HDP’li adaylar mezarlıkları ziyaret etti

img

HABER MERKEZİ – HDP, Diyarbakır İzmir, Adana, Mersin, Şırnak  ve Batman’da bayram arifesinde demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenleri mezarları başında andı. 

İZMİR 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü Ramazan Bayramı arifesinde özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerle Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin mezarlarını ziyaret etti. İzmir 2. Bölge Milletvekili adayları Bayraklı ilçesinde bulunan Doğançay Mezarlığı’nda 10 Ekim’de Ankara’da katledilen Ayşe Deniz ve Berna Koç’un yanı sıra, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 21 Mart 1990 tarihinde bedenini ateşe veren Zekiye Alkan ile özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarlarına karanfiller bıraktı. Mezarlıkta HDP’li adaylar İdil Uğurlu, Murat Çepni ve Cemile Aydın konuşmalar yaptı. 
 
İzmir Birinci Bölge Milletvekili Adayları ise, Buca ilçesinde bulunan Çamkule Mezarlığı, Işıkkent Mezarlığı ile Gaziemir Mezarlığı’na ziyarette bulundu. HDP Adayları Sepil Kemalbay, Rahime Turan, Ferzende Deniz ve Kerem Ay, yakınlarını kaybedenlerin aileleri ile birlikte 90’lı yıllarda gelmek zorunda kaldığı İzmir’de mücadele ederken yaşamını yitiren Şerif Ertaş, 6-8 Ekim Kobanê eylemlerinde öldürülen Ekrem Kaceroğlu, İstanbul’da polis kurşunu ile öldürülen Dilan Kortak, gözaltında öldürülen İlham Mihyaz, 10 Ekim’de yaşamını yitiren Mustafa Budak, Cezaevinde yaşamını yitiren tutuklu Abdulsamet Çelik ve Bedran Önen’in mezarlarını ziyaret etti. Ziyarette konuşan HDP Milletvekili Adayı Kerem Ay, katledilenlerin zulme boyun eğmediğini belirtti. 
 
OĞLUNUN MEZARI BAŞINDA ERDOĞAN’A CEVAP VERDİ
 
Çamkule Mezarlığı’nda oğlunun mezarı başında konuşan Kaceroğlu’nun babası Bedrettin Kaceroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş için sarf ettiği sözleri hatırlatarak, “Ne bana ne de oğluma Selahattin Demirtaş’tan emir gelmedi. Biz kendi irademizi kullandık. Halk sokaklara çıktı. Ekrem’i öldürdüler ve de linç ettiler. Ekrem’in katili kim onu bilelim bari. Bu millet İzmir halkı ve Türkiye halkı ona bir cevap olarak bu partinin baraj meselesini kaldıracak. Erdoğan da hüsrana uğrayacak” dedi.
 
DİYARBAKIR
 
HDP Diyarbakır İl örgütü ve KHK ile kapatılan MEYA-DER öncülüğünde özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarlıklarının bulunduğu Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı ziyaret edildi. Ziyarete HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Şerif Camcı, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Remziye Tosun, Semra Güzel, Selçuk Mızraklı ve Abdurrahim Durmuş, HDP, DBP ve DTK yöneticileri, TJA aktivistleri ile çok sayıda kişi katıldı. Mezarlın başında saygı duruşu yapılıp dualar okundu.
 
Burada kısa bir konuşma yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Şerif Camcı, özgürlük, doğal hakları ve geleceklerinin özgürlüğü için yaşamını yitirenlere yüzünü çevirdiklerini belirterek, özgürlük ve demokrasi için canlarını feda edenlerin başlattığı yolda mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. Camcı’nın konuşması ardından HDP’liler mezarları ziyaret etti.
 
BİNLERCE AİLE MEZARLARA AKIN ETTİ
 
Öte yandan yaşamını yitirenlerin binlerce aileleri mezarlığa akın ederek, çocuklarının ve yakınlarının mezarlarını ziyaret edip dualar okudu. Kimi aileler çocuklarının mezar taşlarına sarılırken, kimi aileler de mezarların üzerinde bulunan çiçekleri suladı ve mezar etrafında temizlik yapması dikkat çekti. Çok sayıda genç yaşamını yitiren arkadaşlarının mezarları da ziyaret edilmesi görüldü. Ailelerin ziyaretinde duygusal anların yaşaması dikkat çekerken, aileler yaşanan savaşa tepki göstererek, bir bayram daha boruk karşıladıklarını ifade etti.
 
ELÇİ’NİN AİLESİ MEZARI BAŞINDAYDI
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minarenin önünde öldürülen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin ailesi de Şırnak’ın Cizre ilçesinden gelerek mezarı ziyaret etti. Elçi ailesinin fertleri dışında da mezarlık ziyaretine gelen çok sayıda kişi Tahir Elçi’nin mezarını ziyaret etti. 
 
‘KEMİKLERİNDEN NEFES ALIYORUZ’
 
2011 yılında Marmara Deniz’inde gemiyi kaçırarak PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bulunduğu İmralı Adasına giderken öldürülen Mansur Güzel’in amcası Abdurrahman Güzel her hafta çocuklarının mezarlarını ziyaret ettiklerini hatırlatarak, şunları söyledi: “Biz buraya gelip çocuklarımızın kemikleriyle nefes alabiliyoruz. Bugün kemiklerimizden bile korkuyorlar. Tüm mezarlarımızı ve mezarlıklarımızı imha ettiler. Çocuklarımızın cenazelerinden korkuyorlar. Ne zamana kadar bu zulüm devam edecektir. Kendisinde hiç merhamet yok ve o münafık biridir. Kalkmışlar diyorlar ‘Kandil’e gideceğiz.’ Feleği gelse Kandil’e gidemez ve saldıramazlar. Zaten kaç yıldır aralıksız bombalıyor. Biz terörist değiliz. Allah bizi insan olarak yaratmıştır. Tüm çocuklarımızı bir kez daha anıyorum.”
 
‘ÇOCUKLARIMIZIN GÜZELLİĞİ ARTIK YOK’
 
Güzel’in annesi Sitti Güzel de gözü yaşlı gelip mezarları ziyaret edip gözü yaşlı bir şekilde mezarlıkta ayrıldıklarını dile getirerek, “Biz eskiden coşkulu ve sevinçli bayramları geçirirdik. Ancak şuan bayramda bile evde yemek yapmıyoruz. Çocuklarımızın güzelliğiyle ve sevinçleriyle kutlardık, ancak şuan mezarları başında dua ediyoruz. Her sene olduğu gibi bu bayramı de boruk karşılıyoruz. Mutlu değiliz. Savaşa yeter barış olsun” dedi.
 
MEDENİ YILDIRIM’IN ANNESİ DE MEZARLIKTA 
 
Lice’de 2013 yılının Haziran ayında kalekol ve karakolların yapımına karşı düzenlenen protesto eyleminde askerlerin açtığı kurşun ile yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım da oğlunun mezarı başında dualar okudu. Oğlunun suçsuz sebepsiz öldürüldüğünü söyleyen anne Yıldırım, mutlu geçirecekleri bir bayram yerine buruk ve üzüntülü bir bayram geçirdiklerini belirtti. Çocuğunun katillerini bulana kadar mücadele edeceklerini ifade eden anne Yıldırım, savaşın son bulması ve barışın gelmesini temenni etti.
 
HDP ve çatışmalarda çocuklarını kaybeden aileler, Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki mezarlıkları ziyaret etti. Mezarlık ziyaretine, yaşamını yitiren PKK’lilein aileleri, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp,  HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Mehmet Temizyüz, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Filiz Buluttekin,  DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Naşide Toprak,  HDP Lice ve Kulp ilçe yöneticileri, MEYA-DER yöneticileri yanı sıra çok sayıda partili katıldı. Çocuklarının tahrip olmuş mezarlarını gören aileler, yaşanan manzara karşısında gözyaşlarını tutamayarak,  “Gelin Erdoğan’ın İslam’ını görün” diye tepki gösterdi. 
 
‘DÜNYADAKİ HİÇBİR SAVAŞTA MEZARLIKLAR YIKILIP BOMBALANMADI’
 
HDP ve DBP’liler mezarlıklara tek tek giderek, ailelere başsağlığı dileğinde bulundu. Mehmet Temizyüz, İslam dinini benimseyen Ortadoğu toplumların kutsal gördükleri mezarlıkları her bayramda ziyaret ettiğini belirterek, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler “şehitler”  için burada olduklarını, önlerinde saygı ile eğildiklerini ifade etti.  Sibel Yiğitalp ise, savaşlarda hastane ve mezarlıkları dokunulmadığını hatırlatarak, “Mezarlıklar bir toplumun hafızasıdır.  Bunu yok etmek için mezarlıkları yıkıyorlar.  Bu insanlık suçudur” dedi. 
 
Ardından Birlik (Çemê Elik) ve Kulp Asri Mezarlığına geçilip buralarda da dualar edildi. 
 
BATMAN
 
HDP Batman İl Örgütü de Güney Kent Mahallesindeki Asri Mezarlığı'nı ziyaret etti. Ziyarete, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP Batman milletvekili adayları Feleknas Uca,  Dr. Necdet İpekyüz, Mehmet Rüştü Tiryaki, Şükrü Baytar, Barış Anneleri yanı sıra yaşamlarını yitirenlerin aileleri katıldı. 
 
Mezarlıklara bırakılan karanfillerin ardından kitle mezarlıktan ayrıldı. 
 
ŞIRNAK
 
Şırnak merkez, İdil ve Cizre ilçeleri başta olmak üzere birçok yerde çok sayıda yurttaş sokağa çıkma yasağı dönemlerinde ve farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren çocuklarının cenazelerinin bulunduğu mezarlıkları ziyaret etti. Cizre Asri Mezarlığı’nda gerçekleşen mezarlık ziyaretine, HDP Şırnak milletvekili adayları Nuran İmir ve Serdar Küni ile çok sayıda partili de katıldı.
 
CEMİLE’NİN ANNESİ: BU ZULME SON VERECEĞİZ
 
Yasak sırasında öldürülen ve cenazesi günlerce buzdolabında saklanan Cemile’nin annesi Emine Çağırga’da, kızının mezarını ziyaret etti. HDP’liler ile sohbet eden anne Çağırga, “24 Haziran’da bize yaşatılan bu zulme son vereceğiz” dedi. HDP’liler daha sonra ise, Yafes Mahallesi’nde bulunan mezarlığa geçerek, çocuklarının mezarının başında bulunan ailelerle buluştu. Duygusal anların yaşandığı ziyaretlerde dualar okundu.
 
Öte yandan İdil ilçesinde de mezarlık ziyareti gerçekleşti. Çok sayıda ailenin yanı sıra, HDP milletvekili adayı Hasan Özgüneş ile HDP ve DBP’liler de ziyarete katıldı. Okunan duaların ardından partililer bir süre ailelerle sohbet etti.
 
Yine Şırnak’ta da, yasaklar sırasında mahsur kaldıkları bodrum katında yaşamını yitiren Cizre Halk Meclisi eşbaşkanları Asya Yüksel ve Mehmet Tunç’un da cenazesinin yer aldığı mezarlıklar aileler tarafından ziyaret edildi.
 
ADANA
 
HDP Adana İl Örgütü ve milletvekili adayları mezarları ziyaret etti. Seyhan ilçesinde bulunan Küçükoba mezarlığından ve Yüreğir ilçesine bağlı Asri ve Umut mezarlıklarında bulunan mezarlar ziyaret edildi. Küçükoba mezarlığındaki ziyarete HDP Adana milletvekili adayları Beritan Önen, Kemal Peköz, Sever Uzun ve Deniz Varol ile HDP, DBP ve çok sayıda kişi katıldı. Rojava'da yaşamını yitiren BÖG komutanı Bedrettin Akdeniz'in mezarı başında kısa açıklama yapıldı. Son olarak 14 Ekim 2014'te sokak ortasında öldürülen Azadiya Welat ve Özgür Gündem çalışanı Kadir Bağdu'nun mezarı ziyaret edildi. 
 
MERSİN
 
Mersin'de ise HDP'liler Toroslar İlçesinde bulunan Güneykent mezarlığında bulunan özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarlarını ziyaret etti.
 
MARDİN
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde milletvekili adayı Pero Dündar ve beraberindeki partililer 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitirenleri Haccaciya Mezarlığındaki mezarları başında andı. Yaşamını yitirenlerin aileleri ile selamlaşan Dündar ve partililer burada dualar okudu.  Bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan milletvekili adayı Pero Dündar" Onlar sınırsız olarak girdiler ve hala da öyle devam ediyor" dedi.
 
Ardından mezarlıkta bir süre dualar okuyan partililer ailelerle selamlaştıktan sonra mezarlıktan ayrıldı.

Diğer başlıklar

20/05/2019
23:10 HDP üyesi Kızılkaya emniyette kalp krizi geçirdi
22:57 İmamoğlu: YSK'nın kararı şaşırtmadı
22:18 İşkence iddialarına ‘#HalfetideDevletTerörü’ hasthagı ile protesto
21:30 CPT, İmralı’yı ziyaret ettiğini açıkladı
20:53 Esenyurt’taki eylem polis ablukasına rağmen sürdü: Nereye kadar inkar edecekler?
19:44 Suruç'ta yaşamını yitirenler 46'ncı ayında anıldı
19:36 HDP’li Beştaş: Onlarca anne olumlu bir haber bekliyor
19:36 Gözaltındaki sendikacı serbest bırakıldı
19:30 Dersim’deki oturma eylemi 15’inci gününde
19:27 PSKD Genel Başkanı Kaplan: Bu iş çözülecekse Saraya bile gideriz
18:41 Taşdemir: Hukuki anlamda sıkıntı yoksa neden İmralı’ya gidilmiyor
18:40 HDP'li Güzel Kortak'ın cenazesinin camide yıkanmasına izin verilmemesini sordu
18:25 Diyarbakır Barosu: Yargı kadın cinayetlerine politik yaklaşıyor
18:21 Kayyum MARSU’yu böyle borçlandırdı: Asker, polis eşleri iş yapmadan maaşa bağlandı
18:01 CHP: Çalınan minareye 200 sayfalık kılıf anca yetmiştir
18:00 Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde koğuşlara baskın
17:27 Tutuklu anneleri Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin toplantısına katıldı
17:15 Eşini öldüren Mesut Issı tutuklandı
17:14 YSK, İstanbul kararını bugün açıklamayacak
16:59 Yücel: Geri Gönderme Merkezi’nde avukatlara yapılanlar işkencedir
16:58 'İslam'da kadının toplumsal şahitliği ve eşitlik' tartışıldı
16:23 Nöbetteki anneler: Kazanacağız
15:56 Lice’de tutuklu ailelerinden yürüyüş
15:49 'Çocuk Bakanlığı kurulsun'
15:44 ‘Annelerin yaşadığı bu acıyı ortadan kaldırın’
15:35 Van Barış Anneleri Meclisi'nden oturma eylemi
15:23 Cenazesi bulunan 3 yaşındaki Nurcan toprağa verildi
15:03 Tutuklu annelerinden sloganlı, düdüklü yürüyüş
14:54 Sınırda son 2 ayda 21 mültecinin cenazesine ulaşıldı
14:54 Halfeti'de gözaltında işkence iddiası: Kafa, kol ve bacaklar kırıldı
14:53 Van demokrasi güçleri: Tutukluları ihtiyaçları karşılanmıyor
14:52 HDP’li Hatimoğulları: Pontos ve Çerkes soykırımları tanınmalı
14:48 Dicle EPSAŞ, mahkeme kararının eline ulaşmadığını iddia etti
14:41 Gebze'de ailelere saldırı: Yeter çocuğum ölüyor
14:40 Annelerden Hükümete: Çığlığımızı duyun!
14:32 Batman’da yol 30 metre kaydı
14:31 Türkdoğan: Madem yasak kalktı görüşmeler yapılsın
14:30 Dersim’de ‘yasalarını uygula ve sorunu çöz’ çağrısı
14:26 Kurtalan: İktidar toplu katliamı izler gibi açlık grevlerini izliyor
14:17 Açlık grevlerini izleme heyetinden Edirne Raporu
13:52 Cinsel istismar sanığı 3 erkek ara kararla tahliye edildi
13:35 İşsizlik can aldı
13:06 Polisin taradığı tarım işçileri Bakan Soylu’ya soruldu
13:01 Barodan öldürülen avukat için taziye
12:54 Kılıçdaroğlu 19 Mayıs’a davet edilmeyen partileri aradı
12:54 Çanakkale'de deniz ulaşımına zam
12:52 Bozgeyik: Adalet Bakanlığı pratikte adım atsın
12:43 Ölüm orucundaki tutukluların radyolarına el konuldu
12:30 Kuryelerin önünü kesip altınları gasp ettiler
12:03 MKM sanatçıları: Tutukluların talepleri karşılansın