YPG Komutanı Hemo: Rusya Türkiye ile birlikte bize karşı savaş cephesinde

img

HABER MERKEZİ – YPG Genel Komutanı Sîpan Hemo, Efrin saldırısında sivillerin hedef alındığını söyledi. Kilis'e yönelik saldırılarının olmadığını söyleyen Hemo, Rusya’nın tutumu için de, “Türk devletiyle ittifak halinde bize karşı savaş cephesinde yer almakta. Anlaşmaları yok sayarak bize ihanet etti. Unutmasınlar gücümüzü halkımızdan alıyoruz” dedi.

TSK ve bağlı grupların Efrin’e yönelik başlattığı hava ve kara saldırılarına ilişkin YPG Genel Komutanı Sîpan Hemo, Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) sorularını yanıtladı. TSK ile birlikte hareket eden ve ÖSO diye tabir edilen gruplar için “Özgür Suriye Ordusu gibi bir oluşum ortada yok. Bunlar çetedir ve tek amaçları Erdoğan’ın siyasetini uygulamaktır” diyen Sîpan Hemo, saldırılarda sivillerin hedef alındığını şu sözlerle anlattı: “Türk devleti açıktan sivilleri hedef alıyor. Çünkü her bir Kürdü, öldürülmesi gereken bir asker olarak görüyor. Biz bu işgale karşı direneceğiz. Halkımızla birlikte direneceğiz ve kesinlikle kazanacağız” dedi.
 
'KÜRT COĞRAFYASINI İŞGAL EDECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR'
 
Türkiye’nin Suriye’ye dönük politikalarının tek tek iflas ettiğini söyleyen Hemo, “Başta bu gerçeğin altını çizmek gerekir. Durum böyle olunca önce 2016’da Suriye’yi işgale başladı. Bu işgali Cerablus’tan başlattı. Fakat Efrin direnişi alanda daha fazla ilerlemelerine izin vermedi. Şimdi bu kirli politikalarını bir kez daha yeni bir işgalle gerçekleştirmek istiyor. Erdoğan 30 kilometre ilerleyeceklerini açık şekilde söylüyor. Bununla Kürt coğrafyasını işgal edeceğini ve kazanımlarını tasfiye edeceğini açık bir şekilde dillendirmiş oluyor. Hakimiyet alanına genişletip, buralarda Müslüman Kardeşleri (Îhvan-i Müslimin) yerleştirmeye çalışıyor. Suriye içindeki krizde kendince yeniden ağırlığını koymak istiyor. Güç gösterisine girişmiş durumda. Bu gösterişini de Kürt coğrafyasının işgaliyle göstermeye çalışıyor. Sözüm ona sınır güvenliği gereği Efrin’i işgal edip Bab’la birleştirmeye, bu iki yeri de idlib’e bağlamaya çalışıyor” dedi.
 
‘BİRLİKLERİMİZ KİLİS YA DA BAŞKA BİR KENTİ HEDEFLEMEDİ’
 
Dünden beri Kilis ve Hatay’a düşen roketlerin ve bunların YPG tarafından atıldığı şeklindeki iddialara ilişkin de soruya Sipan Hemo, “Birliklerimiz hiçbir şekilde ne Kilis’i ne de bir başka kenti hedeflememişlerdir. Tam bir safsata. Bu kesin olarak böyledir. Türk basınında çıkan bu iddiaların tek amacı Efrin işgalini meşrulaştırma gayretidir. Yine Ezaz’daki hastaneyi de hiçbir şekilde hedef almadık. Türk devletinin bu hastaneleri bilerek hedef almış olma ihtimali yüksektir. Çünkü buralarda büyük kayıplar var. Bu saldırılar Türk savaş uçakları tarafından da gerçekleştirilmiş olabilir. Benzer iddiaları Türk devleti Cerablus işgali öncesi de gündeme getirdi. O zaman da ‘Kilis’e topçu saldırıları yapılıyor’ dedi. Bunlar işgali meşrulaştırmanın beyhude çabalarıdır. Tüm bu iddialar gerçekle hiçbir bağlantısı olmayan yalanlardır” şeklinde konuştu.
 
‘AKP MEDYASI 2 AYDIR KATLİAMIN ZEMİNİNİ HAZIRLADI’
 
AKP hükümetine bağlı medyanın yaptığı haberlere dikkat çeken Hemo, “Herkes şunu bilsin ki, Erdoğan’a bağlı medya organlarında çıkan hiçbir bilginin gerçekle bağlantısı yoktur. Bugün Efrin’de yaşanan direkt olarak sivillerin hedef alınarak, katledilmesi durumundur. Kaldı ki, bu medya iki aydır Efrin işgalinin ve bu katliamların zeminini hazırlayan bir medyadır” ifadesinde bulundu. Sivillerin ve sivil yerleşim yerlerinin bombalandığını belirten Hemo, “Sivilleri savaşçı olarak nitelemesi, her Kürdü bir savaşı olarak görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu şekilde her Kürdü öldürmeyi kendisine hak görüyor. Onun için katlettiği sivilleri ısrarla savaşçı, asker olarak nitelendiriyor. Oysa gerçek şudur. Köyleri ve kentleri hedef alarak sivilleri katlediyorlar” dedi. 
 
‘GRUPLAR SURİYE HALKLARININ ÇIKARINI SATTILAR TÜRKİYE İÇİN SAVAŞIYOR’
 
Suriye halklarına da seslenen YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, “Suriye halklarına şunu açık bir şekilde söylemek isterim. Erdoğan Suriye halklarının geliştirdiği devrimi tasfiye etmek ve kendi iktidarını hakim kılmak istiyor. Dikkat edin işte o sözüm ona kendilerine özgürlük ordusu diyenler sadece Kürtlere saldırıyorlar. Peki nerede kaldı bu güçlerin özgürlüğü. Şu anda tüm çete grupları Erdoğan ve Türk devletinin kirli amaçlarını gerçekleştirmek için savaşıyorlar. Suriye halklarının çıkarlarını sattılar. Bu çete gruplarının Suriye halklarıyla, Suriye halklarının özgürlük mücadelesi tek bir alakası yoktur. Bunlar çete gruplardır ve Erdoğan bunları parayla da satın almıştır” şeklinde konuştu. 
 
‘RUSYA TÜRKİYE’NİN YANINDA BİZE KARŞI SAVAŞ CEPHESİNDE YER ALMAKTA’
 
Başta Rusya olmak üzere küresel güçlerin Efrin’e yönelik saldırıya ilişkin tutumlarını da değerlendiren Hemo, şöyle konuştu: “Türk devleti herkesin gözü önünde Kürtlere karşı bir işgal ve katliam savaşını yürütüyor. Bu işgal ve katliamlardan tüm dünya sorumludur. Onun için kimsenin sessiz kalma lüksü olamaz. Şimdi durumu en fazla açıklığa kavuşturulması gereken Rusya’dır. Biz de bunu halkımızla açık şekilde paylaşmak durumundayız. Rusya mevcut durumda işgalci ve katliamcı Türk devletiyle tam ittifak halinde ve bize karşı savaş cephesinde yer almaktadır. İki yıldır Rus güçleri Efrin’dedir ve sürekli olarak Kürtlerle birlikte bir takım sorunları çözeceklerini iddia ediyorlardı. Sürekli olarak ‘Kürtlersiz bir çözüm mümkün değil’ diyorlardı.
 
RUSYA ANLAŞMALARI YOK SAYARAK İHANET ETTİ
 
Rusya ile bazı anlaşmalarımız vardı. Ama Rusya bir gecede bu anlaşmaları yok sayarak bize ihanet etti. Çünkü Kürtlersiz bir çözümün mümkün olmadığını ve Kürtlerle birlikte sorunları çözeceklerini iddia ediyordu. Fakat şimdi yaşananlar Rusya’nın gerçekliğini deşifre etti. Rusya tüccar bir ülkedir. Anlaşılan Türk devleti ile bazı anlaşmalar yapmışlar. Efrin işgaline dönük tutumu Rusya’nın ilkesiz bir devlet olduğunu gösterdi. Fakat şunun altını çizmek isterim. YPG-YPJ ve QSD ile halkımızın mücadelesiyle yeni bir tarih yazılıyor, yazılacaktır. Bir gün gelecek ve Rusya da bu ilkesizliğinden dolayı Kürtlerden özür dileyecektir.”
 
‘DİRENİŞİMİZ HAKLI VE MEŞRUDUR’
 
Son  olarak Sipan Hemo, kazanacaklarını belirterek, “Biz özgürlükçü bir halkız. Tutumumuz başından beri bellidir ve nettir. Türk devletinin işgal saldırılarına karşı direneceğiz. Halkımızla birlikte direnişimizi daha da büyüteceğiz. Bu direnişimiz ne ilk ne de sondur. Kobanê’de gelişen direniş ruhu Efrin’de daha da büyüyerek zafere ulaşacaktır. Biz bu gücümüzü, moralimizi halkımızdan alıyoruz. Zafer kesinlikle bizim olacaktır. Çünkü direnişimiz haklı ve meşrudur” dedi. 
 

Diğer başlıklar

13/06/2024
23:29 Pendik'te kayyım protestosu
22:45 Eğitim Sen Êlih şubesinden Kürtçe kurs mezun töreni
22:35 Nöbet eylemi 10'uncu gününde: Vazgeçmeyeceğiz
22:22 DEM Parti’den Erdoğan’a Demirtaş yanıtı: Talimatlı mahkeme bile yalanladı
22:00 Nurettin Çelik 30 yılın ardından tahliye edildi
21:45 İrade gaspına karşı İstanbul nöbeti 6’ıncı gününde: Çözüm ortak mücadele
20:48 Öğretmen Sendikası: Kazanana kadar alanı terk etmiyoruz
20:38 Adalet Nöbeti Deniz Poyraz'a adandı
20:31 HDP binasına saldırı davası: Sanığın mesajlaşmaları dosyada
20:05 '15-16 Haziran ruhuyla mücadeleyi büyütelim' | YENİLENDİ
19:30 İspanyol gazeteciyi azarlayan Erdoğan Demirtaş ve Kavala için ‘terörist’ dedi
19:10 Akbelen davasında talepler reddedildi
18:59 İzmir'de Wan protestolarında tutuklanan 9 kişiye tahliye
18:55 Adana'da KHK'lilerden ‘bu zulmü durdurun' çağrısı
18:48 Ekolojistlerden ‘karalamalara’ yanıt: Dava açacağız
18:45 CHP’den MHP’ye tehdit yanıtı: Haddinize değil
18:23 Colemêrg’te miting sonrası yürüyüş
18:14 Bozan: Akdeniz buluşması tepkimizin sonu değil başlangıcıdır
18:01 Hatimoğulları: Kayyım derhal el çektirilsin
Bakırhan: Hakkari biziz, siz olsa olsa gaspçı olursunuz
17:27 Sinpaş otelin inşaatı mühürlendi
17:26 Darp edilerek gözaltına alınan Avşar serbest bırakıldı
17:13 İnşaattan düşen 2 işçi yaralandı
17:04 Kayyıma karşı mitingde direniş mesajları: Bu politika kaybedecek
16:47 Akış'tan mitinge mesaj: Direnmeye devam edeceğiz
16:37 Sêrt Belediyesi’nde ‘jinkart’ uygulaması
16:36 3 ilde orman yangını
16:30 İsrail ordusu Cenin’e girdi
16:05 Kayyıma karşı miting onbinlerin katılımıyla başladı
16:03 'KCK Akademi' davasında 12 kişi beraat etti
15:21 MHP’li Yalçın’dan Özel’e tehdit
15:19 CHP'li belediyeyi protestoda biber gazlı müdahale
14:42 Colemêrg’e akın var, Depin’de kontrol noktasında kuyruk oluştu
14:30 Colemêrg'de iki koldan miting alanına yürüyüş
14:29 Emekçiler 'tasarruf paketi'nin iptalini istedi
14:14 Tecavüz failleri ile mağdur aynı hastanede çalıştırılıyor
13:54 Îdir ve Riha’da Kurban Bayramı öncesi ekmeğe zam
13:48 Tarım Orkam-Sen'den 2 günlük bayram izni protestosu
13:28 6 kadın gazeteci hakkında ceza talebi
13:26 Erkek şiddeti: 1 kadın ve 1 çocuk katledildi
13:10 Hukuk örgütlerinden Ankara Barosu'na İmralı dilekçesi
13:03 Eğitim Sen raporu: Sorgulamayan, itiraz etmeyen nesil yaratılmak isteniyor
12:34 İzBB çalışanları barikatı yıktı
12:23 Yılın ilk 5 ayında 738 işçi yaşamını yitirdi
12:14 Özel'den 'ittifak' açıklaması
12:01 Hewlêr’de rafineride çıkan yangın söndürülemiyor
11:50 Tepki çeken 'etki ajanlığı' yargı paketinde yer almayacak
11:45 Belediyenin su hizmetine 'tasarruf' engeli
11:35 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
11:34 Amed'in 'Stratejik Planı' halka soruluyor
10:51 Kayyıma karşı yola çıkanlar Colemêrg'e vardı
10:45 Gazeteci Müftüoğlu’na ceza talebi
10:45 ATK’den beklenen rapor gelmedi, duruşma yine ertelendi
10:37 İmralı'daki tutsağın kardeşi gözaltına alındı
10:27 Tutsak Bataray’ın ‘sakıncalı’ şiirleri kitaplaştırıldı
10:19 Türkiye işçiler için en kötü 10 ülke arasında
10:04 16 ilde 58 gözaltı
09:58 Tutsaklar 200 gündür ‘özgürlük’ eyleminde
09:41 Eşbaşkan Sincar'ın yurtdışına çıkışına engel
09:27 Parası kesilince provokatörlüğe sarıldı
09:07 Koltuk değneğiyle irade gaspına karşı nöbette
09:07 Sanatçılardan kayyım tepkisi: Darbe, işgal ve iradeye ipotektir
09:05 MEBYA-DER kongresi: Çözüm için Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:05 Şüpheli ölümde günlük kayıp
09:04 Poyraz davası Yargıtay'da: Siyasi failler açığa çıkarılmalı
09:01 Av. Sevimli: Kayyım politik haydutluktur, yasal temeli yok
09:00 13 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:46 Saldırılarda 2 bin hektar ekili alan ve 19 bin ağaç yandı
08:29 Colemêrg'ê doğru yola çıktılar
12/06/2024
23:32 MA Music Günleri'nin finali Colamêrg direnişine armağan edildi
23:26 Mêrdîn, Colemêrg mitingine hazır
23:19 Çocuklar günde 12 saat çalıştırılıyor
22:18 Eğitim Nöbeti 18’inci gününde dayanışmayla devam etti
22:12 KHK eyleminde kayyım ve eğitim müfredatına tepki
21:44 TÖP:Çocukların kaderi ne işçilik ne de yoksulluk
21:37 Wan Büyükşehir Belediyesinden JINKART müjdesi
21:26 İrade gaspına karşı nöbet sürüyor: Colemêrg mitinginde mesaj güçlü olmalı
20:11 Tecride yanıt vermeyen bakan ‘sayın’ tartışması açtı
20:03 İstanbul’da kayyım yürüyüşü: Kabul etmiyoruz
19:29 İranlı kadın yönetmen cezaevinde öldürüldü
18:54 İran’da kadın karikatüriste sanat cezası: 6 yıl hapis
18:42 Tahir Elçi Davası: Mücadeleyi yükseltelim ki aydınlık kazansın
18:34 Amed Sağlık Platformu’ndan bakanlığa Boğmaca aşısı çağrısı
18:14 İHİK’in toplantısından çıkan ÖHD’li: Sanki tecrit yokmuş gibi davranıldı
18:05 Wan’da 7 gözaltı
18:01 DEM Parti’li Avşar'a adliyede darp ve gözaltı
17:46 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işçiye polis barikatı
17:34 Eşbaşkan Uğur tahliye edildi
17:08 Beraat kararı protesto edildi: Tahir Elçi’nin faillerini tanıyoruz
17:02 Elçi cinayeti cezasızlıkla sonuçlandı: 3 polise beraat
16:57 ÖHD Ankara Barosu'na İmralı başvurusu yapacak
16:50 Belediye önündeki provokatörlerden birisi AKP adayı çıktı
16:34 'Demokrasi Yürüyüşü' Colemêrg'de: Kayyımı göndereceğiz
16:22 ‘Demokrasi yürüyüşü’ Colemêrg'e vardı
16:17 Tecavüz failleri tutuklandı
15:59 Tahir Elçi davasında avukatlar salonu terk etti
15:55 Tutsak yakınları Adalet Bakanı Tunç ile görüştü
15:51 Din alimleri: Sesimizi daha gür çıkarmak için Colemêrg’te olacağız
15:48 Amed'de 'kayyımseverlere' tepki: İş insanları töhmet altına alınıyor
15:30 'İhbarcı' imamın darp görüntüleri ortaya çıktı
15:28 Cizîr’de şüpheli kadın ölümü
14:51 Şiddet faili Sinan Akay tutuklandı
14:41 Oda ve sendikalardan 'tasarruf paketine' karşı ortak mücadele çağrısı
14:32 İHD: Çocukların çalıştırılmasını yasaklayıcı düzenlemeler getirilmeli
14:09 Sağlıkçıların 'vergide adalet' mücadelesi sürüyor
13:28 Ayşe Ateş: ‘Erdoğan harekete geçilsin’ talimatı verdi
13:17 MEBYA-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
12:40 Gazeteciye dönük çıplak aramaya takipsizlik kararı
12:26 Savcı Samast için zaman aşımı istedi!
11:58 Ezgi Mola’ya 'Musa Orhan' cezası
11:57 AYM'den avukat-müvekkil görüşmesinin izlenmesine ihlal kararı
11:57 Feridun Yazar mezarı başında anıldı
11:49 Gerok Ma Şemrex’te çocuk etkinliği düzenledi
11:43 İstanbul'da özel hastaneye silahlı saldırı
11:16 Kayyıma 'dur' demek için yola çıktılar
11:10 Aracın çarptığı çocuk hayatını kaybetti
11:08 7 kişinin öldüğü patlamanın davasında karar çıkmadı
11:05 'Türkiye'de her 5 çocuktan biri işçileştiriliyor'
10:33 Alman Meclisi’ne uzman tavsiyesi: Türkiye konseyden ihraç edilsin
10:25 Tahir Elçi davasında avukatlar salonu terk etti
10:23 'Çocuk işçi Haskiro'nun cinayetinin üstü örtülmeye çalışılıyor'
09:50 Avukat Nikbaht: Özdemir'e verilen ceza keyfi
09:47 Fırtına Deresi’nde akıntıya kapılan öğrencilerden 2’si yaşamını yitirdi
09:03 Colemêrg mitingine çağrı: Hukuksuzluk kabul edilmemeli
09:02 Colemêrgliler yarın kayyıma 'dur' diyecek
09:02 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:00 Afganistan'da kadınlar yoksulluk ve şiddet sarmalında
09:00 Çocuk işçiliğiyle mücadele kağıt üzerinde kaldı
09:00 Poyraz katledileli 3 yıl oldu: Kürtlerin mücadelesinde yaşıyor
09:00 12 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:53 Erxenî’de gözaltına alınan 6 siyasetçi tutuklandı
11/06/2024
22:35 MYK sonrası konuşan Yücel: Kayyım anayasaya aykırı
22:11 Akdeniz'deki büyük buluşmaya çağrı
21:48 Çelê'de köy köy 13 Haziran mitingine davet
21:23 Kayyıma karşı direniş birçok kentte sürüyor
21:00 Mehmet Sait Üçlü anıldı
20:28 Colemêrg’de gün boyu miting çalışması
20:21 Noam Chomsky'nin sağlığı kötüleşti
19:56 AKP Sözcüsü Çelik'ten görüşmeye dair açıklama
19:36 Özel-Erdoğan görüşmesi sonrası CHP MYK toplandı
19:30 DEM Parti ile AK heyeti görüşmesinde tecrit gündeme geldi
19:23 Cizîr’de şüpheli kadın ölümü
19:14 Amedspor’un yeni yönetimi belli oldu
18:57 Êlih'te irade gaspı protestosu: Bu direniş sürecek
18:43 Poyraz'ın katilini ve saldırıyı öven sanığa beraat
18:00 Özel ile Erdoğan arasında 1,5 saatlik görüşme
17:52 Eğitimci ve velilerden yeni müfredat boykotu
17:08 Bankamatik çalışanlarından belediye önünde provokasyon
16:55 Şiddet gören Akay: Can güvenliğim yok, ölmek istemiyorum
16:31 Özel-Erdoğan görüşmesi başladı
16:25 Danıştay’dan Sinpaş’ın Marmaris'teki talanına dair karar