Rosa Luxemburg’un izinde 114 yıl: Mücadele küreselleşti, yola devam

  • kadın
  • 09:02 26 Şubat 2024
  • |
img
ANKARA - Kadınların Rosa Luxemburg’un bıraktığı mirasa sahip çıktığını ifade eden Rosa Luxemburg Vakfı’nın Koordinatörü Alex Wischnewski, “Mücadele tüm farklılıklarla küreselleşti. Yola devam” dedi.
 
Dünyanın dört bir yanından aynı anda eşitlik ve özgürlük taleplerinin yükseldiği, mücadele-kazanılmış haklardan vazgeçilmeyeceğinin mesajının verildiği, direnişin devam edeceğinin eş zamanlı haykırıldığı gündür 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Alanlarda, cinsiyet eşitsizlikleri vurgulanıyor, protestolar düzenleniyor.
 
Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde 8 Mart 1857 tarihinde bir tekstil fabrikasında yükselen alevler, kadınların 167 yıldır sönmeyen direniş meşalesine dönüştü. Daha iyi çalışma koşulları için yaklaşık 40 bin kadın işçi greve gitti. Polislerin fabrikaya kilitlediği kadınların 120’sinin çıkan yangında yaşamını yitirmesi, tüm dünya için bir dönüm noktası oldu. 
 
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ 
 
Katliamdan yıllar sonra 26-27 Ağustos 1910’da Danimarka’nın Kopenhag kentinde, 2. Enternasyonal’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg bir öneri sundu. 1857’deki katliamda hayatını kaybeden kadınların anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü ilan edilmesi önerisi bu toplantıda oybirliğiyle kabul edildi. İlk başlarda tarihi kesinleşmediği için ilkbaharda yapılan anmalar, daha sonra 8 Mart bilinciyle dalga dalga tüm dünyaya yayıldı. 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart’ın tarihi kesinleşirken adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.
 
Günün mimarları Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg’un mirası, bugün kadınların küreselleşen ortak mücadelesiyle yaşatılıyor. Almanya’da adıyla açılan vakıf, Rosa Luxemburg’un demokratik sosyalizm savunusunu hayata geçirme hedefiyle çalışmalarını yürütüyor. Alman Parlamentosu’ndaki altı büyük siyasi vakıftan biri ve Sol Parti’ye (Die Linke) yakın olan vakıf, 1990 yılındaki kuruluşundan bu yana Luxemburg'un mirasına bağlı kalıp, yurtiçi ve yurtdışında siyasi eğitimler veriyor. 
 
Rosa Luxemburg Vakfı’nın Küresel Feminizm Diyalog Programı’nın yürütücüsü aynı zamanda ulus ötesi feminist hareketler üzerine çalışan Alex Wischnewski, 8 Mart dolayısıyla Mezopotamya Ajansı’na (MA) vakfın çalışmalarını anlatarak, küreselleşen kadın mücadelesini değerlendirdi. 
 
VAKFIN ÇALIŞMA ALANLARI
 
Sol Parti’nin demokratik sosyalizm fikrini savunduğunu, Luxemburg’un da demokratik sosyalizm ve enternasyonalizm mücadelesinde önemli bir isim olduğunu söyleyen Wischnewski, “Vakfımızın, Rosa Luxemburg'un manevi mirasının önemli bir parçası olduğunu söylemek doğru olur” dedi. Ülkedeki altı vakıftan kadın ismini alan tek vakfın Rosa Luxemburg Vakfı olduğunu belirten Wischnewski, “Luxemburg, enternasyonalist olduğu için ismini aldık. Çünkü Luxemburg, dünyada var olan hiyerarşiye karşıydı” diye belirtti. 
 
Alex Wischnewski
 
Vakfın temel amacının siyasi eğitime yönelik olduğunu aktaran Wischnewski, çalışmaları ve amaçlarına dair şunları söyledi: “Almanya'da kapitalizmin mevcut durumu ve onun demokratik sosyalist bir topluma nasıl dönüştürüleceği ile ilgili birçok atölye çalışması ve yayınlar yapıyoruz. Bu tür çalıştay, yayın, etkinlik ve söyleşilerle bir düşünce kuruluşu olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz.  Almanya'da okuyan öğrencilere yönelik burs konusunda da çalışmalarımız var. Dünyanın her yerinde 25 ofisimiz var ve bu ofisler aracılığıyla çalışmaları yapıyoruz. Türkiye'de ofisimiz yok ancak ülkedeki insanlarla çalışan meslektaşlarımız var. Sahadaki kuruluşlarla yakın çalışıyor, farklı kuruluşların yaptığı çalışmaları da destekliyoruz. Dünyanın her yerindeki sol partilerle çalışıyoruz. Birlikte çalıştığımız kuruluşların çalışma alanları birbirinden farklı olabiliyor. Örneğin; Afrika ve Hindistan’da çiftçilerle çalışıyoruz. Feminist grev hareketi gibi yakın işbirliği içinde olduğumuz feminist grup ve örgütlerle de çalışıyoruz. Yani çalışmalar birlikte çalıştığımız bölgesel bağlama bağlı.”
 
SOSYALİZM VE FEMİNİZM 
 
Güçlendirmek istedikleri kimi küresel programlarının olduğunu sözlerine ekleyen Wischnewski, “Örneğin; iklim konusunda uluslararası düzeyde dünyanın her yerindeki kuruluşlarla birlikte çalışan bir programımız var, benim yürütmekte olduğum küresel feminist program var. Benim işim; ülkelerdeki ofislerin birlikte çalıştığı tüm feminist grup, örgüt ve hareketleri birbirine uluslararası düzeyde bağlamak. Vakfımız sadece kadınları içermiyor,  feminist politika yaptığımız tüm işlerin sadece bir programı ve bir yönü. Ancak feminizmi sahip olduğumuz demokratik sosyalizm fikrinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Dolayısıyla sosyalizmi feminizm olmadan düşünemezsiniz, feminizmi de sosyalizm olmadan düşünmemelisiniz. Bütün fikir bu. Yanı sıra iklim, birlik veya barış gibi başka odak noktalarımız da var” diye belirtti.
 
ALMANYA’DAKİ KADINLAR NELER YAŞIYOR?
 
Vakıf tarafından dünyanın her yerinde çalışmak üzere Arjantin'de koordinatör olarak görevlendirildiğini belirten Wischnewski, aynı zamanda Alman feminist politikalar üzerinde de çalıştığını söyledi. Almanya’daki kadınların yaşadığı sıkıntılara değinen Wischnewski, “Pek çok ülkede olduğu gibi Almanya'da da kadınların en stresli sorunu bakım işinin adaletsiz dağılımı ve hayatlarının gelişimi üzerindeki tüm etkileri. Kadınlar, çocuk, yaşlı bakımı, aileleri ve arkadaşlarının bakımı gibi pek çok ekstra ve ücretsiz iş yapmak zorunda kalıyor. Kendilerini geliştirmeye ya da bağımsız bir yaşam sürmeye zamanları yok. Gerçekten iş piyasasına giremiyorlar ve aynı zamanda bir kariyere sahip olamıyorlar. Bu sadece bir iş kadını olmak anlamına gelmiyor. Almanya'daki yaşlı kadınların çoğu, ücretsiz çalıştıkları için yaşamları boyunca tüm yardımlardan mahrum kalıyorlar bu nedenle de çok yoksullar. Rosa Luxemburg Vakfı’nın bu konuda da çalışmaları var.  Çünkü feminizm, herkesin temel sosyal haklara sahip olması gerektiğini düşünür” ifadelerini kullandı. 
 
MÜCADELE İÇİN ÖNEMLİ BİR REFERANS
 
Feminist aktivistler ve genel olarak kadınlar için Rosa Luxemburg ile bağ kurmanın önemli olduğunu ifade eden Wischnewski, şunları belirtti: “Örneğin; Arjantin'de Rosa Luxemburg, feminist hareketler için büyük bir referans ancak Rosa Luxemburg kendisini feminist olarak görmüyordu. O sosyalizmden bahsediyordu ve sanırım bizim referansımız, bize verdiği en büyük miras feminizm için toplumsal temeli unutamayacağınızdı. Dolayısıyla küreselleşen kadın mücadelesi olarak hepimizin karşı karşıya olduğu ortak sorunlar var. Örneğin; Almanya'da bakım işinin adaletsiz dağılımından bahsediyordum ancak bu Hindistan ve Arjantin'de de mevcut. Ayrıca Almanya diğer ülkeleri sömürdüğü için çok daha zengin. Dolayısıyla şu anda aynı seviyede mücadele edemiyoruz. Dayanışma pratiğimizde bunu dikkate almamız gerekiyor. Bu konular Rosa Luxemburg'un da hakkında çalıştığı ve yazdığı konular.” 
 
Kadınların Luxemburg’un bıraktığı mirasa sahip çıktığını ifade eden Wishcnewski, “Artık her zamankinden daha fazla, tüm farklılıklarla küreselleşen bir mücadeleden bahsetmek mümkün” dedi. Uluslararası feminist grev için ilk çağrının 2017 yılında yapıldığını anımsatan Wischnewski, “Dediler ki, ‘Hepimiz aynı tarihe, aynı mücadele aracına sahibiz ve küresel kapitalist dünyayı eleştiriyoruz.’ Yani hem küresel bir bakış açısına hem de yerel talebe sahip olmak gerçekten güçlü bir araçtı. Bunun gerçekten ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde mücadele vermeye de devam edeceğiz” diye belirtti. 
 
KÜRT KADINLARIN MÜCADELESİ 
 
Türkiye ve Kurdistan’da yaşanan sorunlardan ve buna karşı verilen mücadeleden de haberdar olduklarını dile getiren Wischnewski, “Duyduğumuz ve takip ettiğimiz kadarıyla kadınlar protestolara korkmadan liderlik etme konusunda çok güçlüler. Onlar korkusuz çünkü kaybedecek hiçbir şeyleri yok. Böylece bir kez daha çok önemli bir mücadelenin ön saflarında yer alıyorlar. Her zaman değer verdiğimiz Kürt kadınların en azından Arjantin'de çok etkileyici olan yönleri; ulus devletin ötesine geçen bir topluluk örgütlenmesi temelindeki öz örgütlenmeleridir. Bu örgütlenme şekli dünyanın her yerindeki birçok kadın için çok önemli bir referans” ifadelerini kullandı.
 
8 MART TÜM KADINLARIN TARİHİ
 
Wischnewski, 8 Mart’ın önemine ilişkin şunları dile getirdi: “Dünyanın her yerinde aynı gün sokağa çıktığımız bir tarihin olması çok önemli. Çünkü hepimizin aynı mücadele içinde olduğunu görmek ve deneyimlemek önemli. Kamusal alan, şiddete maruz kalan kadınlar için çoğu zaman problemli bir alan ve bu yüzden onu geri almanın önemli olduğunu düşünüyorum. ‘Sokakları geri alın’ sloganı var, evet kamusal alanlar bizimdir. Bunun faydası ise gücümüzü kullanmak ve gücümüzü başkalarına göstermektir. Bu yüzden 8 Mart gücümüzü gösterdiğimiz ve güçlendiğimiz bir gün. Bugün birbirimizi görmek, korkusuz olmak ve görünür olmak için çok önemli bir gün. Dünyanın her yerinde organize oluyoruz. Mücadeleye devam edin, yola devam edin. Arjantin'de yaşıyorum ve şu anda yeni bir hükümetle çok zor bir durumla karşı karşıyayız. Arjantinli kadınlar üç ya da dört yıl önce kürtajı yasallaştırabildi ve biz de kürtaja erişebiliyorduk ancak yeni hükümet şimdi bunu bir kez daha yasaklamak istiyor. Bu yüzden savaşmaya devam etmeliyiz. Kadınlar olarak mücadeleden bir santimetre geri adım atmayacağız. Bence bu, dünyanın her yerindeki birçok kadın ve feminist hareket için de böyle.” 
 
YARIN: Kürt kadınlarının var olma mücadelesi: Örgütlülük değiştiriyor 
 
MA / Zemo Ağgöz - Hivda Çelebi

Diğer başlıklar

18:01 Japonya’da 6.4 ve 5 büyüklüğünde deprem
17:43 Cenevre’de CPT’ye çağrı: Tecrit işkencesini sonlandır
17:34 Şenyaşar: Üstünlerin hukukuna karşı nöbetimiz devam ediyor
17:26 Irak Parlamentosu'ndan Türkiye'ye ziyaret
17:02 Kobanê Davası’nda tahliye çıkmadı
16:45 Misirc kayyımının borçları bilboardlara asıldı
16:31 Sırrı Süreyya Önder Meclis oturumunda rahatsızlandı
16:14 Esenyurt’ta mobilya imalathanesinde yangın
15:55 Bafil Talabani: Seçimler zamanında yapılacak
15:53 Hezex’te renkli Çarşema Sor Bayramı kutlaması
15:35 Kayyım seçime 2 gün kala tüm kamera kayıtlarını sildirdi
15:29 Colemêrg’te 3 bölge 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi
15:24 Belediyede 4 görev verilen AKP'li başkan görevden alındı
15:21 Abdullah Öcalan’ın aile ve avukatları AK’de: Bu kanunsuzluğu durdurabilirsiniz
15:17 Emekli ve emekçilerin maaşlarının düzenlenmesi için komisyon kurulması talebi
15:08 YSK, Hatay ve Ordu başvurularını reddetti
15:06 İşkence görüntüleri ortaya çıkan Veli’den günlerdir haber yok
14:44 Tutsak Rozerin Kalkan’ın tahliyesi 11 ay engellendi
14:38 Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında çatışma
14:33 Wêranşar'da ilk 'Çarşema Sor' kutlaması
14:24 İYİ Parti'den istifa
14:05 BES mülakat uygulamasının kaldırılmasını talep etti | YENİLENDİ
14:00 Sağlıkçılardan 'sağlıkta şiddete son' çağrısı
13:42 Erdoğan'dan seçim yorumu: Tek iktidar Cumhurbaşkanı’dır
12:31 Bakan Işıkhan: Temmuz'da asgari ücrete ara zam olmayacak
12:16 Kobanê Davası: 13 tutsak siyasetçi duruşmaya katılmadı
11:49 Tutsak kadınlara tehdit
11:35 Türkiye, Yeşil Gelecek Endeksi'nde son sıralarda
11:11 Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı
10:50 'Bêrû'nun yasaklanması hukuka aykırı bulundu
10:22 DEM Parti Eş Genel Başkanları: Kobanê Davası tarihi fırsata çevrilebilir
10:19 AYM'den 'tek tip elbise' kararı
10:12 İsrail’den Gazze’ye saldırı: 18 kişi yaşamını yitirdi
10:11 Giyadîn’de gözaltı
09:09 Gazeteci Ahmet 176 gündür KDP istihbaratının elinde
09:07 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:05 Mêrdîn kayyımları 3 milyar 502 milyon TL borç bıraktı
09:03 Hak savunucuları: Eylemdeki tutsakların talebi karşılanmalı
09:00 Av. Kaya: Abdullah Öcalan için yeni başvurularımız olacak
09:00 17 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:48 Kato'ya girişlere 15 günlük yasak
16/04/2024
21:43 Özel, Kobanê Davası için heyet görevlendirdi
20:34 Erdoğan, İsrail ile ticarete tepki gösterenleri hedef aldı
19:33 Çukurova’da kadınlardan öz savunma çağrısı
19:20 Wan direnişinin güler yüzlü çocuğu: İrademize sahip çıktık
19:07 Grevdeki işçiler gözaltına alındı
17:19 YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti
17:07 Şenyaşar, bariyerlere rağmen eylemini sürdürdü
16:55 Wan direnişinin sembolü Muhammed Orhan tahliye edildi
16:47 Seçimlerdeki şaibelerin araştırılması için önerge
16:44 Leyla Güven’e 5 ay ceza
16:41 Şiddet uygulayan polisler açığa alındı
15:24 Amed’de trafik kazası
15:13 Seçim sonrası yeni anket
14:37 İzmir’de asbestli gemi tepkisi
14:18 17 ve 18'inci turlarda da yeni başkan seçilemedi
13:35 1 Mayıs çağrısı: Adaletsiz düzene karşı alanlara çıkalım
12:46 Hatimoğulları: İktidarın 'çöktürme planı' çökmüştür
12:31 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek
12:16 6 kadın gazetecinin davası ertelendi
11:49 Bahçeli seçim başarısızlığını görmedi: Oyumuz yüzde 16,62!
11:38 Cezaevi ve savcılığa İmralı başvurusu
11:37 ÇGD’nin ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödülleri sahiplerini buldu
11:31 Eylemdeki tutsağın annesi: Talepleri talebimizdir
11:05 BİSAM: Yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL
11:01 Kobanê Davası'nda yarın tutukluluk incelemesi yapılacak
10:57 İstanbul’da ev baskınları
09:58 Altın fiyatlarında yeni rekor
09:10 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 175 gündür haber yok
09:09 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:06 Ayşe Gökkan: Özel savaşa karşı özsavunma halkası genişletilmeli
09:03 Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek
09:02 Hevsel'de çok emek az kazanç
09:01 Wêranşar'da Çarşema Sor kutlanacak
09:00 16 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Qileban’da kaza: 4 kişi hayatını kaybetti
08:17 DAİŞ’liler 100 küçükbaş hayvan kaçırdı
08:10 91 kurum ve isimden CPT'ye İmralı mektubu
15/04/2024
21:55 AK önünde Abdullah Öcalan için miting: Sessizliği kabul etmeyeceğiz
21:34 İsrail'den İran saldırısına karşılık verme kararı
21:27 Filistinli Gazeteciler Sendikası: İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü
19:14 Girê Sor’da aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
18:34 Adana Kadın Platformu’ndan fail H.İ’nin beraatine tepki
17:12 Şemzînan’da polisten yurttaşlara tehdit ve hakaret
16:48 DEDAŞ'tan boş daireye 34 bin TL fatura!
16:36 Adalet Bakanlığı’nın üç kapısı da Emine Şenyaşar’a kapalı
16:28 BES-AR: Yoksulluk sınırı 66 bine dayandı
16:23 Üniformalı tacizine tepki: Özsavunmamızı geliştireceğiz
15:59 Medet Serhat'ın mezarına saldırıya dair suç duyurusu
14:59 Şirnex’te mahalle bekçisi bir kişiyi vurdu
14:53 Yargıtay savcısı Deniz Poyraz davasında taleplerin reddini istedi
14:15 Kamu emekçileri vergide adalet istedi
14:12 DEM Parti’den avukat Akalın’ın mezarına ziyaret
13:37 Sêrt kayyımının bıraktığı borç: 456 milyon TL
13:35 Kürt müziğinin son 13 yılından seçme eser akorları kitabı çıktı
13:33 Temelli'den Meclis'teki partilere: Ders çıkarma zamanı
13:14 İran 2 kolberi katletti
12:28 ‘Büyüyen mücadelemiz tecridi kıracak’
12:19 Beşiktaş yangınında itfaiye raporu çıktı
12:14 İsrail'de 'savaş kabinesi' toplanacak
12:14 Bütçe açığı daha ilk çeyrekte 500 milyar TL’yi geçti
11:58 Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı
11:39 DİB’ten Kobanê Davası çağrısı: Hukuksuzluğa karşı tutum alın
11:10 Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yasaklanmasına dair kanun teklifi
11:00 Merkez Bankası’ndan rekor zarar!
10:33 Benzine yılda yüzde 113 zam
10:25 Erkek şiddeti: 1 kadın katledildi 1 kadın ağır yaralı
10:09 TÜİK'in Şubat ayı işsizlik rakamı: 8,7
10:05 Biradost'a hava saldırısı
09:56 Gram altının fiyatı 2 bin 455 TL'yi aştı
09:49 Adalet Nöbeti eylemi farklı bir evreye taşınacak
09:37 Eylemdeki tutsak: Sesimizi herkese duyurun
09:12 Botan Vadisi bahar renklerine büründü
09:08 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle eylemde
09:07 KDP istihbaratının alıkoyduğu gazeteciden haber yok
09:06 Özel savaşa karşı mücadele hattı: Xwebûn
09:03 İhlallere karşı 'sokakta mücadele' çağrısı
09:01 Sêrtliler kayyım tahribatının ortadan kaldırılmasını bekliyor
09:00 15 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
14/04/2024
22:35 Teleferik kazasına ilişkin 5 tutuklama
22:27 Mûş'ta dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi
21:20 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız baygınlık geçirdi
20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 30 yıllık tutsak tahliye edildi
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı