HDP’li Kenanoğlu: Türkiye masa siyasetine dönmeli

img
İSTANBUL - HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Türkiye’nin dış siyasette her türlü gerilim politikasından vazgeçip barışçıl bir politikayla masa siyaseti izlemesi gerektiğini ifade etti. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet arasında 2013-2015 yılları arasında yürütülen diyalog sürecinin sonlandırılmasının ardından iktidarın özellikle dışta izlediği politikalar ülkeyi içinden çıkılmaz bir hale sürükledi. İktidarın ülke ekonomisini de krize sürükleyen politikalarındaki ısrarı, mevcut durumu daha da vahim hale getiriyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, iktidarın bölgede, ülkede ve Ortadoğu’da sürdürdüğü savaş politikalarını değerlendirdi. 
 
Diyalog sürecinin bitirilmesiyle iktidarın Kürtlere yönelik izlediği politikanın birbiriyle doğrudan bağlantılı olduğuna işaret eden Kenanoğlu, Suriye ve Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik yapılan operasyonların da bundan kaynaklandığını söyledi. 
 
İktidarın, Suriye savaşının başlamasıyla bölgedeki Kürt güçlerinin ÖSO benzeri bir yapı içerisinde rejime karşı savaşması istemi olduğunu söyleyen Kenanoğlu, “Ancak Kürt güçlerinin oradaki tavrı çok netti. Kürtler kendi bulundukları coğrafyada halkları ile oluşturdukları yapıda, kendilerini korumak ve oluşacak saldırılara cevap vermeye dönük bir politika izledi. Bundan başka bir savaş politikası izlemeyi reddediyorlardı. Fakat Suriye'de, İran'da, Irak'ta, yani Türkiye dışındaki bölgelerde Kürtlerin daha özgür bir yaşam alanı oluşturması doğal olarak Türkiye'yi etkileyecekti. Bundan kaynaklı olarak öncelikle çözüm sürecinin bitmesi, masanın devrilmesiyle savaş süreci başladı. Erdoğan bu süreçten sonra derin devlet yapılanmasıyla kendisini ortaklaştırdı ve onun üzerinden hem içeride hem de dışarıda bir savaş siyaseti politikası uyguladı. Bu anlamıyla Rojava, Suriye ve Irak Kürdistan coğrafyasında izlediği politikaların tamamı, bir savaş siyasetine ve Kürde dönük bir imha politikasına dönüştü” dedi.
 
‘BARZANİ BÜYÜK HATALAR YAPIYOR’
 
Federe Kürdistan Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani’nin Türkiye ziyaretine değinerek, bunun çok büyük bir hata olduğuna vurgu yaptı. Kenanoğlu, “Türkiye’de, Ortadoğu’da ve dünyanın her tarafında Kürt Ulusal Birliğinin sağlanması için çalışmalar yürütülüyor. Kürtlerin bulundukları tüm coğrafyalardaki kurtuluşunun tek çözümü bu ulusal birliğin sağlanmasından geçiyor. Ancak bölgesel bir güç olabilirlerse kazanımlarını ve haklarını elde etmiş olabileceklerdir. Ama burada kısa vadeli çıkarlar peşinden koşarak, Kürt siyasetinin çıkarına olan ilişkileri reddetmek çok ciddi sıkıntılara yol açıyor. Türkiye'nin bölgede Neçirvan Barzani yönetimi dışında hiçbir dostu yok. Buradan bile bir sonuç çıkartmak gerekiyor. Barzani hükümeti bu işi kısa vadeli bir çıkara dönüştürmek yerine, Kürtlerin kazanımlarına kasteden bir uygulamalara karşı çıkmaları gerekiyor” diye konuştu.
 
ALTERNATİF HAREKET ÇABASI
 
AKP’nin içeride de HDP'nin gücünü kırmak için alternatif hareketler oluşturmaya çalıştığını belirten Kenanoğlu, iktidarın bir bütün olarak “Kürdü parçalama”, Kürtlerin bir araya gelmesini engelleme ve “kendi Kürdünü yaratarak asimilasyon politikalarını derinleştirmek istediğini ifade etti. İktidarın asimilasyon politikalarına karşı duran Kürtleri “terörist” ilan ederek, savaş siyasetini derinleştirmeye çalıştığına değinen Kenanoğlu, “Ama bu politika ne Türkiye'nin hayrınadır ne de Irak Kürdistan’ının hayrınadır. Türkiye'nin bölgedeki yayılmacı politikaları ve sırf Kürtler bir özerk yönetim oluşturmasın diye yaptığı operasyonlar, bölgenin kan revan içerisine dönmesine sebep oluyor” diye belirtti.
 
KÜRDE DÜŞMANLIK
 
“Türkiye yayılmacı politikalarını neden Kürtler üzerinden geliştiriyor?” diye soran Kenanoğlu, şöyle devam etti: “Çünkü Türkiye’de oluşturulan bir Kürt düşmanlığı politikası var. Bu düşmanlık üzerinden bir destek alıyor. Dolayısıyla Türkiye’de bir muhalif tutum yok. HDP dışında yanlış yapıyorsunuz diyen kimse yok. Kürtlere saldırdığı zaman bir kahramanlık edebiyatı oluşturuyor ve milliyetçi Türk-İslam sentezci yapılardan onay alıyor. Böylelikle Suriye topraklarına girme, Irak'a müdahale imkanı oluşturuyor. Şimdi bu ilişkide Federe Kürdistan yönetiminin bunu görmesi lazım. Türkiye'nin içerisindeki durum neden bu hale geldi, bir bütün olarak bunu ele alması gerekiyor. Ve kesinlikle Federe Kürdistan yönetiminin, Barzani yönetiminin Türkiye'ye tutum alması gerekir. Bu yapılan siyasetle hiçbir şekilde bu sonuç alınamaz. Belki kendi kişisel menfaatleri güvence altına alınabilir ama bir bütün olarak Kürt halkına büyük bir düşmanlık etmiş olurlar.”
 
İÇ SİYASET MALZEMESİ
 
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de politikalarını değerlendiren Kenanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye burada geri adım atmak zorunda kaldı. Çünkü orada başka bir şeyle karşı karşıyalar. Kürde saldırmak kolay. Kürde saldırarak hem Türkiye iç kamuoyunu arkasına alıyor hem de bölgede Kürtleri boğmak isteyen yapıların desteğini alıyor. Libya’da, Akdeniz’de böyle değil. İktidar tamamen iç politikaya oynama üzerinden bir siyaset izliyor. Erdoğan'ın sürekli bir dış güçlerin tehdidine ihtiyacı var. Bu yüzden de gerilim siyaseti, komşularla iyi olmama politikası, herkesle gerilim politikası yürütmesi iç siyasette kullanabileceği bir malzeme haline dönüşüyor.”
 
‘HALKLARIN YARARINA DEĞİL’
 
İktidarın içeride ve dışarıda hiçbir şekilde barışçıl siyaset izlemediğini belirten Kenanoğlu, şöyle konuştu: “Çünkü Türkiye normalleştiği takdirde AKP'nin yaşama şansı yok. Hayatta kalma, ülkeyi yönetme şansı yok. AKP'nin ülkeyi yönetilmesi için sürekli gerilim politikaları üretmek zorunda, buna mecbur. İnsanlar artık geçinemiyor. Bunun getirdiği sosyal patlamalara karşı bunlar şuanda baskılanıyor. Nereye kadar baskılanır ayrı bir tartışma ama biraz gevşek bıraksalar, bugünden sonra itirazlar başlar. Türkiye'nin siyaseten normalleşmesi yerine, kendi iktidarının devamını sağlayabilecek içeride ve dışarıda baskıcı politikayı sürdürmeyi tercih ediyorlar. Bu hiçbir şekilde Türkiye ve bölge haklarının yararına değildir.”
 
‘MASA SİYASETİNE DÖNMELİ’
 
Türkiye'nin artık barışçıl bir politikaya dönmek zorunda olduğunun altını çizen Kenanoğlu, “Bu gerilim ve çatışma siyasetini sona erdirmek durumundayız. Gerek Kürdistan coğrafyasındaki halklara yönelik, gerekse Ege ve Akdeniz’deki yaşayan insanlara yönelik her türlü gerilim politikasında vazgeçip, barışçıl bir politikayla masa siyaseti izlenmelidir. Silahların konuştuğu bir yerde siyasetten bahsedemezsiniz. Türkiye’nin masa siyasetine dönmesi gerekiyor. Biz bunun dillendiricisi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
MA / Ferhat Çelik

Diğer başlıklar

21:44 Urfa’da bir doktor koronadan yaşamını yitirdi
21:39 HDP Gençlik Meclisi’nden uyuşturucu üzerine panel
20:52 HDP: Karasu korku siyasetine karşı irade gösteremedi
20:33 Bir sağlıkçı korodan yaşamını yitirdi
19:17 Koronadan ölenlerin sayısı 1 milyonu geçti
19:07 Son 24 saatte 68 can kaybı
18:58 Gazete dağıtımcısı Subaşı serbest bırakıldı
18:54 Şahmaran Kadın Platformu: Tecavüz faili halen yakalanmadı
18:42 Demokrasi güçleri HDP için ayakta
18:24 TTB seçimlerini kazanan grup belli oldu
18:13 MKM 29'uncu yılını kutladı
17:45 İstanbul'da çocuğa cinsel istismar
17:41 Azerbaycan ‘savaş hali’ ilan etti
17:09 Beştaş: Kobanê eylemlerinin sorumlusu AKP iktidarıdır
16:43 Nadira Kadirova’nın odasına ait görüntülerde kan izleri
15:59 Gözaltılara tepki göstererek HDP’ye üye oldular
15:20 CHP’li başkan: Muhalefet parçalanmak isteniyor
15:10 CHP’li Cihaner’den HDP’ye ziyaret: Bu oyunu bozmalıyız
15:02 HDP: Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışa taraf olunmalı
14:59 Urfa’da kaza: 3’ü ağır 5 yaralı
14:57 Yüksekdağ'ın 'Yıkılacak Duvarlar' kitabı için imza etkinliği
14:54 Sanatçı Ermiş'e Kürtçe şarkı soruşturması
14:50 Helikopterden atılan Şiban: İyi değilim, hatırlamıyorum
14:42 Güven'den muhalefete 'sessizlik' eleştirisi
13:27 Kürdistani İttifak’tan iktidara: Diyalog yollarını tıkamayın
13:11 HDP’ye sınır ötesi destek
12:48 Gazete dağıtımcısı Subaşı gözaltına alındı
12:41 Bilgen: Hırsızlığa geçit vermeyecek bir yol açtık
12:31 Özsavunma sonrası şikayetçi oldu
12:14 Ermenistan’da sıkıyönetim ilan edildi
11:33 Koca: Maske ve mesafeyle korunun
11:26 Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma
10:59 Helikopterden atılan Turgut 17 gündür yoğun bakımda
10:56 Kars'ta HDP'ye oy vermeyenler de gözaltılara tepkili
10:44 HDP’den Halk TV’ye dayanışma mesajı
10:00 TTB’de seçim günü
09:52 9 ayda 20 hasta tutuklu can verdi: İnsanlıktan uzak tavra son verin
09:15 Bilirkişinin ehliyeti olmadığı özel notla ortaya çıktı
09:14 Öcalan'ın avukatı: Artık özgürlüğü hedeflenmeli
09:13 Cevizli sucuk için kazanlar kaynamaya başladı
09:12 Gencer’in mektubu aileye verilmiyor: İntihar ettiğine inanmıyoruz
09:11 Taşdemir: Kadınları hedef alan siyasete karşı örgütlenmeliyiz
09:11 Tiryaki: AKP dışarıdaki başarısızlığın intikamını Kürtlerden alıyor
09:10 ‘Mücadele için geniş bir yelpaze oluşturulmalı’
09:09 'Maden tüm doğal güzellikleri yok edecek’
09:08 HES’ler Amasya’da tarımı bitirdi
09:07 Oduncular ve kömürcüler tek tek kepenk indiriyor
09:06 Yıldırım: İşçiler intihara sürükleniyor
09:00 27 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
07:58 Buldan’dan Davutoğlu’na: Gerçekleri anlatmanın tam zamanı
26/09/2020
23:48 Gökçeada açıklarında 4.3 büyüklüğünde deprem
22:24 HDP İnegöl’de kongreye gitti
22:02 HDP'li gençlerden operasyonlara karşı yürüyüş
22:01 Kadınlardan gözaltılara tepki
21:03 HDP’li gençlerden açık kürsü
20:11 Serêkaniyê’de patlama
20:07 Türkiye’de bin 511 yeni vaka tespit edildi
18:57 Carleton Üniversitesi: Cihan Erdal’ı serbest bırakın
18:41 ‘Özgür basın halka hakikatleri anlatmaya devam ediyor’
18:29 HDP'ye destek ziyaretleri sürüyor
17:23 Karslılardan tepki: Çalmayanı ve çalışanı bırakmazlar
16:48 İnfaz Yasası’nda eşit davranılsaydı Boçnak ve Özkahraman yaşıyor olacaktı
16:25 Fincancı: Biat etmeyeceğimizi bir kez daha söyleyelim
Hamzaoğlu: Tökezlememek için birbirimize sahip çıkalım
15:52 Sinema Emekçileri Sendikası: İnsanlık dışı çalışma düzenine son verin
15:07 Cezaevinde hijyen malzemeleri çok pahalı
15:06 Gençlik örgütlerinden 'çetevari' yöntemlere ortak tepki
15:04 Hasta tutuklu Karagüzel nefes almakta zorlanıyor
15:03 ‘Para cezalarıyla kadın mücadelesinin önüne set çekilmek isteniliyor’
14:50 Bilgen’den Kars halkına selam
14:39 6-8 Ekim döneminin başbakanı Sancar'ı aradı: Operasyon hukuki değil
14:21 HDP'ye destek için sokağa çıktılar
14:20 Bağlar’ın bir bölgesi için ‘riskli alan’ kararı
14:06 Hasta tutuklu Direkçi: Ölmemi mi bekliyorsunuz?
13:43 Avukatlar gözaltındaki HDP'lilerle görüşmek üzere Emniyet’e gitti
13:01 Kaybedilen Yakut’un oğlu: Umudun kapısını hep açık bıraktık
12:44 TTB’nin kongresi başladı: Sağlık çalışanlarının çığlığı olduk
12:41 Buldan: HDP diz çökmedi, çökmeyecek bu da size dert olsun
12:32 En son karakolda görünen kayıp!
12:12 PİA Başkanı Kamaç: Kürtler faşizme boyun eğmeyecek
11:39 Aldar Xelîl: PYNK sandalyelerini ENKS ile bölüşmeye hazır
11:23 Kılıçdaroğlu ve Akşener’e: Ses etmezseniz sizi de tutuklayacaklar
11:07 İstanbul’da ev baskınları: 7 gözaltı
11:03 Bingöl’de heyelan
10:43 Hemşire olan eski eşini bıçaklayan zanlı yakalandı
10:13 Fatih'te yabancı uyruklu kadın merdivenlerde ölü bulundu
10:08 Hasankeyf Koordinasyonu'ndan Prof. Üstün'e destek
09:19 Şenyaşar Ailesi: Herkesi 2 Ekim’de Malatya’ya bekliyoruz
09:11 AKP Diyarbakır’da başaramadığını Şırnak’ta deniyor
09:08 Şimdi HDP’ye sahip çıkma zamanı
09:08 Yolsuzluktan tutuklanan DEDAŞ Müdürü tahliye edildi
09:07 AKP’li vekilin ağabeyi teslim olmak için evinde savcının değiştirilmesini bekledi
09:06 Mızraklı’nın 'iptal' davası reddedildi
09:03 Anız yangınları Batman’ın nefes almasını zorlaştırıyor!
09:02 Surp Sarkis Kilisesi'nin taşları çalındı
09:01 Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği’nde kayıtlar başladı
09:00 26 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
25/09/2020
23:56 Kuran kursunda çocuğa şiddet görüntüleri
23:23 Eski DBP'li eşbaşkanın karar duruşması görüldü
23:04 Ukrayna’da savaş uçağı düştü: 25 ölü
22:56 Urfa Barosu: Operasyonlarla muhalefetin sindirilmesi amaçlanmakta