Moria Kampı'nda kalan Afgan mülteci anlattı: Yangın sayesinde dışarı çıkabildiler

  • dünya
  • 10:14 16 Eylül 2020
  • |
img
ANKARA - Çıkan yangınla küle dönen Midilli Adası'ndaki Moria Kampı’nde 8 ay kalan Afgan mültecilerden Khodadad Mohammadi, kampta hapis tutulanların yangın sayesinde en azından dışarı çıkabildiğini söyledi. Sınır Tanımayan Doktorlar Yunanistan Direktörü Stephan Oberreit da, adaya yeni bir kamp yapmak yerine mültecilerin anakaraya götürülmesi gerektiğini belirtti.
 
Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria Mülteci Kampı, 8 Eylül'de çıkan yangında tamamen küle dönü. Resmi kaynaklara göre 12 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan ve Avrupa'nın en büyüğü olan Moria Mülteci Kampı’ndaki yangından kaçan binlerce mülteci sokaklarda kaldı. Yangının neden çıktığı henüz belirlenemezken, kapasitesinin üstünde sığınmacının kaldığı kampta daha önce de yangın çıktığı ve mültecilerin soğuktan donarak yaşamını yitirdiği biliniyor.
 
İngiltere’de yayın yapan Morning Star Gazetesi Muhabiri Bethany Reilley, 2019 yılında dört ay boyunca gönüllü olarak kaldığı kampa dair gözlemlerini anlattı. 
 
'KAMPTA BİR TAHLİYE PLANI YOKTU'
 
Şubat 2019 ile Haziran 2019 tarihleri arasında Midilli'de bulunduğunu söyleyen Reilly, o dönem kampın 3 bin kişilik kapasiteye sahip olduğunu ama 8 bin mültecinin kaldığını belirtti. Reilley, "Sakinler çok dar alanlarda ya çadırlarda, oluklu demir ve levhalardan yapılan vardiyalı yapılarda ya da isobox denilen konteynırlarda adeta üst üste yaşıyorlardı. Kamp aslında bir hapishane gibiydi, her taraf dikenli tellerle kaplı yüksek duvarlarla çevriliydi. Batı kasabalarına ve köylerine sadece birkaç mil uzaklıkta olmasına rağmen bir gecekondu kasabası gibiydi" dedi.
 
MART’TA ÇIKAN YANGINDA 1 ÇOCUK ÖLDÜ
 
Kampta olası bir yangına dair alınan tedbirlerin olup olmadığına dair ise Reilley, "Kampta yangın güvenliği yönetmeliği yoktu. Moria'da çadırlar arasında 2 metre olması gerekirken, milimetrik bir mesafe vardı. Son yıllarda çıkan birçok yangına rağmen kamp için bir tahliye planı da yoktu. Bu yıl Mart ayında bir konteynerde çıkan yangın sonucu bir çocuk öldü” ifadelerini kullandı.
 
KİLİT ALTINDA TUTTULAR
 
Pandemi ile birlikte birçok sivil toplum kuruluşu ve insan hakları gruplarının kampın boşaltılması ve mültecilerin anakaraya gönderilmesi çağrısında bulunduğunu kaydeden Reilly, "Bunun yerine Yunan makamları, AB'nin desteğiyle altı ay boyunca Moria'da binlerce mülteciyi kısmi bir kilit altında tuttu. Bunun mültecileri ve yerel halkı virüsten korumak için olduğunu iddia ediyorlar. Ancak pek çok grup bunun kampı kapatmak için bir bahane olduğuna inanıyor. Yangının başlamasından bir hafta önce kampta ilk Kovid-19 vakaları bulundu ve yetkililer kampa tam bir karantina başlattı. Yani 6 ay boyunca kirli, aşırı kalabalık ve tehlikeli bir kampta mahsur kaldıktan sonra, artık mültecilerin hareket özgürlüğü hakkı yoktu. İnsanlar kafesteki hayvanlar gibi yaşayamazlar. Ne yazık ki böyle bir şeyin olması an meselesiydi" diye konuştu.
 
KAMPTA 8 AY KALDI 
 
Kamptan 28 Ağustos'ta ayrılan Afgan mülteci Khodadad Mohammadi de Really'in bahsettiği koşullarda kalan mültecilerden biri.
 
Üç yıldır kampta olan Mohammadi, Ocak ayından 28 Ağustos'a kadar Moria Kampı’nda gözaltı merkezinde tutulduğunu dile getirdi.
 
"Afganistan'da hayatım tehlikedeydi, o yüzden Yunanistan'a geldim ve geri dönemem" diyen Mohammadi, gözaltına alınma nedenini ise şöyle anlattı: "İltica başvurum reddedilmişti. İltica başvurunuz reddedilince kamptan gözaltı kampına alınıyorsunuz. Suçlu olmuş oluyorsunuz yani. İkinci bir başvuru görüşmem oldu, onun sonucunda serbest bırakıldım. Gözaltından beni bıraktıklarında hemen bir arkadaşımın evine gittim. Şimdi ne olacak bilmiyorum."
 
'HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞA UĞRADIM'
 
Kampa ilk gittiği yıl 4 bin kişinin kaldığını ifade eden Mohammadi, sayının bir sene içerisinde 7 bine ulaştığını kaydetti. Adadan ayrıldığı sırada13 bin kadar insanın kampta kaldığını anlatan Mohammadi, "Fakat bunların tamamı Moria'da değildi. Hükümet adanın başka bir yerinde çadır kamplar yapıyor. Yangından önce Moria Kampı içinde yaklaşık 10 bin kişi vardı, ve gerisi de sokaklarda ya da çadırlarda kalıyordu" dedi.
 
Kampta kalma sürelerinin neye göre belirlediğini bilmediğini dile getiren Mohammadi, "Kişiden kişiye değişiyordu. Kimi birkaç ay içinde görüşmesini yapıp giderken, arkadaşım Mevik gibi bazıları da yıllarca orada kalmak zorunda kalıyordu. Her türlü ayrımcılığa maruz kaldım. Hem yerel ve ulusal otoritelerden hem de diğer mültecilerden" ifadelerini kullandı.
 
'DURUM İÇ AÇICI DEĞİLDİ'
 
Mohammadi, kampın yaşam şartlarına dair ise şunları aktardı: "Genel olarak durum pek iç açıcı değildi. Her şey için devasa sıralar bekliyorduk. Yeterince yemek verilmiyor, temiz suya erişimimiz çok kısıtlıydı. Su birkaç saatliğine açılıyordu. Kovid-19 salgınına rağmen suları sürekli açık tutmadılar. Sağlığa erişimimiz de yoktu. Hastaneye gidip gelmek de mesele oluyordu. Mesela benim düzenli olarak psikiyatrist görüşmelerim olmalı. İlaç da kullanıyorum. Ancak doktor görüşmelerini yapamadım. Gidebildiğim 3-4 seferde de yalvar yakar ilacımı yazdırabildim. Kadınlar için kampta herhangi bir etkinlik yoktu. Çocukların eğitime erişimi de yoktu. Sonrasında suya erişimimiz olmayan kampta, korona tedbirleri nedeniyle dersler ve aktiviteler engellendi. Kampın dışındaki insanlarla iletişim kurmamız çok zor oluyordu. Gitmeye izinli olduğumuz pek bir yer yok zaten ve çıkmayı başarabilseydik bile otobüse binecek paramız olmuyordu. Cep telefonlarına erişimimiz vardı bazılarımızın fakat wifi açık olmuyordu ve yalnızca hafta sonu bir saat telefon şarj edebiliyorduk. Afganlar her ülkede geri kalanlara göre çok daha sert koşullarda yaşamak zorunda kalıyorlar, yaşayabilirlerse."
 
'YANGIN SAYESİNDE HAPİSTEN ÇIKABİLDİLER'
 
Yangından sonra iki kere kampın olduğu yere gittiğini dile getiren Mohammadi, "Arkadaşlarımın pek çoğu yaralanmıştı, pek çoğuyla konuşabildim, kötü durumdaydılar. Bir kadın düşük yapmıştı mesela, başka bir kadın yandığı için çocuğunu emziremiyordu. Haberlerde resimlerde gördüğümde çok büyük bir yangın olmadığını düşünmüştüm. Ama kampa gittiğimde her şeyin yandığını gördüm. Kampta zaten itfaiye veya bunun gibi olası bir yangına karşı alınmış bir önlem yoktu. Yangını duyunca arkadaşlarım için çok endişelendim. Oraya varana kadar hep onları düşündüm. Ben de oradaydım daha yeni. O sırada orada da olabilirdim. Özellikle o sırada hapiste olanlar için çok endişelendim, kaçabilecekleri hiç bir yer yoktu. Yangın biraz daha sürseymiş hepsi ölürmüş diye düşündüm görünce. Yine de hapistekiler için biraz sevindim. Tek suçları mülteci olmak bu insanların. Mülteci oldukları için hapis yatıyorlar. En azından yangın sayesinde onlar hapisten çıkabildiler" diye belirtti.
 
KAMPTA UYGUN KOŞULLAR YOKTU
 
Yangın öncesinde ve sonrasında Moria Kampı’nda gönüllü olarak yer alan Sınır Tanımayan Doktorlar Yunanistan Direktörü Stephan Oberreit de gözlemlerini aktardı. Yangından önce kampta durumun iyi olmadığını kaydeden Oberreit, Kovid-19 sürecinde alınması gereken önlemler için kampta uygun koşulların olmadığını söyledi.
 
Yangından dolayı ağır yaralanan kimsenin olmadığını ifade eden Oberreit, genel olarak yüzeysel yanıkları tedavi ettiklerini belirtti. Oberreit, “Fakat kampta o sırada 13 bine yakın kişi kalmaktaydı. Şu anda da ısrarla kampın yıkıntılarının araştırılması gerektiğini söylüyoruz. O yıkıntıların altında kalan birilerinin olup olmadığından emin olmamız gerekiyor. Temel olarak Yunanistan Hükümeti bizle kampta işbirliği içindeydi demek mümkün, öte yandan bizce bir devlet olarak Yunanistan tıbbi bakım açısından eksik kapasite ile çalıştı, yeterince sorumluluk almadı. Mültecilerin sorumluluklarını tamamen alacak kadar omurgalı davranmadılar” şeklinde konuştu.
 
‘MÜLTECİLERİ ADADAN ÇIKARIN’
 
Yanan kamp alanının tamamen boşaltıldığı bilgisini paylaşan Oberreit, “Yeni kamp da tam olarak kuruldu diyemeyiz. Kamptan yangın sonrası ayrılan mülteciler plastik ve kartonların üzerinde kalıyorlar genelde, kimisinin ufak çadırları var. Yani barınma sorunu var diyebiliriz. Yemek dağıtımının da daha iyi ayarlanması gerekiyor. Yeterli yemek ve su yok. Bu insanların yaşadıkları onca travmadan sonra bu kamplarda kalmasını uygun bulmuyoruz. Hükümetlere çağrımız şudur; mültecileri adadan çıkarın. Anakaraya, daha iyi bakılabilecekleri, hastalandıkları zaman tedavi edilebilecekleri bir yere alın. Bu adada kurulacak yeni bir kamp olsa olsa yeni bir Moria Kamp olacaktır. Mültecilerin, sığınmacıların, daha insani ve daha güvenli bir şekilde yaşamasını sağlamaları gerekiyor” dedi.
 
MA / Zemo Ağgöz - Gözde Çağrı Özköse
 
 
 

Diğer başlıklar

21:44 Urfa’da bir doktor koronadan yaşamını yitirdi
21:39 HDP Gençlik Meclisi’nden uyuşturucu üzerine panel
20:52 HDP: Karasu korku siyasetine karşı irade gösteremedi
20:33 Bir sağlıkçı korodan yaşamını yitirdi
19:17 Koronadan ölenlerin sayısı 1 milyonu geçti
19:07 Son 24 saatte 68 can kaybı
18:58 Gazete dağıtımcısı Subaşı serbest bırakıldı
18:54 Şahmaran Kadın Platformu: Tecavüz faili halen yakalanmadı
18:42 Demokrasi güçleri HDP için ayakta
18:24 TTB seçimlerini kazanan grup belli oldu
18:13 MKM 29'uncu yılını kutladı
17:45 İstanbul'da çocuğa cinsel istismar
17:41 Azerbaycan ‘savaş hali’ ilan etti
17:09 Beştaş: Kobanê eylemlerinin sorumlusu AKP iktidarıdır
16:43 Nadira Kadirova’nın odasına ait görüntülerde kan izleri
15:59 Gözaltılara tepki göstererek HDP’ye üye oldular
15:20 CHP’li başkan: Muhalefet parçalanmak isteniyor
15:10 CHP’li Cihaner’den HDP’ye ziyaret: Bu oyunu bozmalıyız
15:02 HDP: Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışa taraf olunmalı
14:59 Urfa’da kaza: 3’ü ağır 5 yaralı
14:57 Yüksekdağ'ın 'Yıkılacak Duvarlar' kitabı için imza etkinliği
14:54 Sanatçı Ermiş'e Kürtçe şarkı soruşturması
14:50 Helikopterden atılan Şiban: İyi değilim, hatırlamıyorum
14:42 Güven'den muhalefete 'sessizlik' eleştirisi
13:27 Kürdistani İttifak’tan iktidara: Diyalog yollarını tıkamayın
13:11 HDP’ye sınır ötesi destek
12:48 Gazete dağıtımcısı Subaşı gözaltına alındı
12:41 Bilgen: Hırsızlığa geçit vermeyecek bir yol açtık
12:31 Özsavunma sonrası şikayetçi oldu
12:14 Ermenistan’da sıkıyönetim ilan edildi
11:33 Koca: Maske ve mesafeyle korunun
11:26 Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma
10:59 Helikopterden atılan Turgut 17 gündür yoğun bakımda
10:56 Kars'ta HDP'ye oy vermeyenler de gözaltılara tepkili
10:44 HDP’den Halk TV’ye dayanışma mesajı
10:00 TTB’de seçim günü
09:52 9 ayda 20 hasta tutuklu can verdi: İnsanlıktan uzak tavra son verin
09:15 Bilirkişinin ehliyeti olmadığı özel notla ortaya çıktı
09:14 Öcalan'ın avukatı: Artık özgürlüğü hedeflenmeli
09:13 Cevizli sucuk için kazanlar kaynamaya başladı
09:12 Gencer’in mektubu aileye verilmiyor: İntihar ettiğine inanmıyoruz
09:11 Taşdemir: Kadınları hedef alan siyasete karşı örgütlenmeliyiz
09:11 Tiryaki: AKP dışarıdaki başarısızlığın intikamını Kürtlerden alıyor
09:10 ‘Mücadele için geniş bir yelpaze oluşturulmalı’
09:09 'Maden tüm doğal güzellikleri yok edecek’
09:08 HES’ler Amasya’da tarımı bitirdi
09:07 Oduncular ve kömürcüler tek tek kepenk indiriyor
09:06 Yıldırım: İşçiler intihara sürükleniyor
09:00 27 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
07:58 Buldan’dan Davutoğlu’na: Gerçekleri anlatmanın tam zamanı
26/09/2020
23:48 Gökçeada açıklarında 4.3 büyüklüğünde deprem
22:24 HDP İnegöl’de kongreye gitti
22:02 HDP'li gençlerden operasyonlara karşı yürüyüş
22:01 Kadınlardan gözaltılara tepki
21:03 HDP’li gençlerden açık kürsü
20:11 Serêkaniyê’de patlama
20:07 Türkiye’de bin 511 yeni vaka tespit edildi
18:57 Carleton Üniversitesi: Cihan Erdal’ı serbest bırakın
18:41 ‘Özgür basın halka hakikatleri anlatmaya devam ediyor’
18:29 HDP'ye destek ziyaretleri sürüyor
17:23 Karslılardan tepki: Çalmayanı ve çalışanı bırakmazlar
16:48 İnfaz Yasası’nda eşit davranılsaydı Boçnak ve Özkahraman yaşıyor olacaktı
16:25 Fincancı: Biat etmeyeceğimizi bir kez daha söyleyelim
Hamzaoğlu: Tökezlememek için birbirimize sahip çıkalım
15:52 Sinema Emekçileri Sendikası: İnsanlık dışı çalışma düzenine son verin
15:07 Cezaevinde hijyen malzemeleri çok pahalı
15:06 Gençlik örgütlerinden 'çetevari' yöntemlere ortak tepki
15:04 Hasta tutuklu Karagüzel nefes almakta zorlanıyor
15:03 ‘Para cezalarıyla kadın mücadelesinin önüne set çekilmek isteniliyor’
14:50 Bilgen’den Kars halkına selam
14:39 6-8 Ekim döneminin başbakanı Sancar'ı aradı: Operasyon hukuki değil
14:21 HDP'ye destek için sokağa çıktılar
14:20 Bağlar’ın bir bölgesi için ‘riskli alan’ kararı
14:06 Hasta tutuklu Direkçi: Ölmemi mi bekliyorsunuz?
13:43 Avukatlar gözaltındaki HDP'lilerle görüşmek üzere Emniyet’e gitti
13:01 Kaybedilen Yakut’un oğlu: Umudun kapısını hep açık bıraktık
12:44 TTB’nin kongresi başladı: Sağlık çalışanlarının çığlığı olduk
12:41 Buldan: HDP diz çökmedi, çökmeyecek bu da size dert olsun
12:32 En son karakolda görünen kayıp!
12:12 PİA Başkanı Kamaç: Kürtler faşizme boyun eğmeyecek
11:39 Aldar Xelîl: PYNK sandalyelerini ENKS ile bölüşmeye hazır
11:23 Kılıçdaroğlu ve Akşener’e: Ses etmezseniz sizi de tutuklayacaklar
11:07 İstanbul’da ev baskınları: 7 gözaltı
11:03 Bingöl’de heyelan
10:43 Hemşire olan eski eşini bıçaklayan zanlı yakalandı
10:13 Fatih'te yabancı uyruklu kadın merdivenlerde ölü bulundu
10:08 Hasankeyf Koordinasyonu'ndan Prof. Üstün'e destek
09:19 Şenyaşar Ailesi: Herkesi 2 Ekim’de Malatya’ya bekliyoruz
09:11 AKP Diyarbakır’da başaramadığını Şırnak’ta deniyor
09:08 Şimdi HDP’ye sahip çıkma zamanı
09:08 Yolsuzluktan tutuklanan DEDAŞ Müdürü tahliye edildi
09:07 AKP’li vekilin ağabeyi teslim olmak için evinde savcının değiştirilmesini bekledi
09:06 Mızraklı’nın 'iptal' davası reddedildi
09:03 Anız yangınları Batman’ın nefes almasını zorlaştırıyor!
09:02 Surp Sarkis Kilisesi'nin taşları çalındı
09:01 Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği’nde kayıtlar başladı
09:00 26 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
25/09/2020
23:56 Kuran kursunda çocuğa şiddet görüntüleri
23:23 Eski DBP'li eşbaşkanın karar duruşması görüldü
23:04 Ukrayna’da savaş uçağı düştü: 25 ölü
22:56 Urfa Barosu: Operasyonlarla muhalefetin sindirilmesi amaçlanmakta