İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çokal partisinden istifa etti

img

ANKARA – İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tuba Vural Çokal, partisinde kişisel hırs ve egoların alışkanlık haline geldiğini belirterek, tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

 
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, yaptığı açıklama ile partisinden istifa etti. Çokal istifasına gerekçe olarak da Antalya’nın Muratpaşa ve Kepez ilçe başkanlarının gece yarısı görevden alınmalarını gerekçe gösterdi.
 
Çokal yaptığı açıklamada bir siyasi parti de millete güven vermenin ve iktidara yürümenin genel ilkelerinin uygulanmasında geçtiğini belirten Çokal, “Ben İYİ Parti’de bu görünürlüğün sağlanacağına, Türkiye’de yitip giden değerlerin bu parti ile aşılacağına ve ülkemiz için daha iyi bir gelecek olacağına inanarak bu yola çıkmıştım. Ancak bu süreçte gördüm ki, kişisel hesaplar ve egolar bu ilkelerin önünde bir engel olarak duruyor ve en yetkili makamlar dahi bu ilkelerin önündeki engelleri yönetemiyor” dedi.
 
‘GÖREVİ SÜRDÜRMEM SİYASİ RÜŞVET’
 
“Eğer emekler, kişisel hırs ve egolara ezdirilir, değersizleştirilmeye çalışılırsa ve bu durum siyasi bir partide alışkanlık haline geldiyse ne yazık ki ülkeye ümit olamaz” diyen Çokal, şöyle devam etti:  “Yol arkadaşlarım ve şahsım da uzun zamandır değersizleştirmeye ve tacizlere maruz kalmaktadır. Antalya’da kongre sürecine gidilirken, Antalya’nın iki büyük ilçe başkanın görevden alınması da bu durumun bir sonucu olduğu gibi, demokrasi vurgusu yapan bir partinin kendi kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesidir. Hal böyle iken, yol arkadaşlarımın, dava arkadaşlarımın birçoğu görevden alınırken, değersizleştirilirken, benim bu görevi sürdürmem siyasi rüşvet görüntüsü vermektedir” ifadelerini kullandı.
 
‘ARKADAŞLARIMIZ İTİBARSIZLAŞTIRILDI’
 
Antalya il başkanlığının her iki ilçedeki yöneticilere ilişkin itibarsızlaştırma kampanyası yürüttüğünü vurgulayan Çokal, “Ekip arkadaşlarımız her türlü iftira karşısında sessizce ya istifa etmiş ya da hakaretleri görmezden gelmiştir. Ancak buna rağmen daimi surette hedef alınmışlardır. Türk Milliyetçiliğini daha etkin kılmak ve Türklerin iktidar yürüyüşüne Meral Akşener’in önderliğinde ulaşmak adına çıktığımız bu yol beklentileri karşılayamamıştır. En önemlisi şahsımı Antalya seçmeni seçmiştir. Antalya dışından zorlama bir siyasetin Antalya’ya dayatıldığı bu siyasal durumun adı üzüm yemek değil bağcı dövmektir. Bağban olarak çekiliyor, Dağdan gelenlerin önünü açıyoruz” diye konuştu.
 
PARTİDEKİ TÜM GÖREVLERDEN İSTİFA
 
Çokal, açıkladığı nedenlerle STK’lerle İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, GİK üyeliği görevinden ve İYİ Parti üyeliğinden istifa ettiğini belirtti.