Ünsal’ın annesi: Soylu’nun zorla müdahale emri var

img
İSTANBUL – Ölüm orucunda olan oğlu Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için yapılana açıklamada konuşan anne Nermin Ünsal, emniyette görevli üst düzey bir yetkilinin “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun emri var, müdahale edeceğiz” dediğini aktararak, yaşamlarının tehlike altında olduğunu söyledi. 
 
Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın durumuna dikkati çekmek amacıyla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, Ünsal’ın annesi Nermin Ünsal ile eşi Didem Baydar Ünsal ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
“Adalet sağlansın Ebru ve Aytaç yaşasın” pankartı ve Timtik ve Ünsal’ın fotoğraflarının bulunduğu “Savunmaya özgürlük” yazılı dövizleri açıldığı açıklamada, “Direne direne kazanacağız”, “Ebru Aytaç onurumuzdur” sloganları attı.
 
TOZ ŞEKER İŞKENCESİ
 
Açıklamada söz alan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Ümit Büyükdağ, meslektaşlarının tedaviyi kabul etmediklerini anımsattı. Arkadaşlarının cezaevi koşullarından çok daha kötü koşullarda tutulduğunu söyleyen Büyükdağ, “Hapishanede ellerinde olan haklarının hiçbirini kullanamıyorlar. Avukat görüş için hapishanede her gün süresiz görüşebilirken şimdi hastanede savcı iznine bağlı olarak sadece 15 dakikalık avukat görüşü yapabiliyorlar. Hastanede çok basit ihtiyaçları dahi giderilemiyor. Toz şeker ihtiyacı için bile hem hastane idaresiyle hem gardiyanla hem jandarmayla bir boğuşma yaşamak zorunda kalıyoruz. Söz dalaşıyla zorlamalarla ancak çok basit bir toz şeker ihtiyacı gideriliyor. Bu durumlarını daha da kötüye götürecek bir süreç” dedi. 
 
ÜNSAL’IN ANNESİ: BOYUN EĞMEYECEKLER
 
Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 5 gündür refakatçi olarak oğlunun yanında bulunan Ünsal’ın annesi Nermin Ünsal, Ünsal ve Timtik’in 8 gündür hastanede tutulduklarını ifade ederek, Timtik’in 217 oğlu Ünsal’ın da 186 gündür adalet için ölüm orucunda olduğunu söyledi.
 
PANDEMİ HASTANESİNDE TUTULUYORLAR
 
Oğlunun, arkadaşlarına ve basın mensuplarına selamları olduğunu ve asla boyun eğmeyecekleri mesajını iletmesini istediğini belirten Ünsal, refakatçi olduğu süre içerisinde yaşadıklarını şöyle aktardı: “Hapishane şartlarından daha kötü olan pandemi hastanesinde, hapishane koğuşuna yatırdılar. Mahkeme bu suretle suç işlemiştir. Çünkü inanın ben bulunduğum süre zarfında şunu gözlemledim;  Aytaç tecritte. 4 duvar arasında, dışa açılan bir pencere yok, oksijen yok. Kapı önünde 10 tane jandarma ve bir gardiyan bekliyor. Jandarmalar hastane içinde dolaşıyorlar. Dışarıda yemek yemeye gidiyorlar sonra fütursuzla içeri giriyorlar. Gardiyan onların yanında oturuyor. Gardiyan gün boyu içeri girip çıkıyor. Yine temizlik görevlileri hiçbir galoş ya da önlem almaksızın içeri giriyorlar. Devlet onları pandemiden öldürmeye niyetlenmiş. Emekli hakim olarak buna kanaat getirdim.”
 
MANKURT GİBİLER
 
Ünsal, içeride refakatçı olduğu 3 gün boyunca uyuyamadığını aktararak, “Önce beyaz ışık dayatıldı. Zaten ben girene kadar 2 gün boyunca Aytaç, hiç uyuyamamış. Ben ısrarla mücadele ederek onu söndürttüm ama jandarma ve gardiyanlar içeriyi bastı. Ancak içeri girmelerine ve açmalarına izin vermedim. Fakat uyuduğunu zannedip bu defa tuvaletin kapısını ardına kadar açmaya çalıştılar. Şimdi ölüm orucunun 186’ncı gününde olan biri için koku, gürültü, oksijen o kadar önemli ki tuvaletin kokusunu çektirmeye çalışıyorlar. Nedir bu yaptığını diyorum. Silivri Cezaevi müdürü böyle demiş diyorlar. Adeta mankurt gibiler” diye konuştu.
 
‘TECRİT HÜCRESİNDE KALIYOR’
 
Ünsal, “Dün gece de mahkum koğuşunun yanında 3 ağır hasta var. İnleme sesleriyle uyandık. Acı içinde ATK bu kişiler hapishanede kalamaz dedi. Ama götürüldükleri yer tecrit hücresi. Hapishanede sabahtan akşama kadar havalandırması var. Burası daha kötü. Hiç oksijen alamıyor” diye belirtti.  
 
EĞER ÖLÜRLERSE!
 
Hapishane ortamının gürültülü olduğunu, oksijensizlik, tuvalet kapılarını açmaya çalışmalarıyla ilgili hastane yönetimine dilekçe sunduğunu ifade eden Ünsal, “korku duvarı o kadar oturmuş ki insanların üzerine. Dilekçemin kesinlikle hastane yönetimine ulaşmasına izin vermediler. Eğer ölürlerse bütün bunlardan bu kararı veren 37’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Başsavcılık ve yatışı yapanlar sorumludur” ifadelerini kullandı.  
 
‘BİR HAFTADA RENGİ SOLDU’
 
Geçen hafta oğlunun gözlerinde gördüğü pırıltıdan eser kalmadığını söyleyerek sağlık durumuna ilişkin gelinen noktayı özetleyen anne Ünsal, şöyle devam etti: “Uyuyamıyor. Bilerek uyutulmuyor. Mesela bir gece yarısı jandarma durmadan uzun namlulu silahını kırıyor, sanduka içine atıp, sandukanın kapanmadığını iddia edip vurarak ses çıkarıyor. Bütün bunlar için mücadele etmek durumunda kaldık. Bu devlete sesleniyorum, eğer onları yaşatmak istiyorlarsa çözüm üzerinden hareket etmeliler. Çözüm hukuk ve kanunun uygulanmasıdır. Onların tek talepleri adil yargılanmak. O iki küçük beden hepiniz için direniyorlar. Buradan halkımıza, muhalefet partilerine, gazetecilere, yazarlara, aydınlara herkese sesleniyorum: çaresiz değiliz, aciz değiliz, bunu kendimize yakıştırmayalım. Onlara sahip çıkalım. Bu sesi duyalım. Duyuralım. Bu hukuksuzluğa son verelim.” 
 
‘SOYLU’DAN ZORLA MÜDAHALE TALİMATI’
 
Ünsal, devamla şunları söyledi: “Üst düzey bir emniyet görevlisi bana şunları söyledi:  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun emri var müdahale edeceğiz diye. Ben de benim bedenimi çiğnemeden öyle bir şey yapamazsınız dedim. Zorla müdahaleyi kabul etmiyoruz. Ebru da Aytaç da kabul etmiyor. Zorla müdahale işkencedir. Derhal tahliye edilmeliler. Yaşamları çok büyük tehlike altında.” 
 
‘DAYANMA GÜCÜMÜZ VAR’
 
Ardından söz alan Ünsal’ın eşi Didem Baydar Ünsal, adaletsizlikler sürdüğü sürece adalet nöbetlerinin, adalet yürüyüşlerinin devam edeceğini söyledi. Ünsal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer bir anne hakim emeklisi avukat bir anne ve iki tane evladı ölüm orucunda olan ve adalet talep eden bir anne, oğlunun bedeninden bahsederken haykırıyorsa bu devlet utanmalıdır. Utanmak zorundalar, acizliklerini görmek zorundalar. Burada adaletsizliği onlar büyüttükçe, bizim dayanma gücümüz artacak. Aytaç'ın dayanma gücü var, Ebru'nun dayanma gücü var. Onların dayanma gücü azalırsa bizim sabrımız taşacak. Ve bizim sabrımız taştıkça çoğalacağız.” 
 
CEVAPSIZ SORULAR…
 
Türkiye'nin dört bir yanından gelen meslektaşlarının adalet talep ettiğine dikkati çeken Ünsal,  “Yargıtay neyi bekliyor? Adalet Bakanlığı neye bakıyor? Bu ülkenin Adalet Bakanı nerede” diye sordu.
 
ADALET HERKESE LAZIM
 
“Bu ülkede ekmek kadar, su kadar gerekli olan ‘adalet’ şu anda arkadaşlarımızı, eşimi öldürüyor” diyen Ünsal, “Öldürtmeyeceğiz. Adalet istiyoruz. Bedel ödüyoruz biz, hala bedel ödüyoruz şuan Ebru ve Aytaç yoğun bakımda kritik evrede ölüyorlar, öldürtmeyeceğiz. Vazgeçin bundan biz vazgeçmeyeceğiz. Biz mücadeleyi yükselteceğiz bizim arkamızda meslektaşlarımız var, bizim arkamızda halkımız var. Biz sizden daha güçlüyüz” diye konuştu. 
 
Konuşmaların ardından eylem son buldu.

Diğer başlıklar

13:13 Kepçeler Munzur Gözelerine girdi
12:41 HDP heyeti Van’da: Polis basın açıklamasını engelledi
12:24 Yerel mahkemenin direndiği istismar davasını istinaf onadı
12:24 İHD: 10 yılda 280 ırkçı saldırı yaşandı
12:09 EBA ilk derste çöktü
11:58 Şiban ve Turgut'un avukatları: Valilik dosyadan haberdar değil
11:58 Yüksekdağ ve Demirtaş'ın tutukluluğuna devam kararı
11:57 Gazeteci Temizkan’a ceza istemi
11:47 HDP, AK Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı ile görüştü
11:43 Korona belirtisi gösteren 70 işçi hastaneden geri çevrildi
11:27 Sağlık emekçilerinin saldırıya uğradığı hastaneye ziyaret
11:25 Koronavirüsün olduğu cezaevinde sağlık kontrolü yapılmıyor
11:24 Özgür Gündem davası ertelendi
11:21 Tüketici güveninde kötümserlik sürüyor
10:51 Kuzey ve Doğu Suriye'de korona 3 can aldı
10:37 Kemal Kurkut davası 5 dakika sürdü
10:36 Dolar rekora doymuyor
10:33 Kaz Dağları’nda nöbet alanı boşaltılıyor
10:31 Öcalan’ın avukatlarından başvuru
10:30 Hasta tutuklu Özkan için başvuru
10:16 Neslican Tay'ın hayatı film oluyor
10:13 Siirt ve Batman'da eylem etkinlik yasağı
10:12 HDP, AB üyesi 26 ülkenin elçilik temsilcileriyle bir araya geldi
10:08 12 gün önce tahliye edilen İranlı Ali Hajılon’dan haber alınamıyor
09:26 HDP'li kadın vekillerden 81 ilin şiddet verilerine ilişkin 162 önerge
09:13 Heftanîn çıkmazında yeni ‘tampon’
09:11 Gazeteci Babekir: KDP daha fazla stratejik hata göze alamaz
09:11 Artuklu’da parklar kaderine terk edildi
09:07 Kürt askerin şüpheli ölümü: Başkasının yazdığı not incelemeye gönderildi
09:06 'Yoksul çocukları okulu bırakıp iş bakıyor'
09:06 Kayyımın ‘sağlıklaştırma’ projesi çöktü
09:03 Beyzbol sopalı işkenceye ‘soyut’ takipsizlik
09:03 Cudi Dağı eteklerinde pekmez zamanı
09:02 'Çifte standartlı’ yasak bin 402'nci gününde
09:02 Gençler kendi imkanlarıyla köye kütüphane kurdu
09:00 22 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:05 Helikopterden atılan Şiban zorla askeri hastaneye götürüldü
00:21 İhsan Eliaçık’a 1 yıl 2 ay hapis cezası
21/09/2020
23:57 Jeffrey: Kuzey ve Doğu Suriye ile ortaklığımız sürecek
23:20 Cizre'de trafik kazası: 5 yaralı
23:11 Van’da 16 günlük eylem ve etkinlik yasağı
23:05 Van Valiliği'nin açıklaması tanık ifadeleriyle uyuşmuyor
22:49 Keçiören’de sağlık çalışanlarına saldırı
22:24 '#HelikopterdenAttılar' TT oldu
22:15 Kayyımdan Yılmaz Güney Sineması için 'atıl alan' açıklaması
20:46 Hatay’da ‘Yıkılacak Duvarlar’ için imza etkinliği
20:40 Antalya'da 3.7 büyüklüğünde deprem
20:15 Yeneroğlu’ndan helikopterden atılan yurttaşlar hakkında soru önergesi
20:07 Kovid-19’dan 68 kişi daha hayatını kaybetti
19:47 Erdoğan: İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlara sınırlama yapılabilir
18:46 Ilısu Barajı’nı protesto eden gençlerin davası yarın
18:22 HAYKURDER Başkanı Paçalı’ya soruşturma
18:01 Batman'da gözaltına alınan kadınlar serbest
17:47 10’ncu Berlin Kürt Film Festivali 1 Ekim'de başlıyor
17:30 Diyarbakır İl Sağlık Müdürü koronaya yakalandı
17:19 ‘Açlık grevine giren tutukluların talepleri sahiplenilsin’
15:55 Batman'da 6 kadın gözaltına alındı
15:53 Ankara Katliamı faillerinden Ebu Zeynep hakkında suç duyurusu
15:44 13 gündür kayıp Çelikten katledilmiş halde bulundu
15:22 Diyarbakır'da bir sağlıkçı koronadan yaşamını yitirdi
15:20 'Korona günlerinde hukuk' belgeseli erişime açıldı
15:04 Gabar Dağı’nda yangın yayılıyor
15:03 TTB Kovid İzleme Grubu: Eylül sonrası yüksek bulaş yaşanacak
14:32 TJA: Yaşamı inşa ediyoruz, kendimizi savunuyoruz
14:12 HDP: Uyarıyoruz, bu insanlık dışı işkence ve suç pratiklerinizin altında kalırsınız
14:10 65 yaşındaki siyasetçi ‘kamu düzeni’ gerekçesiyle tahliye edilmedi
13:58 ‘İşkenceye sıfır tolerans’ helikopterden atmaya vardı
13:32 Yunanistan gazetesine ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması
13:31 HDK: Krizden çıkışın yol haritası tecridin kaldırılmasıdır
13:28 Sol Parti'den 'Eğitim Krizine 10 Madde Acil Çözüm' önerisi
13:21 Ankara katliamının talimatını veren Ebu Zeynep’in iddianamede adı yok
13:19 Jandarma düğün bastı, köylü ‘tacize’ isyan etti: 21 korucu silah bıraktı
13:14 Köylülerin helikopterden atılması Meclis gündemine taşındı
13:10 Kaçırılan HDP MYK üyesi Aktumur İHD’ye başvurdu
12:38 Hrant Dink Vakfını tehdit edenler tahliye edildi
12:38 Kürt takımı Dalkurd sansürlendi: 123456789
12:16 Hayvan pazarı 2 günle sınırlandırılınca halk pazara akın etti
12:07 Yolcu kadına hakaret eden şoföre soruşturma
12:06 Gazeteci Karataş'a 10 yıl 6 ay ceza
11:12 DİB'ten ırkçı saldırılara karşı birleşik mücadele çağrısı
11:04 Tanrıkulu’dan 21 Eylül Uluslararası Barış Günü mesajı
10:52 3 kez uzaklaştırma kararı verilen eski eşi tarafından bıçaklandı
10:48 Tahliye başvurularının dikkate alınmaması yaşamına mal oldu
10:42 Gazeteci Oruç tahliye edilmedi
10:32 Dolar ve Euro’dan yeni rekor
09:48 Serbest Bölge'de yayılan koku işçileri bayılttı
09:06 Faili meçhule kalmaması için 40 yıl sonra ilk başvuru
09:05 Sınırdan geçen Suriyeli aile karakolda gasp edildi
09:04 Çorum'un yarısı korona!
09:03 Cins kırımına karşı öz savunma örgütlenmeli
09:03 Av. Aydın: Tutukluların eylemi dışarıdakilere eleştiridir
09:02 ‘Öcalan’ın bir sözü barışı getirir’
09:02 Helikopterden atılanların yakınları: Ölümle tehdit edildik
09:00 21 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
20/09/2020
22:51 Niğde'de 5,1 büyüklüğünde deprem
22:37 Amedspor sezona yenilgiyle başladı
22:28 Gamze Uslu davası yeniden görülecek
21:30 Hastane raporuyla doğrulandı: Helikopterden atıldılar
20:09 Suruç Aileleri'nin 'adalet nöbeti' 62 ayında
19:26 Koronavirüs 61 can daha aldı