Yoleri: Devlet toplumu ayrıştırıyor

img

İSTANBUL - Bölgede son dönemde yaşanan hak ihlallerinin cezasızlık politikası nedeniyle arttığına dikkati çeken İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Devletin izlediği düşmanca politika toplumu ayrıştırıyor” dedi.

İnsan Hakları kurumlarından alınan verilere göre, yılın 11 ayında toplam 238 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Yaşanan hak ihlallerinin birçoğu Kürt kentlerinde yaşandı. 
 
Batman’da İpek Er Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tecavüze uğrayıp intihara sürüklendi. Er yazdığı bir mektupla Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tecavüz edildiğini anlatmıştı. Er’in mektubu ve ATK raporlarına rağmen Orhan tutuklanmazken, İpek Er yaşamını yitirdikten sonra kamuoyunda gelişen tepkilerden sonra tutuklanmış bir hafta tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. İpek Er vakasından sonra ise Kürt kentlerinde taciz ve tecavüz vakaları artarak devam etti.
 
HELİKOPTERDEN ATTILAR 
 
11 Eylül’de de Van’ın Çatak İlçesine bağlı Çığlıca Mezrasında askerler tarafından gözaltına alınan Servet Turgut ve Osman Şiban’dan bir süre haber alınmazken, gözaltına alındıktan 2 gün sonra Şiban ve Turgut’un Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım servisinde tedavi altında oldukları ortaya çıktı. Şiban ve Turgut’un gözaltına alındıktan sonra ağır işkencelere maruz kaldıkları ve ardından helikopterden atıldıkları hastaneye raporları ve tanık ifadeleri ile kanıtlandı. Osman Şiban kısmi hafıza kaybı yaşarken, Servet Turgut ise tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
 
GAZETECİLER TUTUKLANDI
 
 Şiban ve Turgut’u helikopterden atanların ifadesi alınmazken, Van Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin önce yayın yasağı getirdi ardından olayı ortaya çıkaran 4 gazeteci hakkında ise soruşturma başlattı. Gözaltına alınan gazeteciler “Devlet aleyhine propaganda yaptıkları” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
ASKER KURUŞUNU İLE GELEN ÖLÜM
 
Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Avyan (Duranlar) köyünde de operasyona çıkan askerlerce 29 Ekim tarihinde Şerali Dereli evine birkaç metre mesafede atıyla birlikte öldürüldü. Olayı ajansımıza anlatan Dereli’nin yakınları cenazeyi almaya gittiklerinde jandarma tarafından darp edildiklerini, olay yerine gelen binbaşının “Türk’ün gücünü göreceksiniz” diyerek tehdit edildiklerini söyledi. Olaya karışan askerlerin gözaltına alındığı açıklansa da aynı gün içinde ifadeleri alınıp serbest bırakıldıkları bildirildi.
 
DEVLET POLİTİKASININ SONUCU
 
Yaşanan işkence ve yaşam hakkı ihlallerini değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, yaşanan hak ihlallerinin devletin Kürtlere dönük politikasının sonucu olduğunu söyledi. “Demokratik çözüm süreci”nde bu tür olayların yaşanmadığını hatırlatan Yoleri, “Barış ve bir arada yaşama düşüncesinin arka plana itilmesi bu tür olayların tekrar artmasına neden oluyor. Devletin meseleye nasıl yaklaştığı çok önemlidir. Kürtlerin haklarını yok sayan, savaş politikalarının ön plana çıkarıldığı, Kürtleri insan olarak değil de düşmanmış gibi görme hali ortaya çıktığı zaman maalesef bu tür hak ihlallerini daha fazla görüyoruz” dedi.
 
HALKI DÜŞMAN GÖRÜYOR
 
Devletin bugüne kadar işlediği tüm suçlarda cezasızlık politikasının bir olgu haline getirdiğini ifade eden Yoleri, “Bütün katliam ve işkence olaylarında bu cezasızlık faktörü ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Devletin düşmanca yaklaşımı işkenceler, ölümler ve tecavüzleri kaçınılmaz hale getiriyor. Çünkü Kürt kentlerine gönderilen devlet görevlileri bölge insanını düşman olarak görüyor. Bu yaklaşım kadınlara dönük tecavüz, bölgede yaşayan yurttaşlara dönük işkence ve yaşam hakkı ihlalleri olarak yansıyor. Devletin düşmanca yaklaşımı devam ettiği sürece maalesef biz bu tür olayları sürekli konuşmak zorunda kalacağız. Bu olayların son bulması için devletin bu politikalarını değiştirmesi gerek” diye konuştu.
 
GİZLEME GEREĞİ DUYMUYOR
 
12 Eylül Darbe koşullarında emniyette işlenen suçlar söz konusu olduğunda devlet görevlilerinin mahkemelerde bu suçları kitabına uydurma telaşına girdiğini ifade eden Yoleri, bu dönem ise suç işleyen devlet görevlilerinin bunu gizleme gereği bile duymadıklarını belirtti. İşkence ve ölüm olayları karşısında izlenen bu cezasızlık politikası ile bölgede yaşayan halka gözdağı da verilmek istendiğini sözlerine ekleyen Yoleri, “Devlet işlediği bu suçlarla ülkede yaşama isteğini ortadan kaldırmak istiyor” diye konuştu.
 
TOPLUMU AYRIŞTIRILIYOR
 
“Devletin izlediği düşmanca politika toplumu ayrıştırıyor” diyen Yoleri, şöyle devam etti: “Yaratılan bu kutuplaştırma batıda yaşayan Kürtlere ırkçı saldırılar olarak geri dönüyor. İstanbul’un orta yerinde Kürtçe konuşan bir kişi saldırıya uğrayabiliyor. Ülkeyi yönetenler toplum bölmek için birçok yol deniyor. Örneğin salgın sürecinde ciddi hak gaspları yaşanıyor. Ancak yaratılan kutuplaşmadan kaynaklı yaşanan hak gasplarına karşı ciddi bir tepki örgütlenemiyor. İktidar Kürt düşmanlığını içselleştirerek, toplumu kutuplaştırma aracı olarak kullanıyor.” 
 
BASKI KURUMSALLAŞTIRILIYOR
 
Toplum içinde iktidarın ayrıştıran politikalarını kabul etmeyen ciddi bir kesimin de olduğunu belirten Yoleri, iktidarın bu kesimleri gözaltı ve tutuklamalar ile pasifize etmeye çalıştığını söyledi. Yoleri, şöyle devam etti: “Bu gün baskı aygıtı gittikçe kalıcılaşıp kurumsal bir hal alıyor. Bu anlamda insan hakları örgütlerinin üzerine büyük sorumluluklar düşüyor. Devlet baskı aygıtını uzun vadeye yayıyor. Muhalefetin bu aygıta karşı bir mücadele programı olması gerekir. Ancak muhalefet çoğunlukla iktidar politikalarının sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Muhalefet sürekli iktidar politikalarının arkasında sürüklenen bir pozisyonda. Muhalefet acilen bu pozisyonundan çıkıp iktidarı gerilecek politikalar üretmeli.”
 
BARIŞ FİKRİ GÜÇLENDİRİLMELİ
 
Bu anlamda Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) açıkladığı barış bildirgesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yoleri, yaşanan birçok sorunun devletin savaş politikası ile doğrudan alakalı olduğunu bu yüzen barış fikrinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. İnsan yaşamını ilgilendiren meselelerde topyekûn bir tepkinin örgütlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Yoleri, şunları söyledi: “Bu tür olaylar karşısında tepkiyi büyütmek gerekiyor. Tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kalan kişilerin tepki vermesi bu gibi olayların önüne geçebiliyor. Eğer kişi susuyor ve sinmişse o baskı süreklileşiyor. Bu yüzden bu tür baskılardan kurtulabilmenin yolu anında ve etkili bir tepki ortaya koymaktır.” 
 
MA / Erdoğan Alayumat

Diğer başlıklar

18:50 Siverek'te silahlı kavga: 2 ölü
18:35 Urfa'da 2 gözaltı
18:33 Eğitim Sen’in yeni yönetimi belirlendi
18:22 Mardin esnafından Sancar'a sıcak karşılama
18:20 İzmir'de 16 kişi serbest bırakıldı
17:40 Vestel önlem alınmasını isteyen işçileri işten çıkardı
17:24 ‘AKP sıkışınca demokrasi ve reform söylemine sarıldı’
17:15 Gözaltına alınan Kandemir'in testi pozitif çıktı
16:10 Amedspor deplasmandan beraberlikle ayrıldı
16:03 CHP’li Başarır hakkında soruşturma başlatıldı
15:49 Açlık grevinin başladığı Kandıra Cezaevi’nde koğuşlara baskın
15:37 Taşdemir: Kürtlerin direnişi AKP’yi derin bir krize soktu
15:04 Gözaltında korona testi pozitif çıkan Uçar serbest bırakıldı
14:31 CHP'li Başarır'a dava tehdidi
14:25 HDP’li gençler: Tecrit derinleştikçe geleceksizlik reva görülüyor
14:03 Eğitim Sen Genel Kurulu ikinci gününde
13:42 Sancar: Kürt sorununu inkar eden çözülür
13:14 Bir ilk: Kürtçe’nin Hewramî ve Kelhurî lehçelerinde kurs başlatılıyor
12:39 AKP’li belediye koronavirüs yasağını deldi
12:32 35 kiloya düşen hasta tutuklu Çakmak hastaneye kaldırıldı
12:20 HDP: Siyaset yargı işbirliği itiraf edilmiştir
12:18 Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs ilaç kullanımı broşürü
09:29 HDP önünde bekletilenlere 'Ankara’ya gidelim' önerisi
09:16 Elazığ’da deprem
09:12 TİHV Genel Sekreteri: Tutukluların tümü hasta olma yolunda
09:10 1938’de Pülümür: Sürgünler, katledilenler, tanıklar…
09:08 Bir yıldır cenazeleri verilmedi
09:04 Paylan: Katar anlaşması kanamayı durdurmaz
09:03 Saya işçileri günü kurtarmaya çalışıyor
09:03 Sağlık emekçilerine karantina sınırlaması
09:02 Kadınlardan Barzani'ye: Herkes zarar görür
09:01 Suriye pazarlık masası ve Kürtler
09:00 29 KASIM 2020 GÜNDEMİ
28/11/2020
23:58 Hastanede yer bulamayan bebek yaşamını yitirdi
23:36 Açlık grevine başlayan Aslan'dan dayanışma çağrısı
22:33 Eğitim Sen Genel Kurulu: DSD koltuk talebiyle çekildi
21:53 Kovid-19 salgınından 182 kişi yaşamını yitirdi
20:48 İfade işlemi için kapısı kırıldı!
20:44 Gözaltına alınan genç serbest bırakıldı
20:17 Şerif Coşkun için yapılmak istenen açıklama engellendi
20:05 Mersin'de 6 kişinin gözaltı süreleri uzatıldı
19:59 Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir’de gözaltıları protesto etti
19:39 ‘AKP’nin zulümden başka halka vereceği bir şey kalmadı'
19:19 DAİŞ’ten kurtuldu, Türkiye’de kayboldu, İdlib’de yaralandı
17:53 Varto'da 1 gözaltı
17:07 Mithat Sancar Mardin'de taziyelere katıldı
16:49 Kovid-19 tedavisi gören gazeteci Tarancı yaşamını yitirdi
16:36 AKP'li belediye başkanı istifa etti
16:08 İHD İstanbul Şubesi: Elçi’nin barış mücadelesinin takipçisiyiz
15:53 Cizre'de 2 gözaltı
15:52 Avukat Güner serbest bırakıldı
15:43 Bakanlıktan ‘vaka sayılarını söylemeyin talimatı’ iddiası
15:41 Polis şiddetiyle hayatını kaybeden Coşkun için eylem
15:08 TMMOB Diyarbakır İKK: Hukuksuz gözaltılara son verilsin
14:52 Kılıçdaroğlu’dan esnaflara: Bildiğiniz gibi değil, her şeyi sattık
14:28 Hasta tutuklu Yıldız’ın serbest bırakılmasını istediler
14:18 CHP’li Ağbaba koronavirüse yakalandı
14:00 Öcalan’ın öğretmeni toprağa verildi
13:59 Ayşenur Şimşek'in failleri soruldu
13:56 HDP’li eski vekil Çağlar Demirel açlık grevine başladı
13:33 Şengal'deki nöbet 3'üncü gününde
13:25 'KHK’ler gidecek, biz kalacağız'
13:23 Sancar: Devlet ve hükümetin Elçi cinayetini aydınlatma niyeti yok
13:18 'Sindirme politikalarına boyun eğmeyeceğiz'
13:16 HDP Gençlik Meclisi: Boyun eğmedik eğmeyeceğiz
13:12 Kaybedilen Aydoğan’ın eşi: Çocuklarımın gideceği bir mezar istiyorum
12:43 MED TUHAD-FED: Gözaltılar serbest bırakılsın
12:34 Roboski Katliamı’nın 107’nci ayında ‘adalet’ çağrısı
12:15 Tahir Elçi anılıyor: Cezasızlık zırhıyla korunan failleri arıyoruz
12:07 Antalya Emek ve Demokrasi Platformu'ndan HDP'li Bülbül'e destek
12:00 Böbrekleri iflas eden tutukluya ‘cezaevinde kalabilir’ raporu
11:49 Adliye çıkışında vurulan kadın hayatını kaybetti
11:41 Polis midibüsü devrildi
11:25 Erdoğan ‘reform’ dedi, 415 kişi gözaltına alındı
11:25 Barış Akademisyenleri’nin yaşadığı ihlaller rapora dönüştü
11:18 Nusaybin’de tutuklanan 4 kadının iddianameleri hazırlandı
11:09 Kayıp yakınları: Tahir Elçi mağdurların avukatıydı
11:07 Elvan ve Gül’den TOBB ile ‘reform’ görüşmesi
10:51 İHD ve MEBYA-DER yöneticilerinin evlerine polis baskını
10:32 Rektör eski AKP'li belediye başkanını müdür olarak atadı
10:26 Kardeş Türküler'den Tahir Elçi anısına ‘Hewar’
10:12 Kozluk Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alındı
10:07 Bütçe halktan kaçırıldı
09:39 Bursa'da gözaltına alınan avukatlar serbest bırakıldı
09:38 Beştaş: MHP mafyaya dayandığını ilan etti
09:36 GGM’de tecavüze uğrayan Z.N. 4 ay sonra konukevine nakledildi
09:33 ‘Dersim’de Alevi kimliğini yok etmeye çalışıyorlar’
09:32 Antep'te 13 siyasetçi tahliye edildi
09:02 Ağır hasta tutuklu Turan’ın avukatı: Her an ölebilir
09:02 ‘Rojavalı tutuklular iki kez cezalandırılmak isteniyor’
09:02 65 yaş üstü yurttaşlar: Salgını yayan biz değiliz
09:01 Usta ellerle ağacı yayığa dönüştürüyor
09:01 Polis ajanlık dayattı, savcı ‘neden kabul etmedin’ dedi
09:00 28 KASIM 2020 GÜNDEMİ
27/11/2020
22:47 Hasankeyf'i anlatan ‘Keypa12500’ tiyatro oyunu sahnelendi
22:19 2021 yılı bütçesi komisyonda kabul edildi
20:19 2020 İnsan Hakları Ödülü Ebru Timtik'e verildi
19:50 Koronadan 177 kişi daha hayatını kaybetti
19:34 İran nükleer programında görevli fizikçi saldırıda hayatını kaybetti
19:13 BES’ten OHAL Komisyonu’nun incelemelerine tepki