Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı

img
HABER MERKEZİ- KNK 22’nci Genel Kurulu’nda söz alan Kurdistani parti ve farklı halkların temsilcileri, Kürt kazanımlarına dönük saldırılar karşısında ulusal birlik mesajları verdi.
 
Siyasi parti, örgüt, kuruluş temsilcisi, aydın ve yazarların katılımıyla gerçekleştirilen Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) 22’nci Genel Kurulu ara toplantısının öğleden sonraki bölümünde Kurdistani parti, kurum ve kuruluş temsilcileri söz alarak ulusal birlik mesajı verdi.  
 
AKP GERİLETİLDİ
 
Rojava Özerk Yönetimi adına konuşan Dr. Abdulkerim Omer, Ortadoğu’da sıcak gelişmelerin yaşandığını hatırlatarak, “Bu yeni süreçte Kurdistan için hem kabul edilecek hem de karşı çıkılacak durumlar yaşanıyor. Kurdistan’ın kazanımlarını nasıl korumamız gerektiği konusunda ulusal birlik içinde hareket etmemiz gerekiyor. Rojava’da binlerce şehit vererek, bir kazanım ve statü elde ettik. Bu kazanım, dünya halkları, Kürtler ve demokrasi savunucuları, özgürlük isteyen herkes için umut oldu. Başûr’da da kabul edilen bir statü var. Bakurê Kurdistan bütün baskılara, tutuklamalara, katliamlara rağmen zor bir süreçte belediye seçimlerinde büyük kazanımlar elde etti. Bu başarı AKP’yi geriletti. Türkiye’de muhalefet Kürtlerin desteği sayesinde AKP-MHP’ye karşı başarı elde etmiştir” dedi.
 
KAZANIMLARA KARŞI SALDIRI
 
Ortadoğu’da Kürt kazanımlarının tehlikede olduğuna dikkat çeken Dr. Abdulkerim Ömer, Kürt sorunun çözülmeden savaşların bitmeyeceğine dikkati çekerek,  şunları söyledi: .”DAİŞ statü olarak bitti ancak bizim için hala tehlikedir. Büyük bir destek alıyor. İran milisleri, Suriye rejimi, Rojava’da aşiretler üzerinden bizi tehdit ediyorlar. Tezgahlar kuruyor. Türk devleti bunu körüklüyor. Ayrıca hava saldırıları ile katliamlar yapıyor. Ekonomimize, insanlarımızın yaşam alanlarına yönelik bombardımanlar gerçekleştiriyor. İnsanları aç bırakmak, kaçırtmak ve korkutmak için yapıyorlar. Bu tehditler daha da devam ediyor. Başûr’da, Hewlêr ile Bağdat arasında sorunlar var. İran ve Türk devletinin buradaki kazanımlara yönelik tehditleri her geçen gün artıyor. Türk devletinin YNK üzerinde tehditleri var. Türk devleti, Erdoğan, Kürtlerin kazanımlarını yok etmek için diplomasi faaliyetlerini artırıyor. Bu yüzyılda Kürtleri yok etme politikaları daha da canlıdır. Kürt partileri ve hareketleri buna taraf olmasın, bu oyunlara kanmasın, bunun bir parçası olmasınlar.” 
 
ASİMİLASYONA KARŞI MÜCADELE
 
Ardından Goran Hareketi adına Fuat Cemal, Kurdistan’ın özgürlüğü için yürütülecek mücadelede ulusal birliğin esas alınması gerektiğine vurgu yaparak, Kürt halkının yaşadığı tüm alanlarda birliği esas alması gerektiğini ve asimilasyona karşı dilini ve kültürünü koruyacak bir tutum geliştirmesi gerektiğini söyledi. Cemal, kültür ve dil üzerindeki asimilasyona karşı mücadele gelişmesi gerektiği kadar özellikle işgalci devletlerin demografik değişim yönündeki emellerine karşı da Kürt halkının mücadele etmesi gerektiğini kaydetti. 
 
Kazakistan Kürtleri adına kongreye katılan Gulnar Azadî de söz aldı. “Biz Kürtler dünyanın dört parçasına dağılmışız. Eğer çocuklarımıza ve yeni nesillerimize Kürtçe’yi aktarmaz ve kültürümüzü yaşamazsak kayboluruz” diyerek, KNK’nin bu konuda çalışmalarına hız vermesi gerektiğini vurguladı. 
 
‘KADINLARIN ARAYIŞINA UMUT OLDU’
 
İran Komünist Partisi adına yapılan konuşmada ise, Rojhilat’ta İran devletinin Kürt illerine yönelik baskı politikalarına dikkat çekildi. Temsilci, İran’da kadınlara yönelik baskı politikalarına karşı “Jin Jiyan Azadî” felsefesi temelinde gerçekleşen devrimin bütün dünya kadınlarının hak arayışına umut olduğunu söyledi. 
Temsilci, İran devletinin Kürt kentlerine yönelik kırım ve baskıların politik olduğunu, bunun doğanın talan edilmesi şeklinde de yansıdığını örneklerle anlattı. Dört parça Kurdistan’da gelişen Kürt Özgürlük Mücadelesinin bütün Kürtlere umut verdiğini belirten Temsilci, Özgürlük Hareketi’ne daha fazla sahip çıkılması gerektiğini kaydetti. 
 
 KÜRT PARTİLERİNE ÇAĞRI
 
Ardından Partiya Îslamiya Kurdistan (PİK) Genel Başkanı Hikmet Serbilind bir konuşma yaptı. Serbilind,  KNK’nin ulusal birlik noktasında yürüttüğü çalışmaların büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu çalışmaların dışında kalanların da bu çizgide çalışmalara dahil edilmesi gerekiyor.  Bu kesimlerinde ulusal çizgiye ve mücadeleye dahil olması için çalışmalar yürütülmelidir. Kurdistan’ı işgal eden İslam devletleridir. Kürt halkına yönelik her türlü haksızlığı ve katliamı yapanlar bunlardır. Kürt halkı özgürlük istiyor. Kürtlerin kazanımlarını korumak farzdır. Bu mücadeleyi yürüten Kürt savaşçıları büyük bedeller veriyor. Biz bu bedellere karşı sorumluyuz. Onlara karşı kendimizi sorumlu hissetmeliyiz. Ortadoğu’da özellikle İran ve Türk devleti Kürt kazanımlarının yok edilmesi için seferber olmuşlar. Tek bir partiyi ya da siyaseti hedef almıyorlar. Tek hedefleri tüm Kürt kazanımlarını yok etmektir. Kurdistan özgür olmadan Ortadoğu’ya adalet, hak ve hukuk demokrasi gelmez. Türk devleti üzerinde büyük bir korku vardır. AKP-MHP faşizmi 22 yıldır ilk defa geriledi. Bunun için yeni gündem oluşturmak istiyorlar. Irkçılık üzerinden gündem oluşturup Başûr, Rojava’ya yönelik büyük bir saldırı hazırlığı yapmak istiyorlar. Kürt halkı birlik ve tek ses olarak ulusal kazanımlarını korumak için bu saldırıya karşı hazırlıklı olmalıdır” diye konuştu.
 
'KÜRT KADINLARI SORUMLULUKLARININ FARKINDA'
 
Kürt Kadın Hareketi adına konuşan Sultan Öger ise, Kurdistan’ın 100 yıldır işgal altında olduğunu vurgulayarak, “Bu işgal, katliam, kültür kırım şeklinde kendisini gösterdi. Binlerce köy boşaltıldı. Milyonlarca insan göçertildi. Demografik yapı değişikliği daha da sürüyor. Kürt kadını 100 yıldır bu katliamları yaşıyor. Dünyanın her tarafına göç ettiler. Yeni bir Lozan daha yaşanmasın ve Kürt halkı toprakları üzerinde özgürce yaşasın diye Kürt Kadın Hareketi olarak sorumluluk hissediyoruz” dedi. 
 
'TARİHİ ROLÜMÜZÜ OYNAYALIM'
 
YNK adına konuşan Şex Şemal da konuşmasında böylesi kritik bir dönemde bütün Kürt partilerinin bir araya gelmesi ve ulusal birliği sağlaması çağrısında bulundu. Şemal, “Halkımız ve çıkarları büyük bir tehlike altında. Yeni dönemde Ortadoğu’da sıcak gelişmeler yaşanıyor. Biz Kürtler de tarihte oynamadığımız rolü oynayarak, tarihe cevap verelim” şeklinde konuştu.  
 
MUSLÎM: HALKIMIZ DAHA ÖRGÜTLÜ VE GÜÇLÜDÜR
 
Toplantıya video aracılığıyla katılan PYD Eşbaşkanı Salih Muslîm ise şu mesajı verdi: “Kürt halkı, gelişen saldırılar karşısında eskisi gibi değil; daha örgütlü ve sorumlu davranıyor. Bize yönelik birçok saldırı yapıldı ve daha da devam ediyor. Halkımız buna karşı koydu. Devrimci bir savaş yürüttü. Bu herkes için örnektir. İşte Bakur’daki baskılara karşı halkımız seçimlerde ortaya koyduğu tutum ile karşı koydu. Halkımız ortaya koyduğu tutum ile Türkiye’de demokratik kesimlere, muhalefete cesaret verdi. 
 
Yine Başûr’daki savaşta elde edilen yeni teknik kazanımlar, tüm Kürt açısından büyük bir kazançtır. Bu teknik kazancın sonuçları olacaktır. Olası bir saldırı karşısında halkımız birlik içinde sorumluluk alacak. Sorumluluk hepimizde olacaktır. Birlik içinde karşı durmalıyız. Kürt halkının birlik talepleri için KNK de çalışmalar yürütüyor. Osmanlı emmelerinden vazgeçmeyen Türk devletinin saldırıları karşısında halkımız, birlik temelindeki direnişi ile kazanacaktır. Bu süreçte Kürt düşmanları kazanmayacaktır.” 
 
AZINLIK TEMSİLCİLERİNDEN BİRLİK ÇAĞRISI 
 
Kürt siyasetçi Selim Sadak da Kürtlere yönelik saldırılara karşı birlik çağrısında bulundu. Öte yandan Asuri-Süryani, Êzidî, Yarsan gibi Kurdistan’daki etnik inanç ve halk temsilcileri başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi, kurum ve kuruluş temsilcileri söz alarak ulusal birlik vurgusunda bulunan konuşmalar gerçekleştirdi.

Diğer başlıklar

22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız
15:04 Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden anmaya katılım çağrısı
14:43 Gazeteci Ertaş’ın davası ertelendi
14:15 Çocuğa işkencede 'kusurlu' bulunan polislere 3 günlük aylıktan kesme cezası
14:14 Sağlık emekçilerinden eylem: İsrafın kaynağı biz değiliz
13:49 KESK'ten demokrasi güçlerine ortak mücadele çağrısı
13:30 2 günde 35 kimyasal silahlı saldırı
13:20 Amed’de ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ eğitimi
12:27 Amed'de Kobanê Davası protestosu: DAİŞ'i sahiplenenler de kaybedecek
12:14 İzBB işçileri oturma eylemi başlattı
11:59 İran'dan yalanlama: Akıncı İHA doğru tespit yapamadı
11:05 DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü: Ülkeye en fazla zararı verenler, tecritte ısrar edenlerdir
10:51 AYM, Cerattepe’nin ÇED kararını iptal etti
10:47 3 ülkeden Filistin kararı
10:21 Riha’da ev baskınları
10:07 Katledilen Özkaplan'ın kardeşi: Emniyet şikayetleri dikkate almadı
10:06 Sasa Amed’teki konserinde yasakları protesto etti
10:06 ‘Kayalıklardan düştü’ denilen kadın itilerek katledilmiş
10:04 Bakanlığa yürüyen DEM Partililerden muhalefete 'ortak mücadele' çağrısı
10:00 Veysi Aktaş'ın tahliyesinin engellenmesine karşı başvuruya ret
09:48 Kayyım 5 dakikalık reklam filmine 4 milyon harcadı
09:43 Tutsak Akdoğan’ın beyin ölümü gerçekleşti
09:41 'Etki ajanlığı' ile kimler hedef alınacak?
09:32 Polisin katlettiği Hantaş’ın ağabeyi: Fail kolluk olunca ödüllendiriliyor
09:18 Cezaevlerinde ‘Öcalan’a özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:07 Alıkonulan gazetecinin akıbeti 211 gündür bilinmiyor
09:06 Curnê Reş seçimleri için hareketli seçmen seferberliği
09:05 Şirnex Barosu Ekoloji Komisyonu'ndan 'kum ocakları' uyarısı
09:04 Çiftçinin sorununa 'agroekolojik üretim' önerisi
09:04 'Özgürlük' eylemindeki tutsakların yakınları: Taleplerin arkasındayız
09:03 ÖHD Kürtçe eğitim için Meclis ve bakanlığa başvuracak
09:02 Dil Araştırmacısı Erauskin: Resmiyet dışında bir seçenek kabul edilmemeli
09:01 Dr. Yaviç: Hasta tutsakların durumundan endişeliyiz
09:00 22 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:24 Erdoğan 'Savaş ve seferberlik' ilan yetkisini de aldı
21/05/2024
23:28 DEM Parti’nin Kobanê önergesi oylamaya sunulmadan reddedildi
23:07 Ankara’da bir komiser gözaltına alındı
21:59 Kütahya'da maden atık havuzunda taşkın
21:09 Tahliye edilen Gazeteci Dal: Tecridi yazmaya devam edeceğiz
20:51 İzmir'de Çerkes Soykırımı anması
20:46 Perî’de seçim çalışması: Bizden alınanı geri alacağız
19:22 DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Erdem tutuklandı
19:17 Kadınlardan bakanlığa: İstismar davasına taraf olacak mısın?
18:34 Mêrdîn ve Ankara'da Kobanê açıklaması
18:14 3 gazeteci için tahliye kararı
17:48 AYM, 10 Ekim Katliamı’nda ihlal görmedi!
17:31 Hazine 46,3 milyar lira borçlandı
17:18 Sendika ve partilerden Şenyaşar’a destek ziyareti
16:57 Êlih’te şüpheli çocuk ölümü
16:51 Aydın'da işten çıkarılan işçilerden eylem
16:37 Latmos Dağı'ndaki kapasite artışına mahkeme ‘dur’ dedi
16:34 Meslektaşları avukat Çiftçi'nin serbest bırakılmasını istedi
16:30 'Neden avukatlık yaptın' davası ertelendi
16:06 Pirsûs Katliamı davasında taleplere ret
15:36 Curnê Reş'te yarınki buluşmaya çağrı
15:17 Çıplak arama dayatıldı, yerde sürüklenerek adli koğuşa götürüldü
15:07 Özel: AYM Kobanê kararlarını bal gibi bozacak
14:49 Tahliye olan siyasetçilere ziyaretler sürdü
14:41 Gülistan Doku Turnuvası'nın startı verildi
14:39 ‘Demokratik çözüme zarar veren yargı pratiklerine son verilsin’
14:32 Mahkemenin iptal ettiği JES kuyuları için yeni ÇED süreci
14:19 Sendika.Org bürosuna polis baskını
14:06 Hantaş davası cezasız bırakıldı: Karar yasaya aykırı
13:43 Kayyımın borçları nedeniyle MARSU'nun elektriği kesildi
12:46 Avukatlardan Abdullah Öcalan için ayrı başvuru
12:45 İstanbul’da gözaltı sayısı arttı
12:40 Irak yargısından 'azınlık kotası' kararı
12:38 Hatimoğlulları: Rejime biat etmedikleri için arkadaşlarımıza ceza verildi
12:11 Recep Hantaş davasında sanık polise ceza verilmedi
11:59 Gazeteci Aslan 'yanlış bilgi yayma' davasında beraat etti
11:43 İran’da Newroz gözaltıları
11:35 İtirafçının 'yanımdaydı' dediği avukatın duruşmada olduğu ortaya çıktı
10:46 Gund Ma kuruluyor
10:41 Êzidîler topraklarına geri dönüyor
10:19 Newroz’da tutuklanan kişi adli koğuşta tutuluyor
10:08 DEM Parti: Çerkeslerin 160 yıl önce yaşadığı büyük acıyı paylaşıyoruz
10:00 Abdullah Öcalan'a 6 aylık yeni avukat görüş yasağı
09:46 Schengen vizesine zam
09:45 Afyon'da kaza: 17 kişi yaralandı
09:12 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:10 Tecrit ve Kürt sorunu için kapsamlı buluşmalar gerçekleştirilecek
09:07 Biat etmeyen hasta tutsaklara tahliye yok!
09:06 210 gün oldu: KDP özgür basından korkuyor
09:04 Avrupa'da 'özgürlük' talepli yeni eylemlerin startı verilecek
09:01 'Koruma' kararları korumuyor
09:00 21 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:49 İstanbul'da en az 15 gözaltı
08:38 Metîna ve Amêdiyê kırsalına hava saldırısı
20/05/2024
23:28 İzmir’de MKM ve Rastak’tan coşkulu konser
22:21 Kocaeli’de bir kadın katledildi
22:06 Erdoğan, Reisi için 1 günlük 'milli yas' ilan etti
21:24 Dilan Cudi Saruhan günebakanlarla karşılandı
20:01 Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden duruşmaya katılım çağrısı
19:00 Kadınlar hastane önünde: Selen Bilgin’e ne oldu?
18:42 Şenyaşar: Beni mahkemeye çağıracaklarına suç işleyenleri tutuklasınlar
18:31 Gever Barış Anneleri Meclisi’nden ‘tecride son verin’ çağrısı
18:22 Yiğit’in ölümüne sebep olan Sarı’ya 1 yıl 8 ay ceza
18:05 CHP'den Pîrsus Katliamı davası için heyet
17:04 Erdoğan siyasetçilere verilen cezaları savundu
16:47 Perî’de köy ve mezralarda kapı kapı seçim çalışması
16:27 'Özgürlüğe ses ver' eylemi 3'üncü haftasında: Tecridi kaldırın
16:19 DEM Parti Curnê Reş'te tempoyu arttırdı
16:13 Bayraklı Belediyesi çalışanları 5 gündür eylemde
16:08 DEM Parti Eş Genel Başkanları Demirtaş’ı ziyaret etti: Mücadelemiz sürecek
15:58 Tanrıkulu’dan Demirtaş ve Mızraklı’ya ziyaret
15:53 Bakanlık cezaevlerindeki hükümlü sayısından bihaber!
15:38 9 kişinin öldüğü dava Konya'ya nakledildi
15:27 Kobanê Davası kararlarına tepkiler sürüyor
15:14 Licê'de askeri operasyon sürüyor
14:58 Türkiye’nin varlıkları azaldı, yükümlülükleri arttı
14:54 37 kişinin öldüğü apartmanın müteahhitlerine ceza
14:24 UCM savcısından Netanyahu hakkında tutuklama talebi
14:10 ÇED'siz projeyi iktidara yakın firma kazandı
13:53 Tahliye edilen siyasetçiler bir arada: Demokrasiyi inşa zamanı
13:41 Hasta tutsak Özer rapor için İstanbul’a sevk edildi
13:32 Koçyiğit'ten 'iktidar tuzağı' uyarısı
13:29 Reisi'den akılda kalanlar: Jîna Emînî'nin katledilmesi, idamlar ve şiddet
13:07 KYK yurdundan 97 öğrenci zehirlendi
12:58 Meclis'e 'kayyımların borcu kendilerinden tahsil edilsin' teklifi
12:27 Siyasetçi ve aydınlardan 1 Mayıs tutukluları için bildiri
11:52 DEM Parti: AKP muhtar ve köylüleri tehdit ediyor
11:14 Şirnex’te 1 tutuklama
11:10 Sûr Belediyesi kayyımdan kalan borcu açıkladı
10:30 Reisi’nin yerine yardımcısı atandı
09:38 10 il için sağanak uyarısı
09:09 ‘Atanmış hastane yönetimi sağlık sistemini değersizleştiriyor’
09:08 Süleyman Ahmet’ten 209 gündür haber yok!
09:06 Tutsaklar aile ve telefon görüşüne çıkmıyor