Van’da yasak bin 355’inci günde: Amaç muhalifleri susturmak

img
VAN - OHAL sonrası kalıcılaştırılan ve 1355’inci gününe giren eylem ve etkinlik yasağını değerlendiren Van’daki siyasi parti ve dernek temsilcileri, AKP’lilerin muaf tutulduğu yasakla muhaliflerin susturulduğunu kaydetti. 
 
Van Valiliği, 15 Temmuz askeri kalkışmanın ardından ilan edilen Olağanüstü Hal'i (OHAL) gerekçe göstererek, 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana 15 günde bir düzenli olarak kentteki tüm eylem ve etkinlikleri yasaklıyor. Kentte bulunan muhalif parti ve derneklerin eylem, etkinlik, stant açmasına ve pankart asmasına izin verilmezken, pandemi sürecinde dahil AKP’nin il, ilçe ve kadın kolları her türlü eyle ve etkinliği istediği yerde düzenleyebiliyor. Çifte standardın 1355 gündür devam ettiği kentte faaliyet gösteren siyasi parti ve dernek temsilcileri, yasakların sadece muhaliflere işlediğini kaydetti. 
 
‘BİZE YASAK AKP’YE SERBEST’
 
Yasakların amacına dikkati çeken Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, “Yasak ilan ediliyor. Bu herkes için ilan ediliyor. Yasağın yanlış olduğunu belirtiyoruz. Hukuken şu partiye yasak var, şu partiye yok diyemiyorlar. Ama pratikte bunu uyguluyorlar. Ama yasak gerekçe gösterilerek bize yasaklanan şeylerin AKP’nin yapması hukuksuzluğu gözler önüne seriyor. Bakın pandemi sürecinde AKP her yere pankart astı, buna karşı valilikten ses gelmedi. Geçenlerde AKP stant açtı. İpekyolu ilçe örgütümüzde stant açmak için valiliğe başvuru yaptı. Başvuru ret edildi. Neden AKP’nin stant açmasına göz yumdunuz. Biz bir şey yaptığımızda hemen polislerle müdahale ediyorsunuz. Bize yasak olan şeyler AKP’ye neden serbest? Aslında hukuksuzluğun ne kadar yaygınlaştığının anlıyoruz. Buradan bir kez daha diyoruz; siyasi parti çalışmalarını engellemek başı başına suçtur. Hiçbir keyfi uygulama anayasanın güvence altına almış hakkı çiğnemesine göz yummayacağız. Her de mücadelemizi büyüteceğiz” diye konuştu. 
 
‘TOPLUMDAN KORKUYORLAR’
 
Demokrasinin temeli olan gösteri ve yürüyüşün yasaklanmasının muhalefeti susturmaya yönelik olduğunun belirten İnsan ve Özgürlük Partisi Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi avukat Kenan Sarısaç, “Gösteri ve yürüyüşü yasaklamak aslında demokrasiyi diktaya doğru götürür. Van’da uzun bir süredir, eylem ve etkinlik yasağı devam ediyor. Kente 3 vali değişmesine rağmen yasak halen devam ediyor. Türkiye Anayasası’nı çiğneyen bu yasaklamanın amacı toplumun muhalefet etmesini engellemek. Yarın toplumun kabul etmediği bir şey yaptıklarında toplumun dışarıya çıkıp ses çıkarmasında korkuyor. Herkes izin almaksızın silahsız ve şiddetsiz bir şekilde yürüyüş yapabilir. En temel hakkın yasaklanmasını kabul etmiyor ve biran önce bu yasakların kalkması gerekiyor” dedi.
 
'GÜVENCE ALTINA ALINAN HAK'
 
Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa ile güvence altına alınan bir hak olduğunun altının çizen Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi üyesi Avukat Harun Gür, “Demokratik toplumun başlıca müesseselerinden biri ifade özgürlüğüdür ve toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ifade özgürlüğünün kullanılmasının bir karşılığıdır. Bu haliyle insanlar bu hakkı kullanırken devlet sadece bu hakkın tesisi için gereken şartları yerine getirmek zorundadır. Daha açıklayıcı olursak devlet bu hakkın kullanılmasını kolaylaştırır, zorlaştıramaz. En temel değerler arasında bahsettiğimiz toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının kullanılması bu sebeple düzenlemede de herhangi bir izne bağlanmamış özgürce kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Fakat devlet tarafından yasalarla güvence altına alınan bu hak yine devletin taşra teşkilatı olan valiliklerce ufku görünmeyen keyfi uygulamalarla bertaraf edilmeye çalışılmaktadır” dedi. 
 
‘SÖZLEŞMELER ÇİĞNENİYOR’ 
 
Yerel mahkemelerin verdiği kararı hatırlatan Gür, “Şu ana dek eylem ve etkinlik yapmak isteyen kesimlere müdahaleler olurken bu anlamda yerel mahkemelerin de vermiş olduğu kararlar alınan yasaklama kararlarının keyfi boyutunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Birçok kişi hakkında idari para cezası verilmiş. Birçoğu hakkında davalar açılmış olsa da genel olarak sanık olarak yargılanan kişilerin beraat ettiğini verilen idari para cezalarının da kaldırıldığını görmekteyiz. Tüm bunlara rağmen Van valiliğinin toplumun bu ihtiyacını görmezden gelip keyfi uygulamalarla kendi anayasasını ve uluslararası sözleşmeleri çiğnediğine şahit oluyoruz” diye konuştu.
 
‘YASAKLARDA ÇİFTE STANDART’ 
 
Valiliğin yazılı bir şekilde sürekli kopyala-yaptır usulü sadece tarihleri değiştirerek yasaklamalara devam ettiğini hatırlatan İnsan Hakları Derneği (İHD) Murat Melet, “Genelgeler İçişleri Bakanlığı tarafından geliyor. Bakanlık iktidara bağlı. Van’da muhalif olan, AKP’den yana olmayan her kesimin yasaklarla susturmak istiyorlar. Aslında valilik, şunu demeli; Biz iktidarı eleştiren, ona karşı çalışmalar yapan kesimlerin tüm faaliyetlerini yasaklıyoruz.  Bu yasaklarda çifte standardı da görüyoruz. Daha birkaç gün önce Van’ın en işlek caddesinde siyasal iktidarın temsilcisi olan İpekyolu örgütü, stant açtı. Elbette siyasi parti çalışmasını yapıp kendisine üye kazanmalı. Fakat bunu AKP’nin yapmasına izin verilirken bir diğer partiye yasaklanmamalıdır. Kenti yöneten vali, adil ve eşitlikçi olmalı. Tüm derneklerin ve partilerin dışarıda eylem ve etkinliklerini yapması için gereken ortam sağlanmalıdır” diye konuştu. 
 
‘ENGELLER KALDIRILMALI’
 
Yaptıkları bir basın açıklamasının yasak gerekçesiyle para cezası verildiğini ve bunun mahkeme tarafından iptal edildiğini ifade eden Van Çevre Derneği (ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık, “Aynı mahkeme demokrasinin vazgeçilmezi haklar içinde olduğunu belirtmiştir. Buna rağmen hala valiliğin keyfi uygulamalarıyla her çeşit eylem, etkinlik örgütlenme stant açma vb. olan en temel hak yasaklanmıştır. Oysa iktidar ve yanlılarına her çeşit eylem, etkinlik, gösteri, örgütlenme stant açma serbesttir. Hatta bazen ana arterler kapatılarak etkinlik yapmaktadırlar. Güvenlik ya da pandemiyi gerekçe göstererek yapılan bu anti demokratik uygulama insan hakları ve demokrasi ile bağdaşamaz. Öylesi demokratik bir oyun oynanıyor ki hiçbir muhalefet ses çıkarmıyor, ülkedeki yolsuzluğu işsizliği yansıtmamak için yapılan uygulamalardır. Biz ÇEV-DER olarak çevre ve ekoloji mücadelesi veriyoruz. Bu mücadelemiz önünde ki tüm engeller kaldırılmalıdır. Biz çevre sorununu dillendirmek, yapılan yanlışa, ihlale veya çıkar amaçla yapılan uygulamalara karşı basın yoluyla kamuoyuna bilgi vermek, yapılan bu yanlışlara karşı enformasyon işlemi yapmaktayız. İstemlerimiz özetle; havamızın, suyumuzun, toprağımızın kirlenmemesidir. Buna dahi tahammül edemiyorlar ve bununla alakalı yoğun bir baskı var. İnsan, hakları ile insandır” diye konuştu. 
 
MA/ Cemil Uğur

Diğer başlıklar

13:34 Tüm Bel-Sen Genel Başkanı: Kazanılmış haklarımıza göz dikiliyor
13:24 Kılıçdaroğlu’ndan TTB’ye ziyaret: Gerçekleri söyledikleri için hedefteler
13:22 HDP heyeti Van’da: Bu işkenceyi sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı?
13:13 Kepçeler Munzur Gözelerine girdi
12:41 HDP heyeti Van’da: Polis basın açıklamasını engelledi
12:24 Yerel mahkemenin direndiği istismar davasını istinaf onadı
12:24 İHD: 10 yılda 280 ırkçı saldırı yaşandı
12:09 EBA ilk derste çöktü
11:58 Şiban ve Turgut'un avukatları: Valilik dosyadan haberdar değil
11:58 Yüksekdağ ve Demirtaş'ın tutukluluğuna devam kararı
11:57 Gazeteci Temizkan’a ceza istemi
11:47 HDP, AK Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı ile görüştü
11:43 Korona belirtisi gösteren 70 işçi hastaneden geri çevrildi
11:27 Sağlık emekçilerinin saldırıya uğradığı hastaneye ziyaret
11:25 Koronavirüsün olduğu cezaevinde sağlık kontrolü yapılmıyor
11:24 Özgür Gündem davası ertelendi
11:21 Tüketici güveninde kötümserlik sürüyor
10:51 Kuzey ve Doğu Suriye'de korona 3 can aldı
10:37 Kemal Kurkut davası 5 dakika sürdü
10:36 Dolar rekora doymuyor
10:33 Kaz Dağları’nda nöbet alanı boşaltılıyor
10:31 Öcalan’ın avukatlarından başvuru
10:30 Hasta tutuklu Özkan için başvuru
10:16 Neslican Tay'ın hayatı film oluyor
10:13 Siirt ve Batman'da eylem etkinlik yasağı
10:12 HDP, AB üyesi 26 ülkenin elçilik temsilcileriyle bir araya geldi
10:08 12 gün önce tahliye edilen İranlı Ali Hajılon’dan haber alınamıyor
09:26 HDP'li kadın vekillerden 81 ilin şiddet verilerine ilişkin 162 önerge
09:13 Heftanîn çıkmazında yeni ‘tampon’
09:11 Gazeteci Babekir: KDP daha fazla stratejik hata göze alamaz
09:11 Artuklu’da parklar kaderine terk edildi
09:07 Kürt askerin şüpheli ölümü: Başkasının yazdığı not incelemeye gönderildi
09:06 'Yoksul çocukları okulu bırakıp iş bakıyor'
09:06 Kayyımın ‘sağlıklaştırma’ projesi çöktü
09:03 Beyzbol sopalı işkenceye ‘soyut’ takipsizlik
09:03 Cudi Dağı eteklerinde pekmez zamanı
09:02 'Çifte standartlı’ yasak bin 402'nci gününde
09:02 Gençler kendi imkanlarıyla köye kütüphane kurdu
09:00 22 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:05 Helikopterden atılan Şiban zorla askeri hastaneye götürüldü
00:21 İhsan Eliaçık’a 1 yıl 2 ay hapis cezası
21/09/2020
23:57 Jeffrey: Kuzey ve Doğu Suriye ile ortaklığımız sürecek
23:20 Cizre'de trafik kazası: 5 yaralı
23:11 Van’da 16 günlük eylem ve etkinlik yasağı
23:05 Van Valiliği'nin açıklaması tanık ifadeleriyle uyuşmuyor
22:49 Keçiören’de sağlık çalışanlarına saldırı
22:24 '#HelikopterdenAttılar' TT oldu
22:15 Kayyımdan Yılmaz Güney Sineması için 'atıl alan' açıklaması
20:46 Hatay’da ‘Yıkılacak Duvarlar’ için imza etkinliği
20:40 Antalya'da 3.7 büyüklüğünde deprem
20:15 Yeneroğlu’ndan helikopterden atılan yurttaşlar hakkında soru önergesi
20:07 Kovid-19’dan 68 kişi daha hayatını kaybetti
19:47 Erdoğan: İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlara sınırlama yapılabilir
18:46 Ilısu Barajı’nı protesto eden gençlerin davası yarın
18:22 HAYKURDER Başkanı Paçalı’ya soruşturma
18:01 Batman'da gözaltına alınan kadınlar serbest
17:47 10’ncu Berlin Kürt Film Festivali 1 Ekim'de başlıyor
17:30 Diyarbakır İl Sağlık Müdürü koronaya yakalandı
17:19 ‘Açlık grevine giren tutukluların talepleri sahiplenilsin’
15:55 Batman'da 6 kadın gözaltına alındı
15:53 Ankara Katliamı faillerinden Ebu Zeynep hakkında suç duyurusu
15:44 13 gündür kayıp Çelikten katledilmiş halde bulundu
15:22 Diyarbakır'da bir sağlıkçı koronadan yaşamını yitirdi
15:20 'Korona günlerinde hukuk' belgeseli erişime açıldı
15:04 Gabar Dağı’nda yangın yayılıyor
15:03 TTB Kovid İzleme Grubu: Eylül sonrası yüksek bulaş yaşanacak
14:32 TJA: Yaşamı inşa ediyoruz, kendimizi savunuyoruz
14:12 HDP: Uyarıyoruz, bu insanlık dışı işkence ve suç pratiklerinizin altında kalırsınız
14:10 65 yaşındaki siyasetçi ‘kamu düzeni’ gerekçesiyle tahliye edilmedi
13:58 ‘İşkenceye sıfır tolerans’ helikopterden atmaya vardı
13:32 Yunanistan gazetesine ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması
13:31 HDK: Krizden çıkışın yol haritası tecridin kaldırılmasıdır
13:28 Sol Parti'den 'Eğitim Krizine 10 Madde Acil Çözüm' önerisi
13:21 Ankara katliamının talimatını veren Ebu Zeynep’in iddianamede adı yok
13:19 Jandarma düğün bastı, köylü ‘tacize’ isyan etti: 21 korucu silah bıraktı
13:14 Köylülerin helikopterden atılması Meclis gündemine taşındı
13:10 Kaçırılan HDP MYK üyesi Aktumur İHD’ye başvurdu
12:38 Hrant Dink Vakfını tehdit edenler tahliye edildi
12:38 Kürt takımı Dalkurd sansürlendi: 123456789
12:16 Hayvan pazarı 2 günle sınırlandırılınca halk pazara akın etti
12:07 Yolcu kadına hakaret eden şoföre soruşturma
12:06 Gazeteci Karataş'a 10 yıl 6 ay ceza
11:12 DİB'ten ırkçı saldırılara karşı birleşik mücadele çağrısı
11:04 Tanrıkulu’dan 21 Eylül Uluslararası Barış Günü mesajı
10:52 3 kez uzaklaştırma kararı verilen eski eşi tarafından bıçaklandı
10:48 Tahliye başvurularının dikkate alınmaması yaşamına mal oldu
10:42 Gazeteci Oruç tahliye edilmedi
10:32 Dolar ve Euro’dan yeni rekor
09:48 Serbest Bölge'de yayılan koku işçileri bayılttı
09:06 Faili meçhule kalmaması için 40 yıl sonra ilk başvuru
09:05 Sınırdan geçen Suriyeli aile karakolda gasp edildi
09:04 Çorum'un yarısı korona!
09:03 Cins kırımına karşı öz savunma örgütlenmeli
09:03 Av. Aydın: Tutukluların eylemi dışarıdakilere eleştiridir
09:02 ‘Öcalan’ın bir sözü barışı getirir’
09:02 Helikopterden atılanların yakınları: Ölümle tehdit edildik
09:00 21 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
20/09/2020
22:51 Niğde'de 5,1 büyüklüğünde deprem
22:37 Amedspor sezona yenilgiyle başladı
22:28 Gamze Uslu davası yeniden görülecek