'AYM'nin Timtik ve Ünsal kararı ölüm fermanı'

img

HABER MERKEZİ – Ölüm orucundaki eşi Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için yaptıkları tedbir talepli tahliye başvurusunu reddeden AYM kararı için “ölüm fermanı” diyen avukat Didem Baydar Ünsal, “Buna son vermek zorundayız” diyerek Adalet Bakanlığı'na seslendi.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda bulunan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın durumuna dikkat çekmek amacıyla Timtik’in bulunduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Timtik ve Ünsal’ın yakınlarının yanı sıra Hakların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda avukat katıldı. 
 
“Adalet sağlansın Ebru ve Aytaç yaşasın" pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Ebru Aytaç yaşasın” ve “Hak hukuk adalet” sloganları atıldı. 
 
‘ÇOCUKLARIMIZ YAŞASIN’ 
 
Açıklamada ilk sözü alan Ebru Timtik’in dayısı Yıldırım Deniz,  “Çocuklarımızın yaşamasını istiyoruz” diyerek, bir an önce her iki ismin tahliye edilmeleri çağrısında bulundu. 
 
Ardından söz alan Aytaç Ünsal’ın kendisi gibi avukat olan eşi Didem Baydar Ünsal da, Timtik ve Ünsal’ı yaşamak için yine bir adalet nöbetinde olduklarını ifade etti. Meslektaşlarının hücre hücre erirken yaşanan sessizliğe karşı öfkelerinin giderek yükseldiğini dile getiren Ünsal, “Onları yaşatacağız” dedi.
 
‘AYM’NİN RET KARARI ÖLÜM FERMANI’
 
Ünsal ve Timtik’e dair tedbir talebiyle tahliye başvurusunda bulunduklarını Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) başvuruyu ret ettiği bilgisini paylaşan Ünsal, AYM’nin verdiği kararla her iki avukatın “ölüm fermanlarını imzaladığını” söyledi. Ünsal, Yargıtay’ın dosyaya dair sessizliğine de tepki gösterdi.
 
TİMTİK’E SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN TACİZ
 
Timtik’in bulunduğu koşullara dair refakatçılarından edindikleri bilgileri paylaşan Ünsal, “Ebru sistematik işkence ve taciz altında. Hemşireler ve doktorlar Ebru’ya her gün ekmek göstererek iradesini kırmaya çalışıyor. Ebru; ‘ben bu ekmekten bir ısırık alırsam sağlığım bozulur’ diyor sağlık çalışanlarına. Onlara müdahale edilmek isteniyor. Zorla müdahalelerine izin vermeyeceğiz. Pandemi hastanesinde enfeksiyon riski altında tutuluyorlar. Ebru’yu katletmek istiyorlar. Buna son vermek zorundayız. Biz artık Ebru ve Aytaç’ı dışarıda istiyoruz. Mücadele ve emeğimize inanıyoruz. Arkadaşlarımızı bir şekilde buradan alacağız” diyerek, Adalet Bakanlığı ve Yargıtay’a meslektaşlarının tahliye edilmesi çağrısında bulundu. 
 
HDP’Lİ KAYA: İNSANLIK VE VİCDANDAN UZAKLAŞMAYIN
 
HDP Milletvekili Hüda Kaya ise yaptığı konuşmada sözlerine “Bir kez daha adil yargılama talebinin yerine getirilmesi için çığlık atmaya geldik” diyerek başladı.
.
Ahlakları ve inançları çürümüş bir zihniyetle karşı karşıya olduklarını söyleyen Kaya, yıllardır gizli tanık beyanlarıyla cezaevlerinde bedel ödeyen insanların olduğunu dile getirdi.
 
“Özgürlük diyenler yıllarda cezaevinde bedel ödüyor. 7'den 70'e insanlar içeride bedel ödüyorlar” diyen Kaya, iktidarın artık tükendiğini belirtti. Sağlık çalışanları, polis ve askerlere “iktidara sırtınızı yaslanmayın” diyerek seslenen Kaya, şöyle devam etti: “İktidar, yaşattığı insanlık suçlarının bedelini ödeyecek. Hangi mevkiden olursanız olun, sanmayın ki yarınlar gelmeyecek. Hiç kimse bugün yaptığı zulmün yarınlarda bedelini ödemeyeceğini sanmasın. İnsanlık ve vicdandan uzaklaşmayın. İnsanlık doğru karar verebilmektir.” 
 
‘GEÇ OLMADAN KARARINIZDAN DÖNÜN’
 
Haksızlık ve zulümlerle bugüne dek birçok gencin yaşamını yitirdiğini dile getiren Kaya, “İbrahim, Helin ve Mustafa’yı kaybettik. Sanmayın bunları unuttuk. Bunların hesabını vereceksiniz. Bu ülkenin damarı kanıyor. Her giden bir can, saray ve saltanızı güçlendirecek sanmayın. Her giden can, Saray’ın sonunu getirecek” dedi.  
 
İktidara “Bu gidişatın sonu yok” diyerek seslenen Kaya, “Biz yaşamı savunuyoruz, anlamıyor musunuz? Geri dönülmez bir yola girmeden bu kararlarınızdan dönün” diyerek, avukatların tahliye edilmesini istedi.
 
YARGITAY VE ADALET BAKANLIĞI’NA SESLENDİ 
 
CHP Milletvekili Ali Şeker de, konuşmasında Mustafa Koçak’ın “Ben adalete açım” diyerek yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Şeker, böylesi bir durumun yeniden yaşanmaması için Adalet Bakanlığı ve Yargıtay’a avukatların adil yargılanma haklarının sağlaması çağrısında bulundu. 

ADANA

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adana Şubesi de, ölüm orucundaki tutuklu meslektaşları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek amacıyla Heykelli Park'ta basın açıklaması yaptı. "Adalet sağlansın. Ebru ve Aytaç yaşasın" pankartının açıldığı açıklamaya kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri de destek verdi. Timtik ve Ünsal’ın son durumu ile ilgili bilgi veren ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Ümit Büyükdağ, arkadaşlarının tecrit odalarında tutulduğunu belirtti.

'ÖLDÜRMEK İSTİYORLAR'

Büyükdağ, “Avukat görüşleri 15 dakika önceden izin almak kaydıyla yapılabiliyor. Refakatçı değişimlerinde çok ciddi sorunlar yaşaıyor. Gardiyanlar gece bile isteye yüksek sesle konuşarak, gürültü yaparak uyumalarına engel oluyorlar. Klimalar sürekli çalışıyor, sıcağa ve soğuğa aşırı duyarlılığı göz ardı ediliyor, ışıklar sürekli açık bırakılıyor, ışığa aşırı duyarlılıkları göz ardı ediliyor. Tedavi olmadıklarına dair bir kaynı hastaneler bize vermiyorlar. Bugün AYM’ye yaptığımız tedbirli başvuru da tedavi oldukları gerekçesi ile reddedildi. Tedaviyi kabul etmedikleri halde hastanede tutarak arkadaşlarımızı öldürmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

'YAŞATALIM'

“Ebru ve Aytaç ölümün sınırında. Yaşatabiliriz, yaşatalım” diyen ÇHD Adana Şubesi üyesi Avukat Fatma Beytaş, adil yargılanmanın hak olduğunu, Timtik ve Ünsal’ın Türkiye'de adil yargılama ve adaletin sağlanması taleplerini güçlendirmek için ölüm orucunda olduğunun altını çizdi. Beytaş, “Ebru ve Aytaç hapis! Ebru ve Aytaç hastanede! Ebru ve Aytaç direniyor! Ebru ve Aytaç Ölümün sınırında! Ama yaşatabiliriz, yaşatalım. Bugün tek çağrımız budur: Ebru ve Aytaç'ı yaşatabiliriz ve yaşatalım” dedi.

‘TALEPLERİNİ DESTEKLİYORUZ’

“Herkes bilmeli! Bizler avukatız ve meslektaşlarımızın taleplerini tartışmasız bir şekilde destekliyoruz. Yargıtay’ı bir an önce karar vermeye ve adil yargılanma hakkının gereklerini dikkate almaya çağırıyoruz” diye çağrı yapan Beytaş, “Buradan meslektaşlarımıza ve barolarımızda bizi temsil eden başkanlara sesleniyoruz. Ebru ve Aytaç'ı kaybedersek sadece 2 meslektaşımızı kaybetmeyeceğiz! Savunma mesleğinin özünü, onurumuzu, direnme gücümüzü kaybedeceğiz! Bu mesleğin gereği adil yargılanma hakkının korunmasını mutlak olarak içerir. Bu bilinç ve inançla herkesi ama herkesi Ebru ve Aytaç'ı yaşatmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

ANTALYA

ÇHD Antalya Şubesi ise, Attolos Meydanı’nda bir araya gelerek, ölüm orucundaki tutuklu meslektaşları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekti. Kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı açıklamada Avukat Münip Ermiş, basın metnini okudu. Ermiş, meslektaşlarının taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Ermiş, "Ebru ve Aytaç'ı kaybedersek sadece 2 meslektaşımızı   kaybetmeyeceğiz, Savunma mesleğinin özünü, onurumuzu, direnme gücümüzü kaybedeceğiz. Bu mesleğin gereği adil yargılanma adil yargılanma  hakkının korunmasını mutlak olarak içerir.Bu bilinç ve inançla herkesi ama herkesi Ebru ve Aytaç'ı yaşatmaya onlara ses olmaya çağırıyoruz" dedi.
 

Diğer başlıklar

02:27 Dede: Bilgen’e serum verildi, 2 siyasetçi halen hastanede
27/09/2020
23:37 Bilgen: Yemekten zehirlendik, hastaneye götürülmedik
22:24 BM’den Ermenistan ve Azerbaycan’a çağrı
21:44 Urfa’da bir doktor koronadan yaşamını yitirdi
21:39 HDP Gençlik Meclisi’nden uyuşturucu üzerine panel
20:52 HDP: Karasu korku siyasetine karşı irade gösteremedi
20:33 Bir sağlıkçı korodan yaşamını yitirdi
19:17 Koronadan ölenlerin sayısı 1 milyonu geçti
19:07 Son 24 saatte 68 can kaybı
18:58 Gazete dağıtımcısı Subaşı serbest bırakıldı
18:54 Şahmaran Kadın Platformu: Tecavüz faili halen yakalanmadı
18:42 Demokrasi güçleri HDP için ayakta
18:24 TTB seçimlerini kazanan grup belli oldu
18:13 MKM 29'uncu yılını kutladı
17:45 İstanbul'da çocuğa cinsel istismar
17:41 Azerbaycan ‘savaş hali’ ilan etti
17:09 Beştaş: Kobanê eylemlerinin sorumlusu AKP iktidarıdır
16:43 Nadira Kadirova’nın odasına ait görüntülerde kan izleri
15:59 Gözaltılara tepki göstererek HDP’ye üye oldular
15:20 CHP’li başkan: Muhalefet parçalanmak isteniyor
15:10 CHP’li Cihaner’den HDP’ye ziyaret: Bu oyunu bozmalıyız
15:02 HDP: Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışa taraf olunmalı
14:59 Urfa’da kaza: 3’ü ağır 5 yaralı
14:57 Yüksekdağ'ın 'Yıkılacak Duvarlar' kitabı için imza etkinliği
14:54 Sanatçı Ermiş'e Kürtçe şarkı soruşturması
14:50 Helikopterden atılan Şiban: İyi değilim, hatırlamıyorum
14:42 Güven'den muhalefete 'sessizlik' eleştirisi
13:27 Kürdistani İttifak’tan iktidara: Diyalog yollarını tıkamayın
13:11 HDP’ye sınır ötesi destek
12:48 Gazete dağıtımcısı Subaşı gözaltına alındı
12:41 Bilgen: Hırsızlığa geçit vermeyecek bir yol açtık
12:31 Özsavunma sonrası şikayetçi oldu
12:14 Ermenistan’da sıkıyönetim ilan edildi
11:33 Koca: Maske ve mesafeyle korunun
11:26 Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma
10:59 Helikopterden atılan Turgut 17 gündür yoğun bakımda
10:56 Kars'ta HDP'ye oy vermeyenler de gözaltılara tepkili
10:44 HDP’den Halk TV’ye dayanışma mesajı
10:00 TTB’de seçim günü
09:52 9 ayda 20 hasta tutuklu can verdi: İnsanlıktan uzak tavra son verin
09:15 Bilirkişinin ehliyeti olmadığı özel notla ortaya çıktı
09:14 Öcalan'ın avukatı: Artık özgürlüğü hedeflenmeli
09:13 Cevizli sucuk için kazanlar kaynamaya başladı
09:12 Gencer’in mektubu aileye verilmiyor: İntihar ettiğine inanmıyoruz
09:11 Taşdemir: Kadınları hedef alan siyasete karşı örgütlenmeliyiz
09:11 Tiryaki: AKP dışarıdaki başarısızlığın intikamını Kürtlerden alıyor
09:10 ‘Mücadele için geniş bir yelpaze oluşturulmalı’
09:09 'Maden tüm doğal güzellikleri yok edecek’
09:08 HES’ler Amasya’da tarımı bitirdi
09:07 Oduncular ve kömürcüler tek tek kepenk indiriyor
09:06 Yıldırım: İşçiler intihara sürükleniyor
09:00 27 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
07:58 Buldan’dan Davutoğlu’na: Gerçekleri anlatmanın tam zamanı
26/09/2020
23:48 Gökçeada açıklarında 4.3 büyüklüğünde deprem
22:24 HDP İnegöl’de kongreye gitti
22:02 HDP'li gençlerden operasyonlara karşı yürüyüş
22:01 Kadınlardan gözaltılara tepki
21:03 HDP’li gençlerden açık kürsü
20:11 Serêkaniyê’de patlama
20:07 Türkiye’de bin 511 yeni vaka tespit edildi
18:57 Carleton Üniversitesi: Cihan Erdal’ı serbest bırakın
18:41 ‘Özgür basın halka hakikatleri anlatmaya devam ediyor’
18:29 HDP'ye destek ziyaretleri sürüyor
17:23 Karslılardan tepki: Çalmayanı ve çalışanı bırakmazlar
16:48 İnfaz Yasası’nda eşit davranılsaydı Boçnak ve Özkahraman yaşıyor olacaktı
16:25 Fincancı: Biat etmeyeceğimizi bir kez daha söyleyelim
Hamzaoğlu: Tökezlememek için birbirimize sahip çıkalım
15:52 Sinema Emekçileri Sendikası: İnsanlık dışı çalışma düzenine son verin
15:07 Cezaevinde hijyen malzemeleri çok pahalı
15:06 Gençlik örgütlerinden 'çetevari' yöntemlere ortak tepki
15:04 Hasta tutuklu Karagüzel nefes almakta zorlanıyor
15:03 ‘Para cezalarıyla kadın mücadelesinin önüne set çekilmek isteniliyor’
14:50 Bilgen’den Kars halkına selam
14:39 6-8 Ekim döneminin başbakanı Sancar'ı aradı: Operasyon hukuki değil
14:21 HDP'ye destek için sokağa çıktılar
14:20 Bağlar’ın bir bölgesi için ‘riskli alan’ kararı
14:06 Hasta tutuklu Direkçi: Ölmemi mi bekliyorsunuz?
13:43 Avukatlar gözaltındaki HDP'lilerle görüşmek üzere Emniyet’e gitti
13:01 Kaybedilen Yakut’un oğlu: Umudun kapısını hep açık bıraktık
12:44 TTB’nin kongresi başladı: Sağlık çalışanlarının çığlığı olduk
12:41 Buldan: HDP diz çökmedi, çökmeyecek bu da size dert olsun
12:32 En son karakolda görünen kayıp!
12:12 PİA Başkanı Kamaç: Kürtler faşizme boyun eğmeyecek
11:39 Aldar Xelîl: PYNK sandalyelerini ENKS ile bölüşmeye hazır
11:23 Kılıçdaroğlu ve Akşener’e: Ses etmezseniz sizi de tutuklayacaklar
11:07 İstanbul’da ev baskınları: 7 gözaltı
11:03 Bingöl’de heyelan
10:43 Hemşire olan eski eşini bıçaklayan zanlı yakalandı
10:13 Fatih'te yabancı uyruklu kadın merdivenlerde ölü bulundu
10:08 Hasankeyf Koordinasyonu'ndan Prof. Üstün'e destek
09:19 Şenyaşar Ailesi: Herkesi 2 Ekim’de Malatya’ya bekliyoruz
09:11 AKP Diyarbakır’da başaramadığını Şırnak’ta deniyor
09:08 Şimdi HDP’ye sahip çıkma zamanı
09:08 Yolsuzluktan tutuklanan DEDAŞ Müdürü tahliye edildi
09:07 AKP’li vekilin ağabeyi teslim olmak için evinde savcının değiştirilmesini bekledi
09:06 Mızraklı’nın 'iptal' davası reddedildi
09:03 Anız yangınları Batman’ın nefes almasını zorlaştırıyor!
09:02 Surp Sarkis Kilisesi'nin taşları çalındı
09:01 Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği’nde kayıtlar başladı
09:00 26 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
25/09/2020
23:56 Kuran kursunda çocuğa şiddet görüntüleri