Bilgen: Bu kongre hepimize olağanüstü sorumluluk yükleyecek

img
VAN / İSTANBUL - HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, ülkenin yarısının açık cezaevi diğer yarısının tımarhaneye çevrildiği ve akıl tutulmasının tavan yaptığı OHAL koşullarında kongreye gittiklerini belirterek, "Resmi olarak olağan kongre olsa da fiili olarak hepimize olağanüstü sorumluluklar yükleyecek bir kongre olacak" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 11 Şubat'ta gerçekleştireceği kongre hazırlıkları kapsamında başlattığı bölge konferanslarının bugünkü adresi Van idi. Van Ticaret Sanayi Odası (VATSO) binasında bulunan Erek Konferans Salonu’nda yapılan konferansta,  “3'üncü Kongreye giderken, dirençliyiz, güçlüyüz, kararlıyız” ve “Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var” pankartları asıldı. HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Meclis Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve bölge milletvekilleri Mehmet Emin Adıyaman, Mizgin Irgat, Bedia Özgökçe Ertan, Nihat Akdoğan, Lezgin Botan, Adem Geveri, Celadet Gaydali ile Van, Hakkari, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Muş ve Bitlis'ten parti yöneticilerinin yanı sıra Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
Saygı duruşunun ardından konuşan Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen'in konuşmasından satır başları şöyle: 
 
"Gündeme dair, politik tutumumuzun nasıl şekillenmesine dair  süreçler var. Ben sadece son bir hafta içerisinde yapılan açıklamalara ilişkin birkaç noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bir hükümetin ya yaptıklarına yada söylediklerine bakarsınız. Nerede duruyorlar, neyi başarıyorlar, neyi düşünüyorlar onu değerlendirirsiniz. Birkaç Bakan'ın açıklamasına bakalım. Birisi neredeyse yerelinde çalıştığı bütün sivil toplum temsilcileri yakınları 'FETÖ’den tutuklanmış ama o tam kabine değişikliğinin konuşulduğu bugünlerde 15 Temmuz gecesi elinde tabancasıyla uçaklara (Nihat Zeybekçi) karşı Meclis'i nasıl koruduğunu anlatıyor. İçişleri Bakanı, ayak kırma işleriyle meşgul ama oğlunun trafik polisleri tarafından sürekli neden durdurulduğunu, oğlunun ortaklarının kimler olduğunu, ne işler yaptığını  açıklamak yerine tam da Cumhurbaşkanı AB ile yeni bir sayfa açmak için Fransa’ya giderken ayak kırma  edebiyatı yapıyor. İçişleri Bakanımız hızını alamıyor, dünyayı değiştirmekten bahsediyor. Bir başka Bakan da Cumhurbaşkanı dışarıda sanki bir et firmasının satın alma müdürü gibi et ithalatı ile ilgili işleri takip edince Bakanlıkta imza attığı evrakların, ihalelerin yarın hesabını vermenin zor olacağını farkında olmuş ki, bu ülkede muhtar olmanın Bakan olmaktan daha iyi bir şey olacağının farkında olarak bu kabine değişikliği ile bu kabineden nasıl kurtulurum, bu sorumluk ve vebalden nasıl kurutulurum arayışı içerisinde. İşte kabinenin hali, hükümetin fotoğrafı  bu.
 
HÜKÜMETİN 2018 HEDEFİ ROJAVA
 
Türkiye 2017 yılında neyi başardı? Eğer başarıysa bir şeyi başardı. Irak’ta Kürtlerin referandumunu kendince engellemeyi başardı, 2018 de tüm hedefi Rojava’da Kürtler bir şey elde etmesin, Kürtlerin bir şeyi olmasın üzerine bütün hedefini motive etmiş durumda. Hani Ahmet Kaya’nın meşhur deyimiyle ‘Nerden baksan tutarsızlık’ ekseninde değerlendirecek bir dış politikayla karşı karşıyayız.  Suriye’de yeniden kendince muhalifleri toplayıp ordu kurmaya çalışıyor. Kime karşı kullanılacağı herkesin tahmin ettiği ordular kurmak için Hatay’da toplantılar yapıyor. Ama İran’da sokağa çıkan  sivil demokratik tepkisini gösterenleri düşman ilan ediyor. Şimdi Suriye’de ordu kuracaksınız ama İran’da demokratik tepkilere dahi tahammül göstermeyeceksiniz. Ortadoğu politikası nasıl tutarsızsa  Batı ile ilişkilerde en az onun kadar tutarsız. Artık İhracat yapma umudunu yitirmiş, dışarıda söz söyleme, saygın bir devlet muamelesi görme şansını tümüyle kaybetmiş bir devletin temsilcisi sadece birkaç uçak, bir iki füze satın alıp ve parası neyse öderiz dış politikasıyla politika geliştirmeye çalışıyor. 
 
ÜLKENİN YARISI AÇIK CEZAEVİ DİĞER YARISI TIMARHANE
 
Dışarıda bu hale düşen hükümetin elbette içerde de gücünün sadece mezarlıklara yetmesi, mezar taşlarıyla güç gösterisi yapması son derece anlaşılırdır. Biraz önce aktardığım cümleler Türkiye’nin ne hale geldiğini göstermeye yetiyor. Yarısı  açık cezaevine dönmüş bir ülke, diğer yarısı da tımarhaneye çevrilmiş. Akıl tutulmasının, vicdansızlığın tavan yaptığı bu  OHAL koşullarında siyaset yapıyoruz. Nasıl OHAL koşullarında yaşıyorsak, her şeye rağmen özgürlüğümüzü, onurumuzu korumaya çalışıyorsak, OHAL koşullarında siyasi mücadelemizi de yürütmeye çalışıyoruz. İşte bu koşullarda gittiğimiz bir kongrenin olağan bir kongre olmayacağı, resmi olarak olağan kongre olsa da fiili olarak  hepimize olağanüstü sorumluluklar yükleyecek, hepimizin olağanüstü bir çaba sarf etmek zorunda kalacağı,hepimizin olağanüstü fedakarlık gösterme zorunda olacağımız bir kongre olacaktır.
 
HDP'DE KARARLARI KLAVYE MİLİTANLARI DEĞİL BEDEL ÖDEYENLER VERİR
 
HDP cezaevi kapılarında büyüyen gençlerin,  kadınların, çocukların partisidir. Böyle bir partinin cezaevlerindeki bırakın eşbaşkanlarını, milletvekillerini ve belediye başkanlarını, bu partiye hizmet etmiş hiçbir arkadaşını unutmayacağını, hiçbir arkadaşına vefasızlık yapmayacağını bütün HDP’liler gayet iyi bilirler. Ama birileri bizim tam da bu kongreye giderken planladığımız, hedeflediğimiz politik tartışmaları yapmayalım diye bu süreci nasıl göğüsleyeceğimize dair siyasi netliği birlikte oluşturmayalım diye, örgütsel eksikliklerimizle yüzleşip onları nasıl birlikte yenebileceğimize odaklanmayalım diye, sadece düzen partileri gibi isim tartıştırmaya çalışıyorlar. HDP’de siyasetin böyle yapılmadığını, HDP’de kararların klavye militanları tarafından alınmadığını HDP’de ancak emeği geçenlerin ancak bedel ödeyenlerin karar verdiğini bildiklerini tahmin ediyoruz.
 
Umut ederim bu kongre ki hepimizin siyaseti okuma, Türkiye’nin akışı ve karşı karşıya bulunduğu durumu sağlıklı değerlendirme ve hepimizin üzerinde ki yükü idrak ederek, farkında olarak daha güçlü, etkili daha kararlı daha inançlı çalışma yürütmemize vesile olur."
 
Bilgen’in konuşmasının ardından konferans, basına kapalı devam etti. 
 
İSTANBUL
 
Kongre hazırlıkları kapsamında İstanbul'da da Taksim Hill Otel'de konferans gerçekleştiriliyor. Basına kapalı şekilde başlayan konferansa, HDP bileşenleri, akademisyen, yazar ve sanatçılar da katılım gösterdi. Kongre sürecine dair öneri ve tartışmalar gerçekleştirilecek. Konferansın akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. 
 
İstanbul Bölge Konferansı ise, 13 Ocak'ta gerçekleştirilecek.
 

Diğer başlıklar

00:26 Colemêrg iradeye saygı nöbeti: Kayyımı göndereceğiz
17/07/2024
23:51 Gençlik örgütlerinden Suruç için yürüyüş: 5 gözaltı
23:37 1 Mayıs tutukluların hepsine tahliye
22:12 'Katliam planlarını destekleyecek herkes komisyonda'
21:57 Gülistan Doku Futbol Turnuvası’na eşbaşkanlar da katıldı
21:39 Şişhane'deki nöbet 37. gününde: Mücadele sürecek
20:39 Hatimoğulları: İnsan hakları mücadelesine hiç olmadığı kadar ihtiyaç var
20:31 İzmir'deki kayyım nöbetinde ortak mücadele çağrısı
20:16 Çandar’dan AKP’lilere: Fail siz değilseniz araştırılmasına ‘evet’ deyin
20:05 30 yıllık tutsak Arslan tahliye edildi
19:32 CENTCOM: DAİŞ’in Suriye ve Irak’ta saldırıları arttı
19:25 MLSA’nın 'Gazeteciler için hukuk el kitabı' yayında
18:32 Saldırılar protesto edildi: KDP ihanet içerisinde
18:25 Köpek katliamını öngören tasarı Meclis’te: İnsanlığa ve hukuka sığmaz
17:49 BM önünden seslendiler: CPT Abdullah Öcalan’la ilgili bilgileri derhal sağlasın
17:37 1 Mayıs davası: Adli kontrol hükümleri kaldırıldı
17:17 Türkiye’den BM’ye İmralı yanıtı: Tecrit yok, yasak var!
17:01 Ege'de 3 ayrı yangın
16:59 Gediz Elektrik'e kırmızı boyalı protesto
16:36 Depremzedeler için Meclis'e 'araştırma' önerisi
15:45 AKP'nin kapattığı üretim tesisini DEM Parti açtı
15:34 Botan Vadisi’nde yangın
15:34 Hayvanları 'öldürmeyi' öngören tasarının görüşmeleri gergin başladı
15:25 Kaya’nın cenazesi 6 yıl sonra ailesine verildi
15:16 Öğretmenler 'Eğitim Nöbeti'ni sonlandırdı
14:54 BM, Türkiye’den savunma istedi: İmralı’daki durumun nedeni ne?
14:47 Otizmli çocuğa tecavüz davasında ceza istemi
14:41 İHD 38 yaşında: Mücadele devam edecek
14:25 Ege Üniversitesi'nde yurt ücretlerine zamma tepki
14:06 Sağlıkçıların ‘vergide adalet’ mücadelesi 19’uncu haftasında
13:51 Riha'da şüpheli kadın ölümü
13:44 Sûr’da tarihi PTT binasının ranta açılmasına tepki
13:42 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu tutuklandı
13:38 İHD’den 6 aylık rapor: 3 bin 895 hak ihlali
13:19 TEV-DEM’den 19 Temmuz açıklaması: Mücadeleyi yükseltelim
12:54 Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmeleri Ekim’e ertelendi: Tasarı geri çekilsin
12:51 Ruhsatsız madende göçük: 1 işçi toprak altında kaldı
11:35 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu hakkında tutuklama kararı
11:30 DEM Parti'den ağaç kesimine tepki: Bu talanı durdurun
11:08 KNK Eşbaşkanı Hewlêr’de
09:56 Türkiye’nin bombaladığı alanda yangın çıktı
09:54 8 kentteki alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı
09:22 Savcıya göre Fendik'i vuran polis dikkatsiz hareket etmiş!
09:19 Gazeteci Buldan: Saldırılar 3 bölgede yoğunlaştı
09:14 Atölyelerde kadın karakterleri analiz ediyorlar
09:10 Çiftyürek: Kurdistanî partiler saldırılara tutum almalı
09:08 Tutsaklarla görüşen anneler: Mücadelede kararlılar
09:06 40 değirmenden geriye sadece 1'i kaldı
09:03 Prof. Öztürkmen: İklim krizi sürerse su kıtlığı yaşanır
09:00 17 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden şiddetli yağış uyarısı
08:09 Dîlok'ta Gülistan Doku Turnuvası final maçı oynandı
07:57 14 Temmuz direnişçilerinin fotoğrafı tarihi surlarda
16/07/2024
23:48 Meclis Başkanvekili Karaca rahatsızlandı
23:19 3 işçinin ölümüyle ilgili soruşturmada 1 kişi tutuklandı
22:44 Colemêrg’te ‘iradeye saygı nöbeti’ 12’nci gününde
22:11 Serdeşt’te 1 kolber katledildi
22:07 Federe Kurdistan Bölgesi’ne saldırıların bir aylık bilançosu
21:35 Eğitim Sen, Xelfetî'de çöpleri topladı
21:30 İstanbul’da kayyım nöbeti: Mücadeleyi birleştirmeliyiz
21:20 Meclis kürsüsünde İmralı'yı 'cehennem' olarak tanımladı
20:57 Mêrdîn’de DEDAŞ, jandarmayla köye baskın yaptı
20:48 Oksijen sisteminin bozulduğu hastanede çocuklar mağdur edildi
20:45 Semsûr'un Faxrikan köyünde yangın
20:26 ÖHD’den işkenceci komutan hakkında suç duyurusu
20:20 14 Temmuz direnişi için Surlara pankart
20:10 Besê Hozat: İmralı’da aile ve avukat görüşü pazarlık konusu yapılıyor
20:05 Gençlik örgütlerinden Suruç anmasına çağrı
18:46 Erdoğan enflasyon için yine tarih verdi: Bu kez yıl sonunu gösterdi
18:35 Hezex’te 2 gözaltı
17:44 Gazeteci Topaloğlu Meclis gündeminde: Görme yetisini kaybedebilir
16:33 Curnê Rêş Belediyesi Kürtçe tabelalar astı
15:38 'Öldürme' karşıtı protestoya polis engeli
15:27 Özel muhalifleri meydanlara çağırdı
14:42 Sağlıkçılara dönük silahlı tehdide tepki
14:38 Birçok kentte 'Sefalete teslim olmayacağız' eylemi
14:33 Cemaatteki tecavüz davası yine ertelendi
13:23 BES-AR: Sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti 880 lirayı geçti
12:54 En düşük emekli maaşı belli oldu
12:45 Hatimoğulları: AKP darbe mekaniğinin uygulayıcısı oldu
12:44 Hastanedeki sorunu gündemleştiren sağlıkçıya soruşturma
11:59 Bütçe ilk 6 ayda 747 milyar lira açık verdi
11:50 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:28 Şirnex kırsalına girişler bir kez daha yasaklandı
11:26 DEM Partili Ayten tahliye edildi
10:26 Çiftçiler Tarım Mitingi’nde taleplerini haykıracak
10:19 Hakkını isteyen Rihalı işçiye işkence
10:14 Tutuklanan Kaya hiçbir zaman zulme boyun eğmedi
09:56 Tutuklu Barık: Ölümle tehdit ediliyorum
09:45 Kadın örgütleri: Saldırılara karşı sokakta birleşme zamanı
09:41 9 yıldır teslim edilmeyen evleri için 2025'i bekleyecekler
09:33 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 6 ayda 30 kadın katledildi
09:25 Gözaltı ve ev baskınlarında şiddet arttı
09:19 Tutsağın kaleminden Kelekê'nin 30 yılı
09:14 Licê'de maden için ormanlık alan yok ediliyor
09:13 ÖHD’li Durmaz: Y ve S tipleri kapatılmalı
09:07 Krize karşı 'özgüce' dayalı çalışma kararı
09:06 6 bin yıllık tarih baraj suları altında kalacak
09:01 Gazeteci Altan: Türkiye ilhaka başladı
09:00 16 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
00:02 İsrail saldırısında Esad’a yakın iş insanı öldü
15/07/2024
23:58 Mereş’te elektrik akımına kapılan Şahin yaşamını yitirdi
23:17 Gever’de gençler 14 Temmuz için alanlara çıktı
22:52 Hatimoğulları’dan 'yangınlara karşı etkin çalışma yürütülsün' çağrısı
21:51 İstanbul’daki nöbet 35’inci gününde: Kayyım defol
20:55 Cûrne Rêş Belediyesinden kadın işçilere ziyaret
20:51 Hayvanlar için çağrı: Nöbetler başlatın
20:13 Oyun oynarken gözaltına alınan çocuklar serbest bırakıldı
19:32 Eşbaşkanlar Zeydan ve Uzunay’dan İmamoğlu’na ziyaret
19:24 Nöbeti 6’ncı grup devraldı: Kayyım talandır
18:57 Hayvanları öldürme yasasına tepki: Aklınızdan bile geçirmeyin!
18:44 Ege'nin 3 bölgesinde orman yangını
18:22 Esad’tan Erdoğan’a yanıt: Suriye'den kuvvetlerini çeksin
17:46 Boşaltılan Meclis kadrosuna AKP ve BBP’lilerin kızları alındı
17:40 İran’da 4 Kürt tutuklandı
17:08 İzmir'de orman yangını: 3 kişi yaşamını yitirdi
17:07 Ethem Barzani için yakalama kararı
17:05 Cizîr'de oyun oynayan 4 çocuk gözaltına alındı
17:03 Hewlêr’de katledilen Bülbün’ün duruşması ertelendi
16:33 IFJ’den gazeteci Mîrza için Türkiye ve Irak’a çağrı
16:27 ‘Savaş politikalarının son bulması için tecridi kaldırın’
15:18 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı, Talabani ile görüştü
15:02 DEM Parti'den 2 bakanlığa çağrı: İmralı'ya dair açıklama yapın
15:01 DEM Parti 9’uncu Yargı Paketi’ne muhalefet şerhi düştü
14:54 Sultanbeyli’de şüpheli kadın ölümü
14:52 Serinlemek için girdiği ırmakta boğuldu
14:51 Annelerden tutuklanan 9 kişinin serbest bırakılması çağrısı
14:24 Elektrik kaçağı soruşturması: Son işlemi GDZ Elektrik yapmış
14:18 Aracın çarptığı 2 çocuk hayatını kaybetti
14:04 İzmir'de orman yangını
14:03 Irak Komünist Partisi: Saldırılar derhal durmalıdır!
12:47 ‘Irak Türkiye’nin saldırılarını Lahey’e taşıyabilir’
12:15 Açlık sınırı 19 bin, yoksulluk sınırı 65 bin TL'ye yükseldi
12:06 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Ereci Süleymaniye’de
10:55 Musul’da toplu mezar
10:51 DEM Parti MYK'si toplandı
10:26 Amed'de iş yerlerine saldırı: Devlet yönlendiriyor
10:02 Köy merkezlerine hava saldırısı
09:57 AYM’den cinsel istismar kararı: Yeniden yargılama ve tazminat
09:54 Amêdiyê'de yoğun askeri hareketlilik
09:43 Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırıları BM’de tartışılacak
09:27 Xwebûn'dan 'Kim satıyor, kim koruyor?' manşeti
09:26 Su hattı kazısında göçük: 3 işçi öldü
09:23 Seyit Rıza’nın silahşoru
09:13 Şanar Yurdatapan: Aydınlar güçlerini birleştirerek savaşa karşı durmalı
09:11 Federe Kurdistan Bölgesi'nde gazeteciler risk altında
09:09 Kayyımın bariyerleri kuş ölümlerine neden oldu
09:04 Selin vurduğu köyde zarar büyük
09:03 Yeni ayakkabı alamayanlar eskisini tamir ettiriyor
09:01 Gazeteci Seyda: KDP ile çeteler aynı mevzide