HDP'li Peköz Kürkçüler Cezaevindeki darp iddialarını Meclis’e taşıdı

img

ADANA - HDP’li vekil Kemal Peköz, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tutukluların, DAİŞ'lilerle aynı salonda görüşe çıkmayı reddettikleri için darp edilmelerini Meclis gündemine taşıyarak, "Bu durum İnfaz Kanunu’nun 24’üncü maddesine aykırı değil midir?" diye sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Kemal Peköz, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tutukluların DAİŞ'lilerle aynı salonda görüşe çıkmayı reddettikleri için darp edilmelerine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.
 
Peköz, önergede İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Cezaevi Komisyonunun, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde 9 Temmuz günü Ali Okutan, Salih Ulıtaş, Erkan Aydın ve Mazhar Güler isimli tutuklularla yaptığı görüşmeye yer verdi. 
 
'DİSİPLİN CEZALARI VERİLİYOR' 
 
Peköz, "Yapılan görüşmede mahpuslar; 2016 yılının Kasım ayından beri IŞİD, FETÖ davasından yargılananlar ile adli mahpusların olduğu koridorda; açık ve kapalı görüşe birlikte çıkartıldıklarını, açık görüş salonunda aralarında herhangi bir güvenlik personeli ya da önlemi olmadan görüştürüldüklerini, kendilerinin ve ailelerinin tehdit edildiklerini ve buna karşı çıktıkları için gardiyanlarca darp edildiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca mahpuslar ayrıca kendilerine sebepsiz disiplin cezaları verildiğini ve idareye yaptıkları başvurularının hepsinin yanıtsız kaldığını iletmiştir” dedi. 
 
'GÖRÜŞE ÇIKILMIYOR'
 
Önergede, tutukluların şu sözlerine yer verildi. 
 
Ali Okutan: “Ben 2,5 yıldır burada kalıyorum. Ancak ayda bir kere açık görüş hakkımız olmasına rağmen bu süre zarfında sadece 2-3 kere açık görüşe çıkabildim. Bizleri farklı suç grubuna mensup tutuklularla (FETÖ-İŞİD) aynı saatte, aynı salonda açık görüşe çıkmaya zorluyorlar. Ancak söz konusu tutuklularla ortak alanda bir araya geldiğimizde husumet oluyor, tartışmalar çıkıyor ve sağlıklı bir şekilde görüş yapamıyoruz. Hem bizim hem de dışarıda ve içerde saatlerce o ailelerle beraber bekleyen ailelerimiz can güvenliği olmadığı için yıllardır açık görüşe çıkmıyoruz.”
 
 Salih Ulıtaş: “Yaklaşık 2 yıldır burada kalıyorum. Geldiğim günden beri sorun yaşıyorum. Görüşler sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmiyor. Yaşanan sorunlardan ötürü yıllardır tepki olarak açık görüşe çıkmayan ve aileleriyle görüşmeyen arkadaşlarımız var. Bizler aynı suç grubuna mensup diğer tutuklularla her cezaevinde olduğu gibi açık görüşe çıkmak istiyoruz. Yaşanan bu sorunu ilgili yerlere iletmenizi talep ediyoruz. Bizim yazdığımız hiçbir evrak, mektup, faks gönderilmiyor ve geri bize de verilmiyor. Bize evraklarımız alındığında herhangi bir başvuru numarası verilmediği için akıbetleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip olamıyoruz.’’
 
HAKARET VE DARP
 
Erkan Aydın: “Ben A-26 koğuşunda hükümlü olarak kalıyorum. 2 yıldır bu cezaevindeyim. 2016 yılının Kasım ayından beri DAİŞ-FETÖ ve adli mahpusların olduğu koridorda açık ve kapalı görüşe çıkartılıyoruz. Açık görüş salonunda aramızda herhangi bir güvenlik personeli vs. olmadan görüştürülüyoruz. Aynı zamanda benimle aynı suç ve örgütten tutuklu olan kişileri bizden uzak koridordaki koğuşlara götürmektedirler. Yanımıza aynı koridorda yan koğuşta DAİŞ-FETÖ örgütünden kişileri getiriyorlar. A bloktan adli suçtan Ömür isimli bir kişi sürekli koridorda bizlere hakaret ve küfürler etmektedir. Defalarca bu durumu idareye bildirmemize rağmen idare hiçbir işlem yapmadı ve o kişiye bir ceza verilmedi. Başka bir koğuşa da götürülmemektedir. 02.07.2019 tarihinde ise Akın isimli infaz koruma memuru sabah sayımında bizim koğuşa geldiğinde neden sayım vermiyorsunuz diye bize ağır küfürler etti. Beni boğazımdan tutup yere itekledi ve yere düştüm. ‘Seni öldüreceğim, her zaman sabah seni parçalayacağım, senin ölümün benim elimden olacak’ dedi. Baş memur o anda orda olmasına rağmen ve beni döven Akın isimli infaz koruma memuruna ‘Dur yapma Akın’ demesine rağmen Akın isimli personel beni dövmeye devam etti. Akın isimli personel 'Ben tutanaktan korkmam’ dedi. Bu olaydan sonra baş memur Hüseyin Doğan ile görüştüm. Yaşanan olayı anlattım. Bana hiçbir şey demeden sadece ‘Ben bir şey yapamam’ diyerek çekip gitti. Bunlar dışında haftalık 10 saat sosyal faaliyet hakkımız var. Ancak haftada sadece 1 saat spor 2 saatte sohbete çıkabiliyoruz. Yemekler ise hijyenik değil. Bazen yemeklerde taş ve kıl çıkıyor. Sebepsiz disiplin cezaları veriliyor ve infazımızı yakmaya çalışıyorlar. Şu anda Cumhuriyet, Bir gün ve Evrensel gazeteleri alabiliyoruz. Yeni Yaşam gazetesi alamıyoruz. Kütüphaneye ise hiç çıkamıyoruz.’’
 
‘MÜDÜRÜ HİÇ GÖRMEDİK’ 
 
Mazhar Güler: “Bu cezaevinde diğer cezaevlerinde olmayan boyutta tecrit uygulamaları var. Bizi diğer blokta kalan aynı suçtan yargılanan tutuklularla kesinlikle görüştürmüyorlar. Hobi, ortak alan, sohbet, spor sadece kendi koğuş/bloktakilerle beraber çıkabiliyoruz. Bunlar dışında buradaki tutukluların herhangi bir talebi olmaksızın psikiyatrist gelip çağırıyor. Sorduğumuz zaman bakanlığın talimatının bu şekilde olduğunu bize söylüyor. Bu yönde herhangi bir meyli olan tutuklular gidip psikiyatristle görüşüp hap vs. alıyor. Bir sürü kişi bu sebepten dolayı hap kullanıyor. Burada şu an hap piyasası oluşmuş durumda. Müdürü henüz hiç görmedik. Müdür kesinlikle hiçbir sorunla muhatap olmuyor ve tamamen diyaloğa kapalı.”
 
Peköz, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun bahsi geçen konular ile ilgili inceleme yapmasını talep ederek, “Komisyonunuz bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun, Kürkçüler F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan söz konusu iddialar ile ilgili bilgi almasını ve siyasi mahkumların durumunu araştırmak üzere kuruma bir ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim” ifadelerini kullandı. 
 
Peköz, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün cevaplanması istemiyle şu soruları yönetti:
 
"* Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki siyasi mahpuslar neden IŞİD, FETÖ ve adli davalardan yargılanan mahpuslarla aynı salonda görüşe çıkarılmaktadır? Bu durum İnfaz Kanunu’nun 24’üncü maddesine aykırı değil midir?
 
* Siyasi mahpusların yakınlarını güvenli bir şekilde görebilmeleri için bu uygulamaya son vermeyi planlıyor musunuz?
 
* Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki siyasi mahpusların, koğuşlarının basılarak gardiyanlarca darp edildikleri iddiası doğru mudur?
 
* Bu iddianın araştırılması için Bakanlığınız tarafından bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Mahpuslardan Erkan Aydın’a fiziki ve psikolojik şiddet uyguladığı iddia edilen ‘Akın’ isimli infaz koruma memuru ve ceza infaz kurumu baş memuru hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Siyasi mahpuslara sebepsiz disiplin cezası verildiği ve mahpusların konu ile ilgili idareye yaptığı başvuruların yanıtsız kaldığı iddiaları doğru mudur?
 
* 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Hakkındaki İnfaz Yasası 62 Maddesine göre; “Hükümlü mahkemelerce yasaklanmamış olması koşulu ile süreli ve süresiz yayınlardan bedelini ödeyerek yararlanma hakkına sahiptir.” Yasaklı bir yayın olmamasına rağmen mahpusların Yeni Yaşam Gazetesini alma talepleri hangi yasal gerekçe ile reddedilmektedir?
 
* Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na dair tarafınıza ulaşan başka şikayetler var mıdır?
 
* Siyasi mahpusların IŞİD, FETÖ ve adli davalardan yargılanan mahpuslarla aynı salonda görüşe çıkarıldığı başka ceza infaz kurumları var mıdır? Varsa hangileridir?"
 
 
 

Diğer başlıklar

04:10 12 yaşındaki çocuk 5 saat sonra enkazdan kurtarıldı
03:58 Elazığ’da yaralılar için acil kan ihtiyacı
03:40 5 kişinin öldüğü Doğanyol'da enkaz arama çalışmaları sona erdi
03:25 AB’den deprem nedeniyle dayanışma mesajları
02:47 Artçıların devam ettiği Elazığ için seferber olundu
01:52 Soylu: Elazığ’da 18 kişi hayatını kaybetti
01:31 Malatya'da işyeri çatısı çöken yurttaş:Deprem 50 saniye sürdü
01:09 Elazığ Maden’de 2 kişi enkazdan sağ kurtarıldı
00:43 Öğretmen evinde ölü bulundu
00:40 Erdoğan’dan deprem açıklaması
00:30 Mersin ve Adana Büyükşehir belediyeleri de Elazığ için harekete geçti
00:27 Lawje’den müzik dinletisi
00:08 Elazığ Valisi: 2’si ağır 225 yaralımız var
24/01/2020
23:53 AFAD’dan yeni açıklama: 14 kişi hayatını kaybetti
23:48 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş: Ekiplerimiz harekete hazır
23:44 Elazığ-Sivrice köy muhtarlarından deprem açıklamaları
23:36 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Tüm kurumlar seferber edildi
23:33 İmamoğlu: İBB olarak her türlü yardım için hazırız
23:15 Kandilli Rasathanesi'nden açıklama
23:07 Elazığ’da deprem sonrası yangınlar yaşanıyor
22:54 Elazığ’da deprem: İnsanlar enkaz altında kaldı
22:44 CHP ve HDP deprem bölgesine gidecek
22:10 AFAD: Ekiplerimiz saha çalışmalarını yürütüyor
21:58 Soylu: 4 vatandaşımız hayatını kaybetti
21:04 Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem
20:38 İzmir’de işten atılan 4 kadının direnişi 94. gününde
20:21 Manisa'da işçi servisi kazası:10 yaralı
19:09 HDP 3. Büyük Konferansı’nın ilk günü sona erdi
19:03 Birgün çalışanlarının da sarı basın kartları iptal edildi
18:48 ‘ÇED gerekli değil’ diyen Vali'ye: Akla, bilime, hukuka aykırı
18:19 Öğrenciler:Üniversite ve KYK yönetimi şirket gibi çalışmasın
17:57 Erdoğan ve Merkel arasında 'Hafter' tartışması
17:40 YHT kaza davası mahkeme başkanı: Kimse bu davayı almak istemez
17:31 Nusaybin Davası'nda 37'nci ceza: Bizi yargılayacak tek merci halktır
17:25 Sur davaları ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla başladı
17:21 Ceren Damar davasında sanık avukatına tepki
17:01 İstanbul’da iş cinayeti
16:57 AKP’den bir istifa daha
16:49 Erdoğan-Merkel görüşmesi sona erdi
16:48 Adalet Nöbeti Antalya'ya taşındı
16:40 Ceren Damar davasında sanık avukatından mahkeme heyetine tehdit
16:08 Polat: Kart iptalleriyle gazeteciler kıskaca alınıyor
15:42 İzmir’de gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
15:37 YSK'nin başkanlığına Muharrem Akkaya getirildi
15:33 Ailelerin İmralı başvurusu reddedildi
15:11 Van Bölge Hastanesi'nde korkuluk çöktü: 9 yaralı
15:07 4 gün önce tahliye olan genç gözaltına alındı
15:06 Hukuk örgütlerinden Pakistanlı meslektaşlarına dayanışma
14:18 İzmir’de gözaltına alınan 20 kişi mahkemeye sevk edildi
14:16 'Elazığ Cezaevinde ihlaller sistematik bir biçimde sürüyor'
13:56 Yüklenici firma: Sinyalizasyon olmadan çalıştıramazsınız
Mahkeme başkanı: Gayet çalışıyor arkadaşım
13:43 'AKP- MHP iktidarına boyun eğmeyeceğiz'
12:46 Uğur Mumcu anıldı
12:42 Erdoğan: Libya’daki kaos tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir
12:26 Mahkeme başkanından müştekiye: Korkunun ecele faydası yok
12:23 İhbar iddiasıyla ev basan polis: HDP önündeki ailelere katılın
12:15 Temelli: Demokratik Cumhuriyet'i hep birlikte inşa etmeliyiz
12:03 Demirtaş ve Zeydan’dan HDP'ye 4 öneri: Zulüm tarihini ters yüz etmenin zamanı gelmiştir
11:58 Van TUHAY-DER’e polis baskını: Çok sayıda gözaltı
11:57 Van’a kar yağdı: Kayyım ve AKP yönetimindeki belediyeler sınıfta kaldı
11:49 Gazeteci Osman Akın’a ceza
11:44 ABD, Irak'taki üslerine patriot konuşlandırıyor
11:43 'Pergal' Diyarbakır'da izleyiciyle buluştu
11:37 Buldan: Yeni yaşam olacağız
10:55 HDP’nin kongre öncesi son konferansı başladı
10:53 Tekirdağ F Tipi’nde tutuklulara kitap verilmiyor
10:21 Ceren Damar duruşması öncesi kadınlardan açıklama: Artık yeter diyoruz!
10:13 8 yaşındaki çocuğun ölümü ile ilgili savcılık ek ifade alacak
10:07 Doğalgaz faturasına öfke dinmiyor
09:36 Evrensel çalışanlarının sarı basın kartları iptal edildi
09:21 Afyon Cezaevi yönetimi falaka işkenecesini 'yeniyiz' gerekçesiyle savundu
09:20 1 Eylül eylemine katılanlara verilen ceza 'hukuka aykırı' bulundu
09:19 Mültezimlerden varlık yönetim firmalarına: Bunlar yasal tefeci
09:17 Aileyi tehdit eden polisler işini yapmış!
09:16 Türkiye BM’ye ‘kuvvetler ayrılığı’ ve ‘demokrasi’ iddiasıyla gidiyor
09:03 7 yeni film vizyonda
09:02 Köylüler 'yasak' nedeniyle hayvancılık yapamaz hale geldi
09:02 Kobanê’de yazılan tarihin direniş mayası
09:01 Şehriban Çatı'nın ailesi: Katil en ağır şekilde cezalandırılsın
09:01 'Kürt kadınları ulusal birlik için öncü rolünü üstlenecek'
09:00 Turistik Çarşı’da kepenkler iniyor!
09:00 İstismara 'evlilik yoluyla af' tasarısı kadınların hedefinde
09:00 19 yıl geçti ancak halen kayıplar: Dosya bir kez daha AİHM’de
09:00 Daş: Birlik olmadan kurtuluş olmaz
09:00 Beraatla ihraç edildi, karşı dava sürerken göreve iade edildi
09:00 24 OCAK 2020 GÜNDEMİ
23/01/2020
23:32 Merkel İstanbul'a geldi
22:05 HDP’li Özsoy zırhlı araç ölümlerini Soylu’ya sordu
21:35 66 barodan ortak ‘İyidil’ açıklaması
21:13 İzmirli kadınlar Gülistan Doku için bir araya geldi
19:13 HDP, AB Türkiye Raportörü Amor ile görüştü
19:08 HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı
18:25 Merve Kotan davası görüldü
18:02 Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın davası ertelendi
17:45 HRW: Suriye’de Türkiye destekli gruplar çok sayıda hak ihlalinde bulundu
17:34 Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu insanları aldatma komisyonudur
17:05 Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!
16:53 Küçük Hüseyin'in katil zanlısı ifade vermedi
16:40 'Savaşa hayır' dediği için tutuklanan Esin Kavruk’a tahliye
16:34 5 ilde kar ve sağanak yağış bekleniyor