Başaran: Türkiye’de fiili ölüm cezası uygulanıyor

img
ANKARA - Türkiye cezaevlerinde ağır hak ihlallerinin yaşandığını belirten HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, hasta tutuklulara yönelik yaklaşımı değerlendirerek, Türkiye’de fiili olarak ölüm cezasının uygulandığını ifade etti.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Başaran, cezaevlerinin bu ülkenin kanayan yarası olduğunu ve duyulmayan sesi olduğunu belirtti. Cezaevlerinde işkence ve kötü muamelenin boyutlarının her geçen gün arttığına vurgu yapan Başaran, 7 bine yakın siyasi tutuklunun cezaevinde olduğunu belirtti.
 
CEZAEVİNDE YAŞANAN HAK İHLALLERİ
 
Türkiye’de hukukun kişilere ve iktidarın belirlediği sınırlara göre işlediğini belirten Başaran, cezaevlerinde yaşanan genel hak ihlallerini şöyle sıraladı: “Şuanda Türkiye’deki cezaevlerinin bütününde kitap yasağı normalleştirilen bir yasak haline geldi. Bütün cezaevlerinde yandaş basın haricinde özgür basının cezaevlerine alımı yasaklanıyor. Bütün cezaevlerinde rutin hale gelen ayakta sayım dayatılıyor. Ayakta sayım bütün tutsakların insanlık onuruna aykırı bir durumdur. Afyon’da tek başına kalan tutsağa ayakta sayım dayatıldı. Yine bütün cezaevlerinde yaşanan sorunlardan biri tekmil dayatması. Zaten tutsaklar günlerce toprağa dokunamazken hava ile bağlantıları da tamamen engelleniyor. Çıplak arama dayatması uygulanıyor. Kolektif cezalandırma yöntemi olan ailelerinden yaşadığı kentlerden binlerce uzaklıktaki kentlerdeki cezaevlerine sürgün ediliyorlar. Sürgün esnasında kendilerine yemek dahi verilmiyor. Ailelerde ırkçı söylemlere, çıplak aramaya, ayrımcı muameleye maruz kalıyor.”
 
2 YILDA 44 HASTA TUTUKLU YAŞAMINI YİTİRDİ
 
Başaran, Sivas katliamı sanıklarından Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı tarafından affedilmesine de tepki göstererek, “Türkiye cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere bin 334 hasta tutsak var. 2017-2019 yılları arasında toplam 44 hasta tutsak yaşamını yitirmiş. Hala hasta insanlar tutuklanmaya devam ediliyor. Kanser hastası Ayten Sarıkaya Kestel, sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek tutuklandı. Yerde  baygınlık geçirirken kendisine tutuklama müzekkeresi imzalatılmaya çalışılıyor” diye konuştu. Başaran, 87 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın cezaevinde kalamaz raporu olmasına rağmen tutukluluğunun devam ettiğini hatırlattı.
 
Türkiye hukuk sisteminde tutukluluğun bir tedbir olduğunu cezaya dönüştürülemeyeceğini belirten Başaran, “Ama Türkiye’de fiili olarak ölüm cezası uygulanıyor. Bu tutsakların hepsi cezaevinde kalmaları durumunda durumlarının daha da kötüleşeceği bilinmesine rağmen fiili ölüm cezası uygulanıyor. Hasta tutsak basın emekçisi Devrim Ayık, yüzde 76 engelli. En son ailesi ile yaptığı görüşmede tekerlekli sandalye ile görüşe çıktığı ifade edildi. Israrlı bir biçimde tutuklu yargılanmasına devam ediliyor. Cezaevlerinde hasta tutsaklara kelepçeli muayene dayatılıyor. Hasta tutsaklar bu iktidarın sorumluluğu altındadır. Yaşamları ile ilgili en ufak bir olumsuzluk kendilerinin yaklaşımlarından kaynaklanacaktır. Bu insanların hiç biri eceli ile ölmüş sayılmayacaktır, bu insanlar katledilmiş, öldürülmüş sayılacaktır” ifadesinde bulundu.