‘Karanlığın zebanilerine karşı mücadeleyi yükseltmeliyiz’

img
İZMİR - Son dönemde artan saldırıları değerlendiren HDP’li Murat Çepni, ortak mücadeleye dikkat çekerek, “Karanlığın zebanilerine karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesini yükseltme göreviyle karşı karşıyayız” dedi.
 
Halkın Demokratik Partisi (HDP) belediyelerine atanan kayyımlara karşı tepkiler sürerken, bugün de 19 Kürt siyasetçi gözaltına alındı. Diyarbakır merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde evlere baskınlar düzenleyen polisler, üye ve yöneticilerini gözaltına aldığı Rosa Kadın Derneği'nin tüm kayıt evraklarına el koydu. 
 
Yaşanan saldırıları değerlendiren HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, AKP-MHP iktidarının Türkiye halklarının üzerine bir karabasan gibi çöktüğünü söyledi. İktidarın bugünlerde freni patlamış kamyon gibi hareket ettiğini ifade eden Çepni, iktidarın ekonomik ve siyasi olarak büyük bir kriz yaşadığını belirterek, “Bütün zayıflıklarına rağmen yarattığı tabloyu şiddetle ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bu iktidar büyük bir ekonomik kriz içerisindedir. Ekolojik krizin mimarıdır. Uluslararası sermayeye ülkenin tüm kaynaklarını peşkeş çekmiş durumda. Halkın tüm olanaklarını, bütçesini şirketlere aktaran bir iktidar” diye konuştu.
 
KADINLARIN DİRENİŞİ SALTANATA ENGEL
 
İktidarın Kürt halkının bütün kazanımlarını gasp etmeye çalıştığını söyleyen Çepni, kayyım atamalarının bunun en somut ifadesi olduğunu belirtti. İktidarın kara propagandalarla kayyum politikasını meşrulaştırmaya çalıştığını vurgulayan Çepni, “Devlet ekonomik ve siyasette sıkıştıkça Kürt halkına, HDP’ye saldırıyor. Çünkü mevcut politikalarının ve beka diye söylenen saray saltanatının devamı için HDP’nin ve muhalefetin susturulması şart. Dolayısıyla HDP’nin varlığı, Kürt halkının, işçi, emekçi ve kadınların direnişinin varlığı saray saltanatının devamının önünde en büyük engeller” dedi. 
 
İKTİDAR KADINLARI HEDEF ALDI
 
Gözaltına alınan kadın siyasetçilerin şiddete, cinayetlere karşı özgürlük mücadelesi yürüttüğünü hatırlatan Çepni, “İktidar aynı zamanda kadına yönelik şiddetin, taciz ve tecavüzün ödüllendirilmesi politikalarını yaparken, çocuğa dönük istismar politikalarının mimarı olmuşken, buna karşı duran kurumları da tavsiye etmekten, kadınları hedef almaktan vazgeçmiyor” diye belirtti. Mezarlıklara yapılan saldırılara değinen Çepni, Kürt halkının mezarlarına insanlık dışı bir vahşetle saldırdığını ve mezarlardan dahi korkar duruma geldiğini vurguladı.
 
MUHALEFETE ELEŞTİRİ
 
Çepni, HDP’ye ve Kürt halkına yönelik iktidarın yaklaşımına karşı CHP’den beklenen tepkiyi görmediklerini söyledi. Kayyım saldırıları devletin de özel olarak kriminalize ettiği üzere Kürtlere ve HDP ‘ye, “teröre” karşı bir operasyon olarak sunulduğunu ifade eden Çepni, “Bu da kayyuma karşı mücadeleyi zayıflatıyor. Muhalefetin bu hattan hızlıca çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu iktidar, sadece HDP belediyelerine değil, tüm ülkeyi kayyum rejimi ile yönetmenin peşinde. Kayyum politikalarına, HDP’ye ve Kürt halkına dönük saldırılara ‘hayır’ demediğimizde AKP faşizmi ile mücadele etmemiz mümkün değildir. Gitmekte olan bir iktidarın, saldırgan politikalarıyla karşı karşıyayız. Demokrasi gelişecekse bu ancak örgütlülüğümüzü geliştirmekle mümkündür” ifadesinde bulundu.  
 
‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMELİYİZ’
 
Kamuoyunun kayyım politikalarına karşı daha yüksek ses çıkartması gerektiğini ifade eden Çepni, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün mücadeleyi yükseltmeliyiz. Gözaltılara karşı halkımızı tepki vermeye, bu darbelere karşı siyaseti büyütmeye çağırıyoruz. Bulunduğumuz her alanda cesaretle, örgütlülüğümüzü büyüterek, karanlığın zebanilerine karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesini yükseltme göreviyle karşı karşıyayız.”