Gazeteci Namık Tarancı mezarı başında anıldı

img
AMED - Hizbulkontra tarafından katledilen gazeteci Namık Tarancı, ölümünün 31'inci yılında mezarı başında anıldı.
 
Hizbulkontra tarafından 20 Kasım 1992 tarihinde katledilen Gerçek Dergisi Amed Temsilcisi Namık Tarancı, ölümünün 31'inci yılında Mardin Kapı Mezarlığı'nda bulunan kabri başında anıldı. Tarancı'nın eşi Derman Tarancı, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, gazeteciler Vecdi Erbay ile Umut Yeğin anmaya katıldı. Tarancı'nın kabrinin üstüne, fotoğrafı, Evrensel Gazetesi ve çiçekler bırakıldı.
 
Anmada konuşan Derman Tarancı, katillerin bugün iktidarın ortağı olduğunu söyledi. Tarancı, eşinin bıraktığı mirasın yoldaşları tarafından sürdürüldüğünü dile getirdi. 
 
'ANILARI YOLUMUZA IŞIK TUTACAK'
 
DFG Eşbaşkanı Serdar Altan ise, "Arkadaşlarımızın vermiş olduğu mücadele için yılmamak, kalemlerini yerde bırakmamak gerekiyor. Anıları ve mücadeleleri yolumuza ışık tutacaktır" dedi.
 
Tarancı'nın vurulduğu günü dün gibi hatırladıklarını kaydeden gazeteci Vecdi Erbay, o günden bugün verilen mücadelenin süreceğini vurguladı. 
 
Tarancı'nın vurulduğu dönemde Musa Anter davasını takip ettiğini söyleyen Umut Yeğin ise, gazeteciler dönük baskılar sürdüğünü dile getirdi. Yeğin, "Bu baskılara rağmen gerçek haber yapanlar bu davayı sürdürdü. Tarancı da onlardan biriydi" dedi.