HDP’nin 'Barış Çağrısı'na destek: Nefes alınır bir Türkiye için kulak verilmeli

img
İSTANBUL - İktidarın Kürt sorununu güvenlikçi politikalarla çözme ısrarının Türkiye’deki herkesi etkilediği koşullarda HDP’nin "Barışa Çağrı Deklarasyonu"nun önemine dikkati çeken isimler, “nefes alınabilir bir ülke için” bu çağrının herkes tarafından sahiplenmesi gerektiğini söyledi. 
 
Ekonomik krizin dibe vurduğu, Kürt sorununa dair çözümsüzlüğün derinleştiği, ırkçılığın ayyuka çıktığı ve Koronovirüs salgını nedeniyle insanların kaygı ve korkuya saplandığı bir dönemde Halkların Demokratik Partisi (HDP), bunlar ve daha birçok soruna çözüm bulmak için 1 Haziran’da ‘Demokratik Tutum Belgesi’ni açıkladı. Bu kapsamda tüm engellemelere rağmen 3 ay boyunca sürdürdükleri eylem ve etkinliklerde halk ile birlikte mevcut sorunlara çözüm bulmaya çalışan parti, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün arifesinde ‘Barışa Çağrı Deklarasyonu’nu yayımladı. 
 
Kamuoyu ile paylaşılan metinle, ülkedeki çıkmazın ana sebebinin Kürt sorunu olduğunu ve bu sorunun bütün yurttaşlarını etkilediğinin altı çizilerek, toplumsal barışın sağlanması için PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmesi gerektiği konusunda tüm demokratik kesimlere bir araya gelme çağrısı yapıldı.
 
Çözüm sürecinin sonlandırılması ardından ülkenin bugün içerisinde bulunduğu tablo ve bundan çıkış yoluna işaret eden HDP’nin barış çağrısını alanlarında uzman isimler ile konuştuk. 
 
YOLERİ: NEFRET VE IRKÇILIK KÖRÜKLENDİ
 
Türkiye’nin hemen her dönem hak ihlallerin yaşandığı bir ülke olduğunu dile getiren İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Av. Gülseren Yoleri, hak ihlallerinin en sık OHAL, sıkıyönetim ve darbe dönemlerinde yaşandığını belirtti. Yoleri, çözüm sürecinde ise barış dilinin geliştirdiği atmosferden dolayı hak ihlallerinde görece bir gerilemenin yaşandığını ifade etti.  
 
Çözüm sürecinin bitirilmesinin ardından her şeyin ters yüz olduğunu söyleyen Yoleri, çözüm sürecinden Temmuz 2019’a kadar ki döneme ilişkin hazırladıkları raporun bu kötü gidişatı net bir şekilde gösterdiğini vurguladı. 
Yoleri, “Çözüm surecinde ifade özgürlüğü, demokratik hak olarak tanımlanan faaliyetler ‘terör faaliyeti’ sayıldı. Süreçte devletin resmi ilişki geliştirdiği kurumlar ‘terör örgütü’ olarak nitelendirdi. Uzun suren sokağa çıkma yasakları, yıkılan yakılan kentler, katliamlar, işkenceler,  gözaltılar, tutuklamalarla devlet, Kürtlerde oluşan barış umudunu yerle bir etti” dedi. 
 
Yaşanan tabloya bakıldığında HDP’nin çağrısının çok değerli olduğunu kaydeden Yoleri, bu konuda şunları söyledi: “Bugüne baktığımızda barış talebinin güçlendirilmesi oldukça öncelikli bir öneme sahip. Ancak hak ve özgürlükler konusunda yaşadığımız sorunların ana kaynağı devlet/ sistemin kodlarında. Bu yüzden de hiçbir sorun, ki buna Kurt meselesi, kadına yönelik şiddet, tecrit, işkence, adaletsizlik ve işsizlik dahil, tek başına gerçek bir çözüme kavuşturulamaz. Bu nedenle de toplumsal güçlerin temel meselelerde bütüncül bir yaklaşımla ve birlikte mücadeleyi örgütlemesine, iktidarı hak ve özgürlükler, barış yönünde tutum geliştirmeye zorlamasına ihtiyaç var.”
 
MÜFTÜOĞLU: GÜVENLİKÇİ POLİTİKLARLA EKONOMİ FELÇ EDİLDİ
 
Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin ana sebebinin Kürt sorununun güvenlikçi politikalarla çözme ısrarı olduğunu söyleyen Ekonomist Özgür Müftüoğlu da, çözüm sürecinin ardından yaşanan gelişmelerle iktisadi anlamda yaşanan değişimlerin bu durumu kanıtladığı ifade etti. 
 
Çözüm sürecinin ardından savunma harcamaları, işsizlik oranındaki artış, yabancı sermayenin yatırım yapmaktan uzaklaşması, yüksek enflasyon alanında yaşanan artışların ekonomiyi felç ettiğini ve bütün yurttaşların bu durumdan etkilediğini dile getiren Müftüoğlu, bu anlamıyla HDP’nin ‘Demokratik Mücadele Progamı’nda yaptığı tespitlerin doğru olduğunu kaydetti.
 
Barışın yalnızca HDP’nin sorunun olmadığını belirterek, “Güvenlikçi politikalar bütün toplumu olumsuz yönde etkiliyor” diyen Müftüoğlu, HDP dışında kalan muhalefet partilerinin barış politikalarında somut adımlarının olmamasını eleştirdi. 
 
Müftüoğlu, barış talebinin toplumsallaşması dahilinde çöküşte olan ekonomide iyileşmelerin olacağı öngörüsünde bulundu.
 
KENTEL: BİTMEYEN TRAVMA…
 
Türkiye’deki çatışma ortamını “sürekli ve bitmeyen bir travma hali” olarak tanımlayan Prof. Dr. Ferhat Kentel ise, güvenlikçi politikaların topluma yansıması üzerinde durdu. Kentel, mevcut durumu “Sadece ellerinde silahlarla çatışan kesimler değil, ellerinde silah olmasa bile, birbirlerine diş bileyen kesimler epey bir hakim oldular hayata… Yani insanları kolayca yönetebilmek, manipüle edebilmek, korku eşliğinde yeni kutsal yaratıklara inandırmak artık çok daha kolay. Demokrasiden uzaklaşıp, hamaset üzerine kurulu, sekülerleşmiş bir din ya da dinselleşmiş bir sekülerlik inancına sinekler gibi yapışan insanlarla totaliter yapılar çok daha kolaylaşmış oluyor” sözleriyle açıkladı. 
 
Böylesi bir atmosferde HDP’nin çağrısının anlamlı olduğunu ve toplumun yaşadığı travmalardan çıkabilmesi için bu çağrının yankı bulmasının çok faydalı olacağını dile getiren Kentel, şunları ekledi: “Ama ne yazık ki devletleşmiş AKP (ya da AKP’leşmiş devlet) cenahından gelen bitmez tükenmez manipülasyon faaliyetleri karşısında HDP izole edildi. Sanıyorum, yapılması gereken şey bu insanlarla bitmez tükenmez bir şekilde irtibat yollarını kurmaya çalışmak ve barışın savaştan daha mantıklı ve duygusal olarak daha zengin ve sağlıklı olduğunu göstermek olmalı.” 
 
EKMEZ: YAŞAM HAKKI KUTSALDIR
 
Savaş karşısında duran bir meslek grubu olarak, daha önce savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu defalarca dile getirdiklerini söyleyen İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ekmez de, “Maalesef ki iktidarlar, dönem dönem iktidarda kalmalarını savaş politikaları üzerinde kuruyorlar. O yüzden barış konusunda daha cesur olmak gerekiyor. İnsan yaşamından daha kıymetli ve kutsal bir şey yok” dedi.
 
Yaşamlarımızın bu kadar şiddet sarmalının içinde olduğu bir dönemde herkesin daha sorumlu davranması gerektiğini önemle vurgulayan Ekmez, “Farkında değiliz ama bu savaş politikaları hepimizi psikolojik, maddi ve manevi bir şekilde etkiliyor. O nedenle her bireyin barış konusunda bir tutum geliştirmesi ve daha katılımcı bir şekilde barış talebini dillendirmesi gerekiyor” diyerek, sivil toplum kuruluşlarına ve siyasi partilere savaşa karşı bir barış cephesinde buluşmaları çağrısında bulundu. 
 
AKSU: SADECE KÜRTLERİN TALEBİ OLMAMALI
 
Ekoloji aktivisti Cemil Aksu ise, savaş ve güvenlikçi politikalarının doğanın tahrip ve talan edilmesine doğrudan etkilerine işaret etti. Bölge kentlerinde yaşanan orman yangınları, baraj kurma gerekçesiyle doğanın tahrip edilmesi, tarım ve hayvancılığın bitirilmesinde ana sebebinin güvenlikçi politikalar  olduğunu söyleyen Aksu, ekoloji hareketlerinin temel talebinin barış olduğunu, bir anlamıyla savaşa karşı çıkmanın ekoloji hareketlerinin DNA’sında olduğunu vurguladı.
 
Savaşı kurşun sesi, barışı ise kuş sesi olarak tanımladıklarını sözlerine ekleyen Aksu, “Barış talebi sadece Kürtlerin talebi değil, demokrasi isteyen, işçi-emekçinin, meralarının ve tarım alanlarını şirketlerce talan edilmesine karşı çıkanların talebidir. O açıdan biz ekolojisteler de barış talebini bütün toplumun nefes alabileceği bir talep olduğunu düşünüyoruz. Nefes alınır bir Türkiye için, herkesi bu çağrıya sahiplenmeli" dedi.
 
MA / Naci Kaya

Diğer başlıklar

13:07 Kayyımla görüşmek isteyen kadınlar belediyeye alınmadı
13:00 Efrîn’de El Kaide bayraklı Fransa protestosu
12:46 Gençlik örgütleri: Sokaklarda olmaya devam edeceğiz
12:26 Türk-İş: Geçim koşulları giderek ağırlaşıyor
12:11 Danıştay gar ihalesini iptal etti
12:00 Çöpten kağıt toplayan EYT’li işçiden Erdoğan'a: Sabır kalmadı
10:52 Keçi Burcu 5 yıl sonra ziyarete açıldı
10:50 Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi: 3 yılda 53 kadın katledildi
10:17 Hico: Şengal 3 Ağustos öncesine dönmeyecek
10:14 Dolar 8 TL’yi aştı
09:57 Uca: 'Şengal Anlaşması'yla Kürt varlığı hedefleniyor
09:46 Kaymakam Safitürk’ün ağabeyi tehdit edildiğini açıkladı
09:35 Hasta Hakları Günü'nde hükümete çağrı: Tutukluları serbest bırakın
09:28 Şengal’de bir toplu mezar daha bulundu
09:19 Taşdemir: İktidar kadınlara yönelik irade kırma siyaseti izliyor
09:12 Gıda Mühendisi Toprak: Sahte içkinin altında yüksek zam ve vergi var
09:11 7 ve 16 yaşındaki çocuklara köpekli işkence
09:10 Seçim döneminde yoksullara ayrılan bütçe, seçimsiz yıllarda düştü
09:10 Yoleri: Bilgi alamadığımız tek cezaevi İmralı
09:08 Konukman: Usulen sevk edilmeyen bütçe iade edilmeli
09:07 Systemair HSK işçileri: Geri adım atmayacağız
09:06 Kış aylarında köy evlerinin vazgeçilmez lezzeti!
09:06 Ekolojistler: Yasaya karşı doğaya sahip çıkmalıyız
09:05 Kuş cenneti göl otlak alana dönüştü
09:04 ‘AKP’nin Libya'da ‘sahada varız, masada da olacağız’ taktiği tutmadı’
09:01 Kürkçü: 'Üçüncü yol' tarihsel dönüşümün hareket üssüdür
09:00 26 EKİM 2020 GÜNDEMİ
08:14 Gözaltına alınan 17 Halkevi üyesi serbest
25/10/2020
23:34 Erdoğan’dan ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ diyen yurttaşa: Al keyif çayı iç!
23:28 Azerbaycan ile Ermenistan insani ateşkeste anlaştı
22:09 İstanbul'da gözaltına alınan 55 genç serbest bırakıldı
22:05 İstanbul’da bir grup ÖSO bayraklarıyla yürüyüş yaptı
21:28 İspanya’da vaka artışı nedeniyle OHAL ilan edildi
20:43 Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı
20:08 TJA Mersin’de kadın buluşması gerçekleştirdi
19:19 Koronadan 72 kişi daha hayatını kaybetti
19:14 Serêkaniye’de DAİŞ bayraklı Fransa protestosu
18:37 Gençlik örgütlerinden gözaltılara tepki: Birleşelim
18:07 Kürsüden AKP’ye ‘dur’ diye seslendiler
18:00 Vedat Aydın’ın annesi Ayşe Aydın yaşamını yitirdi
17:56 ‘Korkmuyoruz haykırışı bize ses oldu’
17:21 Êzidîlerden Şengal Anlaşması’na karşı deklarasyon
17:19 İzmir’de 17 Halkevi üyesi gözaltına alındı
17:17 HDP’li Temelli: Yarına yönelik 3. yolu açan fikriyat bizdedir
17:03 HDP'ye üyelik kampanyası devam ediyor
17:02 İzmir Valisi: Koronavirüs vaka sayısı üç buçuk kat arttı
16:57 Erdoğan yine Macron’u hedef aldı
16:52 Üç maaş alan RTÜK Başkanı iddiaları yalanladı
16:36 Nusaybin'de bir kişi gözaltına alındı
16:13 HDP Konya’da yeni yönetimini belirledi
14:57 Gazeteciler 14 gün sonra koğuşa alındı
14:54 ‘Yıkılacak Duvarlar’ için Ankara’da imza etkinliği
14:22 Doğubayazıt ilçe eşbaşkanları serbest bırakıldı
14:19 Gençlik örgütlerine müdahale: En az 40 gözaltı
14:17 Sakarya'da yangın: 2 çocuk öldü
13:57 HDP Şırnak’ta kongre gerçekleştirdi
13:34 Arazileri ateşe verilen köylüler anlattı
13:27 Efrîn’de bir kişi kaçırıldı
13:16 KONDA Genel Müdürü: Erken seçim 2022’de olabilir
12:15 Van F Tipi'nde açlık grevini yeni grup devraldı
11:37 Kılıçdaroğlu'dan muhtarlara bütçe önerisi
11:19 HDP ilçe eşbaşkanları savcılığa sevk edildi
10:58 'Kargo gecikti' gerekçesiyle darp edilen İbin yaşamını yitirdi
10:44 İstanbul'da vapur seferlerine sis engeli
10:42 HDP Diyarbakır il binası önünde bekletilenleri Meclis’e davet etti
10:15 Atış talimi yangın çıkardı, tepki gösteren köylüler darp edildi
10:08 'Sınır ötesi feminizmin tarihi yazılıyor'
10:04 Diyarbakır'da şüpheli kadın ölümü
09:44 Ekolojistlerden HDP'ye destek: İktidar yıkım getiriyor
09:07 79 bin kişi 250 TL verirse, SMA hastası İsmail Çağan yaşayacak
09:06 Gazeteci Tunç: Gerçeğin peşinden gideceğiz
09:05 Yeğin: Bolivya seçimleri Latin Amerika’ya umut olabilir
09:04 Yasak bin 435’inci gününde: Muhalife yasak, iktidara serbest
09:03 Yiğit: Türkiye Rusya’dan taviz koparmak için Eyn İsa’ya saldırdı
09:00 25 EKİM 2020 GÜNDEMİ
24/10/2020
22:47 Kato Jîrka'da yangın
22:03 Urfa’da kadına taciz
21:20 Ağrı ve Iğdır'da trafik kazaları: 2 ölü
20:55 Fransa, Türkiye Büyükelçisini ülkeye çağırdı
20:43 Afganistan'da bombalı saldırı: 13 ölü
20:04 Kadınlar İstanbul Sözleşmesi'ni konuştu
19:22 Kovid-19’da son 24 saat: 69 can kaybı
19:11 Kadınların gözaltı süresi uzatıldı
18:15 CHP'nin 'FETÖ’nün siyasi ayağı' kitapçığına toplatma kararı
17:46 Yüksekova’da ‘kendimizi savunuyoruz’ atölyesi
17:31 Halkevleri ‘insanca yaşam' taleplerini açıkladı
16:52 TJA’lı kadınlar semt pazarında broşür dağıttı
16:18 Askeri araç kaza yaptı: 4'ü ağır 11 asker yaralı
16:17 Tahliye edildikten 4 ay sonra yaşamını yitirdi
16:13 Erdoğan'dan Macron'a: Zihinsel tedaviye ihtiyacı var
15:49 Sur esnafını ziyaret eden Sancar : Sömürü düzenini bitireceğiz
15:43 Halkevleri üyelerine müdahale: Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı
15:27 ‘Ölüm orucundaki hasta tutuklu Çeken serbest bırakısın'
15:02 Van'da kadına yönelik şiddet tartışıldı
14:58 Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever gözaltına alındı
14:53 Şırnak'ta ölüm duyurusu yasaklandı
14:53 KESK'ten HDP'ye yönelik baskılara tepki
14:13 F Oturum: Hasta tutuklu Avras serbest bırakılsın
14:03 Sancar: Kürdistani Seçim İttifakı'nı kalıcı hale getirme kararı aldık
13:13 Hasta tutuklu Bilici'nin yaşamı risk altında