Gümüştaş: Partimize yönelik saldırı tesadüf değil

img

İZMİR - "Ev hapsi" kararıyla serbest bırakılan ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, partilerine yönelimin bileşeni oldukları HDP’nin kapatması gündeminden bağımsız olmadığını söyledi.

 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticisi ve üyelerine yönelik 14 Ocak günü İzmir merkezli 12 ilde yapılan operasyonda 47 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan ESP İstanbul İl Eşbaşkanı Ezgi Bahçeci, partinin İzmir eski İl Başkanı Kerim Altınmakas, Limter-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır ve Gülşah Padak ile birlikte HDP Parti Meclisi üyesi olan Sıtkı Güngör tutuklanarak cezaevine konuldu. ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Pınar Gayıp’ın da bulunduğu 42 kişi ise, ev hapsi gibi kararlarıyla serbest bırakıldı. 
 
Hakkında verilen kararla ev hapsinde tutulan ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, partilerine yönelik operasyona dair Mezopotamya Ajansa (MA) konuştu. 
 
HUKUKİ VE SİYASİ SALDIRGANLIK
 
Partilerine yönelik operasyonun bir itirafçının beyanlarına dayanılarak yapıldığını söyleyen ESP Eş Genel Başkanı Gümüştaş, gözaltında kaldıkları süre boyunca hukuki ve siyasi saldırganlıklarla karşı karşıya kaldıklarını anlattı.
Operasyon sonucunda 5 arkadaşlarının tutuklandığını dile getiren Gümüştaş, iktidar ve kendisine bağlı kolluk güçlerinin siyasi kıyım ve katliamlarla partilerine baskı uyguladığını ifade etti. 
 
Gümüştaş, “Her zaman şunu söylüyorlar; Kürt özgürlük mücadelesini ve sosyalistlerin mücadelesini bitireceğiz. Böyle bir siyasi konseptin içinde bizler var olmaya devam ediyoruz. Buna karşı duyulan bir öfke var. Örneğin parti binalarımızdaki, parti kurumlarımıza ait paralara el konuldu. Parti binalarımızda şehitlerimize ait fotoğraflar klozetlerin içine atıldı ya da üzerlerine basıldı. Bütün değerlerimiz bu biçimde çiğnenmeye çalışıldı. Ters kelepçe uygulaması ile adliyeye çıkarıldık. Ben bir Eş Genel Başkan olarak 10 saat boyunca adliyenin koridorunda tek başıma bekletildim. Su ve şeker gibi ihtiyaçlarımız uzun bir süre karşılanmadı. Bunların tek bir açıklaması var. Bize karşı duyulan öfke” dedi.
 
 
SİYASİ KOMPLO
 
Bu tür saldırıların baştan aşağı “siyasi komplo” olduğunu, nitekim soruşturmayı savcısının da bir istihbarat elemanı gibi çalıştığını dile getiren Gümüştaş, ileriki günlerde bu savcı hakkında suç duyurusunda bulunacağını paylaştı. Gümüştaş, şunları söyledi: "MİT’in hazırladığı, emniyetin fezlekesi ile birlikte tamamladığı ve gereken bütün kararları tıpkı bir istihbaratçı gibi ya da üçüncü sınıf bir emniyet amiri gibi hazırlayan bir savcıyla bütünleşen bir saldırıdan bahsedebiliriz. Savcı hakkında ilerleyen günlerde suç duyurusunda bulunacağım. Savcıya şunu sordum; Bir itirafçının benimle ilgili ifadesi olabilir ve siz bir savcı olarak bu konuda beni dinlemek isteyebilirsiniz. Birincisi, beni makamınıza çağırmayarak operasyonla evimden aldırma sebebiniz nedir? Bir partinin Eş Genel Başkanıyım, aynı zamanda avukatım. Adliyeye mutlaka gönüllülük temelinde de gelirim. Diğeri de beni bu biçimde hadi aldınız ESP Genel Merkezini, İrtibat bürosunu, İzmir il binasını ve Yamanlar ilçe örgütünü neden bastınız? Yani sizdeki şüphe uyandıran şey ne? Savcı dedi ki; 'Partinizi tanıyoruz. Biliyoruz bazen dosyalar vardır, bazen de örgütler vardır. Dosyalarda hukuku uygularsınız ama örgütler olunca tedbir alırsınız.'  Savcının söylemi o kadar net bir açıklama ki. Nihayetinde tutuklama kararı ile sevk etti.” 
 
"Örgüt üyeliği" iddiasıyla gözaltına alınsa da söz konusu savcının ‘örgüt yöneticiliği’ iddiasıyla hakkında tutuklama talep ettiğini belirten Gümüştaş, “İddiasını bir kalem daha artırmış oldu. Sorgu sürecinde ise sorgu hakimleri ile avukatlarımız gerçek hukuk mücadelesi yürüttü. Ben karşımdaki sorgu hakimine şunu söyledim; Basınç altında olduğunuzu görüyoruz. Dosyanın boş olduğuna inanıyorsunuz. Ama birileri size diyor ki ‘bunlar tutuklanacak’. Dolayısıyla bu bıçak sırtı ortamda karar vermek çok zor. Üstelik memleketin tek adamı her gün HDP’nin kapatılmasıyla yatıyor kalkıyor. Politik bir iklim içinde zor bir karar. Mahkemeler üzerinde ciddi baskılar var. Bunlara da hukuku öğretmek bizim görevimiz" ifadelerini kullandı.
 
REHİN ALMA POLİTİKASI
 
Gümüştaş, bir partinin Eş Genel Başkanı olarak hakkında ev hapsi kararı verilmesinin ise “rehin alma” politikası olduğunu vurguladı. Tutuklanan arkadaşlarının bir an önce serbest kalması için mücadele edeceklerini dile getiren Gümüştaş, şunları ekledi: "Ev hapsini, zindan duvarlarını kendine sınır belirlemeyen birçok tutsak gibi, bir partinin eş başkanı olarak ben de bu hapsetme biçimini aşarak siyaset üretmenin bir yolunu bularak yoluma devam edeceğim. Sayın Selahattin Demirtaş'tan, sayın Figen Yüksekdağ'dan, partimizin önceki dönem uzun süre tutsak kalan ve eş başkanlığını sürdüren Çiçek Otlu’dan ve şuan Elazığ Cezaevinde bulunan Leyla Güven'den öğrendiğim siyasi mücadele geleneğini kuşanarak bu koşullar altında eş başkanlık faaliyetini sürdüreceğim." 
 
SALDIRILAR TESADÜF DEĞİL!
 
Gümüştaş, parti olarak maruz kaldıkları saldırının AKP iktidarı ve ittifak ortağı MHP’nin son günlerde büyük bir basınçla dillendirdiği HDP'nin kapatılması, bütün siyaset zeminin tırpanlanması söylemleri içerisinde tesadüf olmadığını da dile getirdi. Gümüştaş, “AKP ve MHP faşist bloğu, her geçen gün daha fazla içine sürüklendiği krizle debelenirken, onların iktidarını sarsacak bizim gibi bütün politik öznelere saldırılarını daha fazla yoğunlaştırdı. Hatta öyle istiyorlar ki bu saldırılar karşısında en büyük barikat olan politik özgürlük mücadelesinin en temel odağı ve gücü olan HDP’yi kapatsınlar. Bunun için bize saldırılar yapıyorlar” diyerek, faşizme karşı mücadelenin daha fazla yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.
 
TOPYEKÛN MÜCADELE
 
Önümüzdeki günlerde partilerinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK)  toplantısını toplayarak bir çalışma programı hazırlayacaklarını paylaşan Gümüştaş, "İktidar hakikaten gün sayıyor. Gün saydıkça bize karşı zulmünü ve baskısını artırıyor. Bizim bu tür saldırılar karşısında daha güçlü bir özgürlük mücadelesi ve birleşik mücadeleyi yürütmeye ihtiyacımız var. Bunu bir süredir tartışıyoruz. HDP ve HDK ile tartışıyoruz. Kadın örgütlerine saldırıyı kadın örgütleriyle ayrıca tartışıyoruz. Bütün politik öznelerin siyasi parti ve örgütlerin topyekün bir mücadeleye, faşizme karşı özgürlük mücadelesine girmesi gerekiyor. Bunun için bazı birleşik kanallar da yaratmaya çalışıyoruz. Aslında eylemimizi ve sözümüzü ‘faşizmi yıkalım, politik özgürlüğümüzü kazanalım’ temel şiyarında buluşturmaya çalışıyoruz" dedi.
 
MA / Esra Solin Dal
 

Diğer başlıklar

09:02 Açlık grevi 102’nci gününde
09:01 Ceylan Önkol’un ölümünde İçişleri Bakanlığı yüzde 90 kusurlu bulundu
09:01 ‘Üniversitelerde erkek şiddetine geçit vermeyeceğiz'
09:00 Yıllarca çalıştıktan sonra kendi tekstil atölyesini açtı
09:00 Kadın değişirse toplum da değişir
09:00 08 MART 2021 GÜNDEMİ
07/03/2021
23:28 92 yaşındaki kadının failinin 'üç hilalli dövmesi' için müfettiş atandı!
23:09 İstanbul Valiliği Taksim’e çıkan yolların kapatılacağını duyurdu
21:42 Papa, 11 bin kişiyle Hewlêr’de ayin gerçekleştirdi
21:29 8 Mart öncesi açlık grevindeki kadınlar selamlandı
20:29 ‘Geçmişin Sesi Amida Konserleri’ Hilar Mağaraları'nda
20:13 Bingöl'de çığ düştü, yol ulaşıma kapandı
19:59 Midyat'ta bir kişi yaşamına son verdi
19:24 Koronadan toplam vefat sayısı 29 bini aştı
19:20 Diyarbakır'da kaza: 2’si çocuk 5 ölü
18:49 Kadıköy'de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
18:26 Vaka oranının en çok arttığı ve azaldığı iller açıklandı
17:28 Batman’da 8 Mart etkinliğine davet
17:04 Ankara’daki kadınlar Sakarya Meydanı’na çağrıldı
16:33 Antep’te kitlesel 8 Mart etkinliği: Korkmuyor, itaat etmiyoruz
16:27 Ankara’da bir kadın katledildi
16:26 Kadınlar Diyarbakır ve Van mitinglerine davet edildi
16:26 Papa DAİŞ saldırılarında yaşamını yitirenler için ayin düzenledi
15:47 Şubat ayında en az 138 işçi yaşamını yitirdi
15:36 Amida Konserleri'nin 5'incisi kadınlara adandı
14:40 MEBYA-DER yöneticilerinin gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
14:24 Kadıköy’de gözaltına alınanlara tutuklama talebi
14:07 İHD'den DTK Eşbaşkanı Güven'e ziyaret
13:34 Kanser hastaları 3 aydır açılmayan yollar nedeniyle tedavi olamıyor
13:16 13 yaşında öldürülen Fatma’nın failleri 5 yıldır bulunmadı
12:04 Diyarbakır 8 Mart mitingine hazır
11:35 Tarsus Cezaevi’nde açlık grevi şiirine el konuldu
11:10 Sokak ortasında erkek şiddeti
11:09 TTB: Birçok kentte vaka sayısı yüzde 100 arttı
10:55 Savaştan kaçtı yoksullukla karşı karşıya kaldı
10:05 Esnaf kadınlardan çağrı: Çalışma yaşamında yer alın
09:37 Papa Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçti
09:13 Açlık grevi eylemini 21’inci grup devraldı
09:12 Bir komutanın hayat hikayesi: General İhsan Nuri Paşa
09:11 Yıllarca şantaj edilen kadın: Savcı hemcinsini koruyor
09:11 Vanlı kadınlar 8 Mart'a hazır: Sesimiz gökyüzüne ulaşacak
09:10 ‘LGBTİ+ kimliklerimizle Taksim’de olacağız’
09:09 Danıştay’a 'infaz yönetmeliği iptal' başvurusu
09:08 Karadeniz çiftçisi üretimi bırakıyor
09:07 Tutukluların hastane sevki 'açlık grevini bırak' şartına bağlandı
09:06 ‘Yargı eril dil kullanımına devam ediyor’
09:00 07 MART 2021 GÜNDEMİ
06/03/2021
23:51 Kılıçdaroğlu: İktidar Kürtleri cezalandırmak istiyor
23:21 Denizli'de bir kadın katledildi
20:53 Gazi Katliamı’nın üzerinden 26 yıl geçti: Katliamlar devam ediyor
20:38 Feyleq El Şam’ın kaçırdığı Mistefa işkenceyle katledildi
19:59 Kayyımın atadığı müdür bu kez ‘zimmet’ suçlamasıyla görevden alındı
19:46 Koronavirüs vaka sayısında 11 bin 770 artış
18:34 Kadınlar Kadıköy’den seslendi: İsyanımızı büyütüyoruz
18:06 Düşen helikopterin enkazı kaldırıldı
17:13 Koronavirüs risk haritası güncellendi
16:31 HDP: Koçgiri kıyımı yüz yıldır süren kanlı sürecin başlangıcı
16:29 MEBYA-DER eşbaşkanları 8 gündür gözaltında
16:24 İstanbul'da büyük kadın buluşması başladı: Kalplerimiz özgürlük için atıyor
16:13 Papa'dan Ortadoğu için 'barış ve birlik' mesajı
15:51 8 Mart’a doğru: 21’inci yüzyılda mücadele büyüyor
15:45 ANYAKAY-DER: Hak arayanlar devlet eliyle kriminalize ediliyor
15:33 Van'da 100'üncü gün açıklaması: Tecrit kaldırılsın
15:21 İHD’den kadın hasta tutuklular için çağrı
14:58 'Annelerin elinde silah mı vardı?'
14:57 Perihan Pulat karanfillerle anıldı
14:44 Leyla Güven: Özgürlüğümüze koşuyoruz
14:42 'Susmayacağım' diyen astsubaydan düşen helikoptere dair önemli açıklamalar
13:44 Kadın hasta tutukluların durumu ağırlaşıyor
12:58 Papa Francis ile Ayetullah El Sistani görüştü
12:54 MEB’den Kürtçe öğretmenlik için 3 kontenjan
12:40 Cumartesi Anneleri kaybedilen kadınların akıbetini sordu
12:07 Kayıp yakınları Bedriye Gümüş’ün faillerini sordu
12:03 MED TUHAD-FED: Tecride son verilsin, tutukluların talepleri yerine getirilsin
11:12 Ayla Akat Ata’dan 8 Mart mesajı: Sesimiz kadınların sesine karışacak
11:04 Dede: Tutukluların talepleri kabul edilinceye kadar mücadele edeceğiz
11:02 Diyarbakır esnafı: ‘Normalleşme’ bir yıllık enkazı kaldıramaz
10:19 İşlerine dönmek için nöbetteler
10:15 Van’da 8 Mart mitingine izin çıktı
10:14 28 yılda 38 helikopter düştü-düşürüldü
09:36 Valilik önünde eylem yapan Sarısaç: Geri adım atmayız
09:20 48 kadın gazeteci 8 Mart’ı cezaevinde karşılıyor
09:19 Kadın semt pazarına ‘erkek’ baskısı
09:18 Dr. Şin uyardı: Rehavet vaka sayısını artırır
09:16 50 kez gözaltına alındı, 3 kez cezaevine konuldu
09:16 ‘Yoksulluk yok diyen bizi görsün’
09:15 ‘Kadın mücadelesi engellenemez’
09:14 İşçi sendikalarında 2 milyona yakın üyenin yüzde 6’sı kadın
09:14 Tarımsal faaliyet 20 yıldır yokuş aşağı gidiyor
09:13 Batman 8 Mart'a hazır
09:12 Online eğitimle 4 bin kişiye Kürtçe öğrettiler
09:12 Açlık grevi 100’üncü gününde
09:11 Tekstil işçisi kadınlar: Süslü laf değil hakkımızı istiyoruz
09:10 Migros işçileri 8 Mart'ı direnerek karşılayacak
09:10 'Birlikte mücadeleyle zafere ulaşabiliriz'
09:09 Direnişin değiştirdiği yaşamlar
09:08 Feride annenin hikayesi
09:00 06 MART 2021 GÜNDEMİ
05/03/2021
23:42 MEBYA-DER gözaltılarında tutuklananların sayısı 7’ye yükseldi
23:36 Mogadişu’da bombalı saldırı: 20 ölü, 30 yaralı