Öğrencilerden 'ajanlaştırmaya' karşı İHD'ye başvuru

img
AMED - Dicle Özgür Öğrenci Dayanışması, polislerin "ajanlaştırma" faaliyetlerine karşı İHD Amed Şubesi'ne başvuru yaptı. 
 
Dicle Özgür Öğrenci Dayanışma, polislerin ajanlaştırma faaliyetlerine karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi'ne başvurdu. Sonrasında dernek binasında açıklama yapıldı. Öğrencilerden Mehmet Fidan, üniversitelerin özgür-özerk olması ve anadilde bilimsel eğitim için yürüttükleri mücadelenin büyümesine paralel olarak arkadaşlarına yönelik baskıların arttığını söyledi. Fidan, "Son zamanlarda Dicle Üniversitesi öğrencilerine yönelik ajanlık dayatmaları, tehditler, kaçırma girişimleri artış gösteriyor. Arkadaşımız Berdan Gündüz, 24 Ekim'de saat 19.00 sıralarında Yeni Hal civarında evine giderken kendini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılmaya çalışılmıştır. Bu girişim başarısız olunca söz konusu kişiler, hakaret ve tehdit ederek alandan uzaklaşmıştır. Son olarak bir kadın arkadaşımız 5 Kasım'da günü evine gelen polisler tarafından saat 06.00 sıralarında kuzeniyle birlikte 'bir dosya kapsamında ifade vermeniz gerekiyor' denilerek götürüldükten sonra karakol yerine şehir dışında bir yere götürülmüş ve orada tehdit edilerek ajanlık dayatılmıştır. Daha sonra karakola götürülmüş ve arkadaşımıza tekrar ajanlık dayatılmış kabul etmediği için kuzenini darp ederek, JİTEM uygulamalarını hatırlatan bir işkence yönteminde bulunulmuştur" dedi. 
 
'GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'
 
Fidan, özellikle kadın öğrencilere dönük sürekli bir tehdit, takip ve taciz durumunun geliştiğini söyledi. Fidan, "Tarihten aldığımız güçle her türlü faşist baskıya, ajanlaştırma politikalarına karşı asla boyun eğmeyeceğimizi ve özgür-özerk üniversite mücadelemizi daha da büyüteceğimizi, anadilde eğitim talebimizden bir adım dahi geri adım atmayacağımızı buradan bir kez daha duyuruyoruz" dedi.