Türkoğlu: 'Her dem direniş, her dem özgürlük' şiarıyla 8 Mart'a gidiyoruz

  • kadın
  • 11:04 26 Şubat 2024
  • |
ANKARA – DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, 2 Mart'ta, 'Her dem direniş, her dem özgürlük' şiarıyla 8 Mart'ın yanı sıra, Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak'ın da seçim çalışmalarının startını vereceklerini belirterek, "Tüm kadınları Gültan'ın ortaya koyduğu iradenin etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz" dedi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, kadın gündemine ilişkin DEM Parti Genel Merkez’de basın toplantısı düzenledi. Konuşmasına Kürtçe başlayan Türkoğlu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nü kutlayarak, “Söz veriyoruz ki, dil mücadelesini büyüteceğiz. Dilimiz onurumuzdur, yaşasın anadilimiz” dedi. 
 
Türkiye’de halkların seçimlere yoksulluk, işsizlik, emek sömürüsü, kadına yönelik şiddet ve katliamların derinleşerek arttığı bir dönemde girdiğini söyleyen Türkoğlu, kadın özgürlükçü, yerinden ve yerelden yönetim diyen paradigma ile hareket eden kadınlar olarak en önemli gündemlerinden birinin de yerel seçimler olduğunu söyledi. 
 
Yerel seçimlerin önemine değinen Türkoğlu, “Çünkü, özgür ve eşit yaşamı inşa edeceğimiz yerler, yaşam alanlarımız olan yerellerimiz olacaktır. Her an her dakika seçim takvimine, sandık siyasetine bağlı kalan erkek siyasetine karşı; kadınlar öncülüğünde ördüğümüz yeni yaşamın öznesi olan yerelimizdir.  Yerel demek; kadınların yaşadığı, nefes aldığı, kendini, yaşamını, geleceğini var ettiği yerler demektir. ‘Doğduğum yerde doymak istiyorum’ diyerek yaşam alanlarını korumak demektir. Genel siyaseti belirleyecek olan da yerellerin iradesidir, kadınların iradesidir” dedi. 
 
'KADINLARIN GÜNDEMİ TECRİDİ KIRMAK' 
 
Türkoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Kadınların gündemleri nettir. Bizim gündemimiz, Kürt sorununda demokratik çözüm için Sayın Abdullah Öcalan üzerinde yürütülen tecridi kırmaktır. Ülkenin dört bir yanında kadınlar, anneler öncülüğünde başlatılan adalet nöbetlerinden, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinden yükselen talepleri en güçlü şekilde sahiplenmek ve bu taleplerin yerine getirilmesi için mücadeleyi büyütmektir. 15 gün süren özgürlük yürüyüşümüzde bu taleplerin tüm halkların, kadınların talebi olduğuna bir kez daha şahitlik ettik. Her güzergahında kadınların sesleri, sözleri, zılgıtları ile isyanımızı birleştirdik. Bu ülkede Kürt sorununda çözümsüzlüğü dayatanlara, tecridi bir rejim haline getiren, getirmek isteyenlere karşı gündemimiz, önceliğimiz tecridi kırmaktır dedik. 
 
SAYIN ÖCALAN BARIŞIN TEMİNATIDIR
 
Sayın Öcalan da bu onurlu barışın teminatıdır. Sadece ülkede değil bir bütün Ortadoğu’da kapitalist erkek egemen iktidarların güç ve paylaşım üzerinden yürüttüğü kirli savaş siyasetine karşı ortaya koyduğu paradigmasıyla eşitliğin, özgürlüğün ve bir arada ortak yaşamın da yol göstericisidir. Bu paradigmayı hayata geçirmek de biz kadınların önceliğidir. Savaşın yarattığı yoksulluğu, şiddeti, acıyı en ağır şekilde yaşan biz kadınlarız.  
 
YAŞAM HAKLARI GASP EDİLDİ
 
İşte bu yüzden kadınların gündemi; kadın yoksulluğuna, kadına yönelik şiddet ve katliamları meşrulaştıran politikalara karşı kadın örgütlülüğünü büyüterek yerinden ve yerelden mücadele ağlarını kurmaktır, örgütlemektir. 2023 yılında 315 kadın katledildi. Yılın ilk ayında 31 kadın katledildi. 31 kadının yaşamı erkekler tarafından yok edildi. İstanbul’da bir günde 3 kadın katledildi.3 yaşam çalındı. Kadınlar yerellerinde, evlerinde, sokaklarında, işyerlerinde katledildi. Bir kent düşünün ki o kentin sokağında kadınların yaşam hakkı yok, bir ev düşünün ki kendi yaşamını sürdürebilecek ortama sahip değil kadınlar, bir işyeri düşünü ki kadınların güvenliği risk altında ve katliamlar aslında böyle büyüyor, çoğalıyor. Bunlar elbette ki kadın düşmanı politikalardan bağımsız düşünülemez. Bu durum, kadınların yaşam haklarının gasp edildiğinin göstergesidir. Yine yakın zamanda Rojvelat’ı kaybettik. Ailesinin çabaları ile Rojvelat’ın cansız bedeni Ilısu Barajı’ndan çıkarıldı. Ailenin tüm çabasına ve girişimlerine rağmen yeterli arama kurtarma çalışmaları yapılmadı, geç kalındı ve Rojvelat’ı kaybettik. Bunlar sıradan ölümler değil; göz göre genç kadınların yaşamlarının sonlandırılmasıdır. Gülistan Doku’nun kaybına da, Rojvelat’ın ve yüzlerce kadının ölümüne de neden olan erkek devlet şiddetine karşı, yaşamlarımızı sahiplenme zamanıdır.  Gün daha fazla örgütlenme zamanıdır ve aynı zamanda hesap sorma günüdür. Yaşamlarımızı bu iktidarın insafına bırakacak bir yerde değiliz ve hiçbir zaman da o yerde olmadık. Buna karşı mücadele edeceğiz, irade olacağız.
 
KENTİMİZDE DE SÖZ VE KARAR KADINLARIN OLACAK 
 
Bu ülkede kadın cinayetlerini meşrulaştırmak isteyenler kadınlardan oy talep ediyor. Bu iktidara en güçlü cevabı yine biz kadınlar vereceğiz. Elbette ki kadın özgürlük mücadelemiz seçime indirgenecek bir mücadele değil. Ancak bin bir emek ve bedelle ördüğümüz mücadelemizin bir parçası da kadın özgürlükçü yerel yönetimlerdir, paradigmamızdır ve bu paridigmayı hayata geçirmektir.  Belediye binalarına sığdırılamayacak kadar büyük bir paradigmanın sahibiyiz. Yaşamın her alanında hayata geçireceğimiz sistemimiz dün olduğu gibi bugün de iktidarların hedefinde.  Çünkü bizim sistemimiz tek adam yönetimine karşı eş başkanlığı esas alıyor.  Kadınların, halkların iradesini gasp eden kayyım rejimine karşı kadın iradesini, halkların iradesini, yerelin iradesini esas alıyor. Kadına yönelik erkek devlet şiddetine karşı kadın özgürlük mücadelesini esas alıyor. Tüm karar ve yetki mekanizmalarında kadınların sesinin, sözünün yükseldiği sistemimizi en güçlü şekilde sahipleneceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Kendi sokağımızda, kendi mahallemizde, köyümüzde, kentimizde söz ve karar biz kadınların olacak. 
 
SEÇİM BEYANAMESİ 
 
Bizler; bu inanç ve kararlılıkla DEM Parti Kadın Meclisi olarak 31 Mart yerel seçimlerine giderken; eşit temsiliyet ve eş başkanlık sistemi ile bir kez daha farkımızı ortaya koyduk. Kadın seçim beyannamemizi hazırlayıp siz değerli basın emekçileri ve kamuoyu ile paylaştık. Daha önce de belirttiğimiz gibi bizler bu beyannameyi mahallelerde yaptığımız kadın toplantılarından gelen önerilerle yaptık. Kentlerde kadın platformları ile kadın örgütleri ile mücadele yürüyen her bir kadın arkadaşlarımızla yan yana gelerek hazırladık. Şimdi beyannamemizde yer alan taleplerimizi bir kez daha en güçlü şekilde hayata geçirmemizin vaktidir. Tüm adaylarımızla birlikte hiç terk etmediğimiz alanları, meydanları en güçlü şekilde dolduracağız.  
 
500 YERDE KADIN BELEDİYE EŞ BAŞKAN ADAYI 
 
Sevgili kadınlar; 81 ilde 3 kentte kent uzlaşısı sağlayarak seçimlere giriyoruz. 28 büyükşehir, 49 il, 45 belde, 378 ilçe olmak üzere toplam 500 yerde kadın belediye eş başkanı adaylarımızla yerel seçimlere gidiyoruz. Fermuar sistemimizi esas alarak belirlediğimiz 1000 kadın meclis üyesi adayı ile sahalarda olacağız. İktidar ile muhalefet ise kadınları yok sayıyor. Kadınların oylarına talip olan AKP-MHP tekçi erkek egemen iktidarı 30 büyük şehirde sadece 1 kadın aday göstermiştir. AKP’nin şimdiye kadar açıkladığı 51 il belediye başkan adayı arasında (MHP ile birlikte gösterdikleri adaylar da dahil olmak üzere) sadece üç kadın var. Geriye kalan 48 ili eğer seçilirse erkeklerin yönetmesini uygun bulmuşlar. CHP’de açıklanan yerlerde kamuoyuna yansıyan bilgiye göre, 595 adayın sadece 50'si kadın. Bu tablo, iktidarı ve muhalefeti ile kadının nasıl yok sayıldığının utanç tablosudur.
 
Tüm bunlar yaşanırken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı yakın zamanda yaptığı açıklamasında 22 yıldır kadınlardan yana tavır alan bir yönetim anlayışı sergilediklerini ve ülkeyi böyle yönettiklerini belirtmişti. Gerçekleri manipüle etmek bu iktidarın işidir. O zaman kendilerine inatla hakikati bir kez daha söyleyelim; 22 yıldır kadınlardan yana değil, kadınların kazanımlarını gasp etmeden yana tavır aldınız. İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilerek, Nafaka Hakkı’na göz dikerek siz kadınlardan yana değil, erkek egemen politikalardan yana tavır aldınız. Cinsiyet kimliklerini yok saydınız LGBTİ+’lara tahammül edemediniz, Queer festleri yasakladınız, nefret söylemleriyle sokak ortasında katledilmelerine sebep oldunuz. ‘Eş başkanlık ve eşit temsiliyet mor çizgimizdir’ diyen kadınlardan yana değil, tek adam rejiminden yana tavır aldınız. Kadına yönelik suç işleyenlerden yana tavır aldınız.
 
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'Nİ YEREL YÖNETİMLERDE HAYATA GEÇİRECEĞİZ 
 
Ama kadın iradesini gasp eden, kadın kazanımlarına saldıran, kadına yönelik şiddetle mücadele merkezlerini kapatan kayyımlardan yana tavır alan iktidarınızı göndermek de biz kadınların net tavrıdır. Kadın kurumlarımızı, şiddetle mücadele merkezlerimizi, kooperatiflerimizi yeniden kurarak bunu yapacağız. Bunu kayyımlarınızı göndererek yapacağız. Son olarak şunu söyleyeyim; İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler şunu çok iyi bilsin ki, sözleşmenin her bir maddesini kadın özgürlükçü yerel yönetimler politikamız ile yeniden hayata geçireceğiz. Sevgili arkadaşlar; kadın adaylarımız ile birlikte erkek egemen siyasetin tezahür ettiği her alanı değiştireceğiz. Ev ev, kapı kapı dolaşacağız. Tüm bu süreci kadınlarla birlikte öreceğiz. 
 
GÜLTAN'IN YOLDAŞLARI ÇALIŞMAYA BAŞLADI 
 
Ancak bizler için hem heyecan verici, hem de tüm kadınların sorumluluğunda yürütülecek bir çalışmamız daha var, Ankara Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayımız sevgili Gültan Kışanak’ın seçim kampanyası. Tutukluluk süresini doldurmuş olmasına rağmen hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulan sevgili Gültan, duruşu, mücadelesi ve direnişi ile her bir kadının yaşamına değen bir yerdedir. 12 Eylül faşizmi karşısında diz çökmeyen iradenin sahibi, bugün Ankara’da biz kadınların mücadelesine seslenmektedir. Bu sesi duyan, barış siyaseti için Amed’den Ankara’ya, Ankara’dan tüm Türkiye’ye köprüler kuracak Gültan’ın yoldaşları hazır ve çalışmalara başladılar. 
 
Kadın özgürlükçü yerel yönetimler paradigmamızı Ankara’da da estireceğiz. Gültan’ın sesini ve sözünü tüm kadınlara duyurmak için en güçlü gönüllü ağı oluşturuyoruz. Bu ağın içerisinde Gültan’la beraber yol yürüyen gazeteciler, aydınlar, kadın örgütleri ve platformlarının temsilcilerinin yer alacağı ve her geçen gün genişleyeceği bir ağ kuruyoruz. Tüm kadınların sözü, Üçüncü Yolu olacağız. Ankara’da ev ev, kapı kapı dolaşarak Gültan yoldaşımızın kampanyasını yürüteceğiz. Tüm kadınları kadın örgütlüğümüzü büyüterek, Gültan’ın ortaya koyduğu iradenin etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz. Ankara’da Gültan zamanı, DEM zamanı, Kadın Zamanı diyoruz! Siyasetin Mor Dem’i geliyor.
 
'HER DEM DİRENİŞ, HER DEM ÖZGÜRLÜK' ŞİARI İLE 8 MART'A 
 
Bu moral ve motivasyonla “Her Dem Direniş, Her Dem Özgürlük” şiarı ile 8 Mart’a gidiyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm kentlerimizde, mahallelerde coşkulu, direniş dolu eylem ve etkinliklerimiz olacak. Birçok yerde bu etkinliklerimizin startı da verildi. Merkezi olarak da birçok yerde planlamalar çıkardık. Bu kapsamda; 2 Mart’ta Ankara’da, hem 8 Mart hem de sevgili Gültan Kışanak’ın seçim kampanyasının startını hep birlikte vereceğiz. 
 
Tüm kadınları, 2 Mart saat 12.30’da Kuğulu Park’ta vereceğimiz startımıza çağırıyoruz. Yine Rojvelat’ın yaşamını yitirdiği Batman’da 1 Mart’ta erkek devlet şiddeti sonucu katledilen kadınları anacağız. Özel savaş politikalarına geçit vermeyeceğiz. Cezaevinde açlık grevinde olan siyasi tutsakların sesine ses olmak isteyen anneler öncülüğünde başlatılan adalet nöbetlerini ziyaret ederek, bir kez daha annelerin talebi talebimizdir diyeceğiz. 5 Mart’ta Adıyaman’da konteynırlarda yaşayan kadınlarla bir araya gelerek dayanışmamızı büyüteceğiz. Eş Genel Başkanımız Tülay Hatimoğulları’nın katılımıyla 8 Mart günü Amed’de kadın yürüyüşümüzü ve mitingimizi gerçekleştireceğiz.  Aynı gün Batman, Şırnak, Hakkari, Van, İstanbul, Mersin, İzmir gibi birçok kentte ‘eş başkanlık ve eşit temsiliyet mor çizgimizdir’ diyerek miting ve şölenlerimizi gerçekleştireceğiz. 
 
İsyanımızı örgütleyerek, 8 Mart alanlarına akacak, bu alanlardan aldığımız motivasyonla Newroz ateşi etrafında en güçlü kadın halayını örgütleyecek ve 31 Mart’ta kayyımları göndererek, ‘Kadın İradesi ile Yerel Demokrasi’ diyeceğiz. Ben bu inanç ve kararlılıkla tüm kadınları selamlıyorum. Yaşasın Kadın Dayanışması, Jin Jiyan Azadî! Her Dem Direniş, Her Dem Özgürlük!"
 

Diğer başlıklar

18:01 Japonya’da 6.4 ve 5 büyüklüğünde deprem
17:43 Cenevre’de CPT’ye çağrı: Tecrit işkencesini sonlandır
17:34 Şenyaşar: Üstünlerin hukukuna karşı nöbetimiz devam ediyor
17:26 Irak Parlamentosu'ndan Türkiye'ye ziyaret
17:02 Kobanê Davası’nda tahliye çıkmadı
16:45 Misirc kayyımının borçları bilboardlara asıldı
16:31 Sırrı Süreyya Önder Meclis oturumunda rahatsızlandı
16:14 Esenyurt’ta mobilya imalathanesinde yangın
15:55 Bafil Talabani: Seçimler zamanında yapılacak
15:53 Hezex’te renkli Çarşema Sor Bayramı kutlaması
15:35 Kayyım seçime 2 gün kala tüm kamera kayıtlarını sildirdi
15:29 Colemêrg’te 3 bölge 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi
15:24 Belediyede 4 görev verilen AKP'li başkan görevden alındı
15:21 Abdullah Öcalan’ın aile ve avukatları AK’de: Bu kanunsuzluğu durdurabilirsiniz
15:17 Emekli ve emekçilerin maaşlarının düzenlenmesi için komisyon kurulması talebi
15:08 YSK, Hatay ve Ordu başvurularını reddetti
15:06 İşkence görüntüleri ortaya çıkan Veli’den günlerdir haber yok
14:44 Tutsak Rozerin Kalkan’ın tahliyesi 11 ay engellendi
14:38 Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında çatışma
14:33 Wêranşar'da ilk 'Çarşema Sor' kutlaması
14:24 İYİ Parti'den istifa
14:05 BES mülakat uygulamasının kaldırılmasını talep etti | YENİLENDİ
14:00 Sağlıkçılardan 'sağlıkta şiddete son' çağrısı
13:42 Erdoğan'dan seçim yorumu: Tek iktidar Cumhurbaşkanı’dır
12:31 Bakan Işıkhan: Temmuz'da asgari ücrete ara zam olmayacak
12:16 Kobanê Davası: 13 tutsak siyasetçi duruşmaya katılmadı
11:49 Tutsak kadınlara tehdit
11:35 Türkiye, Yeşil Gelecek Endeksi'nde son sıralarda
11:11 Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı
10:50 'Bêrû'nun yasaklanması hukuka aykırı bulundu
10:22 DEM Parti Eş Genel Başkanları: Kobanê Davası tarihi fırsata çevrilebilir
10:19 AYM'den 'tek tip elbise' kararı
10:12 İsrail’den Gazze’ye saldırı: 18 kişi yaşamını yitirdi
10:11 Giyadîn’de gözaltı
09:09 Gazeteci Ahmet 176 gündür KDP istihbaratının elinde
09:07 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:05 Mêrdîn kayyımları 3 milyar 502 milyon TL borç bıraktı
09:03 Hak savunucuları: Eylemdeki tutsakların talebi karşılanmalı
09:00 Av. Kaya: Abdullah Öcalan için yeni başvurularımız olacak
09:00 17 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:48 Kato'ya girişlere 15 günlük yasak
16/04/2024
21:43 Özel, Kobanê Davası için heyet görevlendirdi
20:34 Erdoğan, İsrail ile ticarete tepki gösterenleri hedef aldı
19:33 Çukurova’da kadınlardan öz savunma çağrısı
19:20 Wan direnişinin güler yüzlü çocuğu: İrademize sahip çıktık
19:07 Grevdeki işçiler gözaltına alındı
17:19 YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti
17:07 Şenyaşar, bariyerlere rağmen eylemini sürdürdü
16:55 Wan direnişinin sembolü Muhammed Orhan tahliye edildi
16:47 Seçimlerdeki şaibelerin araştırılması için önerge
16:44 Leyla Güven’e 5 ay ceza
16:41 Şiddet uygulayan polisler açığa alındı
15:24 Amed’de trafik kazası
15:13 Seçim sonrası yeni anket
14:37 İzmir’de asbestli gemi tepkisi
14:18 17 ve 18'inci turlarda da yeni başkan seçilemedi
13:35 1 Mayıs çağrısı: Adaletsiz düzene karşı alanlara çıkalım
12:46 Hatimoğulları: İktidarın 'çöktürme planı' çökmüştür
12:31 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek
12:16 6 kadın gazetecinin davası ertelendi
11:49 Bahçeli seçim başarısızlığını görmedi: Oyumuz yüzde 16,62!
11:38 Cezaevi ve savcılığa İmralı başvurusu
11:37 ÇGD’nin ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödülleri sahiplerini buldu
11:31 Eylemdeki tutsağın annesi: Talepleri talebimizdir
11:05 BİSAM: Yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL
11:01 Kobanê Davası'nda yarın tutukluluk incelemesi yapılacak
10:57 İstanbul’da ev baskınları
09:58 Altın fiyatlarında yeni rekor
09:10 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 175 gündür haber yok
09:09 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:06 Ayşe Gökkan: Özel savaşa karşı özsavunma halkası genişletilmeli
09:03 Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek
09:02 Hevsel'de çok emek az kazanç
09:01 Wêranşar'da Çarşema Sor kutlanacak
09:00 16 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Qileban’da kaza: 4 kişi hayatını kaybetti
08:17 DAİŞ’liler 100 küçükbaş hayvan kaçırdı
08:10 91 kurum ve isimden CPT'ye İmralı mektubu
15/04/2024
21:55 AK önünde Abdullah Öcalan için miting: Sessizliği kabul etmeyeceğiz
21:34 İsrail'den İran saldırısına karşılık verme kararı
21:27 Filistinli Gazeteciler Sendikası: İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü
19:14 Girê Sor’da aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
18:34 Adana Kadın Platformu’ndan fail H.İ’nin beraatine tepki
17:12 Şemzînan’da polisten yurttaşlara tehdit ve hakaret
16:48 DEDAŞ'tan boş daireye 34 bin TL fatura!
16:36 Adalet Bakanlığı’nın üç kapısı da Emine Şenyaşar’a kapalı
16:28 BES-AR: Yoksulluk sınırı 66 bine dayandı
16:23 Üniformalı tacizine tepki: Özsavunmamızı geliştireceğiz
15:59 Medet Serhat'ın mezarına saldırıya dair suç duyurusu
14:59 Şirnex’te mahalle bekçisi bir kişiyi vurdu
14:53 Yargıtay savcısı Deniz Poyraz davasında taleplerin reddini istedi
14:15 Kamu emekçileri vergide adalet istedi
14:12 DEM Parti’den avukat Akalın’ın mezarına ziyaret
13:37 Sêrt kayyımının bıraktığı borç: 456 milyon TL
13:35 Kürt müziğinin son 13 yılından seçme eser akorları kitabı çıktı
13:33 Temelli'den Meclis'teki partilere: Ders çıkarma zamanı
13:14 İran 2 kolberi katletti
12:28 ‘Büyüyen mücadelemiz tecridi kıracak’
12:19 Beşiktaş yangınında itfaiye raporu çıktı
12:14 İsrail'de 'savaş kabinesi' toplanacak
12:14 Bütçe açığı daha ilk çeyrekte 500 milyar TL’yi geçti
11:58 Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı
11:39 DİB’ten Kobanê Davası çağrısı: Hukuksuzluğa karşı tutum alın
11:10 Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yasaklanmasına dair kanun teklifi
11:00 Merkez Bankası’ndan rekor zarar!
10:33 Benzine yılda yüzde 113 zam
10:25 Erkek şiddeti: 1 kadın katledildi 1 kadın ağır yaralı
10:09 TÜİK'in Şubat ayı işsizlik rakamı: 8,7
10:05 Biradost'a hava saldırısı
09:56 Gram altının fiyatı 2 bin 455 TL'yi aştı
09:49 Adalet Nöbeti eylemi farklı bir evreye taşınacak
09:37 Eylemdeki tutsak: Sesimizi herkese duyurun
09:12 Botan Vadisi bahar renklerine büründü
09:08 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle eylemde
09:07 KDP istihbaratının alıkoyduğu gazeteciden haber yok
09:06 Özel savaşa karşı mücadele hattı: Xwebûn
09:03 İhlallere karşı 'sokakta mücadele' çağrısı
09:01 Sêrtliler kayyım tahribatının ortadan kaldırılmasını bekliyor
09:00 15 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
14/04/2024
22:35 Teleferik kazasına ilişkin 5 tutuklama
22:27 Mûş'ta dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi
21:20 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız baygınlık geçirdi
20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 30 yıllık tutsak tahliye edildi
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı