15 MART 2019 GÜNDEMİ

* PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Erzurum T Tipi Cezaevi’nde 68 gün önce açlık grevine başlayan Sedat Akın, tahliye olduktan sonra eylemini evinde sürdürüyor. 

*Partisinin il binasında devam eden açlık grevi eylemi gerekçesiyle 8 Mart akşamı kapıların kırıldığı ve milletvekillerinin darp edilerek düzenlenen baskında görev alan polislerin devletin yasal kolluk kuvvet güçleri olmadığını iddia eden milletvekili Musa Farisoğulları, İçişleri Bakanı’na bu kişilerin kim olduğunu sordu. 
 
*HDP il binasında sürdürülen açlık grevi eylemine katıldıkları için ikinci kez gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Salih Tekin, “Türkiye’nin günden güne faşizme doğru gittiğini görüyoruz. Siyasi kanalların açılması talebiyle açlık grevi eylemine başladım” derken, Sevican Yaşar ise, “Bu sessizlik bozulur” dedi. 
 
* Gümüşhane Cezaevi’nde 27 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan Hamza Arzuman ve Reşit İlhan'ın, İstiklal Marşı okumadıkları ve ayakta sayımı kabul etmedikleri için yerlerde sürüklenerek, coplandıkları iddia edildi. Cezaevi yönetimi iddiaları yanıtsız bıraktı. 
 
* Asıl meslekleri heykeltıraş ve ressam olan Avustralyalı Shireen Taweel ve Spencer Reid çiftçi, ülkelerine taşımak için Antep'te bakır işlemeciliğini öğreniyorlar. 
 
 * Antep ile özdeşleşen baklavanın ustalarından Kadir Kocaoğlu, "Malzeme ve ustalığın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir tat" tanımlaması yaptı. 
 
* Urfa T Tipi Kampüs Cezaevi'nden akan kanalizasyon suyu, arıtılmadan mahallelere akıtılıyor. Mahallelerdeki çocuklar enfeksiyon şikayetiyle hastanelik olurken, 400'e yakın ağaç kurudu, 100'den fazla hayvan öldü.  
 
* Açlık grevinin devam ettiği HDP il binasının yolunu tutan 10 yaşındaki Azad, siyasal sürece ilişkin yaşından büyük değerlendirmeleriyle dikkat çekti. 
 
* Karabağlar Belediyesi’ne ait Spor A.Ş.’de örgütlü Dev Turizm İş Sendikası üyesi işçilerin başlattığı grev, 21 gündür devam ediyor. İşçi Sadullah Özmen, talepleri kabul edilinceye kadar eylemi sürdüreceklerini vurguladı. 
 
* Tecridin kaldırılması talebiyle 128 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’e destek veren kadınlar, "Leyla’nın sesini, direncini, mücadelesini bulunduğumuz her alana, mahallelere, fabrikalara, evlere taşımalıyız" dedi. 
 
* Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan çocuğu Ahmet Kaçar’a destek olmak için açlık grevine başlayan anne Leyla Kaçar, “Tecrit kaldırılmadığı müddetçe biz ve çocuklarımız eylemimizi sürdüreceğiz” dedi. 
 
* 21 gündür açlık grevinde olan Hamide Yüksel haftalık telefon görüşmesinde, ailesi aracılığıyla verdiği mesajda, "Özgürlük için bu tecridin kalkması gerekiyor" dedi.
 
* İşsiz sayısının her geçen gün arttığı Bitlis'te, neredeyse her adım başı bir kahvehane ya da çay ocağı bulunuyor. Demli çaylar eşliğinde koyu sohbetlere dalan yurttaşlar, yaklaşan seçimlerden çok kriz ve zorunlu göçü konuşuyor. 
 
* Beyazıt Katliamı'nın üzerinden 41 yıl geçti. Katliamın 1980 darbesinin provası olduğunu belirten tanıklar, "Bu gün nasıl ‘beka sorunu’ var diyorlarsa o zamanlarda da 'Rusya Türkiye’yi işgal edecek' söylemleri arkasına sığınarak 'Beka sorunumuz var' diyorlardı. O katliam aydınlasaydı bugüne kadar yaşanan çok sayıda katliamın önüne geçilebilinirdi" dedi. 
 
* Açlık grevi eylemi 69’uncu gününe giren Zelal Başbuğ’un babası İzzettin Başbuğ, “Evlatlarımız açken biz burada rahat değiliz” diyerek ailelere, bir araya gelme çağrısı yaptı. 
 
* HDP'nin kayyum atanan belediyelere, AKP'nin elinde olan Gevaş ve Tuşba'yı da ekleyerek kazanacağını söyleyen Vanlılar, Erdoğan'ın "Buyur başka ülkeye git" ve "terörist" sözlerinin hesabının 14'te 14 yapılarak sorulacağını söylüyor. 
 
*Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu Vali Mustafa Yaman'ın danışmanlarından Bülent Erdolu'nun, belediye ve valiliğe araç temin eden firmadan "Fatura komisyonu" adı altında 246 bin TL rüşvet aldığı ortaya çıktı. Söz konusu rüşvet çarkı hesap dokümanlarına yansıdı. 
 
* Bölgede en çok asker ve polis seçmenin bulunduğu merkezlerin başında yer alan Çukurca'da 31 Mart seçimleri ayrı bir önem kazanıyor. HDP'nin Çukurca eşbaşkan adayları Hividar Ertunç ve Ebubekir Kanar, tüm bunlara rağmen Çukurca halkının iradesine sahip çıkacağını söyledi.
 
*Sakarya’nın Hendek ilçesinde Kürtçe konuştukları için öldürülen Kadri Sakçı (43) ve yaralan oğlu Burah Sakçı'nın failleri hakkında açılan davanın ilk duruşması Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.(09.45)
 
* HDP'nin Şırnak Belediyesi eşbaşkan adayları Hişar Osal ve Nurcan Altürk, kente dair projelerini açıklayacak. (10.00)
 
*Dersim Devrimci Güçbirliği adayları, 31 Mart yerel seçimler kapsamında hazırladıkları projelerini Demokratik Aleviler Derneği'nde düzenlenecek basın toplantısı ile açıklayacak. (11.00)
 
*Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi için her hafta adliye önünde düzenledikleri oturma eyleminin 167'ncisini gerçekleştirecek. (13.00)
 
*HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık Van'da İpekyolu Seçim Bürosu'nda gençlerle bir araya gelecek. (14.00)
 
* HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yerel seçimler kapsamında İzmir'de olacak ve çeşitli etkinliklere katılacak. (15.00- 18.00) 
 
* Polisin "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle 31 Aralık 2017’de öldürülen 16 yaşındaki Ekrem Görkem Karakan’a ilişkin açılan davanın 5'inci duruşması Antep 11’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (16.00)

Diğer başlıklar

21:01 Turgutlu'da Newroz kutlaması
20:52 ‘Su yaşamak hakkıdır, hakkımıza sahip çıkıyoruz’
20:24 Almanya’dan gelen heyetten Cizre'ye ziyaret
19:16 7 kişi tutuklandı
18:57 HDP ve DBP PM üyeleri gözaltına alındı
18:52 Açlık grevindeki vekillere ziyaret devam ediyor
17:56 HDP broşürünü okuyan çocuğa ceza kesildiği iddiası
17:11 HDP'li vekil Sarısaç'ın acı günü
17:03 Newroz sonrası 110 kişi gözaltına alındı
16:57 Mersin'de gözaltında olan 14 kişinin ifadeleri alındı
16:52 Yüksekova'da gözaltına alınan 4 kişi serbest
16:50 Buldan’dan annelere: Açlık grevindeki arkadaşlarımızı yaşatacağız
16:40 Erdoğan'dan Akşener ve Kılıçdaroğlu’na: Bunlar iyi günleriniz
16:22 Temelli: Kayyumların kırıntısı bile kalmayacak
16:19 İstiklal’de Newroz’a çağrı bildirileri dağıtıldı
16:19 Ailelerin İmralı başvurusu reddedildi
16:15 Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerini kazananlar belli oldu
16:12 Batman adayları projelerini açıkladı
16:04 Kadınlardan Güven’e dayanışma kartı: Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz
15:49 İnsan hakları savucusu Vural serbest bırakıldı
15:42 Tutuklu aileleri: Sessizlik bizleri korkutuyor
15:38 Açlık grevindeki Temel: Newroz'daki çığlık her yere ulaştı
15:36 Ahmet Şık’tan Soylu’ya cevap: AKP terör örgütüdür
15:20 Van'da alınanların gözaltı süresi uzatıldı
15:13 Arıcak jandarma karakoluna saldırı
15:05 EHP İstanbul Adayı Akman: Krizi emekçinin lehine çevirmek mümkün
15:04 Baro Başkanı Aydın'dan 'yargıda kaos' uyarısı
14:29 Polis HDP’nin seçim standını kaldırdı: 5 gözaltı
14:29 Valinin elini sıkmadığı için gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
14:17 İşkence gören köylüler beraat etti
14:00 Kürt partilerinin başkanları Newroz’u değerlendirdi: Halk tecridin kaldırılmasını istedi
13:50 Tecride karşı bedenini ateşe veren Şakar yaşamını yitirdi
13:49 Ağrı'da gözalaltına alınanlar serbest bırakıldı
13:37 Varto adayları halkı mitinge davet etti
13:25 Newroz’da konuşma yapan 3 vekile suç duyurusu
13:14 Buldan: Halkımız Ankara’ya Kürt halkının bitmediğini gösterdi
13:03 İHD Malatya Şube Başkanı tahliye oldu
12:45 Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı
12:38 HDP Ceylanpınar'da dur durak bilmiyor
12:29 Gazeteci Semra Turan serbest bırakıldı
12:03 'Newroz ruhuyla herkesi direnişi sokakta büyütmeye çağırıyoruz'
11:59 Tüv-Türk işçileri 123 gündür direnişte
11:57 Vanlı kadınlar: Bize düşen tek şey direnmektir
11:55 'Duran kadınlar' 3 gündür gözaltında tutuluyor
11:42 HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Yalçın gözaltına alındı
11:33 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
11:25 Suruçlu tutuklulardan ilçe halkına çağrı: Emine Şenyaşar'ı unutmayın
11:14 Lice’de kadın öğretmenin intihar ettiği iddiası
11:09 Leyla Güven'in eylemi 135'inci gününde
11:02 Tutuklulardan 7 maddelik deklerasyon: Mahkemelere çıkmama kararı aldık