Cemil Yıldız'ın eşi: Suruç aydınlatılsaydı diğer katliamlar olmazdı

img

İSTANBUL - Üzerinden 4 yıl geçen Suruç Katliamı’nda eşi Cemil Yıldız’ı kaybeden Sultan Yıldız, “5 Haziran Amed Katliamı aydınlatılsaydı Suruç olmayacaktı. Suruç aydınlatılsaydı, Ankara Katliamı olmayacaktı. Bu katliamları sırasıyla yaptılar ve göz yumdular” dedi.

2015 yılının 20 Temmuz günü onlarca kişi, IŞİD tehdidinden arındırılmış, savaşın ardından büyük tahribata uğramış, yıkılmış sokakları, caddeleri, parkları yeniden inşa etmek ve savaş mağduru insanlarla dayanışma içinde olmak üzere Kobane’ye doğru yola çıktı. Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde bir araya gelen ortak duygulara sahip bu kişiler, Kaymakamlık’tan Kobani’ye geçiş izni çıkmasını beklerken, basın açıklaması yapmak istedi. Ancak açıklama yaptıkları sırada IŞİD’in bombalı saldırısına uğradılar. Saldırıda farklı coğrafyalardan farklı hikayelere sahip 33 insan hayatını kaybederken, 100’den fazla kişi de yaralandı. 
 
Üzerinden 4 yıl geçen Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Esenler İlçe Başkanı Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız, 4 yıldır yaşadıklarını ve verdikleri adalet mücadelelerini anlattı.
 
‘BİR LOKMA EKMEĞİ OLSA ONU PAYLAŞIRDI’
 
Eşi ile 33 yıllık evli olduklarını söyleyen Sultan Yıldız, yitirdiği eşini “Vefat ettiğinde 60 yaşındaydı. Biz 2 çocuk büyüttük, 2 çocuğumuza da çok iyi bir babalık etti. Elinde bir lokma ekmeği olsa tüm insanlarla paylaşırdı. Asla içinde kötülük olmazdı. Cemil mükemmel bir insandı. Cemil’i anlatmaya inanın sözcükler yetmez” sözleriyle anlattı. 
 
‘HER BİRİNİN ÖRNEK ALINACAK BİR HAYATI VARDI’ 
 
Çocuklarını büyük zorluklar ve yokluklarla büyüttüklerini dile getiren Yıldız, eşinin Kobani’ye insani yardım götürmek üzere çıktıkları yolculuğa kendisini de davet ettiğini ancak gidemediğini ifade etti. Yıldız, “Cemil’in önceden de siyasi bir geçmişi vardı. Ama biz Esenyurt’ta taşındıktan sonra tamamen aktif rol almaya başladı. ESP İlçe Başkanı oldu. Çok büyük sorumlulukları olduğunu biliyordu. Bize sürekli; ‘Nasıl daha güzel şeyler yapabiliriz?’ ve ‘Nasıl halkımıza faydalı oluruz?’  diye söylüyordu. Kobane’ye gitmek için yola çıkmadan önce de sürekli; ‘Kobane’ye gideceğiz, çocuklara park yapacağız. Çocuklara ilaç oyuncak götüreceğiz. İnsanlara yardımımız olsun istiyoruz. Böyle bir süreçte herkes gelmeli ve elini taşın altına koymalı’  diyordu. 
 
Cemil’in örnek alınacak bir yaşamı vardı. Tabi ki 33’lerin her birinin yaşamı öyleydi. Çoğumuz 33’leri ve onların ailelerinin hayatlarını 33’ler şehit düştükten sonra öğrendik” diye belirtti.
 
ANLATMAYA KELİMELER YETMEZ
 
Kobani’ye götürülecek yardımlar konusunda haftalar süren hazırlıklar yaptıklarını dile getiren Yıldız, sonrasında yaşadıklarını şöyle söze döktü: “Dayanışma için günlerce oyuncak topladık. Sonra hep beraber yola çıkıp, Suruç’a gittiler ve orada saldırıya uğradılar. Olayın olduğu gün akşam geç saatlere kadar bana haber vermediler. Sonra haberi aldığımda ben de olay yerine Cemil’i teşhis etmeye gittim. Cemil’den sonra kızımın psikolojisi çok bozuldu. Çok uzun bir süre kendine gelemedi. Şu an bile nasıl zorlandığımızı anlatmaya kelimeler yetmez.” 
 
NEDEN ÖNLEM ALINMADI?
 
Sultan Yıldız’ı saldırının kendisi kadar öfkelendiren bir diğer şey ise, katliamın olduğu dönem ilçede bulunan ve katliam sebebiyle yargılanan bir polis amirine 7 bin 500 TL para cezası verilmesi. Verilen bu para cezası hayatını kaybeden 33 insanın bedeli sayılarak kendileriyle adeta dalga geçildiğini söyleyen Yıldız, “Burada müthiş bir asayiş zafiyeti var ki, 33 can orada göz göre göre katledildi. Olaydan 32 gün önce Suruç Emniyeti’ne bu saldırının yapılacağına dair istihbarat veriliyor. Neden önlem alınmadı? Bu yüzden orada bulunan bütün polisler, bütün mülki amirlikler suçludur” diye konuştu.
 
AİLELER TUTUKLANDI, MEZARLAR TAHRİP EDİLDİ
 
Devletin geçtiğimiz 4 yıllık süreçte ailelere sürekli baskı yaptığını söyleyen Yıldız, “Adalet arayışımızı sürekli engellemeye çalışıyorlar. Özellikle birkaç aileye müdahale ettiler. Ezgi Sadet’in ablasını tutukladılar. Deniz Erol’un annesini gözaltına alıp tutukladılar. Şu an hala tutuklu. Yer yer farklı müdahaleler oluyor. Mezarlarımızı bile tahrip etme yoluna gittiler. Süleyman Aksu’nun, Uğur Özkan’ın, Kasım Deprem’in ve bölgede bulunan bütün mezarlarımızı yıktılar. Kim yaptı, yaptırdı bunları? Ne bu denetimsizlik? Bana göre bilinçli yapılan şeylerdir bunlar. 
 
Bugün Rojava’da, Kürdistan’da, Avrupa’da her yerde 33’ler anılıyor. Çünkü o çocukların hiçbir suçu yoktu. Tek istekleri oradaki çocuklara, insanlara insani yardım götürmekti. Ama bir komplo ile çocuklarımızı katlettiler. Bu olay çoktan kamuoyuna mal olmuştur” ifadelerini kullandı. 
 
‘AMED AYDINLATILSAYDI SURUÇ OLMAYACAKTI’
 
Yıldız, DAİŞ’in saldırısına maruz kalan SGDF üyelerinin katliamdan daha günler öncesinde hedef gösterildiklerini kaydetti. Türkiye tarihinin kara lekelerle dolu söyleyen Yıldız, şunları ekledi: “Bunlardan biri de 2015’in 20 Temmuz tarihidir. Bunu asla inkar edemezler. Eğer 5 Haziran Amed katliamı aydınlatılsaydı, Suruç olmayacaktı. Suruç aydınlatılsaydı, 10 Ekim Ankara katliamı olmayacaktı. Ama sırasıyla bu katliamları yaptılar, katliamlara göz yumdular. Bu çok büyük bir yüktür. Bunun altından kalkamazlar. ‘Bunu nasıl unuttururuz’ diye çaba harcıyorlar ama bunu yapamayacaklar.”
 
‘MAHKEME BÖYLE BİR ŞEY SÖYLEYEBİLİR Mİ?’
 
Saldırı sonrası olay yerine yakın bir yerde yakalandığında üstünden IŞİD bayrağı çıkan imam Abdullah Ömer Arslan'ın serbest bırakılmasına öfkeli olan Yıldız, hakkında suç duyurusunda bulundukları bu ismin bugüne kadar hiç duruşmalara getirilmediğini, ancak son duruşmada mahkemenin getirilmesi yönünde karar verildiği üzerinde durdu.
 
“Şimdi getirilip ifadesini vermesini bekliyoruz. Davada sanık olarak yargılanan ve duruşmalara SEGBİS aracılığıyla katılan kişiler ifade vermiyorlar. Bu da mahkeme heyetinin suçudur. Heyet sanıklara, ‘ister konuşun, ister konuşmayın’ deniyor. Eğer sen böyle dersen onlar tabi konuşmaz” diyen Yıldız, tepkisini “Bir mahkeme heyeti böyle bir şey söyleyebilir mi?” diye sorarak gösterdi.
 
‘YAPMAK İSTEDİĞİMİZ ANIT ENGELLENİYOR’ 
 
Yıldız, yine katliamın gerçekleştiği Amara Kültür Merkezi yakının hayatını kaybedenlerin anısına yapmak istedikleri anıtın Urfa Büyükşehir Belediyesi’nce engellenmesini de tepkili. Yıldız, bu konuda şunları ifade etti: “Bana göre bu mesele herkesin meselesidir, insanlık meselesidir. Biz Suruç’a gittiğimizde hem öfkeleniyoruz hem hüzünleniyoruz. Çünkü orada canlarımız gitti. Bizim istediğimiz en önemli şeylerden bir tanesi Suruç’a bir anıt yapılması. Ayrıca İstanbul’da bir vakıf kurmayı ve 33 ağaç dikip canlarımızın adına bir orman kurmak istiyoruz.” 
 
DAYANIŞMAYA DAVET ETTİ 
 
Katliamın üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin hala ilk gün ki etkisinde olduklarını dile getiren Yıldız, “Biz doğum günlerinde, ölüm yıl dönümlerinde mezarlarımızın başına gideriz. Bütün aileler kendi şehitlerine sahip çıkıyor. Biz aileler olarak her ay neler yapacağımıza dair toplantılar yapıyoruz. 4’üncü yılındayız ve şu ana kadar 20 anma yaptık. Her ayın 20’sinde 33 dakika oturma eylemi yapıyoruz. Geçen sene yürüyüş yapıldı ancak ona polis müdahalesi olmuştu. Bu yıl yine Süreyya Operası’ndan Rıhtıma kadar yürümeyi düşünüyoruz. Ayrıca Ağustos’un 3’ünde Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda Suruç şehitlerimiz için konserimiz var” diyerek, herkesi dayanışmaya davet etti.
 
MA / Barış Ceyhan

Diğer başlıklar

04:10 12 yaşındaki çocuk 5 saat sonra enkazdan kurtarıldı
03:58 Elazığ’da yaralılar için acil kan ihtiyacı
03:40 5 kişinin öldüğü Doğanyol'da enkaz arama çalışmaları sona erdi
03:25 AB’den deprem nedeniyle dayanışma mesajları
02:47 Artçıların devam ettiği Elazığ için seferber olundu
01:52 Soylu: Elazığ’da 18 kişi hayatını kaybetti
01:31 Malatya'da işyeri çatısı çöken yurttaş:Deprem 50 saniye sürdü
01:09 Elazığ Maden’de 2 kişi enkazdan sağ kurtarıldı
00:43 Öğretmen evinde ölü bulundu
00:40 Erdoğan’dan deprem açıklaması
00:30 Mersin ve Adana Büyükşehir belediyeleri de Elazığ için harekete geçti
00:27 Lawje’den müzik dinletisi
00:08 Elazığ Valisi: 2’si ağır 225 yaralımız var
24/01/2020
23:53 AFAD’dan yeni açıklama: 14 kişi hayatını kaybetti
23:48 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş: Ekiplerimiz harekete hazır
23:44 Elazığ-Sivrice köy muhtarlarından deprem açıklamaları
23:36 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Tüm kurumlar seferber edildi
23:33 İmamoğlu: İBB olarak her türlü yardım için hazırız
23:15 Kandilli Rasathanesi'nden açıklama
23:07 Elazığ’da deprem sonrası yangınlar yaşanıyor
22:54 Elazığ’da deprem: İnsanlar enkaz altında kaldı
22:44 CHP ve HDP deprem bölgesine gidecek
22:10 AFAD: Ekiplerimiz saha çalışmalarını yürütüyor
21:58 Soylu: 4 vatandaşımız hayatını kaybetti
21:04 Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem
20:38 İzmir’de işten atılan 4 kadının direnişi 94. gününde
20:21 Manisa'da işçi servisi kazası:10 yaralı
19:09 HDP 3. Büyük Konferansı’nın ilk günü sona erdi
19:03 Birgün çalışanlarının da sarı basın kartları iptal edildi
18:48 ‘ÇED gerekli değil’ diyen Vali'ye: Akla, bilime, hukuka aykırı
18:19 Öğrenciler:Üniversite ve KYK yönetimi şirket gibi çalışmasın
17:57 Erdoğan ve Merkel arasında 'Hafter' tartışması
17:40 YHT kaza davası mahkeme başkanı: Kimse bu davayı almak istemez
17:31 Nusaybin Davası'nda 37'nci ceza: Bizi yargılayacak tek merci halktır
17:25 Sur davaları ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla başladı
17:21 Ceren Damar davasında sanık avukatına tepki
17:01 İstanbul’da iş cinayeti
16:57 AKP’den bir istifa daha
16:49 Erdoğan-Merkel görüşmesi sona erdi
16:48 Adalet Nöbeti Antalya'ya taşındı
16:40 Ceren Damar davasında sanık avukatından mahkeme heyetine tehdit
16:08 Polat: Kart iptalleriyle gazeteciler kıskaca alınıyor
15:42 İzmir’de gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
15:37 YSK'nin başkanlığına Muharrem Akkaya getirildi
15:33 Ailelerin İmralı başvurusu reddedildi
15:11 Van Bölge Hastanesi'nde korkuluk çöktü: 9 yaralı
15:07 4 gün önce tahliye olan genç gözaltına alındı
15:06 Hukuk örgütlerinden Pakistanlı meslektaşlarına dayanışma
14:18 İzmir’de gözaltına alınan 20 kişi mahkemeye sevk edildi
14:16 'Elazığ Cezaevinde ihlaller sistematik bir biçimde sürüyor'
13:56 Yüklenici firma: Sinyalizasyon olmadan çalıştıramazsınız
Mahkeme başkanı: Gayet çalışıyor arkadaşım
13:43 'AKP- MHP iktidarına boyun eğmeyeceğiz'
12:46 Uğur Mumcu anıldı
12:42 Erdoğan: Libya’daki kaos tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir
12:26 Mahkeme başkanından müştekiye: Korkunun ecele faydası yok
12:23 İhbar iddiasıyla ev basan polis: HDP önündeki ailelere katılın
12:15 Temelli: Demokratik Cumhuriyet'i hep birlikte inşa etmeliyiz
12:03 Demirtaş ve Zeydan’dan HDP'ye 4 öneri: Zulüm tarihini ters yüz etmenin zamanı gelmiştir
11:58 Van TUHAY-DER’e polis baskını: Çok sayıda gözaltı
11:57 Van’a kar yağdı: Kayyım ve AKP yönetimindeki belediyeler sınıfta kaldı
11:49 Gazeteci Osman Akın’a ceza
11:44 ABD, Irak'taki üslerine patriot konuşlandırıyor
11:43 'Pergal' Diyarbakır'da izleyiciyle buluştu
11:37 Buldan: Yeni yaşam olacağız
10:55 HDP’nin kongre öncesi son konferansı başladı
10:53 Tekirdağ F Tipi’nde tutuklulara kitap verilmiyor
10:21 Ceren Damar duruşması öncesi kadınlardan açıklama: Artık yeter diyoruz!
10:13 8 yaşındaki çocuğun ölümü ile ilgili savcılık ek ifade alacak
10:07 Doğalgaz faturasına öfke dinmiyor
09:36 Evrensel çalışanlarının sarı basın kartları iptal edildi
09:21 Afyon Cezaevi yönetimi falaka işkenecesini 'yeniyiz' gerekçesiyle savundu
09:20 1 Eylül eylemine katılanlara verilen ceza 'hukuka aykırı' bulundu
09:19 Mültezimlerden varlık yönetim firmalarına: Bunlar yasal tefeci
09:17 Aileyi tehdit eden polisler işini yapmış!
09:16 Türkiye BM’ye ‘kuvvetler ayrılığı’ ve ‘demokrasi’ iddiasıyla gidiyor
09:03 7 yeni film vizyonda
09:02 Köylüler 'yasak' nedeniyle hayvancılık yapamaz hale geldi
09:02 Kobanê’de yazılan tarihin direniş mayası
09:01 Şehriban Çatı'nın ailesi: Katil en ağır şekilde cezalandırılsın
09:01 'Kürt kadınları ulusal birlik için öncü rolünü üstlenecek'
09:00 Turistik Çarşı’da kepenkler iniyor!
09:00 İstismara 'evlilik yoluyla af' tasarısı kadınların hedefinde
09:00 19 yıl geçti ancak halen kayıplar: Dosya bir kez daha AİHM’de
09:00 Daş: Birlik olmadan kurtuluş olmaz
09:00 Beraatla ihraç edildi, karşı dava sürerken göreve iade edildi
09:00 24 OCAK 2020 GÜNDEMİ
23/01/2020
23:32 Merkel İstanbul'a geldi
22:05 HDP’li Özsoy zırhlı araç ölümlerini Soylu’ya sordu
21:35 66 barodan ortak ‘İyidil’ açıklaması
21:13 İzmirli kadınlar Gülistan Doku için bir araya geldi
19:13 HDP, AB Türkiye Raportörü Amor ile görüştü
19:08 HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı
18:25 Merve Kotan davası görüldü
18:02 Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın davası ertelendi
17:45 HRW: Suriye’de Türkiye destekli gruplar çok sayıda hak ihlalinde bulundu
17:34 Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu insanları aldatma komisyonudur
17:05 Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!
16:53 Küçük Hüseyin'in katil zanlısı ifade vermedi
16:40 'Savaşa hayır' dediği için tutuklanan Esin Kavruk’a tahliye
16:34 5 ilde kar ve sağanak yağış bekleniyor