DEM Parti’nin İzmir adayları: Amed kadar iddialıyız

img
İZMİR - DEM Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Türkan Aslan Ağaç ve Akın Birdal, kentte Amed kadar iddialı olduklarını vurgulayarak, daha yaşanılabilir bir kent hedeflerinin olduğunu söyledi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), yerel seçim çalışmalarını Kurdistan'da kayyımları göndermek, Türkiye'de ise halklara Üçüncü Yol seçeneği sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye'nin birçok kentinde kendi adaylarıyla seçime giren DEM Parti, halklara, işçilere ve kadınlara umudu büyütme çağrısı yapıyor. DEM Parti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne insan hakları savunucusu Akın Birdal ve avukat Türkan Aslan Ağaç'ı aday gösterdi. Seçim çalışmalarına başlayan eşbaşkan adaylarıyla ülkenin sorunlarını ve çözüm stratejilerini konuştuk. 
 
‘DENİZ POYRAZ İÇİN YOLA ÇIKTIK’
 
Eşbaşkan adaylarından Deniz Poyraz davası avukatlarından Türkan Aslan Ağaç, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binasına dönük 17 Haziran 2021 tarihli ırkçı saldırıda Deniz Poyraz'ın katledilmesini anımsatarak, binanın önüne geldiği anda sarsıldığını belirtti. Henüz katil binanın içerisindeyken olay yerine geldiğini aktaran Ağaç, "Benim için çalışma yürütmenin en zor olduğu bina burası. Her mutfağa gittiğimde, Deniz Poyraz'ın yerde yatan bedeni gözlerimin önünde. Burada çalışma yürütürken, her an aklımda olduğunu belirtmek isterim. Deniz'i daha önceden tanırdım, arkadaşlığım olması nedeniyle o süreci takip etmek benim için zor oldu. Benim adaylığım elbette Deniz'inde hayallerini gerçekleştirmek adına oldu. Çünkü Deniz; adil, eşit, özgür bir dünya özlemiyle yanıp tutuşan bir kadındı. Onun özlemlerini, umutlarını bir nebzede olsa hayata geçirmeye vesile olursam, çok mutlu olacağım. Yola çıkarken Deniz'in hayalini gerçekleştirmek için yerelden adım attık. Umarım İzmir kentini herkesin özgürce, güvenle yaşayabileceği bir kent haline getirme imkanına sahip olabiliriz" dedi.
 
'EŞBAŞKANLIK SİSTEMİ MOR ÇİZGİMİZ'
 
DEM Parti'nin Türkiye siyasetinde cinsiyet eşitliğini ve eşbakanlık sistemini savunan tek parti olduğunu vurgulayan Ağaç, diğer partilerde ise eril zihniyetin kürsülerin kadınlar tarafından kurulmasına, kadınların yer almasına izin vermediğini belirtti. Bu nedenle DEM Parti'nin bu tutumunun çok değerli olduğunun altını çizen Ağaç, "Bu nedenle de eşbaşkanlık sistemini mor çizgimiz olarak görüyoruz. 1923 yılından bu yana belediyeciliğin olduğu İzmir’de gösterilen bütün belediye başkanları erkek. İlçe bazında da temsiliyet noktasında kadınlara çok az yer verildiğini görüyoruz. Bu anlamda DEM Parti eşit temsiliyeti İzmir’de de yerleştirmek istiyor. Elbette DEM Parti içinde de eşit temsiliyeti yerleştirmek kolay olmadı, uzun bir mücadele verildi" ifadelerini kullandı. 
 
‘YAŞANABİLİR BİR KENT KURMALIYIZ’
 
İzmir'in kökleşmiş sorunları olduğunu ifade eden Ağaç, buna "Kadın Kenti" denilen İzmir'de yönetim kademelerinde kadınların olmamasını örnek gösterdi. Belediyede kadınlara genellikle alt birimlerde görev verildiğini söyleyen Ağaç, "Bu nedenle DEM Parti olarak belediye bütçesini oluştururken, kadın bakış açısıyla, kadından yana bir bütçe hazırlanması gerektiğine inanıyoruz. Bugüne kadar İzmir’in bütçesi eril zihniyetle kurulmuş. Eğer bütçeyi kadın bakış açısıyla kurarsak, buna göre hizmet de sunabiliriz. Eğer kentin bütün dinamiklerini sürece dahil edersek, her türlü sorunun üstesinden gelebiliriz. Yine İzmir'de kökleşmiş ekolojik kırımlar var. Öncelikle bunların bitmesi gerekiyor. Bütün canlıların kendi doğal ortamlarında yaşayabileceği yaşanabilir bir kent kurmalıyız. Öte yandan yoksullukla mücadele ediyor olmamız gerekiyor. Aynı zamanda şiddetle mücadele etmemiz gerekiyor. Yerel yönetimlerin görevleri sadece belediyeleri yönetmekten ibaret olmamalı. Yereldeki zihniyeti değiştirirsek, her sorunun üstesinden geleceğiz. Yeter ki dayanışmamız olsun, biz kadınlarla, gençlerle bir dayanışma getirebilirsek, İzmir kentini birlikte yönetebiliriz. Diyarbakır’da DEM Parti ne kadar iddialıysa, İzmir’de de o kadar iddialı. Biz 1 Nisan’a DEM Parti ile uyanacağız" diye konuştu.
 
BİRDAL: KANAYAN YARAYA MÜDAHALE ETMELİ 
 
Eşbaşkan adaylarından İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı Akın Birdal, çoğulcu, katılımcı bir demokrasinin kapısını aralamak ve yaşanan sorunların gündeme gelmesi için yola çıktıklarını söyledi. Türkiye’de ırkçılık ve nefretin şiddete dönüşerek yayıldığını dile getiren Birdal, iktidar ve müttefiklerinin ayrıştırma üzerinden bir siyaset yürüttüğünü kaydetti. Barış ve birlikte yaşama kültürü ile toplumsal dokuyu değiştireceklerini vurgulayan Birdal, "Kürtlerin kendi kültürlerini yayması engelleniyor. Bunu görünür kılıp itirazlarımızı yapacağız. Türkiye ve İzmir’e bir bütün bakmamız lazım. Eğer bir yara kanıyorsa, ona müdahale etmek lazım. Yine cezaevlerinde açlık grevi sürüyor. Tecrit çok ağır bir sorun ve yerel yönetimler olarak bunları demokratik güçlerle birlikte gündem haline getirmemiz gerekiyor. İnsanlar DEM’e, yani kendilerine, işlerine, ekmeklerine, geleceklerine oy verecekler” şeklinde konuştu. 
 
‘1 NİSAN’A DEM CEMRESİ DÜŞECEK’ 
 
Kendilerinin kentte yaşayan bütün halklara, kimliklere, emek örgütlerine, derneklere ve ekolojistlere bir Kent Uzlaşısı önerdiklerini belirten Birdal, "Ama CHP bu işe parti merkezli baktı ve birkaç belediyede 3-5 belediye meclis üyeliği ile yaklaştılar. Biz böyle yaklaşmıyoruz ve seçimin bir milat olacağını düşünüyoruz. Özellikle Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümünde ve farklı kimlikte insanların bir arada yaşamasına, 1 Nisan’da kapı aralanacak. 1 Nisan'da DEM cemresi düşecek. Bizde bu nedenle aday olduk. Aday olmamızın nedeni barış, eşitlik, özgürlüktür. Bu hayaller yolunda yaşamını yitirenlerin anısına aday olmayı kendime bir borç olarak gördüm. Özgürlükçü, ekolojik, kadın bakışı ve demokratik yerel yönetim anlayışını savunuyoruz. Bu anlamda İzmir’in kadınları ile Diyarbakırlı kadınları, İzmir gençleriyle, Diyarbakır gençlerini buluşturmak istiyoruz. Tek başına kurtuluş olmaz. Ya hep beraber kurtulacağız ya da hiçbirimiz" diye belirtti.
 
KÖY KOOPERATİFLERİ
 
Ana cadde ve sokakların çok güzel görünmesine rağmen ilçelerdeki ara sokakların yürünmez durumda olduğuna dikkat çeken Birdal, yine İzmir’in en pahalı suyu kullanan kent olduğunu vurguladı. Kentin ekolojik yıkımı en fazla yaşayan yerlerden olduğuna dikkat çeken Birdal, hedeflerini şöyle sıraladı: "Bu kırıma, yağmalamaya karşı bir ortak bilinç, kültür ve direniş sağlayacağız. Çok güçlü bir ekolojist Kababurun’da eşbaşkan adayımız. Onunla beraber çalışmalarımızı gündeme getireceğiz. Ayrıca 1980’e kadar uygulanan köy kooperatiflerini İzmir'de tekrar hayata geçireceğiz. Burada ürünleri mahallelerde halk pazarları kurarak halka ucuz ve güvenilir gıda olarak ulaştıracağız. Bunun yanında engellilerin yaşamını kolaylaştıracak çalışmalarımız olacak. Yaşlılarımız, yalnız yaşayan insanlar var. Onları yalnız bırakmayacak etkinlikler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. DEM İzmir’de heyecan ve güven yarattı, umuyorum sonuç alacağız. Bu heyecan ve güven dalgasına herkes katılmalı.”
 
MA / Semra Turan - Esra Solin Dal

Diğer başlıklar

18:31 Uzman çavuş Z.Ç.’ye ‘cinsel saldırı’ suçundan tutuklama
18:24 Evli olduğu Enes Suna tarafından şiddet gören kadın hayatını kaybetti
18:01 Japonya’da 6.4 ve 5 büyüklüğünde deprem
17:43 Cenevre’de CPT’ye çağrı: Tecrit işkencesini sonlandır
17:34 Şenyaşar: Üstünlerin hukukuna karşı nöbetimiz devam ediyor
17:26 Irak Parlamentosu'ndan Türkiye'ye ziyaret
17:02 Kobanê Davası’nda tahliye çıkmadı
16:45 Misirc kayyımının borçları bilboardlara asıldı
16:31 Sırrı Süreyya Önder Meclis oturumunda rahatsızlandı
16:14 Esenyurt’ta mobilya imalathanesinde yangın
15:55 Bafil Talabani: Seçimler zamanında yapılacak
15:53 Hezex’te renkli Çarşema Sor Bayramı kutlaması
15:35 Kayyım seçime 2 gün kala tüm kamera kayıtlarını sildirdi
15:29 Colemêrg’te 3 bölge 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi
15:24 Belediyede 4 görev verilen AKP'li başkan görevden alındı
15:21 Abdullah Öcalan’ın aile ve avukatları AK’de: Bu kanunsuzluğu durdurabilirsiniz
15:17 Emekli ve emekçilerin maaşlarının düzenlenmesi için komisyon kurulması talebi
15:08 YSK, Hatay ve Ordu başvurularını reddetti
15:06 İşkence görüntüleri ortaya çıkan Veli’den günlerdir haber yok
14:44 Tutsak Rozerin Kalkan’ın tahliyesi 11 ay engellendi
14:38 Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında çatışma
14:33 Wêranşar'da ilk 'Çarşema Sor' kutlaması
14:24 İYİ Parti'den istifa
14:05 BES mülakat uygulamasının kaldırılmasını talep etti | YENİLENDİ
14:00 Sağlıkçılardan 'sağlıkta şiddete son' çağrısı
13:42 Erdoğan'dan seçim yorumu: Tek iktidar Cumhurbaşkanı’dır
12:31 Bakan Işıkhan: Temmuz'da asgari ücrete ara zam olmayacak
12:16 Kobanê Davası: 13 tutsak siyasetçi duruşmaya katılmadı
11:49 Tutsak kadınlara tehdit
11:35 Türkiye, Yeşil Gelecek Endeksi'nde son sıralarda
11:11 Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı
10:50 'Bêrû'nun yasaklanması hukuka aykırı bulundu
10:22 DEM Parti Eş Genel Başkanları: Kobanê Davası tarihi fırsata çevrilebilir
10:19 AYM'den 'tek tip elbise' kararı
10:12 İsrail’den Gazze’ye saldırı: 18 kişi yaşamını yitirdi
10:11 Giyadîn’de gözaltı
09:09 Gazeteci Ahmet 176 gündür KDP istihbaratının elinde
09:07 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:05 Mêrdîn kayyımları 3 milyar 502 milyon TL borç bıraktı
09:03 Hak savunucuları: Eylemdeki tutsakların talebi karşılanmalı
09:00 Av. Kaya: Abdullah Öcalan için yeni başvurularımız olacak
09:00 17 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:48 Kato'ya girişlere 15 günlük yasak
16/04/2024
21:43 Özel, Kobanê Davası için heyet görevlendirdi
20:34 Erdoğan, İsrail ile ticarete tepki gösterenleri hedef aldı
19:33 Çukurova’da kadınlardan öz savunma çağrısı
19:20 Wan direnişinin güler yüzlü çocuğu: İrademize sahip çıktık
19:07 Grevdeki işçiler gözaltına alındı
17:19 YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti
17:07 Şenyaşar, bariyerlere rağmen eylemini sürdürdü
16:55 Wan direnişinin sembolü Muhammed Orhan tahliye edildi
16:47 Seçimlerdeki şaibelerin araştırılması için önerge
16:44 Leyla Güven’e 5 ay ceza
16:41 Şiddet uygulayan polisler açığa alındı
15:24 Amed’de trafik kazası
15:13 Seçim sonrası yeni anket
14:37 İzmir’de asbestli gemi tepkisi
14:18 17 ve 18'inci turlarda da yeni başkan seçilemedi
13:35 1 Mayıs çağrısı: Adaletsiz düzene karşı alanlara çıkalım
12:46 Hatimoğulları: İktidarın 'çöktürme planı' çökmüştür
12:31 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek
12:16 6 kadın gazetecinin davası ertelendi
11:49 Bahçeli seçim başarısızlığını görmedi: Oyumuz yüzde 16,62!
11:38 Cezaevi ve savcılığa İmralı başvurusu
11:37 ÇGD’nin ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödülleri sahiplerini buldu
11:31 Eylemdeki tutsağın annesi: Talepleri talebimizdir
11:05 BİSAM: Yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL
11:01 Kobanê Davası'nda yarın tutukluluk incelemesi yapılacak
10:57 İstanbul’da ev baskınları
09:58 Altın fiyatlarında yeni rekor
09:10 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 175 gündür haber yok
09:09 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:06 Ayşe Gökkan: Özel savaşa karşı özsavunma halkası genişletilmeli
09:03 Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek
09:02 Hevsel'de çok emek az kazanç
09:01 Wêranşar'da Çarşema Sor kutlanacak
09:00 16 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Qileban’da kaza: 4 kişi hayatını kaybetti
08:17 DAİŞ’liler 100 küçükbaş hayvan kaçırdı
08:10 91 kurum ve isimden CPT'ye İmralı mektubu
15/04/2024
21:55 AK önünde Abdullah Öcalan için miting: Sessizliği kabul etmeyeceğiz
21:34 İsrail'den İran saldırısına karşılık verme kararı
21:27 Filistinli Gazeteciler Sendikası: İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü
19:14 Girê Sor’da aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
18:34 Adana Kadın Platformu’ndan fail H.İ’nin beraatine tepki
17:12 Şemzînan’da polisten yurttaşlara tehdit ve hakaret
16:48 DEDAŞ'tan boş daireye 34 bin TL fatura!
16:36 Adalet Bakanlığı’nın üç kapısı da Emine Şenyaşar’a kapalı
16:28 BES-AR: Yoksulluk sınırı 66 bine dayandı
16:23 Üniformalı tacizine tepki: Özsavunmamızı geliştireceğiz
15:59 Medet Serhat'ın mezarına saldırıya dair suç duyurusu
14:59 Şirnex’te mahalle bekçisi bir kişiyi vurdu
14:53 Yargıtay savcısı Deniz Poyraz davasında taleplerin reddini istedi
14:15 Kamu emekçileri vergide adalet istedi
14:12 DEM Parti’den avukat Akalın’ın mezarına ziyaret
13:37 Sêrt kayyımının bıraktığı borç: 456 milyon TL
13:35 Kürt müziğinin son 13 yılından seçme eser akorları kitabı çıktı
13:33 Temelli'den Meclis'teki partilere: Ders çıkarma zamanı
13:14 İran 2 kolberi katletti
12:28 ‘Büyüyen mücadelemiz tecridi kıracak’
12:19 Beşiktaş yangınında itfaiye raporu çıktı
12:14 İsrail'de 'savaş kabinesi' toplanacak
12:14 Bütçe açığı daha ilk çeyrekte 500 milyar TL’yi geçti
11:58 Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı
11:39 DİB’ten Kobanê Davası çağrısı: Hukuksuzluğa karşı tutum alın
11:10 Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yasaklanmasına dair kanun teklifi
11:00 Merkez Bankası’ndan rekor zarar!
10:33 Benzine yılda yüzde 113 zam
10:25 Erkek şiddeti: 1 kadın katledildi 1 kadın ağır yaralı
10:09 TÜİK'in Şubat ayı işsizlik rakamı: 8,7
10:05 Biradost'a hava saldırısı
09:56 Gram altının fiyatı 2 bin 455 TL'yi aştı
09:49 Adalet Nöbeti eylemi farklı bir evreye taşınacak
09:37 Eylemdeki tutsak: Sesimizi herkese duyurun
09:12 Botan Vadisi bahar renklerine büründü
09:08 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle eylemde
09:07 KDP istihbaratının alıkoyduğu gazeteciden haber yok
09:06 Özel savaşa karşı mücadele hattı: Xwebûn
09:03 İhlallere karşı 'sokakta mücadele' çağrısı
09:01 Sêrtliler kayyım tahribatının ortadan kaldırılmasını bekliyor
09:00 15 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
14/04/2024
22:35 Teleferik kazasına ilişkin 5 tutuklama
22:27 Mûş'ta dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi
21:20 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız baygınlık geçirdi
20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 30 yıllık tutsak tahliye edildi
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti