15 MART 2019 GÜNDEMİ

* PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Erzurum T Tipi Cezaevi’nde 68 gün önce açlık grevine başlayan Sedat Akın, tahliye olduktan sonra eylemini evinde sürdürüyor. 

*Partisinin il binasında devam eden açlık grevi eylemi gerekçesiyle 8 Mart akşamı kapıların kırıldığı ve milletvekillerinin darp edilerek düzenlenen baskında görev alan polislerin devletin yasal kolluk kuvvet güçleri olmadığını iddia eden milletvekili Musa Farisoğulları, İçişleri Bakanı’na bu kişilerin kim olduğunu sordu. 
 
*HDP il binasında sürdürülen açlık grevi eylemine katıldıkları için ikinci kez gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Salih Tekin, “Türkiye’nin günden güne faşizme doğru gittiğini görüyoruz. Siyasi kanalların açılması talebiyle açlık grevi eylemine başladım” derken, Sevican Yaşar ise, “Bu sessizlik bozulur” dedi. 
 
* Gümüşhane Cezaevi’nde 27 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan Hamza Arzuman ve Reşit İlhan'ın, İstiklal Marşı okumadıkları ve ayakta sayımı kabul etmedikleri için yerlerde sürüklenerek, coplandıkları iddia edildi. Cezaevi yönetimi iddiaları yanıtsız bıraktı. 
 
* Asıl meslekleri heykeltıraş ve ressam olan Avustralyalı Shireen Taweel ve Spencer Reid çiftçi, ülkelerine taşımak için Antep'te bakır işlemeciliğini öğreniyorlar. 
 
 * Antep ile özdeşleşen baklavanın ustalarından Kadir Kocaoğlu, "Malzeme ve ustalığın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir tat" tanımlaması yaptı. 
 
* Urfa T Tipi Kampüs Cezaevi'nden akan kanalizasyon suyu, arıtılmadan mahallelere akıtılıyor. Mahallelerdeki çocuklar enfeksiyon şikayetiyle hastanelik olurken, 400'e yakın ağaç kurudu, 100'den fazla hayvan öldü.  
 
* Açlık grevinin devam ettiği HDP il binasının yolunu tutan 10 yaşındaki Azad, siyasal sürece ilişkin yaşından büyük değerlendirmeleriyle dikkat çekti. 
 
* Karabağlar Belediyesi’ne ait Spor A.Ş.’de örgütlü Dev Turizm İş Sendikası üyesi işçilerin başlattığı grev, 21 gündür devam ediyor. İşçi Sadullah Özmen, talepleri kabul edilinceye kadar eylemi sürdüreceklerini vurguladı. 
 
* Tecridin kaldırılması talebiyle 128 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’e destek veren kadınlar, "Leyla’nın sesini, direncini, mücadelesini bulunduğumuz her alana, mahallelere, fabrikalara, evlere taşımalıyız" dedi. 
 
* Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan çocuğu Ahmet Kaçar’a destek olmak için açlık grevine başlayan anne Leyla Kaçar, “Tecrit kaldırılmadığı müddetçe biz ve çocuklarımız eylemimizi sürdüreceğiz” dedi. 
 
* 21 gündür açlık grevinde olan Hamide Yüksel haftalık telefon görüşmesinde, ailesi aracılığıyla verdiği mesajda, "Özgürlük için bu tecridin kalkması gerekiyor" dedi.
 
* İşsiz sayısının her geçen gün arttığı Bitlis'te, neredeyse her adım başı bir kahvehane ya da çay ocağı bulunuyor. Demli çaylar eşliğinde koyu sohbetlere dalan yurttaşlar, yaklaşan seçimlerden çok kriz ve zorunlu göçü konuşuyor. 
 
* Beyazıt Katliamı'nın üzerinden 41 yıl geçti. Katliamın 1980 darbesinin provası olduğunu belirten tanıklar, "Bu gün nasıl ‘beka sorunu’ var diyorlarsa o zamanlarda da 'Rusya Türkiye’yi işgal edecek' söylemleri arkasına sığınarak 'Beka sorunumuz var' diyorlardı. O katliam aydınlasaydı bugüne kadar yaşanan çok sayıda katliamın önüne geçilebilinirdi" dedi. 
 
* Açlık grevi eylemi 69’uncu gününe giren Zelal Başbuğ’un babası İzzettin Başbuğ, “Evlatlarımız açken biz burada rahat değiliz” diyerek ailelere, bir araya gelme çağrısı yaptı. 
 
* HDP'nin kayyum atanan belediyelere, AKP'nin elinde olan Gevaş ve Tuşba'yı da ekleyerek kazanacağını söyleyen Vanlılar, Erdoğan'ın "Buyur başka ülkeye git" ve "terörist" sözlerinin hesabının 14'te 14 yapılarak sorulacağını söylüyor. 
 
*Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu Vali Mustafa Yaman'ın danışmanlarından Bülent Erdolu'nun, belediye ve valiliğe araç temin eden firmadan "Fatura komisyonu" adı altında 246 bin TL rüşvet aldığı ortaya çıktı. Söz konusu rüşvet çarkı hesap dokümanlarına yansıdı. 
 
* Bölgede en çok asker ve polis seçmenin bulunduğu merkezlerin başında yer alan Çukurca'da 31 Mart seçimleri ayrı bir önem kazanıyor. HDP'nin Çukurca eşbaşkan adayları Hividar Ertunç ve Ebubekir Kanar, tüm bunlara rağmen Çukurca halkının iradesine sahip çıkacağını söyledi.
 
*Sakarya’nın Hendek ilçesinde Kürtçe konuştukları için öldürülen Kadri Sakçı (43) ve yaralan oğlu Burah Sakçı'nın failleri hakkında açılan davanın ilk duruşması Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.(09.45)
 
* HDP'nin Şırnak Belediyesi eşbaşkan adayları Hişar Osal ve Nurcan Altürk, kente dair projelerini açıklayacak. (10.00)
 
*Dersim Devrimci Güçbirliği adayları, 31 Mart yerel seçimler kapsamında hazırladıkları projelerini Demokratik Aleviler Derneği'nde düzenlenecek basın toplantısı ile açıklayacak. (11.00)
 
*Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi için her hafta adliye önünde düzenledikleri oturma eyleminin 167'ncisini gerçekleştirecek. (13.00)
 
*HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık Van'da İpekyolu Seçim Bürosu'nda gençlerle bir araya gelecek. (14.00)
 
* HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yerel seçimler kapsamında İzmir'de olacak ve çeşitli etkinliklere katılacak. (15.00- 18.00) 
 
* Polisin "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle 31 Aralık 2017’de öldürülen 16 yaşındaki Ekrem Görkem Karakan’a ilişkin açılan davanın 5'inci duruşması Antep 11’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (16.00)

Diğer başlıklar

20/05/2019
23:10 HDP üyesi Kızılkaya emniyette kalp krizi geçirdi
22:57 İmamoğlu: YSK'nın kararı şaşırtmadı
22:18 İşkence iddialarına ‘#HalfetideDevletTerörü’ hasthagı ile protesto
21:30 CPT, İmralı’yı ziyaret ettiğini açıkladı
20:53 Esenyurt’taki eylem polis ablukasına rağmen sürdü: Nereye kadar inkar edecekler?
19:44 Suruç'ta yaşamını yitirenler 46'ncı ayında anıldı
19:36 HDP’li Beştaş: Onlarca anne olumlu bir haber bekliyor
19:36 Gözaltındaki sendikacı serbest bırakıldı
19:30 Dersim’deki oturma eylemi 15’inci gününde
19:27 PSKD Genel Başkanı Kaplan: Bu iş çözülecekse Saraya bile gideriz
18:41 Taşdemir: Hukuki anlamda sıkıntı yoksa neden İmralı’ya gidilmiyor
18:40 HDP'li Güzel Kortak'ın cenazesinin camide yıkanmasına izin verilmemesini sordu
18:25 Diyarbakır Barosu: Yargı kadın cinayetlerine politik yaklaşıyor
18:21 Kayyum MARSU’yu böyle borçlandırdı: Asker, polis eşleri iş yapmadan maaşa bağlandı
18:01 CHP: Çalınan minareye 200 sayfalık kılıf anca yetmiştir
18:00 Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde koğuşlara baskın
17:27 Tutuklu anneleri Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin toplantısına katıldı
17:15 Eşini öldüren Mesut Issı tutuklandı
17:14 YSK, İstanbul kararını bugün açıklamayacak
16:59 Yücel: Geri Gönderme Merkezi’nde avukatlara yapılanlar işkencedir
16:58 'İslam'da kadının toplumsal şahitliği ve eşitlik' tartışıldı
16:23 Nöbetteki anneler: Kazanacağız
15:56 Lice’de tutuklu ailelerinden yürüyüş
15:49 'Çocuk Bakanlığı kurulsun'
15:44 ‘Annelerin yaşadığı bu acıyı ortadan kaldırın’
15:35 Van Barış Anneleri Meclisi'nden oturma eylemi
15:23 Cenazesi bulunan 3 yaşındaki Nurcan toprağa verildi
15:03 Tutuklu annelerinden sloganlı, düdüklü yürüyüş
14:54 Sınırda son 2 ayda 21 mültecinin cenazesine ulaşıldı
14:54 Halfeti'de gözaltında işkence iddiası: Kafa, kol ve bacaklar kırıldı
14:53 Van demokrasi güçleri: Tutukluları ihtiyaçları karşılanmıyor
14:52 HDP’li Hatimoğulları: Pontos ve Çerkes soykırımları tanınmalı
14:48 Dicle EPSAŞ, mahkeme kararının eline ulaşmadığını iddia etti
14:41 Gebze'de ailelere saldırı: Yeter çocuğum ölüyor
14:40 Annelerden Hükümete: Çığlığımızı duyun!
14:32 Batman’da yol 30 metre kaydı
14:31 Türkdoğan: Madem yasak kalktı görüşmeler yapılsın
14:30 Dersim’de ‘yasalarını uygula ve sorunu çöz’ çağrısı
14:26 Kurtalan: İktidar toplu katliamı izler gibi açlık grevlerini izliyor
14:17 Açlık grevlerini izleme heyetinden Edirne Raporu
13:52 Cinsel istismar sanığı 3 erkek ara kararla tahliye edildi
13:35 İşsizlik can aldı
13:06 Polisin taradığı tarım işçileri Bakan Soylu’ya soruldu
13:01 Barodan öldürülen avukat için taziye
12:54 Kılıçdaroğlu 19 Mayıs’a davet edilmeyen partileri aradı
12:54 Çanakkale'de deniz ulaşımına zam
12:52 Bozgeyik: Adalet Bakanlığı pratikte adım atsın
12:43 Ölüm orucundaki tutukluların radyolarına el konuldu
12:30 Kuryelerin önünü kesip altınları gasp ettiler
12:03 MKM sanatçıları: Tutukluların talepleri karşılansın