Hatimoğulları: DEM İstanbul’a, İstanbul DEM’e yakışacak

İSTANBUL - Sultanbeyli'de aday tanıtım buluşmasında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "DEM Parti, İstanbul’a; İstanbul, DEM Parti’ye yakışacak" dedi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), İstanbul Sultanbeyli'de bulunan kent meydanında adaylarını tanıttı. Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni de buluşmaya katıldı. Yüzlerce partili, buluşmaya saatler kala meydana gelerek, Kürtçe stranlar eşliğinde halaya durdu. Kitle, sık sık "Bijî Serok Apo", “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. 
 
BEŞTAŞ: DEM RÜZGARI ESTİRELİM
 
Buluşma, DEM Parti Sultanbeyli Eşbaşkan adayları Filiz Aydın ve Hacı Erbek’in alandaki kitleyi selamlamasıyla başladı. Filiz Aydın, “Bizler iddialıyız kazanacağız" dedi. Ardından İstanbul 1‘inci Bölge eşbaşkan adayları tanıtıldı. 
 
DEM Parti İBB adaylarından Meral Danış Beştaş, İstanbul'un en büyük sorunlarının başında yoksulluk, işsizlik ve açlık geldiğini söyledi. Beştaş, "Tıpkı Kürt illerinde olduğu gibi İstanbul’da da ilçelerde de ayrımcılık var. Kullandıkları kumdan deprem faaliyetlerine kadar ayrımcılık var. Kaç tane arkadaşımız Sultanbeyli’de tiyatroya, sinemaya gidebiliyor bunu biliyoruz. Hem ekonomik hem de yollar olarak gitme şansınız yok” dedi.
 
“İstanbul’u birlikte değiştireceğiz” diyen Beştaş, "DEM Parti’yi tartışanlara DEM Parti’yi göstereceğiz. DEM Parti bu ülkede barışın garantisidir. Emeklinin daha fazla sömürülmesinin önünde set olacak, kadın kırımına son diyecek ve hak ettiği değer için mücadele edecektir. Şimdi de diyoruz ki İstanbul’da DEM, İstanbul’da özgürlük, İstanbul’da adalet zamanı. Bizim taleplerimizi görmezden gelenlere, bizi tanımayanları 'biz de tanımıyoruz' diyeceğiz. Tanımayacağız onları. İstanbul’un her yerinde 31 Mart’'a kadar DEM rüzgarını estirelim” diye konuştu.
 
ÇEPNİ: İSTANBUL’U KAZANACAĞIZ
 
DEM Parti İBB adayı Murat Çepni ise, "Bizim sorunumuz özgürlüktür, demokrasidir. Bunu ancak biz kurabiliriz ve bunu kurmakta kararlıyız. İstanbul’da iddialıyız, İstanbul’u kazanacağız. Şimdiden başarımız tüm halklarımıza kutlu olsun. Zafer özgürlükler olacaktır" dedi.  
 
DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, dün Esenyurt Meydanı’nda gerçekleştirdikleri mitinge işaret ederek, "Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesi ve İmralı tecridinin ortadan kalkması için düzenlenen demokrasi mitingi, on binlerce insanın katılımıyla bütün Türkiye ve dünyaya ‘Kürtler buradadır ve çözüm istiyor’ dedi" şeklinde konuştu. 
 
'İSTANBUL, DEM PARTİ'YE YAKIŞACAK'
 
Hatimoğulları, şunları söyledi: "DEM Parti, İstanbul’a; İstanbul, DEM Parti’ye yakışacak. Böyle bir seçim kampanyasını hep beraber örgütlemeye var mıyız? İstanbul yüreği o kadar geniş bir kent ki Türkiye’deki bütün halkları, inançları sığdırmış, onlara ev sahipliği yapmış bir kent. Bu seçim kampanyamızda da sadece seçilmek değil, aynı zamanda DEM Parti’yi örgütlemek, aynı zamanda geniş kitlelere açılım sağlamak, Demokratik Cumhuriyet paradigmamızı anlatmak gibi bir görevle karşı karşıyayız. Ve elbette bizler bu seçimlere bu perspektifle hazırlanarak kazanmayı önümüze hedef olarak koyduk. Bunun için Sultanbeyli halkı olarak gece gündüz çalışmaya var mısınız? Adaylarımızın etrafını, dört bir tarafını sarıp sarmalamaya, gitmedik ev, çalmadık kapı bırakmamak üzere çalışmaya var mısınız?”
 
'İSTANBUL’A EN BÜYÜK İHANETİ İKTİDAR YAPMIŞTIR'
 
"İstanbul’a en büyük ihaneti mevcut iktidar yapmıştır" diyen Hatimoğulları, "İktidar diyor ki ‘İstanbul’a biz ihanet etmedik.’ En büyük ihaneti İstanbul’a bu iktidar yapmıştır. Bu söz aslında ihanetin açık itirafıdır. Bugün Türkiye’nin en büyük yoksulluğu İstanbul’da yaşanıyor. En büyük barınma sorunu, en yüksek kiralar İstanbul’da mevcut. İstanbul’u bu kadar yoksullaştıran, İstanbul’u sermayeye, yandaşlarına peşkeş çeken AKP iktidarının ta kendisidir. Aynı zamanda İstanbul’un tarihi dokusunu dönüştürüp değiştirip kültürel dokusunu geliştirerek İstanbul’u kendi kimliğiyle buluşturmak yerine sermayeye peşkeş çekmek de bir numara rol oynadılar” dedi.
 
'SİZİN GİDİŞİNİZ MONTAJ DEĞİL GERÇEK OLACAK'
 
İktidarın "Kanal İstanbul" projesini eleştiren Hatimoğulları, "Kanal İstanbul’u yaptırmamak için varız. İstanbul’u yaşanılır bir İstanbul yapmak için varız” vurgusu yaptı. Hatimoğulları, şöyle devam etti: "Ekranlarda DEM olmadan DEM Parti tartışılıyor. DEM Parti’nin kimi desteklediği ya da desteklemediği tartışılıyor. Diyoruz ki onlara, DEM’i DEM’siz tartışmayın. Varsa yüreğiniz DEM’li adaylarımızı, DEM’li temsilcilerimizi, partililerimizi o televizyon programlarına, o açık oturumlara çıkarın tartışalım. Hodri meydan. Şimdi de bir montaj videoyla DEM Parti’nin üzerine çamurlar atmaya çalışıyorlar. Bu iktidarın yaptığı en önemli işlerden biri algı yaratmaktır ve bunu DEM Parti üzerinden yapmaya çalışıyor. Bizler de diyoruz ki, montaj videolardan umutlananlar, medet umanlar, montajla algı yaratmaya çalışanlar, sizin siyasetiniz ve vaatleriniz montajdır. Buradan söz veriyoruz, sizin gidişiniz montaj değil gerçek olacak.
 
İTTİFAKIMIZ HALK İTTİFAKIDIR
 
Bizim ittifakımız JİTEM ittifakı değildir. Bizim ittifakımız kanla beslenenlerle, Kürt’ü ve kadınları yok sayanlarla, demokrasiyi hukuku ayaklar altına alanlarla hiç değildir. Bizim ittifakımız rantiyeci, şantiyecilerle de değildir. Bizim ittifakımız kadınlarladır, gençlerledir, işçilerledir, emekçilerledir, Kürt halkıyladır, Türk halkıyladır, Ermeni, Azeri, Laz, Çerkez, ezcümle bütün halklarladır, bütün inançlarladır. Bizim ittifakımızın adı halk ittifakıdır, halk ittifakı. DEM Parti dile getirdiği sorunlarda hakiki çözüm ve proje üreten bir partidir. Bizler seçimlerden seçimlere hatırlanan bir oy deposu olarak görülmekten bıktık. Bizim ortaya koyduğumuz sorunlar 1 Nisan’dan sonra iktidarı ve muhalefeti ile herkesin elini taşın altına koyması gereken, çözüm üretilmesi gereken sorunlardır. Bizim dile getirdiğimiz sorunlar işçinin, emekçinin yoksulluğudur, kadınların ezilmesi ve sömürülmesidir. Doğanın ve ekolojinin talan edilmesidir.
 
BERABER ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ
 
Bunlara karşı beraber çözüm üreteceğiz. Kürt sorunu seçimden seçime hatırlanacak bir sorun değildir. Kürt sorunu bir statü sorunudur ve herkesin ciddiyetle bu sorunun çözümü için elini taşın altına koyması, projelerini açıklaması lazım. Biz DEM Parti olarak Kürt sorununun çözümü için hem diyalog çağrılarımızı hem projelerimizi her yerde anlattık, anlatmaya da devam edeceğiz."
 
 
 
 

Diğer başlıklar

17:26 Irak Parlamentosu'ndan Türkiye'ye ziyaret
17:02 Kobanê Davası’nda tahliye çıkmadı
16:45 Misirc kayyımının borçları bilboardlara asıldı
16:31 Sırrı Süreyya Önder Meclis oturumunda rahatsızlandı
16:14 Esenyurt’ta mobilya imalathanesinde yangın
15:55 Bafil Talabani: Seçimler zamanında yapılacak
15:53 Hezex’te renkli Çarşema Sor Bayramı kutlaması
15:35 Kayyım seçime 2 gün kala tüm kamera kayıtlarını sildirdi
15:29 Colemêrg’te 3 bölge 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi
15:24 Belediyede 4 görev verilen AKP'li başkan görevden alındı
15:21 Abdullah Öcalan’ın aile ve avukatları AK’de: Bu kanunsuzluğu durdurabilirsiniz
15:17 Emekli ve emekçilerin maaşlarının düzenlenmesi için komisyon kurulması talebi
15:08 YSK, Hatay ve Ordu başvurularını reddetti
15:06 İşkence görüntüleri ortaya çıkan Veli’den günlerdir haber yok
14:44 Tutsak Rozerin Kalkan’ın tahliyesi 11 ay engellendi
14:38 Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında çatışma
14:33 Wêranşar'da ilk 'Çarşema Sor' kutlaması
14:24 İYİ Parti'den istifa
14:05 BES mülakat uygulamasının kaldırılmasını talep etti
14:00 Sağlıkçılardan 'sağlıkta şiddete son' çağrısı
13:42 Erdoğan'dan seçim yorumu: Tek iktidar Cumhurbaşkanı’dır
12:31 Bakan Işıkhan: Temmuz'da asgari ücrete ara zam olmayacak
12:16 Kobanê Davası: 13 tutsak siyasetçi duruşmaya katılmadı
11:49 Tutsak kadınlara tehdit
11:35 Türkiye, Yeşil Gelecek Endeksi'nde son sıralarda
11:11 Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı
10:50 'Bêrû'nun yasaklanması hukuka aykırı bulundu
10:22 DEM Parti Eş Genel Başkanları: Kobanê Davası tarihi fırsata çevrilebilir
10:19 AYM'den 'tek tip elbise' kararı
10:12 İsrail’den Gazze’ye saldırı: 18 kişi yaşamını yitirdi
10:11 Giyadîn’de gözaltı
09:09 Gazeteci Ahmet 176 gündür KDP istihbaratının elinde
09:07 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:05 Mêrdîn kayyımları 3 milyar 502 milyon TL borç bıraktı
09:03 Hak savunucuları: Eylemdeki tutsakların talebi karşılanmalı
09:00 Av. Kaya: Abdullah Öcalan için yeni başvurularımız olacak
09:00 17 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:48 Kato'ya girişlere 15 günlük yasak
16/04/2024
21:43 Özel, Kobanê Davası için heyet görevlendirdi
20:34 Erdoğan, İsrail ile ticarete tepki gösterenleri hedef aldı
19:33 Çukurova’da kadınlardan öz savunma çağrısı
19:20 Wan direnişinin güler yüzlü çocuğu: İrademize sahip çıktık
19:07 Grevdeki işçiler gözaltına alındı
17:19 YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti
17:07 Şenyaşar, bariyerlere rağmen eylemini sürdürdü
16:55 Wan direnişinin sembolü Muhammed Orhan tahliye edildi
16:47 Seçimlerdeki şaibelerin araştırılması için önerge
16:44 Leyla Güven’e 5 ay ceza
16:41 Şiddet uygulayan polisler açığa alındı
15:24 Amed’de trafik kazası
15:13 Seçim sonrası yeni anket
14:37 İzmir’de asbestli gemi tepkisi
14:18 17 ve 18'inci turlarda da yeni başkan seçilemedi
13:35 1 Mayıs çağrısı: Adaletsiz düzene karşı alanlara çıkalım
12:46 Hatimoğulları: İktidarın 'çöktürme planı' çökmüştür
12:31 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek
12:16 6 kadın gazetecinin davası ertelendi
11:49 Bahçeli seçim başarısızlığını görmedi: Oyumuz yüzde 16,62!
11:38 Cezaevi ve savcılığa İmralı başvurusu
11:37 ÇGD’nin ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödülleri sahiplerini buldu
11:31 Eylemdeki tutsağın annesi: Talepleri talebimizdir
11:05 BİSAM: Yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL
11:01 Kobanê Davası'nda yarın tutukluluk incelemesi yapılacak
10:57 İstanbul’da ev baskınları
09:58 Altın fiyatlarında yeni rekor
09:10 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 175 gündür haber yok
09:09 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:06 Ayşe Gökkan: Özel savaşa karşı özsavunma halkası genişletilmeli
09:03 Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek
09:02 Hevsel'de çok emek az kazanç
09:01 Wêranşar'da Çarşema Sor kutlanacak
09:00 16 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Qileban’da kaza: 4 kişi hayatını kaybetti
08:17 DAİŞ’liler 100 küçükbaş hayvan kaçırdı
08:10 91 kurum ve isimden CPT'ye İmralı mektubu
15/04/2024
21:55 AK önünde Abdullah Öcalan için miting: Sessizliği kabul etmeyeceğiz
21:34 İsrail'den İran saldırısına karşılık verme kararı
21:27 Filistinli Gazeteciler Sendikası: İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü
19:14 Girê Sor’da aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
18:34 Adana Kadın Platformu’ndan fail H.İ’nin beraatine tepki
17:12 Şemzînan’da polisten yurttaşlara tehdit ve hakaret
16:48 DEDAŞ'tan boş daireye 34 bin TL fatura!
16:36 Adalet Bakanlığı’nın üç kapısı da Emine Şenyaşar’a kapalı
16:28 BES-AR: Yoksulluk sınırı 66 bine dayandı
16:23 Üniformalı tacizine tepki: Özsavunmamızı geliştireceğiz
15:59 Medet Serhat'ın mezarına saldırıya dair suç duyurusu
14:59 Şirnex’te mahalle bekçisi bir kişiyi vurdu
14:53 Yargıtay savcısı Deniz Poyraz davasında taleplerin reddini istedi
14:15 Kamu emekçileri vergide adalet istedi
14:12 DEM Parti’den avukat Akalın’ın mezarına ziyaret
13:37 Sêrt kayyımının bıraktığı borç: 456 milyon TL
13:35 Kürt müziğinin son 13 yılından seçme eser akorları kitabı çıktı
13:33 Temelli'den Meclis'teki partilere: Ders çıkarma zamanı
13:14 İran 2 kolberi katletti
12:28 ‘Büyüyen mücadelemiz tecridi kıracak’
12:19 Beşiktaş yangınında itfaiye raporu çıktı
12:14 İsrail'de 'savaş kabinesi' toplanacak
12:14 Bütçe açığı daha ilk çeyrekte 500 milyar TL’yi geçti
11:58 Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı
11:39 DİB’ten Kobanê Davası çağrısı: Hukuksuzluğa karşı tutum alın
11:10 Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yasaklanmasına dair kanun teklifi
11:00 Merkez Bankası’ndan rekor zarar!
10:33 Benzine yılda yüzde 113 zam
10:25 Erkek şiddeti: 1 kadın katledildi 1 kadın ağır yaralı
10:09 TÜİK'in Şubat ayı işsizlik rakamı: 8,7
10:05 Biradost'a hava saldırısı
09:56 Gram altının fiyatı 2 bin 455 TL'yi aştı
09:49 Adalet Nöbeti eylemi farklı bir evreye taşınacak
09:37 Eylemdeki tutsak: Sesimizi herkese duyurun
09:12 Botan Vadisi bahar renklerine büründü
09:08 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle eylemde
09:07 KDP istihbaratının alıkoyduğu gazeteciden haber yok
09:06 Özel savaşa karşı mücadele hattı: Xwebûn
09:03 İhlallere karşı 'sokakta mücadele' çağrısı
09:01 Sêrtliler kayyım tahribatının ortadan kaldırılmasını bekliyor
09:00 15 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
14/04/2024
22:35 Teleferik kazasına ilişkin 5 tutuklama
22:27 Mûş'ta dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi
21:20 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız baygınlık geçirdi
20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 30 yıllık tutsak tahliye edildi
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı
22:52 Ürdün hava sahasını kapattı, İsrail'de okullar tatil edildi
22:42 Tecride karşı Kopenhag ve Mannheim’de miting
22:36 Şengalli kadınlar özsavunma hamlesi başlattı