiirler yazılmalı, şarkılar bestelenmeli, kitaplar yazılmalı
09:13 Silopi dosyaları ‘faili meçhul’: O günleri hiç unutmayacağız
09:12 HDP'li Ceylan'dan Soylu'ya: Bu yöntem 1990'larda denendi
09:11 Ömürleri tükendi yolun yapımını görmediler!
09:10 Halay çekmek, piknik yapmak 'örgütsel faaliyet' sayıldı
09:09 'YPG üyesi' olduğu iddiasıyla ceza alan Suriyeli Kürt hukuki yardım istedi
09:08 Tutuklu karikatüriste ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret’ davası
09:07 'Kriz ve zamlar dikkate alınarak asgari ücret belirlensin'
09:06 Van hak ihlalinde en kötü yıllarından birini yaşadı
09:05 Sadece esnaf değil kadınlara istihdam sağlıyor
09:03 ‘Ulusal birlik için hep birlikte ayağa kalkma zamanı’
09:01 'Daha ucuzunu bulmak için pazar pazar dolaşıyoruz'
09:00 13 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
08:32 İngiltere’de seçim: Boris kazandığını ilan etti
İşçi Partisi lideri Corbyn görevinden ayrılıyor
12/12/2019
23:59 Davutoğlu’nun partisinin Kurucular Kurulu listesine ulaşıldı
23:59 Urfa’da şüpheli kadın ölümü
23:23 CHP'den bakanların Genel Kurul’a katılmamasına tepki
22:20 İHD ve TİHV’ndan ‘Rojava’ konulu seminer
21:40 İzmir İSİG Meclisi asbest tehlikesine dikkat çekti
21:25 ABD Senatosu Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etti
21:14 Hakkari’de 5 bölge giriş çıkışa yasaklandı
21:05 HDP Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı
21:04 ‘Türkiye toplu intiharlar ülkesine döndü’
20:03 Diyarbakır'da şırıngalı çikolata yiyen çocuk yaşamını yitirdi
19:51 'Duvarları Delen Çizgiler' sergisi açıldı
19:45 Adalet arayan ‘çocuklar’ anlattı: Devlet öldürdü babamı
19:22 Kadınların danslı eylemine polis müdahalesi:9 gözaltı
19:00 HDP Hukuk Komisyonu: Ne Gazetecilik ne de siyaset suçtur
18:39 AKP’li Ceylanpınar Belediye Başkanı’nın mazbatası iptal edildi
18:37 Öldürülen Murat Kaya’nın eşi serbest bırakıldı
18:27 Hastaneye kaldırılan tutuklu eşbaşkan tekrar cezaevine götürüldü
18:15 HDP'li kadınlar: Til Rıfat'taki çocukları katledenler yargılansın
17:57 Silopi'de 13 yaşındaki çocuk öldürüldü
17:54 Batman'da ulaşımda indirime gidildi
17:51 Alanya'da 17 kişi 7 gündür gözaltında
17:50 Nusaybin Davası: Hukuku ayaklar altına alıyorsunuz
17:41 4 kadın erkekler tarafından katledildi
17:14 Diyarbakır’da 20 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
17:09 Diyarbakır'da 22 kişi daha gözaltına alındı
16:50 Aliağa işçilerinin duruşması 4 Mayıs’a ertelendi
16:35 Çocuk istismarı haberine hapis
16:34 Öldürülen Murat Kaya’nın eşi Zozan Kaya adliyeye getirildi
16:33 7 Suriyeliye ‘Devletin birliğini bozmaktan’ 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet
16:20 Taşdemir: Herkesi ‘terörist’ ilan ediyorsunuz, gazeteci Oruç gibi
16:20 HDP'liler kendilerini tehdit eden 'istihbarat elemanlarını' anlattı
16:17 Duruşmada kendisini 'alkolün etkisiyle öldürdüm' diye savundu
16:00 Kuzey ve Doğu Suriye'den getirilen 99 kişi tutuklandı, 5 kişi gözaltında
15:49 MB 2 puan faiz indirimi yaptı
15:48 Tekay’ın cenazesi polis ablukasında toprağa verildi
15:38 Meslek ve hak örgütlerinden ortak açıklama: Cezaevleri ihlaller merkezine dönüştü
15:15 Aliağa Belediyesi'nden atılan işçilerinin ‘işe iade’ davası başladı
14:51 Mardin'de gözaltına alınanlar DTK faaliyetleriyle suçlanıyor
14:42 Savcı AİHM kararına rağmen yeniden yargılamanın reddini istedi
14:27 Davutoğlu parti başvurusunu yaptı
14:26 Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması: Sükse yapacak, siyasi boyutu var
14:05 DİSK üyeleri: Asgari ücret 3 bin 200 TL olmalı
14:04 HDP'li iki isimden haber alınamıyor